روشن نشدن بخاری گازی، یکی از رایج‌ترین مشکلاتی است که در فصل سرما ممکن است برای همه ما اتفاق بیفتد. احتمالا در چنین شرایطی از خود می‌پرسید که چرا بخاری گازی روشن نمیشه یا علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی چیست؟ شاید هم دنبال علت روشن نشدن بخاری گازی می‌گردید تا بتوانید در اسرع وقت، عیب یابی بخاری گازی را انجام دهید و مشکل را برطرف نمایید. اکثر افراد، روشن نشدن این وسیله گرمایشی را به علت نرسیدن گاز به بخاری گازی می‌دانند. اما همیشه این موضوع درست نیست و ممکن است علت روشن نشدن بخاری گازی، موارد دیگری باشد. جهت روشن شدن این موضوع، ما تصمیم گرفته‌ایم در ادامه مقاله ایرادات رایج مربوط به بخاری‌های گازی را بررسی کنیم.

همچنین در نظر داریم نحوه تعمیر شمعک بخاری گازی و علت نرسیدن گاز به بخاری را که یک دلیل روشن نشدن بخاری گازی است، بررسی نماییم. همچنین می‌خواهیم بدانیم وقتی شمعک بخاری روشن است ولی مشعل روشن نمی‌شود، چه باید کرد. پس پیشنهاد می‌کنیم این مقاله از استادکار را از دست ندهید و آن را تا پایان مطالعه نمایید. چراکه با یاد گرفتن علت روشن نشدن بخاری گازی، می‌توانید نسبت به رفع مشکل اقدام نمایید و خانه سرد خود را دوباره گرم کنید.

چه موقع با روشن نشدن بخاری گازی مواجه می‌شویم؟

چرا بخاری گازی روشن نمیشه؟ علت روشن نشدن بخاری گازی، چه مواردی می‌توانند باشند؟ چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌ماند؟ علت روشن نشدن بخاری گازی بعد از شمعک چیست؟ قطعا اکثر ما برای راه‌اندازی مجدد بخاری گازی با سوالاتی مواجه می‌شویم. اما آیا تا به حال فکر کرده‌اید که سر منشاء مشکلات بخاری گازی کجاست؟

بخاری گازی یک وسیله گرمایشی نسبتا مدرن است و همان‌طور که از نامش پیداست، با گاز کار می‌کند. عوامل مختلفی هم باعث کار نکردن بخاری گازی می‌شوند. یکی از مهم‌ترین دلایل، عدم استفاده از این وسیله برای مدت طولانی است. شما از هر وسیله‌ای چندین ماه استفاده نکنید، برای استفاده مجدد آن، ممکن است با کمی بد قلقی مواجه شوید.

علاوه بر این، رعایت موارد مهم قبل از روشن کردن بخاری گازی، سبب می‌شود تا ایرادات و عیب بخاری گازی کمتر شود. پس نتیجه می‌گیریم که علت روشن نشدن بخاری گازی را تا حدی می‌توان پیش‌بینی نمود. به طور مثال شما بایستی قبل از اینکه بخاری گازی را روشن کنید، حتما دودکش و اتصالات آن را چک کنید. تا به فرض مثال دودکش مسدود نباشد و یا نشتی گاز وجود نداشته باشد. چرا که همین بررسی‌ها موجب یافتن دلیل روشن نشدن بخاری گازی می‌شود. در ادامه، نگاهی به مهم‌ترین دلایل روشن نشدن بخاری گازی می‌اندازیم. سپس راهکارهایی را جهت عیب یابی بخاری گازی در اختیار شما قرار خواهیم داد.

در این زمینه بیشتر بدانید: آموزش نحوه صحیح نصب بخاری گازی

همکاران ما در استادکار برای تعمیر و سرویس انواع آبگرمکن گازی هم آموزش دیده‌اند. پس برای دریافت این خدمت از استادکار، درخواست خود را ثبت نمایید تا در اسرع وقت با شما تماس گرفته شود:

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

چرا بخاری روشن نمیشه؟

قبل از اینکه به علت روشن نشدن بخاری گازی بپردازیم، برسید، لازم است در مورد سیستم کار این وسیله اطلاعاتی بدهیم. در ساختار اصلی بخاری گازی قطعات و اتصالات بسیار زیادی وجود دارد، ولی قطعا دانستن نام و کارایی تمام این قطعات به کارتان نخواهد آمد. اما بد نیست بدانید که مهم‌ترین دلیل خاموش شدن بخاری گازی، مربوط به قطعه‌ای از بخاری به نام ترموکوپل یا بویین بخاری است. بیشتر اوقات، به علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی، این وسیله روشن نمی‌شود.

