آموزش تعمیر عیب‌یابی انواع بخاری برقی

7

عیب‌یابی بخاری برقی کار سخت و پیچیده‌ای نیست. اگر شما کمی از کارهای فنی سر رشته داشته‌باشید با رعایت نکات ایمنی خودتان می‌توانید این کار را به راحتی انجام دهید. معمولاً در حین استفاده از این سیستم گرمایشی امکان دارد مشکلاتی همچون روشن‌نشدن بخاری برقی رخ دهد که رفع ایراد آن کار پیچیده‌ای نبوده و تا حد زیادی در هزینه تعمییرات نیز صرفه‌جویی می‌شود. استادکار در مقاله “عیب‌یابی بخاری برقیقصد دارد شما را با نحوه‌ی عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی آشنا کند. پس با وبلاگ استادکار همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

عیب‌یابی بخاری برقی

در فصل سرد زمستان با وجود شومینه و شوفاژ مردم کمتر از بخاری برقی استفاده می‌کنند. اما بازدهی بالا و سریع و راه‌اندازی بی‌دردسرش باعث شده هنوز نیز طرفداران زیادی داشته‌باشد و شرکت‌های مختلف هم به تولید این وسیله‌ی گرمایشی بپردازند. قبل از پرداختن به مشکلات و عیوبی که در بخاری برقی رخ می‌دهد، بهتر است با انواع آن‌ها آشنا شویم تا به بررسی مشکلات و عیوبی که در هرکدامشان پیش می‌آید، بپردازیم.

انواع بخاری برقی

 • بخاری‌های برقی تابشی

بخاری‌های برقی تابشی برای تولید انرژی از چند المنت کمک می‌گیرند و انرژی حرارتی را تولید کرده و سپس از طریق تابش محیط را گرم می‌کنند. بخاری‌های المنت‌دار یا همان بخاری‌های برقی تابشی در دو مدل تولید می‌شوند. تفاوت این دو مدل در نوع المنت‌های آنان است.

مدل قدیمی‌تر که همه ما با آن آشنا هستیم از المنت‌های آجری یا سرامیکی ساخته شده‌ و سیمی فلزی به دور آن پیچیده شده‌است. این سیم‌ با داشتن مقاومت بالا داغ شده و از خود حرارت تولید می‌کند، به این ترتیب محیط نیز گرم می‌شود.

اما مدل جدیدتر که به بخاری برقی هالوژنی شهرت دارد، از المنت‌های هالوژنی برای گرم کردن محیط استفاده کرده و بازدهی ۹۰ درصدی دارد، از این‌رو نسبت به مدل قبلی گرمای بیشتری به محیط می‌دهد.

بیشتر بدانید نحوه صحیح نصب بخاری گازی

بخاری‌های برقی تابشی برای تولید انرژی از چند المنت کمک گرفته و انرژی حرارتی را تولید کرده و سپس از طریق تابش، محیط را گرم می‌کنند.
بخاری‌های برقی تابشی برای تولید انرژی از چند المنت کمک گرفته و انرژی حرارتی را تولید کرده و سپس از طریق تابش، محیط را گرم می‌کنند.
 • بخاری برقی فن‌دار

یکی از مدل‌های بسیار پرطرفدار بخاری برقی، مدل فن‌دار است. بخاری‌های برقی فن‌دار انرژی حرارتی تولید شده از المنت را توسط یک فن به محیط اطراف پخش می‌کند. این مدل مصرف انرژی زیادی داشته اما بسیار سریع فضای خانه و یا محیط کار را گرم می‌کند و کار کردن با آن بسیار ساده و آسان است.

بخاری‌های برقی فن‌دار انرژی حرارتی تولید شده از المنت را توسط یک فن به محیط اطراف پخش می‌کنند.
بخاری‌های برقی فن‌دار انرژی حرارتی تولید شده از المنت را توسط یک فن به محیط اطراف پخش می‌کنند.

ساختار بخاری برقی تابشی

همان‌طور که قبلاً هم اشاره شد بخاری‌های برقی تابشی در دو مدل هستند که تنها تفاوتشان، المنت‌های استفاده شده در آن‌هاست. در این قسمت ما به معرفی اجزای بخاری برقی از نوع تابشی می‌پردازیم. این اجزا عبارتند از:

