پکیج چیست و چگونه کار می کند؟

1

در مقاله قبل درباره ی جک آرام بند خواندیم و در این مقاله به کارکرد پکیج می پردازیم . گرمایش مطبوع آن هم در محل زندگی و نیاز به آب گرم یکی از الزامات هر خانه به‌حساب می‌آید. در دهه‌های گذشته هنگامی‌که لوله‌کشی گاز طبیعی به‌اندازه امروز مرسوم نبود گرمایش خانه‌ها و ساختمان‌ها به کمک موتورخانه‌ها صورت می‌گرفت اما با پیشرفت تکنولوژی و وجود برخی ایرادات موجود در سیستم‌های گرمایش مرکزی مثل شوفاژخانه، شرکت‌ها به فکر طراحی و تولید پکیج گرمایشی شدند که مزیت‌هایی زیادی نظیر بازدهی بالاتر، اشغال فضای کمتر، ایمنی بیشتر و … نسبت به موتورخانه‌های قدیمی دارند. با استادکار اپلیکیشن درخواست حدمات همراه باشید .

پکیج چیست؟

پکیج یا Package در زبان انگلیسی به معنای بسته یا مجموعه بسته‌بندی‌ شده است. به‌طور ساده این سیستم گرمایشی را می‌توان نوعی موتورخانه کوچک در نظر گرفت که به‌واسطه آن هم آب گرم مورد استفاده رادیاتور و هم آب گرم موردنیاز مصارف خانگی در یک دستگاه تأمین می‌شود. بازدهی بالا، امنیت بیشتر و امکان استفاده از آن‌ها به‌طور مستقل مهم‌ترین دلایل محبوبیت این سیستم گرمایشی و مزیت آن‌ها نسبت به موتورخانه‌ها یا شوفاژخانه است. علاوه بر این نصب، راه‌اندازی و تعمیر پکیج‌ها به‌مراتب آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر از موتورخانه یا سیستم گرمایش مرکزی است. سیکل تبرید چیست؟ در این باره بخوانید .

آب گرم مورد استفاده رادیاتور و هم آب گرم موردنیاز مصارف خانگی
عواملی نظیر سهولت در نصب، راه‌اندازی، سرویس و نگهداری و همچنین عدم نیاز به هزینه‌های ماهیانه مانند شوفاژخانه به‌واسطه مستقل بودن هر واحد استفاده‌کننده موجب محبوبیت پکیج گرمایشی و مزیت آن‌ها نسبت به موتورخانه‌ها شده است.

اجزای اصلی تشکیل دهنده پکیج ها

مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده انواع پکیج ها شامل مشعل، مبدل حرارتی، واحد کنترل الکتریکی پکیج‌ یا ECU، سنسور، ترموستات، فن، منبع انبساط، مجموعه پمپ و هیدرولیک و… است.

انواع پکیج گرمایشی

پکیج گرمایشی را می‌توان از جنبه‌های مختلفی تقسیم‌بندی کرد، معمول‌ترین این تقسیم‌بندی، بر اساس محل قرارگیری آن‌هاست که شامل پکیج دیواری و پکیج زمینی است.

پکیج دیواری

مصرف خانگی این نوع پکیج‌ها روزبه‌روز در حال افزایش است و تقریباً در هر خانه‌ای یکی از آن‌ها را مشاهده می‌کنیم. پکیج‌های دیواری معمولاً داخل آشپزخانه و یا تراس بر روی دیوار نصب می‌شوند. خود این پکیج‌های دیواری بر دو نوع مخزن‌دار و ترکیبی تقسیم می‌شوند. در نوع مخزن دار آب گرم پس از جمع‌آوری در مخزن تعبیه‌شده برای دستگاه توزیع می‌گردد و در نوع ترکیبی که نوع رایج‌تر نیز است آب جاری به‌طور مستقیم بعد از گرم شدن توسط شعله وارد سیستم توزیع می‌گردد.

اجزای اصلی تشکیل دهنده پکیج ها - پکیج دیواری چیست
پکیج‌ها در حال حاضر رایج‌ترین سیستم گرمایشی مورداستفاده در سراسر جهان می‌باشند؛ و امن‌ترین سیستم گرمایشی خانگی که تا امروز معرفی‌شده، پکیج‌های دیواری هستند.