ترموکوپل شامل دو فلز غیر هم‌جنس است که از یک طرف به یکدیگر متصل هستند. حال اگر به قسمت اتصال این دو فلز حرارت برسد، در دو سر آزاد دیگر آنها برق تولید می‌شود. پس اگر هنگام روشن کردن بخاری گازی، بعد از فشار دادن یا چرخاندن دکمه فرمان، شمعک خاموش می‌شود، قطعا گاز به آن نمی‌رسد. در واقع در این‌گونه مواقع، علت روشن نشدن بخاری گازی، ترموکوپل بخاری است. برای درست کردن ترموکوپل هم پیشنهاد می‌کنیم از یک تعمیرکار حرفه‌ای کمک بخواهید.

خواندن این مقاله هم جالب است: آموزش تست و تعویض ترموکوپل بخاری گازی

مسدود بودن مسیر گاز ورودی به مشعل بخاری هم یک علت روشن نشدن بخاری گازی است. علت نرسیدن گاز به بخاری ممکن است گرفتگی مسیر گاز به دلیل وجود اشیاء خارجی یا انباشته شدن گرد و خاک باشد. با وجود این مشکل، گاهی ممکن است بخاری روشن شود ولی بعد از چند دقیقه مجددا خاموش می‌شود. زیرا میزان گازی که به شعله اصلی می‌رسد، خیلی کم است. برای رفع این مشکل، باید بخاری را باز کرد و مسیر شعله اصلی را با کمک جارو برقی به خوبی تمیز نمود.

 

علت اصلی روشن نشدن بخاری مسدود شدن گاز می‌دانند
بسیاری از متخصصین تعمیر بخاری گازی، علت اصلی روشن نشدن بخاری را در مسدود شدن گاز، عدم نصب صحیح اولیه و همچنین نشتی گاز می‌دانند و توصیه می‌کنند که قبل از راه اندازی بخاری حتما نکات اولیه و ضروری مربوط به بخاری گازی رعایت شود.

استادکاران ما در تلاش هستند که در فصل زمستان خانه‌های هم‌وطنان خود را گرم نگه دارند. بنابراین اگر برای سرویس موتورخانه خود به دنبال یک تیم حرفه‌ای هستید، استادکار در خدمت شماست:

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

 • سرویس دوره‌ای موتورخانه مرکزی و موتورخانه هوشمند
 • سرویس و تعمیر موتورخانه استخر خانگی و عمومی
 • تعمیر و تعویض قطعات موتورخانه
 • سرویس اتصالات و شیرآلات موتورخانه
دریافت این خدمت از استادکار

چرا شمعک بخاری گازی روشن نمی‌شود؟

علت روشن نماندن شمعک بخاری گازی با روشن نشدن آن متفاوت است که در این بخش از مقاله به آنها خواهیم پرداخت. اگر کار نکردن بخاری گازی به علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی باشد، باید جهت تعمیر شمعک بخاری گازی دست به کار شد. البته گاهی هم علت نماندن بخاری گازی روی شمعک، مربوط به ترموکوپل است. حال اگر ترموکوپل بخاری درست باشد، احتمالا علت روشن نشدن بخاری گازی، مشکل بویین است.

در این شرایط، برای حل این مشکل باید قطعات بویین و ترموکوپل هر دو بررسی گردند و در صورت خرابی تعویض شوند. علاوه بر این اگر گاهی اوقات بخاری گازی خود‌به‌خود خاموش می‌شود، ممکن است علت آن، تنظیم نبودن شعله شمعک باشد. در واقع علت روشن نماندن ترموکوپل بخاری گازی، گرم نشدن آن به اندازهء کافیست.

