چگونه بوی بد کولر آبی را از بین ببریم ؟ + دلایل آن

3

در مقاله قبلی در مورد عایق رطوبتی کولر آبی صحبت کردیم و اینجا سوال دوستان که چگونه بوی بد کولر آبی را از بین ببریم ؟ را پاسخ می دهیم .

همان‌طور که می‌دانید، کولرهای آبی برای خنک سازی فضا از آب استفاده می‌کنند. در این کولرها مخزن آبی وجود دارد تا پوشال‌ها را مرطوب ساخته و سپس رطوبت را وارد هوا کرده و هوا را خنک کند. از آنجایی که پوشال‌ها از آب تغذیه می‌کنند، ممکن است این رطوبت گاهی باعث بوی بد در آن‌ها شود، چیزی مانند بوی تخم مرغ و یا حتی ماهی. احتمالا شما در طول تابستان بدون وقفه از کولر آبی استفاده کرده‌اید، پس آب مدام در پوشال و کولر شما در جریان بوده است. با استاد کار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

باکتری‎‌ها علت بوی بد کولر آبی هستند و احتمالا این آخرین چیزی‌ست که می‌خواهید با خانواده خود در میان بگذارید. بهترین راه برای از بین بردن بوی ماهی، این است که پوشال‌های خراب شده را تعویض نمایید. اما خوب است بدانید که راه‌های دیگری برای رفع بوی بد کولر آبی وجود دارد. که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

علت بوی بد کولر آبی

در فصل تابستان یکی از لوازم‌هایی که از آن بیشترین استفاده را داریم، کولرها و انواع سیستم‌های سرمایشی است.
اما یکی از مشکلاتی که ممکن است برای این سیستم سرمایشی رخ دهد، بروز بوی بد کولر آبی است که می‌تواند به یک معضل بزرگ و آزاردهنده تبدیل شود. حتما برای شما هم پیش آمده که با روشن کردن کولر خود شاهد بوی بدی بوده‌اید. اما خوب است بدانید که رفع این مشکل کار بسیار ساده‌ای خواهد بود.

بیشتر یدانید علت بوی سوختگی کولر آبی

علت بوی بد کولر آبی چیست
یکی از علت های بوی بد کولر آبی، خراب شدن پوشال های کولر آبی است. به همین علت باید به موقع نسبت به تعویض پوشال ها اقدام کنید.

خراب شدن پوشال‌های کولر آبی

یکی از مهم‌ترین علت‌های بوی بد کولر آبی،خراب شدن پوشال‌هاست. حتما می‌دانید که پوشال‌های کولر آبی نیاز به تعویض دوره‌ای دارند که در صورت عدم تعویض به موقع آن‌ها، به محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها، کپک‌ها و قارچ‌ها تبدیل می‌شوند که در نهایت بوی بد کولر آبی را نتیجه می‌دهند. پس بهترین راه برای از بین بردن این بوی بد، تعویض پوشال‌ها خواهد بود. توجه داشته باشید که بعد از تعویض پوشال‌ها، لازم است تا پیرامون کولر و حتی دریچه‌ها را با محلول سرکه، آب و یا مقداری جوهر نمک رقیق شده، به خوب بشویید.

بیشتر بدانید آموزش تعمیر پمپ آب کولر آبی

آب درون مخزن آلوده شده است

برخی از افراد از آب شرب برای پرکردن مخزن آب کولر آبی استفاده می‌کنند، به این صورت که شیر تامین به طور مستقیم به شیر آب شرب متصل است. در این حالت مشکلی از بابت بوی بد کولر آبی رخ نخواهد داد.
اما در هر حال لازم است تا در زمان سرویس کولر، درون مخزن را نیز بازدید نمایید. چنانچه جنس منبع کیفیت مناسبی نداشته و یا منبع در معرض نور خورشید قرار گرفته باشد، احتمال خراب شدن آب درون مخزن بالا می‌رود.
حتی خوب است تا از محکم بودن درب مخزن اطمینان حاصل کنید تا از افتادن موجودی درون آب جلوگیری نمایید. همچنین باید مرتب از جریان درست آب و راکد نبودن آن مطمئن شوید.

لازم است ابتدا از محکم بودن درب منبع مطمئن شوید و در مرحله بعد حتما اگر درب منبع را بسته‌اید مرتبا آب منبع را بازدید کنید و ترجیحا شرایطی را به وجود بیاورید که آب مرتبا در حالت جریان بوده و راکد نباشد.

یکی از دلایل بوی بد کولر آبی این است که آب درون مخزن آلوده شده است
محل نامناسب نصب کولر آبی یکی از عوامل مهم بروز بوی بد کولر آبی است. به این منظور استفاده از سایه بان کولر آبی کاربرد دارد و می تواند این مورد را برطرف نماید.

