ترموفیوز یخچال چیست و چه کاربردی دارد؟

2

ترموفیوز یخچال و هر آن چه که به آن مربوط است را در این نوشتار مورد بحث قرار خواهیم داد. اگر به دنبال آن هستید که از ترموفیوز یخچال بدانید و در مورد این قطعه از یخچال و کاربردش به دانسته‌های‌تان اضافه کنید این نوشتار را تا انتها مطالعه کنید. در خلال بحث در مورد ترموفیوز نگاهی هم به ترمودیسک و وظیفه‌ی آن خواهیم داشت.

ترموفیوز یخچال چیست؟

ترموفیوز یخچال یا فیوز حرارتی در تمامی یخچال‌ها وجود ندارد بلکه در یخچال‌هایی به کار می‌رود که از نوع نفراست یا بدون برفک هستند. این قطعه در این نوع یخچال‌ها از ضروری‌ترین قطعات محسوب می‌شود و عمده‌ترین نقش آن در یخچال این است که دمای هیتر المنت نفراست را کنترل کند و مانع از آن شود که یخچال برفک بزند. همچنین وجود ترموفیوز در یخچال از خطر آتش سوزی یخچال فریزرهای نفراست می‌کاهد.

اما ترموفیوز یخچال چگونه این وظیفه‌ی خود را انجام می‌دهد؟

پاسخ این پرسش این است که ترموفیوز در یخچال‌های نفراست در یک دمای معین می‌سوزد و به این ترتیب مانع از بروز مشکل در هیتر المنت یخچال و خود یخچال می‌شود. گفتنی است که محدوده‌ی دمایی که ترموفیوزها در آن عمل می‌کنند عمدتاً مابین ۷۲ تا ۸۲ درجه است.

چند نکته در ارتباط با ترموفیوز یخچال

۱- اتصال ترموفیوز با المنت به صورت سری است.

۲- تنظیم یک ترموفیوز هم به صورت دستی ممکن است و هم به صورت اتوماتیک.

۳- در صورتی که ترموفیوز در یخچال فریزر بدون برفک وجود نداشته باشد خطر آتش سوزی افزایش خواهد یافت.

۴- توصیه می‌شود به صرف آن که یخچال دارای ترمودیسک است آن را بدون ترموفیوز نگذارید. ترمودیسک تقریباً مانند ترموستات عمل می‌کند، به این گونه که آن هنگام که دما به منفی ۵ درجه برسد ترمودیسک اجازه می‌دهد که برق به هیتر برسد و در دمای مثبت ۵ درجه نیز جریان برق هیتر المنت نفراست توسط آن قطع می‌شود. وجود مشکل در ترمودیسک یخچال‌های بدون برفک همراه است با افزایش برفک و در نتیجه کاهش کارایی یخچال.

۵- البته وجود مشکل در ترموفیوز یخچال نیز افزایش برفک را در پی دارد چرا که به طور ساده اگر بخواهیم از مزیت ترموفیوز یا فیوز حرارتی بگوییم می‌توانیم به این نکته اشاره داشته باشیم که ترموفیوز موجب آب شدن برفک‌ها می‌شود.

برای آشنایی با کندانسور یخچال کلیک کنید.

سخن آخر

سعی شد در مورد چیستی ترموفیوز و نحوه‌ی عملکرد آن توضیحاتی داده شود. به خاطر داشته باشید که، همان گونه که در بالا نیز گفته شد، یخچال فریزرهای بدون برفک نباید فاقد ترموفیوز باشند و همچنین نباید از ترمودیسک به عنوان جایگزین ترموفیوز استفاده کرد. به صرف این که یخچال فریزر از ترمودیسک برخوردار است نباید از وجود ترموفیوز چشم پوشی کرد.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. محمد می گوید

  سلام
  بسیارعالی
  اگه روش تست ترموفیوز را هم بذارید خیلی ممنون میشم.

 2. میثم می گوید

  ترموفیوز در حالت عادی وصل است با اهم میشه اون رو چک کرد اگه قطع کرده بود باید ترمو فیوز رو عوض کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت + 6 =