پکیج زمینی

پکیج‌ زمینی را به علت اینکه فضای زیادی اشغال می‌کنند و سروصدایی که دارند مناسب واحدهای آپارتمانی نیستند و آن‌ها را معمولاً در ساختمان‌ها و خانه‌هایی با متراژ بالا می‌بینید. اندازه و توان حرارتی مختلفی در ساخت پکیج‌های زمینی به کار رفته است. این نوع پکیج با دارا بودن یک مخزن ذخیره آب گرم، درصورتی‌که منبع برق آن قطع شود برای مدت کوتاهی، همچنان آب گرم را در خود نگاه می‌دارد. کمپرسور پیستونی چیست؟

انواع پکیج زمینی - پکیج زمینی چیست ؟
پکیج زمینی را بیشتر در خانه‌های ویلایی و ساختمان‌هایی با مساحت بیش از ۲۰۰ متر می‌بینیم. این نوع پکیج دارای مخزن کویل دار یا مخزن ذخیره آب گرم هستند و حداقل ظرفیت گرمایی آن‌ها ۲۸ کیلووات است.

علاوه بر این تقسیم‌بندی، پکیج‌ها ازنظر نوع تأمین آب گرم مصرفی، نحوه عملکرد، وجود فن و تعداد مبدل به چند دسته تقسیم می‌شوند.

پکیج فن دار

پکیج هایی هستند که با تعبیه شدن فن در آن‌ها خروج دود ناشی از احتراق به سمت دودکش بهتر هدایت می‌شود و به‌این‌ترتیب خارج می‌گردد. این نوع پکیج‌ها از یک محفظه‌ی احتراق بسته برخوردار هستند و به همین علت، نصب آن‌ها در خارج از منزل و کلاً خارج از ساختمان مشکلی از بابت تأثیر باد بر روی فعالیت این سیستم گرمایشی پیش نمی‌آید.

پکیج بدون فن

پکیج‌ بدون فن حتماً باید داخل آپارتمان نصب شوند و امکان استفاده از آن‌ها در خارج از واحد وجود ندارد. افزون بر این، برای استفاده از آن‌ها حتماً بر طبق مقررات باید متراژ آپارتمان کمتر از ۷۰ متر نباشد. دود ناشی از سوختن و احتراق در آن‌ها از راه دودکشی که در آن تعبیه‌شده است، به صورت مکش طبیعی وابسته به ارتفاع دودکش خارج شده و نیازی به فن برای خارج کردن دود نیست.

پکیج‌ بدون فن حتماً باید داخل آپارتمان
تفاوت اصلی پکیج فن دار و بدون فن عملکرد نهایی آن‌ها است. در مدل بدون فن مکش به صورت طبیعی انجام می‌شود و حتماً باید در فضای خانه نصب شود ولی در نوع فن دار دود ناشی از احتراق به کمک فن از دودکش خارج می‌شود.

پکیج یک مبدله

در پکیج یک مبدله یا بی‌تردید (Bithermic) از نوعی مبدل حرارتی به نام مبدل دوبل آب گرم استفاده می‌شود که در تماس با شعله مشعل بوده و آب را گرم می‌کند. این مبدل در واقع یک مبدل دومنظوره است: یکی برای تأمین آب گرم مصرفی و دیگری برای تأمین آب گرم رادیاتور. در این پکیج‌ها وقتی شیر آب گرم باز می‌شود پمپ مربوط به رادیاتور متوقف‌شده و فقط آب سرد وارد مبدل می‌شود که پس از گرم شدن از پکیج خارج و مورداستفاده قرار می‌گیرد. این پکیج‌ها در مقایسه با پکیج‌های دو مبدله، سریع‌تر رسوب می‌گیرند. علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی از سوالات بیشتر کاربران ما است در مورد آن بیشتر بدانید .

پکیج دو مبدله

در پکیج دو مبدله یا مونوترمیک (Monothermic) از دو نوع مبدل استفاده می‌شود، مبدل دوبل آب گرم و مبدل صفحه‌ای. مبدل دوبل آب گرم مسئول تأمین آب گرم شوفاژ یا سیستم گرمایشی است و مبدل صفحه‌ای، آب گرم مصرفی را فراهم می‌کند. این امر موجب گردش دائمی آب گرم شده و درنتیجه رسوب‌گیری در این نوع کمتر است. همین امر موجب می‌شود که برای مناطق با آب دارای املاح زیاد و سختی بالا، استفاده از این پکیج‌ها توصیه می‌شود. علاوه بر این نوسانات دما در آن‌ها زیاد نیست و امکان تنظیم میزان دمای آب خروجی نیز فراهم است. این پکیج‌ها برای متراژ بالای ۱۲۰ متر مناسب‌تر هستند.

پکیج دو مبدله - پکیج یک مبدله یا دو مبدله
تفاوت اصلی پکیج یک مبدله یا دو مبدله در تعداد مخزنی است که در آن‌ها وجود دارد. در پکیج دو مبدله به‌واسطه جدا بودن قسمت آب گرم شوفاژ و آب گرم مصرفی درنهایت فشار حرارتی تقسیم می‌شود و این موضوع باعث می‌شود مقدار بازدهی آن نسبت به نوع تک مبدله که هر دو لوله از یک مخزن عبور می‌کند بیشتر باشد بااین‌حال میزان آب گرم تولیدشده توسط هر دو سیستم تقریباً برابر است.

پکیج چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که بیان شد پکیج علاوه بر تأمین آب گرم مصرفی خانه، آب گرم موردنیاز رادیاتورها را نیز تأمین می‌کند. بااین‌حال در این سیستم اولویت با آب گرم مصرفی خانه است. هنگامی‌که شما شیر آب گرم را باز می‌کنید فرآیندی شبیه آنچه در آبگرمکن رخ می‌دهد شروع می‌شود، سنسور جریان آب گرم فعال می‌شود و به کمک مشعل جرقه لازم برای روشن شدن پکیج زده می‌شود از طرفی تا زمانی که شیر آب گرم باز است، سنسور دیگری، مدار آبگرم رادیاتور را قطع می‌کند، سپس مبدل حرارتی سیستم شروع به گرم کردن آب جاری می‌کند. این کار به کمک لوله‌های پیچ در پیچی که آب در آن‌ها جاری است صورت می‌گیرد، درباره ی کولر گازی پنجره ای بیشتر بدانید .

درواقع آب موجود در این لوله‌ها با دریافت گرمای تولیدشده از دیواره‌های مبدل حرارتی به دمای تعین شده شما روی ترموستات می‌رسد. البته طرز کار پکیج ذکرشده در اینجا مشابه عملکرد پکیج‌های ترکیبی است زیرا پکیج‌های مخزن دار همیشه آب گرم موردنیاز رادیاتور و آب مصرفی با توجه به مخزن تعبیه‌شده در آن، در دسترس است.

پکیج چگونه کار می‌کند؟
هر پکیج در بالای مشعل خود لوله‌هایی دارد که ازیک‌طرف آب سرد به آن‌ها وارد و از سمت دیگر آب گرم خارج می‌شود. در مسیر این لوله‌ها یک سنسور تعبیه‌شده که باز و بسته شدن شیر آب گرم را تشخیص داده و به‌محض باز شدن آب گرم بلافاصله دستور روشن شدن مشعل و فعال شدن پمپ صادر می‌شود و پس از چند لحظه آب گرم موردنیاز شما تأمین می‌گردد.

ظرفیت گرمایی پکیج ها

به‌طورکلی پکیج‌ها برای گرمایش فضاهای مختلف با توجه به متراژ و نوع کاربری ساختمان در ابعاد و ظرفیت‌های گرمایی مختلفی تولید می‌شوند اگر قصد خرید پکیج برای منزل خود دارید می‌توانید از اعداد زیر کمک بگیرید البته توجه داشته باشید که این مقادیر، مقادیری نسبی هستند و به‌طور مطلق نمی‌توان گفت که مناسب متراژ منزل شما هستند زیرا عوامل دیگری مثل طبقه چندم بودن آپارتمان، تعداد سرویس‌های بهداشتی، خالی یا پر بودن اطراف آپارتمان و… در انتخاب ظرفیت پکیج تأثیر دارند بنابراین بهتر است پیش از خرید با یک متخصص مشورت شود.