محل نامناسب نصب کولر آبی

یکی دیگر از علت‌های بوی بد کولر آبی، محل نصب نامناسب کولر آبی است. کولر آبی باید در جایی نصب شود که هوا به خوبی در اطراف آن جریان داشته باشد. از طرفی اگر هوای وارد شده به کولر آلوده و کثیف باشد، می‌تواند سبب ایجاد بوی بد کولر آبی شود. در این حالت می‌بایست جای کولر را تغییر دهید و یا اینکه از یک فن تهویه محیط استفاده کرده تا از ورود بوی بد به محیط خانه، جلوگیری نمایید.

بیشتر بخوانید کمپرسور اسکرول چیست؟

بو گرفتن آب سینی

گاهی به دلیل خرابی پمپ آب، عمل تعویض آب درون مخزن به درستی انجام نمی‌شود که این امر سبب بو گرفتن کولر آبی خواهد شد. برای رفع این مشکل می‌بایست سیستم تعویض کننده آب کولر را بررسی نمایید.

نیم‌سوز شدن پمپ آب یا موتور

گاهی ممکن است بوی بد کولر آبی از بوی نیم‌سوز شدن پمپ آب یا موتور باشد. چنانچه یکی از سیم پیچ‌ها اتصالی داشته و یا نیم‌سوز شده باشد، بویی شبیه به بوی سوختگی از کولر آبی در فضا خواهد پیچید. گریپاژ شدن موتور پمپ، نیم‌سوز شدن پمپ و آرمیچر هم همین بو را در فضا منتشر می‌کند.

روغن نامناسب برای روغن کاری کولر آبی

برخی از کارشناسان معتقدند که استفاده از روغن‌های بی کیفیت و غیراستاندارد یکی از عوامل بو گرفتن کولر آبی خواهد بود. روغن نامرغوب بوی بدی دارد و ترکیب آن با آب بوی آن را بدتر می‌کند. به همین دلیل باید روغن مرغوب را جایگزین روغن بی‌کیفیت نمایید.

استفاده کردن از روغن نامناسب برای روغن کاری کولر آبی از دلایل بوی بد کولر آبی است
به منظور برطرف کردن بوی بد کولر آبی، می بایست مخزن و پوشال ها را تمیز نگه دارید. تمیز کردن مخزن و پوشال ها را باید به صورت فصلی و هر بار پیش از روشن کردن در سال جدید انجام دهید.

رفع بوی بد کولر آبی

شما می‌توانید نصفه لیوان شیشه شور و یا وایتکس را در کف مخزن کولر بریزید. سپس برای مدت ۳۰ الی یک ساعت تنها پمپ کولر را روشن کرده تا پوشال‌ها خیس بخورند. بعد آب کف کولر را کاملا تخلیه کرده و کولر را به خوبی بشویید. سپس مجدد مخزن را پر از آب کرده و دوباره یک سوم لیوان شیشه شور و یا وایتکس به آب اضافه نمایید. این کار را دو هفته یکبار انجام دهید تا بوی بد کولر آبی را برای همیشه از بین ببرید.

سخن پایانی

البته اقدامات پیشگیرانه‌ای وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها ضمن خنک کردن فضا تا پایان تابستان، از احتمال بازگشت بو در سال آینده بکاهید.
در پایان هر تابستان، مخزن کولر را به طور کامل تخلیه کرده و در زمستان آن را برای هوای سرد آماده سازید. کولر را در زمستان بپوشانید تا آن را از گرد و غبار محافظت نمایید. شما می‌توانید محافظ را از فروشگاه‌های مربوطه خریداری نمایید و به راحتی از ورود گرد و غبار و آلودگی در زمستان جلوگیری کنید. اگر شما هم فکر می کنید که موتور کولر آبی شما نیاز به سرویس دارد و نیاز به تعمیرکار کولر آبی دارید روی استادکار حساب کنید.

منبع: tebyan ، piping24

3 نظرات
 1. امید می گوید

  من هر کاری بگید انجام دادم
  اما هر تابستون باید ۳ بار پوشال رو عوض کنم چون بوی ماهی مرده میگیره
  شیشه شور ریختم، ضدعفونی کننده سبزی ریختم، ضد عفونی کننده آکواریوم ریختم
  اما بعد از چند مدت دوباره بوی ماهی میگیره
  دیگه نمیدونم باید چی کار کنم

 2. محمد سهرابی می گوید

  سلام من تمام این کارها را انجام دادم ولی بو ماهی مرده میده جرات نمیکنم بمپ‌اب ببندی اگر ببندیم ۵ساعت پمپ باید بگذاری تا بو بر طرف بشه

 3. نوری می گوید

  جواب امید و محمد سهرابی
  کولر که در سایه قرار دارد دیر به دیر خوشک می شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 11 =