برای رفع این ایراد باید چه کرد؟ به طور کلی اگر سر ترموکوپل به درستی در شعله شمعک قرار نگرفته باشد، الکتریسیته‌ای که تولید می‌شود در حدی نیست که بتواند هسته بویین را در حالت جذب نگه دارد. به این ترتیب فنر بویین هسته را به سمت بیرون می‌راند و مسیر گاز را مسدود می‌کند. در نتیجه به علت نرسیدن گاز به بخاری، شعله آن خاموش می‌شود. پس اگر با چنین مشکلی رو به رو شدید، باید شعله شمعک را که پایین‌تر یا بالاتر از سر ترموکوپل قرار گرفته، دوباره به حالت اولیه برگردانید. توصیه می‌کنیم برای جلوگیری از هرگونه خطر، از یک فرد استادکار  کمک بگیرید.

بیشتر بدانید: علت خاموش شدن بخاری گازی بعد از چند دقیقه

ترموکوپل یک نوع سنسور تشخیص دما است که شامل دو سیم غیر هم جنس است
ترموکوپل یک نوع سنسور تشخیص دما است که شامل دو سیم غیر هم جنس است، که در یک انتها به هم متصل شده‌اند و زمانی که دما در یک سمت با دما در سمت دیگر تفاوت داشته باشد یک جریان الکتریکی در مسیر برقرار می‌شود و اکثر مشکلات رایج مربوط به بخاری گازی مربوط به این قطعه است.

علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی چیست؟

یک علت روشن نشدن بخاری گازی، می‌تواند به دلیل وجود مشکل یا خرابی جرقه‌زن باشد. جرقه‌زن در واقع حکم فندک بخاری گازی را دارد. جرقه‌زن حرارت لازم برای اشتعال را فراهم می‌سازد. قطع ناگهانی گاز می‌تواند علت اصلی جرقه نزدن فندک بخاری گازی باشد. معمولا در چنین شرایطی توصیه می‌شود ده دقیقه منتظر بمانید و سپس دوباره جرقه‌زن را تست کنید. اگر روشن نشد، برای بار اول می‌توانید از کبریت استفاده کنید اما این مشکل خودبه‌خود رفع می‌شود.

دومین علت جرقه نزدن فندک بخاری گازی می‌تواند مربوط به تنظیمات آن باشد. همانطور که می‌دانید فندک بخاری گازی، دارای دو پیچ تنظیم حداقل و حداکثر است. حال اگر این دو پیچ به خوبی تنظیم نشده باشند، ممکن است جرقه‌زن به خوبی کار نکند. در این صورت برای عیب یابی بخاری گازی و رفع مشکل، بایستی پیچ‌ها را کاملا محکم کنید.

این مقاله نیز اطلاعات مفیدی به شما خواهد داد: علت زرد سوختن شعله بخاری گازی چیست؟

خرابی قطعات بسیار مهم و کاربردی مانند فندک بخاری یک مشکل رایج است
خرابی قطعات بسیار مهم و کاربردی مانند فندک بخاری یک مشکل رایج است که اکثرا آن را تجربه کرده‌اند. از این رو پس تنظیمات اولیه مربوط به جرقه زن فندک بخاری اگر باز هم با مشکل مواجه شدید حتما نسبت به تعویض آن قطعه اقدام کنید.

خراب بودن بوبین بخاری

اگر هیچ کدام از دلایلی که در بالا ذکر کردیم، علت روشن نشدن بخاری گازی نبودند، باید بوبین را بررسی کرد. برای آزمایش بوبین، باید آن را با یک ترموکوپل سالم امتحان کرد. البته می‌توانید برای این منظور، از یک باتری قلمی ۱.۵ ولتی هم بهره بگیرید. اگر بوبین سالم باشد، پس از برقراری جریان الکتریسته، سوپاپ در جای خود باقی می‌ماند. ولی اگر بوبین خراب باشد، سوپاپ از جای خود خارج می‌شود. در صورت خراب بودن بوبین از یک تعمیرکار متبحر بخواهید تا آن را با یک بوبین سالم تعویض نماید‌.

