شیر تخلیه هوا چیست و چه کاربردی دارد؟

0

شیر تخلیه هوا یکی از تجهیزات ضروری و پرکاربرد ساختمانی محسوب می‌شود که انواع متفاوتی دارد. این شیر هوای ایجاد شده در مسیر لوله‌ را تخلیه می‌کند و از این رو اهمیت زیادی در سیستم لوله‌کشی دارد. اما برای اینکه بدانید شیر تخلیه چیست و یا عملکرد و نصب این شیر به چه صورت است، بهتر است در این مقاله از استادکار همراه ما باشید.

شیر تخلیه چیست و عملکرد آن چگونه است؟

هوا به دلایل متعددی درون شیر تخلیه ایجاد می‌شود. زمانی که سطح مایع پایین‌تر از ورودی پمپ باشد و یا تخلیه نشدن هوا در زمان آب‌گیری و خیلی از عوامل دیگر ممکن است موجب ایجاد هوا درون لوله‌ها شود. در این شرایط وجود قطعه‌ای پرکاربرد به نام شیر تخلیه یا شیر تخلیه هوا از مهم‌ترین تجهیزات در سیستم لوله‌کشی محسوب‌ می‌شود. طرز کار شیر تخلیه هوا به این صورت است که هوای انباشته شده درون لوله آب و فاضلاب را تخلیه می‌کند.

شیر تخلیه هوا، هوای ایجاد شده در مسیر لوله‌ را تخلیه می‌کند.
شیر تخلیه هوا، هوای ایجاد شده در مسیر لوله‌ را تخلیه می‌کند.

در واقع وجود هوا موجب بروز مشکلاتی در عملکرد سیستم لوله‌کشی می‌شود. شیر تخلیه هوا، مقدار هوای اضافی را از مایعات، پمپ و اتصالات مربوط به لوله‌کشی خارج می‌کند و از طرفی زمانی که فشار داخل لوله پایین باشد، با باز کردن شیر تخلیه هوا می‌توانید دوباره فشار هوا را به حالت طبیعی برگردانید و زیاد کنید.

شیر تخلیه هوا اتوماتیک

شیر تخلیه هوا اتوماتیک نوعی شیر تخلیه است که به صورت اتوماتیک هوای سیستم را خارج می‌کند و عملکرد سریع‌تر و راحت‌تری نسبت به شیرهای معمولی دارد. این شیر معمولاً برای لوله‌هایی با سایز ۵ اینچ بسیار مناسب‌تر است.

شیر تخلیه هوا اتوماتیک نوعی شیر تخلیه است که به صورت اتوماتیک هوای سیستم را خارج می‌کند و عملکرد سریع‌تر و راحت‌تری نسبت به شیرهای معمولی دارد.
شیر تخلیه هوا اتوماتیک نوعی شیر تخلیه است که به صورت اتوماتیک هوای سیستم را خارج می‌کند و عملکرد سریع‌تر و راحت‌تری نسبت به شیرهای معمولی دارد.

انواع شیر تخلیه هوا

بعد از اینکه دانستید، شیر تخلیه چیست حال باید با انواع این شیر نیز آشنا شوید. به طور کلی شیرهای تخلیه هوا سه نوع دارند. شیر هوای تک روزنه، دو روزنه و دیسکی که در ادامه به بررسی این ۳ دسته می‌پردازیم.

شیر تخلیه هوای تک روزنه

این شیر تخلیه هوایی از جنس آهن، فولاد و یا چدن است که مقاومت بالایی در برابر مواد شیمیایی و خوردگی دارد. نوع کوچک این شیر در بخش‌هایی از لوله که احتمال تجمع هوا در آن‌ها بیشتر است نصب می‌شود و طرز کار شیر تخلیه هوای تک روزنه به این شکل است که با استفاده از یک شناور کوچک که در حجم آب مشخصی شناور است، محل عبور آب را بسته و با فشار به سمت پایین روزنه را پر می‌کند و هوا را خارج می‌نماید. قطر این روزنه کوچک در حدود ۱۰ میلی‌متر است  و جنس شناور درون آن معمولاً از فولاد ضد زنگ با روکش پلاستیکی است. نوع تک روزنه بزرگ نیز برای خارج کردن هوای زیادی که در زمان پر کردن خطوط لوله خالی و یا ورود هوا برای تخلیه خطوط لوله ایجاد می‌شود، استفاده می‌گردد و در مقابله با پدیده ضربه قوچ نیز استفاده می‌شود.

شیر تخلیه هوای تک روزنه از دو نوع کوچک و بزرگ تشکیل شده است.
شیر تخلیه هوای تک روزنه از دو نوع کوچک و بزرگ تشکیل شده است.

شیر تخلیه هوای دو روزنه

طرز کار شیر تخلیه هوای دور روزنه ترکیبی از شیر تخلیه هوای تک روزنه کوچک و بزرگ است که معمولاً قطری در حدود ۲۰۰ میلی‌متر دارد و به دو نوع تک محفظه و دو محفظه تقسیم می‌شود.

طرز کار شیر تخلیه هوای دور روزنه ترکیبی از شیر تخلیه هوای تک روزنه کوچک و بزرگ است.
طرز کار شیر تخلیه هوای دور روزنه ترکیبی از شیر تخلیه هوای تک روزنه کوچک و بزرگ است.

شیر تخلیه هوای دیسکی

نوعی شیر تخلیه هوا با اندازه‌ای بزرگ‌تر است که معمولاً قطر آن‌ها در حدود ۲۵۰ میلی‌متر است و به صورت تک محفظه و روزنه بزرگ هستند. در این شیرها به جای شناور از یک دیسک در محل عبور هوا استفاده می‌شود.

در شیر تخلیه هوای دیسکی به جای شناور از یک دیسک در محل عبور هوا استفاده می‌شود.
در شیر تخلیه هوای دیسکی به جای شناور از یک دیسک در محل عبور هوا استفاده می‌شود.

محل نصب شیر تخلیه هوا

مهم‌ترین نکاتی که باید در مورد نصب شیر تخلیه هوا بدانید این است که:

 • در جایی دور از نور مستقیم نصب شود.
 • دور از آلودگی و گرد و غبار نصب شود.
 • در محلی سرپوشیده قرار بگیرد و امکان یخ زدن شیرها وجود نداشته باشد.
 • نصب کردن عمودی این شیرها معمولاً موجب می‌شود عملکرد بهتری داشته باشند، در غیر این صورت امکان گیر کردن گوی شناور در مسیر وجود دارد.
 • بهتر است یک شیر کشویی در زیر شیر تخلیه هوا نصب شود تا در مواقع ضروری عبور مایع از درون لوله قطع شود.
 • قبل از نصب شیر تخلیه هوا باید داخل لوله کاملاً تمیز شود.
 • به منظور آب‌بندی بین شیر تخلیه هوا و فلنج لوله باید از یک واشر لاستیکی استفاده شود.
قبل از نصب شیر تخلیه هوا باید داخل لوله کاملاً تمیز شود.
قبل از نصب شیر تخلیه هوا باید داخل لوله کاملاً تمیز شود.

طریقه نصب شیر تخلیه هوا

بهترین مکان برای نصب شیر تخلیه هوا در قسمت‌هایی دارای ارتفاع است تا شیر بتواند راحت‌تر هوای جمع شده را خارج کند. در واقع طرز کار شیر تخلیه هوا به نصب آن بستگی دارد و باید به گونه‌ای باشد که امکان تجمع هوا در یک نقطه وجود داشته باشد و در صورتی که این اتفاق نیفتد، هوای درون لوله غیرقابل کنترل می‌شود و فشار درون لوله زیاد شده و احتمال ترکیدن آن وجود دارد. نقشه لوله‌کشی باید توسط یک طراح انجام شود و طوری نصب شود که طبق شرایط لوله‌کشی، هوا در بخش مشخصی جمع شود و توسط شیر تخلیه هوا خارج شود.

معمولاً برای طراحی شیر تخلیه هوا دو نوع لوله‌کشی انجام می‌شود، در نوع اول لوله‌ها به صورت خطوط نزولی با شیب ملایم رو به زیاد شدن انجام می‌شود. در نوع دوم نیز لوله‌ها به صورت صعودی با شیب ملایم رو به کم‌تر شدن است. در هر دو نوع این لوله‌کشی‌ها، اگر طول لوله‌ها زیاد باشد، معمولاً شیر تخلیه در نوک مسیر قرار می‌گیرد و در هر ۶۰۰ متر یک شیر تخلیه نصب می‌شود. بهتر است که لوله‌کشی به صورت افقی نصب نشود اما اگر مجبور به انجام این کار شدید، باید شیب ملایمی در آن وجود داشته باشد که هوا در بخش مشخصی جمع شود. در صورتی که لوله طولانی باشد باید در هر ۶۰۰ متر شیر تخلیه هوا نصب شود و ابعاد این شیر نیز باید درست متناسب با عملیات هدایت پر شدن شیر نصب شود.

بهترین مکان برای نصب شیر تخلیه هوا در قسمت‌هایی دارای ارتفاع است تا شیر بتواند راحت‌تر هوای جمع شده را خارج کند.
بهترین مکان برای نصب شیر تخلیه هوا در قسمت‌هایی دارای ارتفاع است تا شیر بتواند راحت‌تر هوای جمع شده را خارج کند.

کلام آخر

استفاده از شیر تخلیه به منظور خروج هوای اضافی از درون لوله‌ها و جلوگیری از ترکیدن لوله‌ها در اثر زیاد شدن فشار، امری واجب و ضروری است. نصب و راه‌اندازی این کار نیاز به دانش و مهارتی تخصصی دارد و باید حتماً با طراحی یک نقشه اصولی انجام شود و شیب لوله‌کشی‌ها به خوبی رعایت شود تا هوای درون لوله در بخش مشخصی جمع شده و خارج شود. اگر برای انجام این کار به افرادی متخصص نیاز دارید، می‌توانید از همکاران ما در استادکار کمک بگیرید.

خدمات لوله کشی آب و فاضلاب

لوله‌کشی آب و فاضلاب

 • لوله کشی آب سرد و گرم
 • لوله کشی فاضلاب و سرویس بهداشتی
 • نشت یابی لوله فاضلاب و رفع ترکیدگی فاضلاب
 • لوله کشی فاضلاب آشپزخانه، سرویس بهداشتی و توالت
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × پنج =