 • بدنه: بخش فلزی از بخاری است که در برابر حرارت مقاوم بوده و سایر اجزای آن را در بر می‌گیرد.
 • ترمینال چینی: این قطعه‌ی چینی در برابر حرارت بسیار مقاوم بوده و وظیفه‌ی توزیع برق به بخش‌های مختلف را به عهده دارد. با کمک این قطعه اتصال‌ها از بدنه جدا شده و در عین حال محکم‌تر می‌شوند.
 • شبکه محافظ: این شبکه کاربرد ایمنی داشته و از برخورد انسان و حیوان با بخش تولید حرارت جلوگیری می‌کند.
 • پایه فلزی نگهدارنده المنت: این پایه‌ها در دو طرف المنت قرار گرفته و از طریق پیچ و مهره با فاصله از صفحه بر روی بخاری نصب می‌شوند.
 • کلید: از کلید برای روشن و خاموش کردن بخاری استفاده می‌شود و وظیفه‌ی کنترل فاز مدار به عهده‌‌ی آن است.
 • عایق چینی نر و ماده: این عایق چینی در حد بین پایه‌های فلزی و صفحه‌ی منعکس‌کننده قرار گرفته و آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند و در عین حال عایق در برابر حرارت مقاوم است.
 • سیم‌های رابط: توسط این سیم‌ها انرژی الکتریکی به قسمت‌های مختلف بخاری می‌رسد.
 • المنت: همان‌طور که گفته‌شد، قطعه‌ی اصلی در بخاری است که به دو شکل سیمی و هالوژنی در بخاری برقی استفاده می‌گردد. المنت سیمی به دور یک میله‌ی استوانه‌ای از جنس سرامیک نسوز و آجر پیچیده می‌شود. در نوع هالوژنی آن دیگر از سیم و استوانه آجری خبری نیست.
 • عایق‌نسوز: ممکن است عایق‌ها نتوانند در برابر حرارت تولید شده مقاومت کنند، برای جلوگیری از این اتفاق از عایق نسوزی مانند الیاف ابریشم و مانند آن‌ها به عنوان عایق‌نسوز استفاده می‌کنند.
 • صفحه منعکس‌کننده حرارت: از این صفحه که از جنس استیل ساخته شده، برای زیبایی و انعکاس گرمای تولید شده توسط المنت استفاده می‌شود.
بخاری برقی را از آب و مواد قابل اشتعال دور نگه‌دارید.
بخاری برقی را از آب و مواد قابل اشتعال دور نگه‌دارید.

عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی تابشی

در این قسمت به برخی از عیب‌ها و مشکلاتی که برای بخاری برقی اتفاق می‌افتد و نحوه‌ی تعمیر آن‌ها می‌پردازیم.

 • علت روشن نشدن بخاری برقی

در این شرایط اولین کاری که باید انجام دهید، بررسی کردن پریز برق است. برای این کار باید از فازمتر استفاده کنید. حالت دیگر ممکن است فاز یا نول درون بخاری از ترمینال جدا شده‌باشد. برای رفع این عیب باید شبکه محافظ و صفحه منعکس‌کننده را باز کرده و درون بخاری را بررسی کنید.

اگر ایراد از کلید باشد به راحتی قابل تشخیص است. چون کلید بخاری دارای چراغ بوده و می‌توان متوجه‌ی عبور جریان الکتریسته از آن شد. اما اگر کلید چراغ نداشت، باید از آومتر برای تشخیص عیب استفاده کرد.

حالت سوم ممکن است ایراد از المنت بخاری برقی باشد. این مشکل را نیز به راحتی می‌توان تشخیص داد. در این حالت المنت شکسته است. اما برای اطمینان بیشتر باید ولتاژ دوسر المنت را با ولت‌متر اندازه‌گیری کنید و در نهایت در صورت معیوب بودن المنت باید آن را تعویض کنید.

 • علت خاموش ماندن کلید با وجود روشن بودن المنت و بخاری برقی

در چنین شرایطی نول لامپ قطع شده‌است. در صورت بروز این اتفاق بخاری را باز کرده و نول آن را وصل کنید.

 • حس کردن بوی سوختن پلاستیک از بخاری برقی

برای جلوگیری از این بوی بد باید هادی‌ها را تعویض کنید. البته اگر تازه سیم‌ها را عوض کرده و وارنیش‌ها تازه هستند، حس کردن بوی بد طبیعی بوده و بعد از چند مدت از بین می‌رود. اما اگر مدت زمان طولانی از آخرین سرویس کردن بخاری گذشته است، وارنیش‌ها در اثر حرارت از بین رفته و عایق‌های آن بدون محافظ مانده و در حال سوختن هستند. در چنین شرایطی باید هادی‌ها را تعویض کنید.

 • اتصال برق به بدنه بخاری

در این حالت سیم‌کشی داخلی لخت شده و به بدنه متصل است. این اتفاق زمانی می‌افتد که وارنیش‌ها کاملا سوخته و عایق‌ها از بین رفته باشند. البته قبل از وقوع چنین اتفاقی حتما بوی سوختگی را احساس خواهید کرد. برای رفع این عیب باید سیم‌کشی و وارنیش‌ها تعویض شود.

ممکن است عیب از عایق‌های چینی نر و مادگی نیز باشد که در اثر ضرب‌دیدگی یا حرارت زیاد شکسته شده و سیم به بدنه وصل می‌شود.

ساختار بخاری برقی فن‌دار

ساختار و قطعات تشکیل‌دهنده بخاری فن‌دار و تابشی با یکدیگر کمی متفاوت هستند که در ادامه به توضیح این تفاوت خواهیم‌ پرداخت.