 • کمتر از ۱۲۰ مترمربع: ظرفیت ۲۴ هزار کیلوکالری
 • از ۱۲۰ مترمربع تا ۱۸۰ مترمربع: ظرفیت ۲۸ هزار کیلوکالری
 • از ۱۸۰ مترمربع تا ۲۲۰ مترمربع: ظرفیت ۳۲ هزار کیلوکالری
 • از ۲۲۰ مترمربع تا ۲۷۰ مترمربع: ظرفیت ۳۵ هزار متر کیلوکالری

مزایا و معایب پکیج

پکیج‌ها نسبت به موتورخانه و دیگر وسایل گرمازا برتری زیادی دارند که باعث استفاده چشمگیر از آن در سال‌های اخیر شده است.

از مزایای پکیج می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • برخلاف موتورخانه‌ها استفاده از پکیج‌ها سبب شده که هر واحد به‌طور مستقل مصرف‌کننده باشد
 • بازدهی بالای پکیج‌ها نسبت به موتورخانه‌ها درنهایت موجب صرفه‌جویی بیشتر انرژی شده است
 • امکان دسترسی به پکیج به‌مراتب آسان‌تر از موتورخانه ‌است و همچنین هزینه‌های ناشی از تعمیرات آن بسیار کمتر است.
 • هر واحد ساختمانی به‌طور دلخواه می‌تواند دمای مصرفی موردنیاز خود را تنظیم نماید.
 • با توجه به سیستم به کار رفته در ساخت پکیج‌ها دیگر نیازی به عایق‌کاری و همچنین نظارت بر روی عملکرد پکیج وجود ندارد زیر بیشتر فرآیند انجام‌شده در آن به‌طور هوشمند صورت می‌گیرد
 • پکیج‌ها فضای کمتری اشغال می‌کنند و چیزی در حدود اندازه یک کابینت هستند، برخلاف موتورخانه‌ها که نیاز به اختصاص محل خاص دارند که نگهداری و تعبیه آن هزینه‌بر است.
 • استفاده از پکیج به معنی تأمین آبگرم فوری و دائم خواهد بود
 • با توجه استانداردهای به کار رفته در آن‌ها و سیستم‌های ضد احتراق و … درمجموع پکیج‌ها امنیت بیشتری دارند
 • پکیج‌ها نسبت به موتورخانه‌ها کارکرد بی‌صدا دارند

معایب پکیج ها شامل:

 • پکیج های خانگی عمر کمتری نسبت به موتورخانه دارند
 • علیرغم اندازه کمی که این سیستم گرمایشی دارد اما به‌هرحال بخشی از فضای داخل واحد را اشغال می‌کند.
 • ظرفیت و توان حرارتی این سیستم گرمایشی سبب شده که کارایی کمتری در متراژهای بالای ۳۰۰ متر داشته باشد.
مزایا و معایب پکیج چیست
علاوه بر نصب و نگهداری ساده‌تر و بازدهی و امنیت بالاتر پکیج ها نسبت به سیستم‌های گرمایشی دیگر شاید علت اصلی محبوبیت آن‌ها نسبت به موتورخانه‌های قدیمی مستقل شدن در تأمین گرمایش محیط و میزان آب گرم مصرفی برای هر واحد ساختمان است.

سخن پایانی

استفاده از پکیج مزیت‌های زیادی نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی مانند آبگرمکن‌ها و موتورخانه‌های مرکزی دارد. مصارف روزانه خانگی مثل شستشوی لباس و ظرف و ظروف و بسیاری دیگر تنها موارد اندکی هستند که نیاز ما را در هرلحظه به آب گرم نشان می‌دهند. درمجموع با توجه به مزیت‌های ذکرشده پکیج گرمایشی به نظر می‌آید آن‌ها بهترین انتخاب شما به‌عنوان سیستم گرمایشی خانه‌ها و سایر ساختمان‌ها خواهند بود. به‌عنوان نکته آخر اگر برای نصب، راه‌اندازی، تعمیر و یا سرویس پکیج خود نیاز به تعمیرکار دارید، کارشناسان متخصص استادکار آماده کمک‌رسانی به شما هستند.

منابع: explainthatstuff l smarterhouse

1 نظر
 1. علی می گوید

  مرسی عشقم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =