روشن کردن بخاری به وسیله دستوری که از نگه داشتن دکمه مربوط به شمعک صادر می‌شود، انجام می‌گردد و ترموکوپل وظیفه این کار را بر عهده دارد. در واقع تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین به ما نشان می‌دهد که مشکل از خود اجزای بخاری است یا اینکه گازرسانی به آن دچار اختلال شده است. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا با نحوه تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین بیشتر آشنا شویم، با ما همراه باشید.

ترموکوپل چیست و عملکرد آن چگونه است؟

ساییده شدن دو فلز هم جنس به یکدیگر و گرم کردن قسمت اتصال موجب می‌شود تا در دو طرف دیگر فلزات برق ایجاد شود. در واقع ترموکوپل یک مولد الکترونیکی است که برقی محدود تولید می‌کند و از آن به عنوان ابزاری برای ایجاد جرقه و روشن کردن بخاری و لوازمی با عملکرد مشابه استفاده می‌شود. به طور کلی ترموکوپل یک وسیله ضروری در لوازم گازسوز است و علاوه بر روشن کردن شمعک در امنیت لوازم گازی نیز اهمیت زیادی دارد.

روش کارکرد ترموکوپل به این گونه است که محل اتصال دو فلز هم جنس به وسیله شمعک گرم می‌شود. طرف دیگر ترموکوپل به بوبین متصل است و برق محدودی که در این سمت آن ایجاد شده در بوبین جریان مغناطیسی به وجود می‌آورد و موجب می‌شود تا هسته بوبین به صورت جذب قرار بگیرد. در این سمت از ترموکوپل که بوبین قرار دارد، واشر ظریفی واقع شده است.

با ایجاد جریان در ترموکوپل شمعک بخاری روشن می‌شود.
با ایجاد جریان در ترموکوپل شمعک بخاری روشن می‌شود.

هر زمان که جریان ترموالکتریک قطع شود خاصیت مغناطیسی بوبین نیز از بین می‌رود و گاز بسته می‌شود. به همین علت برای روشن کردن ترموکوپل باید تقریباً ۲۰ ثانیه دکمه مربوط به آن را نگه دارید تا ترموکوپل گرم شده و برق مورد نیاز برای راه‌اندازی بوبین را تولید کند و مسیر گاز باز شود و در انتها شمعک بخاری روشن گردد.

در بسیاری از موارد از ترموکوپل به عنوان ابزاری برای سنجش درجه حرارت کوره نیز استفاده می‌گردد. معمولاً از هر ۱۰۰ درجه حرارت ۵ میلی‌ولت برق تولید می‌شود. به طور کل باید بدانید که لوازم گازسوز برای افزایش ایمنی نیاز به ترموکوپل دارند. این وسیله از تجمع گاز در زمان قطعی و همچنین بروز مشکلاتی نظیر آتش‌سوزی یا انفجار جلوگیری می‌کند و حتی در مورد اجاق گازها سیستمی دارند در زمان سر رفتن غذا یا خاموش شدن شعله، گاز نیز قطع می‌شود و از انتشار گاز جلوگیری می‌کند.

بیشتر بدانید تست و تعویض ترموکوپل بخاری گازی

اجاق گازهای ترموکوپل‌دار سیستمی دارند که در زمان سر رفتن غذا یا خاموش شدن شعله، گاز نیز قطع می‌شود
اجاق گازهای ترموکوپل‌دار سیستمی دارند که در زمان سر رفتن غذا یا خاموش شدن شعله، گاز نیز قطع می‌شود

تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین

تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین به این صورت است که ابتدا با مشاهده ظاهر ترموکوپل می‌‌توانید تشخیص دهید که محل اتصال دو فلز سالم است یا خیر. از طرفی نیز اگر دو طرف فلز سوخته یا از هم جدا شده باشند، احتمالاً ترموکوپل شما خراب است. اگر سر فلز درونی ترموکوپل جدا شود و واشر آسیب ببیند نیز دستگاه نمی‌تواند به درستی عمل کند.

از دیگر روش‌های تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین این است که از بوبین برای تست کردن ترموکوپل استفاده کنید. زمانی که انتهای ترموکوپل را به بوبین وصل کنید، سر آن را حرارت دهید و هسته را برای ۲۰ تا ۳۰ ثانیه به داخل فشار دهید و بعد از آن رها کنید، هسته باید به اصلاح در حالت جذب و در همان‌جا بماند و در این شرایط متوجه می‌شوید که ترموکوپل سالم است و به درستی عمل می‌کند.

بیشتر بدانید چرا آبگرمکن دیواری آب را گرم نمی‌کند؟

برای تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین بهتر است از یک تکنسین کمک بگیرید.
برای تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین بهتر است از یک تکنسین کمک بگیرید.

یکی دیگر از راه‌های ساده برای تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین این است که سر ترموکوپل را برای مدت زمانی حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه حرارت دهید و بعد بلافاصله آن را به وسیله دو عدد سیم رابط به یک بلندگو وصل کنید. اگر ترموکوپل سالم باشد صدایی ضعیف مثل صدای تق از آن شنیده خواهد شد که نشان می‌دهد جریان الکتریکی در ترموکوپل شما وجود دارد.

برای تست کردن بوبین نیز باید آن را به یک ترموکوپل وصل کنید یا می‌توانید با اتصال آن به یک باتری ۱/۵ ولتی هسته را به داخل فشار دهید و بعد از برداشتن دست ببینید که حالت آن حفظ می‌شود یا خیر. در صورت حفظ شدن این حالت باید بدانید که بوبین به درستی عمل می‌کند و مشکلی ندارد.

کلام آخر

اگر شما هم با مشکل روشن نشدن مشعل بخاری یا گاز مواجه شده‌اید و احساس می‌کنید که با فشار دادن دکمه هیچ جرقه‌ای ایجاد نمی‌شود، بهتر است بدانید که احتمالاً مشکل از ترموکوپل دستگاه شماست و باید با دقت بررسی و در صورت بروز مشکل توسط یک تکنسین تعمیر یا حتی تعویض شود. اگر برای بررسی ترموکوپل نیاز به افرادی متخصص دارید، می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

  • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
  • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
  • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
  • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.