در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید: نحوه تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین

وجود مشکل در دودکش بخاری

قطر دودکش ساختمان باید متناسب با قطر دودکش بخاری باشد. چراکه در صورت باریک بودن قطر دودکش ساختمان، به بخاری فشار وارد شده و شعله آن خاموش می‌شود. کلاهک دودکش ساختمان هم باید به شکل حرف H انگلیسی باشد، تا وزش باد باعث خاموش شدن بخاری نشود. کلاهک استاندارد بخاری، مانع از برگشت مجدد گازهای سمی به داخل بخاری می‌شوند. گازهای سمی از رسیدن اکسیژن کافی به شعله بخاری جلوگیری می‌کنند. درنتیجه بخاری گازی روشن نخواهد ماند.

در این رابطه بیشتر بخوانید: راهنمای نصب صحیح دودکش بخاری گازی

دیگر مواردی که می‌توانند علت روشن نشدن بخاری گازی باشند

علاوه بر تمام نکات ذکر شده، مشکلات دیگری هم هستند که در زمان عیب یابی بخاری گازی، باید در نظر گرفته شوند. به طور مثال:

 • با وجود فشار گاز مناسب، باز هم بخاری روشن نمی‌شود.

ممکن است علت روشن نشدن بخاری گازی، کوتاه بودن شعله پیلوت و تنظیم نبودن آن باشد. در چنین موردی، کاور شیر کنترل را بردارید و فیلتر را عوض کنید.

 • در هنگام روشن کردن بخاری گازی، با رها کردن دکمه فرمان برای روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود.

در چنین شرایطی اگر ترموکوپل سالم باشد، علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی یا روشن نماندن آن، از بوبین است. بوبین را آزمایش کنید و در صورت معیوب بودن آن را تعویض نمایید.

 • در زمان روشن کردن بخاری گازی، با رها کردن دکمه فرمان روشن کردن شمعک، گاز قطع و شمعک خاموش می‌شود.

در این حالت، علت روشن نشدن بخاری گازی، ایراد ترموکوپل است. پس برای عیب یابی بخاری گازی لازم است ترموکوپل را آزمایش کنید. اگر ترموکوپل معیوب بود، لازم است این قطعه تعویض شود.

این مقاله نیز نکات مهمی در بردارد: چه عللی باعث خاموش شدن ناگهانی بخاری گازی می شود؟

اگر پکیج شما مشکلی دارد، تعمیرکاران حرفه‌ای در استادکار می‌توانند این مشکل را به سرعت رفع نمایند. پس برای دریافت این خدمت از استادکار، با ما تماس بگیرید:

خدمات تعمیر و سرویس پکیج در تهران

تعمیر و سرویس پکیج

 • تعمیر پکیج دیواری و زمینی
 • نصب و راه اندازی پکیج
 • سرویس کامل پکیج
 • لوله کشی و تعویض قطعات پکیج
دریافت این خدمت از استادکار

سخن آخر

شما با خواندن این مقاله چند علت روشن نشدن بخاری گازی را متوجه شدید. بنابراین می‌توانید تا حدی از عهده عیب یابی بخاری گازی خانه‌تان بر بیایید. اما توجه داشته باشید دیدن آموزش تصویری تعمیر شمعک بخاری گازی یا فیلم آموزش تعمیر بخاری گازی، برای رفع مشکل کافی نیست. لازم است شما قبل از شروع کار، حتما موارد ایمنی را هم مطالعه نمایید. سپس آنها را موبه‌مو اجرا نمایید تا در هنگام کار، با حادثه‌ای مواجه نشوید. البته بهتر است در این مورد از یک فرد باتجربه کمک بگیرید.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، این است که سیستم هر برند بخاری گازی با وجود مشابهت‌هایی با برند دیگر، تفاوت‌هایی هم دارد. به همین خاطر ممکن است شما نتوانید علت روشن نشدن شمعک بخاری گازی نیک کالا را با علت روشن نماندن شمعک بخاری ایران شرق مقایسه کنید. یا علت روشن نشدن بخاری گازی برقی ژاپنی را از روی سیستم یک بخاری گازی ایرانی متوجه شوید. بهترین کار در این شرایط، مطالعه دقیق دفترچه راهنمای هر بخاری است.

برای اطلاعات بیشتر، این مقاله را هم بخوانید: کدهای خطای بخاری گازی ژاپنی

برای اطلاع از خدمات متنوع استادکار و بهره‌گیری از آنها، اپلیکیشن ما را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار