بازسازی ساختمان چیست و چگونه انجام می شود؟

0

بازسازی ساختمان جایگزین اصلی برای جا به جا شدن و رفتن به منزل جدید است. ممکن است شما به دلایل زیادی تمایل به تعویض محل سکونت خود نداشته باشید یا امکان آن برای شما فراهم نباشد؛ در این شرایط تعمیرات و بازسازی ساختمان محل سکونت شما می‌تواند، شرایط را بسیار بهتر کند. در این مطلب اصول بازسازی ساختمان را باهم بررسی می‌کنیم. با مطالعه‌ این مطلب شما با مراحل بازسازی ساختمان آشنا می‌شوید، انواع بازسازی ساختمان را می‌شناسید و متوجه می‌شوید بهترین زمان برای آغاز عملیات بازسازی ساختمان چه زمانی است.

بازسازی ساختمان جایگزین اصلی برای جا به جا شدن و رفتن به منزل جدید است
بازسازی ساختمان جایگزین اصلی برای جا به جا شدن و رفتن به منزل جدید است

اهمیت بازسازی منازل

ممکن است شما هم در یک منزل قدیمی سکونت داشته باشید که خاطره‌های زیادی از آن دارید یا فضای آن کاملا برای سلیقه‌ شما مطلوب است. ممکن است دوست نداشته باشید از محله یا کوچه‌ای که منزل قدیمی شما در آن قرار دارد خارج شوید اما با گذشت زمان، منزل شما دچار مشکلات زیادی می‌شود. همین‌طور ممکن است موقعیت فروش منزل فعلی و خرید منزل جدید با سن بنای کم‌تر را نداشته باشید و در عین حال زندگی در ساختمانی قدیمی که هزینه‌ها و مشکلات زیادی برای شما ایجاد می‌کند، منطقی نباشد. در چنین شرایطی، بهترین کار بازسازی و نوسازی است.

بیشتر بدانید چند ایده جذاب برای بازسازی خانه های کوچک و قدیمی

زندگی در ساختمانی قدیمی که هزینه‌ها و مشکلات زیادی برای شما ایجاد می‌کند، منطقی نباشد. در چنین شرایطی، بهترین کار بازسازی و نوسازی است

هزینه منطقی تر بازسازی نسبت به فروش

در اغلب موارد بازسازی منازل هزینه‌ای به مراتب کم‌تر نسبت به فروش منزل قدیمی و خرید منزل جدید دارد به همین دلیل کاملا منطقی است که شما تصمیم به بازسازی منزل خود بگیرید. ضرورت بازسازی ساختمان در مواردی که عمر ساختمان از دو دهه فراتر رفته باشد، بیشتر به چشم می‌آید چراکه ساختمان‌هایی با سن بیشتر از بیست سال، رفته رفته وارد مرحله‌ای از عمر خود می‌شوند که هزینه‌ها و مشکلات زیادی برای افراد مقیم ایجاد می‌کنند.

حتی ممکن است شما برای خرید منزل جدید، به دلیل کمبود بودجه برای خرید خانه‌هایی با سن کم‌تر، به فکر خرید یک خانه‌ی با سن بالاتر و نوسازی آن باشید؛ کاری که امروزه در شهرهای بزرگ به خصوص تهران زیاد انجام می‌شود.

بیشتر بدانید لوله کشی گاز توکار بهتر است یا روکار؟

ساختمان‌هایی با سن بیشتر از بیست سال، رفته رفته وارد مرحله‌ای از عمر خود می‌شوند که هزینه‌ها و مشکلات زیادی برای افراد مقیم ایجاد می‌کنند.
ساختمان‌هایی با سن بیشتر از بیست سال، رفته رفته وارد مرحله‌ای از عمر خود می‌شوند که هزینه‌ها و مشکلات زیادی برای افراد مقیم ایجاد می‌کنند.

منظور از بازسازی آپارتمان چیست؟

بازسازی آپارتمان ممکن است در سطوح بسیار مختلفی انجام شود. بسته به عمر ساختمان و کیفیت فعلی آن ممکن است آپارتمان شما به بازسازی کلی در حد تخریب و نوسازی یا بازسازی‌های جزئی مانند تغییر در بخش‌های کوچک یا نوسازی تاسیسات نیاز داشته باشد. در واقع می‌توان گفت منظور از بازسازی یک ساختمان، ایجاد تغییرات لازم در آن برای رسیدن به سطح مطلوبی از کیفیت ظاهری و زیربنایی برای زندگی است. این تغییرات ممکن است بسیار کلی یا بسیار جزیی باشند. همچنین ممکن است این تغییرات فقط در ظاهر، فقط در زیرساخت یا در هر دو بخش لازم باشند.

بازسازی آپارتمان از آن جهت بسیار مهم است که می‌تواند سطح رفاه ساکنان آن را به شکل چشم‌گیری تغییر دهد. ممکن است تغییراتی که در جریان بازسازی انجام می‌شود بسیار اندک باشد اما همین تغییرات اندک می‌تواند کیفیت زندگی ساکنان را بالا ببرد. بازسازی‌ها معمولا براساس اصول صرفه‌جویی انرژی انجام می‌شوند؛ اصولی که ممکن است در زمان ساخت ساختمان رعایت نشده باشند. رعایت این اصول، ساختمان قدیمی را به یک ساختمان با استانداردهای امروزی تبدیل می‌کند که در طول زمان، هزینه‌های ساکنان را به شکل چشمگیری کاهش خواهد داد.

بازسازی آپارتمان از آن جهت بسیار مهم است که می‌تواند سطح رفاه ساکنان آن را به شکل چشم‌گیری تغییر دهد
بازسازی آپارتمان از آن جهت بسیار مهم است که می‌تواند سطح رفاه ساکنان آن را به شکل چشم‌گیری تغییر دهد

بازسازی ساختمان همچنان ارزش یک ساختمان قدیمی را هم بالاتر می‌برد چرا که ساختمان بازسازی شده چه از نظر ظاهری و چه از نظر زیربنایی، استانداردهای روز ساختمان‌سازی را رعایت می‌کند.

مراحل بازسازی ساختمان و آماده سازی ساختمان پیش از بازسازی

ناگفته پیداست که مرمت و بازسازی ساختمان، یک عملیات پیچیده، زمان‌بر و هزینه‌بر است. بنابراین ابتدا باید منابع لازم برای انجام این پروژه را فراهم کنید. قبل از هرکاری با یک متخصص مشورت کنید و حدود منابع مالی مورد نیاز را تخمین بزنید. فراموش نکنید که اگر پروژه شما زمان‌بر است، باید افزایش قیمت‌ها در طول زمان را هم در نظر داشته باشید. همچنین باید قبل از هرکاری، برای محل سکونت موقت ساکنان برنامه ریزی کنید. بسیار بعید است که بازسازی ساختمان، با حضور ساکنان و وسایل زندگی آن‌ها امکان پذیر باشد.

بیشتر بدانید رنگ مولتی کالر چیست؟

قبل از هرکاری با یک متخصص مشورت کنید و حدود منابع مالی مورد نیاز را تخمین بزنید.
قبل از هرکاری با یک متخصص مشورت کنید و حدود منابع مالی مورد نیاز را تخمین بزنید.

اگر ساختمان شما قدیمی باشد، باید از هر نظر آماده باشید. ساختمان‌های قدیمی ممکن است طبق پیش بینی ساخته نشده باشند بنابراین باید برای اتفاق‌های مختلف آماده باشید.

بهتر است نقشه‌های قدیمی ساختمان و اطراف آن را به خوبی بررسی کنید تا از وجود قنات‌ها و چاه‌های احتمالی کاملا باخبر باشید. وجود چنین بخش‌هایی، تغییرات اساسی در عملیات تخریب و بازسازی ایجاد خواهد کرد.

  • عملیات تخریب

بعد از بررسی، مشورت و برنامه‌ریزی اولین مرحله بازسازی، تخریب است. براساس نقشه‌هایی که تهیه کرده‌اید عملیات تخریب را آغاز کنید. این تخریب ممکن است مثل برداشتن یک دیوار یا کلی مثل خراب کردن یک طبقه از ساختمان باشد. این عملیات باید توسط تیم مهندسی مجرب و براساس ضوابط انجام شود. هرگز تخریب و بازسازی ساختمان خود را به افراد غیرمتخصص نسپارید.

براساس نقشه‌هایی که تهیه کرده‌اید عملیات تخریب را آغاز کنید
براساس نقشه‌هایی که تهیه کرده‌اید عملیات تخریب را آغاز کنید
  • بررسی وضعیت

بعد از انجام عملیات تخریب، باید وضعیت محل مورد نظر برای بازسازی را بررسی کنید. ممکن است بخش‌هایی که می‌خواهید روی آن‌ها کار کنید، آن‌طور که انتظار داشتید نباشند. این مسئله در خانه‌های قدیمی بسیار اتفاق میفتد. ممکن است برخلاف پیش‌بینی‌ها برای ساخت بخش‌های جدید، نیاز به زیرسازی بیشتر داشته باشید. این موارد باید به تایید مهندس ناظر برسد.

  • بازسازی و نوسازی

در مرحله بعد، نوسازی و بازسازی آغاز می‌شود. براساس نقشه‌های از پیش تعیین شده، بخش‌هایی که می‌خواهید به ساختمان‌تان اضافه کنید را بسازید. این مرحله ممکن است از چند ساعت تا چند ماه طول بکشد.

در صورتی که در بازسازی نیاز به جوشکاری داشتید بهتر می دانیم نکات مهم در جوشکاری درب و پنجره را بخوانید .

براساس نقشه‌های از پیش تعیین شده، بخش‌هایی که می‌خواهید به ساختمان‌تان اضافه کنید را بسازید
براساس نقشه‌های از پیش تعیین شده، بخش‌هایی که می‌خواهید به ساختمان‌تان اضافه کنید را بسازید
  • نازک کاری و زیباسازی

یکی از مراحل حیاتی در بازسازی و نوسازی ساختمان، نازک کاری و زیباسازی است. اساسا یکی از دلایلی که بیشتر افراد را به نوسازی و بازسازی منازل قدیمی مجبور می‌کند، تغییرات ظاهری است. قبلا در استادکار ایده‌های جالبی برای این مرحله مطرح کرده‌ایم که توصیه می‌کنیم حتما این ایده‌ها را مدنظر داشته باشید.

سخن آخر

اگر شما نیز خانه ای قدیمی دارید که به فکر بازسازی و روش بازسازی ساختمان خود هستید این مقاله می تواند شما را با اهمیت این موضوع و نکاتی که باید پیش از اجرای بازسازی انجام دهید آشنا ‌کند.

با

بازسازی خانه و ساختمان

بازسازی خانه و ساختمان

  • بازسازی و تعمیرات ساختمان
  • مرمت بنا و تمام خدمات بنایی ساختمان
  • تخریب و بازسازی انواع دیوار و کف
  • خدمات بازسازی خانه، آپارتمان و واحدهای تجاری
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 15 =