 • فن: این مدل بخاری یک فن داشته که گرمای تولید شده از المنت را به محیط انتقال می‌دهد.
 • ترموستات: در بخاری‌های فن‌دار، از ترموستات استفاده می‌شود. این قطعه می‌تواند زمان روشن‌بودن بخاری را با توجه به نیاز شما تنظیم کند. از ترموستات برای ایمنی المنت‌ها نیز استفاده می‌گردد.
 • کلید: برای روشن و خاموش کردن و تنظیم دمای بخاری از یک کلید چند حالته استفاده می‌شود.
 • بدنه: بدنه‌ی این نوع بخاری از جنس پلاستیک ساخته‌شده که اجزا درون آن قرار می‌گیرند.
 • سیم‌کشی: این نوع بخاری‌ها هم مانند مدل تابشی درون خود سیم‌کشی دارند تا اجزاء مورد نظر را به یکدیگر متصل شوند.

 

در این نوع بخاری برقی گرما توسط فن به محیط انتقال داده می‌شود، لذا بازدهی آن نسبت به بخاری برقی تابشی نسبتاً بالاتر است.
در این نوع بخاری برقی گرما توسط فن به محیط انتقال داده می‌شود، لذا بازدهی آن نسبت به بخاری برقی تابشی نسبتاً بالاتر است.

عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی فن‌دار

در این قسمت به برخی مشکلاتی که برای بخاری‌های برقی فن‌دار رخ می‌دهد، اشاره می‌کنیم.

 • علت روشن نشدن بخاری برقی

در این حالت پریز مشکل داشته و یا سیم برق بخاری دچار قطعی است. این مشکل در بخاری برقی تابشی هم وجود داشت، می توانید تمامی احتمالات گفته شده در آن قسمت را در این مدل بخاری برقی هم بررسی کنید. علاوه بر نکات گفته شده، خرابی ترموستات را هم در این مدل بخاری در نظر بگیرید.

 • روشن نشدن فن

در این شرایط دو حالت وجود دارد. حالت اول سوختن فن بوده و حالت دوم می‌توان به داشتن مشکل در کلید چند حالته اشاره‌کرد.

 • کم شدن گرمای بخاری

در این حالت باید به سراغ المنت‌ها رفت. زیرا ممکن است المنت باد گرم یا المنت باد خیلی گرم قطع شده‌باشد. البته حالت دیگری نیز وجود دارد که فن نیم‌سوز شده‌باشد.

 • نداشتن باد گرم در بخاری برقی

در این حالت فن بخاری روشن می‌شود، اما باد گرم و یا گرما ندارد. قطع بودن المنت‌ها در کنار خرابی کلید چند حالته از علل اصلی این مشکل هستند. البته دلایلی مانند خرابی ترموستات هم می‌تواند باعث این مشکل شود.

 • خاموش شدن بخاری بعد از چند لحظه

این مشکل زمانی رخ می‌دهد که ترموستات خراب شده باشد. در این حالت باید ترموستات را تعویض کنید.

سخن آخر

بخاری برقی  یک وسیله‌ی گرمایشی ساده و راحت است که نیاز به گاز شهری و یا کپسول هم ندارد. این وسیله‌ی گرمایشی هم مانند تمامی وسایل گاهی خراب شده و نیاز به تعمیر دارد. خوشبختانه تعمیر بخاری برقی در خانه امکان‌پذیر بوده و خودتان می‌توانید برخی از مشکلات آن را رفع کنید. البته به یاد داشته باشید که در هنگام عیب‌یابی و تعمیر بخاری برقی باید نکات ایمنی را رعایت کنید. اگر مایل نیستید که خودتان آن را در منزل تعمیر کنید، می‌توانید از خدمات تعمیرات بخاری برقی استادکار کمک بگیرید. کارشناسان زبده و ماهر ما برای خدمت‌رسانی آماده‌اند.

منبع: ستاره | جام جم

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
7 نظرات
 1. مهندس رئیسی می گوید

  سلام بخاری برقی منو NIKURA دیواری و فن دار است به شکل اسپیلت کوچک چند روزه فنش کار میکنه باد داره اما گرم نمیکنه المنتش به شکل رادیات کوچک است لطفا راهنمائی کنید عیبش چیه و اگه ترموستاته طریقه تستش که خراب باشه چطوریه
  سپاسگزارم

  1. شیوا هراتی می گوید

   سلام خدمت شما همراه گرامی
   https://ostadkar.ir/tehran/category/installation

 2. فرشاد می گوید

  استاد کار دیگه بخاری برقی تعمیر نمیکنه؟

  1. شیوا هراتی می گوید

   سلام دوست عزیز
   بله در استادکار انجام می گردد.

 3. پریسا می گوید

  سلام من فن هیتر پارس خزر دارم مدل Fh-2000p برای تمیز کردنش کابل هاش جدا کردیم الان از روی راهنما وصل میکنم یا المنت روشن نمیشه کابل جابجا میکنم خودش کلا کار نمیکنه میشه راهنماییم کنید

 4. ابراهیم می گوید

  با سلام
  از توضیحات خوب و کامل شما ممنونم
  المنت روشن می شود ولی کلید خاموش و روشن به حالت اولیه برنمیگردد. مشکل چیست؟
  ممنونم

 5. م می گوید

  با سلام چرا المنت های شیشه ای سریعا بعد چند روز کارکرد دیگه روشن نمیشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − هفده =