در مورد عایق رطوبتی نانو، معایب و مزایا آن چه می دانید؟

7

رطوبت حتی اگر در جو دیده نشود، یک مشکل متداول محسوب شده که هیچ وسیله‌ای یارای مقاومت در برابر آن را ندارد! رطوبت می تواند به فضاهای میکروسکوپی مواد نفوذ کرده و باعث آسیب شود. سالانه صدها میلیارد دلار برای تعمیر و نگهداری و تعمیرات ناشی از خوردگی و خسارت‌های الکتریکی ناشی از رطوبت در سراسر دنیا هزینه می‌شود. اما اکنون می توان با وجود فناوری‌هایی مانند عایق رطوبتی نانو این خسارات را به حداقل رساند. در این مقاله ابتدا به این می پردازیم که عایق نانو چیست؟ و انواع عایق نانو را بررسی خواهیم کرد و در نهایت به تعریف عایق رطوبتی نانو چیست و معایب عایق رطوبتی نانو خواهیم پرداخت. با استادکار همراه باشید.

سالانه صدها میلیارد دلار برای تعمیر و نگهداری و تعمیرات ناشی از خوردگی و خسارت‌های الکتریکی ناشی از رطوبت در سراسر دنیا هزینه می‌شود
سالانه صدها میلیارد دلار برای تعمیر و نگهداری و تعمیرات ناشی از خوردگی و خسارت‌های الکتریکی ناشی از رطوبت در سراسر دنیا هزینه می‌شود

عایق نانو چیست؟

عایق نانو، یکی از عایق هایی است که می توان آن را به راحتی مانند رنگ، روی سطوح مختلف مانند سطوح فلزی و غیرفلزی کشید و از هدررفت انرژی جلوگیری کرد. عایق نانو عایقی است ضد آب بر پایه ساختار شیمیایی ارگانوسیلان که دوستار طبیعت و قابل حل در آب است. فناوری نانو در حال حاضر یک ابزار موثر و مقرون به صرفه برای افزایش بهره‌وری انرژی در ساختمان‌های موجود و همچنین ساخت و ساز جدید ارائه شده است. نانو عایق آنقدر کاربردهای گسترده ای دارد که می توان آن را در مواردی مانند زیر مشاهده کرد:

 • سقف کارخانه جات روی ورق‌های گالوانیزه
 • عایق کاری لوله‌های سرد و گرم موتورخانه برای کاهش مصرف انرژی
 • کانکس‌های فلزی
 • واگن‌های قطار و سقف اتوبوس‌ها
 • در کشتیرانی و کانتینرها
 • دودکش‌های حرارتی
 • عایق نماهای ساختمان های بلند و …

بیشتر بدانید چگونه پارکت را روی سرامیک نصب کنیم؟

عایق نانو را می توان در صنایع مختلفی مانند کشتی سازی تا ساختمان و دودکش های حرارتی مشاهده کرد
عایق نانو را می توان در صنایع مختلفی مانند کشتی سازی تا ساختمان و دودکش های حرارتی مشاهده کرد

انواع عایق نانو

عایق نانو در انواع مختلف و برای کاربردهای مختلفی تولید می‌شود. این عایق‌ها جایگزین مناسب و اقتصادی به جای عایق‌های سنتی مانند قیر و گونی در صنایع نفت و گاز و در صنعت ساختمان جهت کاهش و صرفه‌جویی در انرژی به کار می‌روند. از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عایق حرارتی
 • عایق صوتی
 • عایق رطوبتی
 • عایق ضد تشعشع
 • عایق ضدخورندگی

در ادامه به معرفی یکی از مهم‌ترین انواع این عایق‌ها یعنی عایق رطوبتی نانو خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

بیشتر بدانید نقاشی سه بعدی ساختمان

عایق نانو در انواع مختلف و برای کاربردهای مختلفی مانند عایق صوتی، حرارتی، رطوبتی و ... تولید می‌شود
عایق نانو در انواع مختلف و برای کاربردهای مختلفی مانند عایق صوتی، حرارتی، رطوبتی و … تولید می‌شود

 عایق رطوبتی نانو چیست؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، رطوبت خصوصا در مناطق شرجی و مرطوب و در برخی صنایع می‌تواند موجب خسارت‌های زیادی شود. عایق رطوبتی نانو پلیمر از مواد پلیمری ساخته شده است که تاثیر زیادی در کاهش اثر رطوبت بر ساختمان دارند. با توجه به میزان مواد پلمیری که در ساختمان عایق استفاده شده است، تاثیر این نوع عایق می‌تواند متفاوت باشد.

لازم به ذکر است که تمامی عایق‌های رطوبتی نانو، با دارا بودن پایه آبی سیلیکونی کاملا دوستدار محیط زیست بوده و هیچگونه ضرری برای اکوسیستم ندارند. برای نصب عایق رطوبتی نانو پلیمر از روش اسپری کردن استفاده می شود که به صورت لایه ای نازک سطح را می پوشاند و همین خاصیت باعث شده است که برای تمام انواع سطح ها مانند فلزی و غیرفلزی قابل استفاده باشد. البته نصب عایق رطوبتی نانو به صورت شخصی توصیه نمی شود و بهتر است که برای انجام این کار از افراد متخصص استفاده شود.

بیشتر بدانید مزایای پد سلولزی در کولر آبی چیست ؟

با توجه به میزان مواد پلمیری که در ساختمان عایق  رطوبتی نانو استفاده شده است، تاثیر این نوع عایق می‌تواند متفاوت باشد.
با توجه به میزان مواد پلمیری که در ساختمان عایق  رطوبتی نانو استفاده شده است، تاثیر این نوع عایق می‌تواند متفاوت باشد.

موارد استفاده عایق رطوبتی نانو

از این عایق رطوبتی می توان در موارد مختلفی مانند پشت بام، سرویس بهداشتی، استخر، پایه های پل، پایه ستون های برق، مخزن ذخیره لوله های خطوط انتقال نفت و گاز، عایق کاری حوضچه های پرورش ماهی، عایق کاری آبنما، کف کارخانه و فروشگاه، درزگیری و آب بندی پشت بام و … استفاده کرد.

تفاوت عایق سنتی و رطوبتی نانو

به طور سنتی بیشتر مردم از قیر و گونی برای عایق کردن ساختمان خود برای محافظت از رطوبت استفاده می کنند. قیر و گونی عایقی جامد است که پیش از نصب نیاز به تمیزکاری پشت بام، اندازه گرفتن فضا، تبدیل کردن به مایع و خطراتی مانند آتش سوزی دارد.

با این حال حتی در مقابل برف و باران زیاد مقاومت ندارد و عایق رطوبتی های قدیمی مانند قیر و گونی و ایزوگام نفوذ ناپذیری بالایی در مقابل حجم بالای آب ندارند و نمی توانند حجم بالایی از آب و یا باران را تحمل کنند. حتما همه ما شنیده ایم که گفته می شود در هنگام برف پشت بام ها را از برف خالی کنید تا خطر نشت آب به سقف وجود نداشته باشد. همچنین در نصب عایق قیر و گونی باید سطح کاملا تمیز و عاری از رطوبت باشد تا عایق بتواند به خوبی به سطح بچسبد.

بیشتر بدانید غذای خانگی گربه

عایق رطوبتی های قدیمی مانند قیر و گونی و ایزوگام نفوذ ناپذیری بالایی در مقابل حجم بالای آب ندارد و نمی توانند حجم بالایی از آب و یا باران را تحمل کنند.
عایق رطوبتی های قدیمی مانند قیر و گونی و ایزوگام نفوذ ناپذیری بالایی در مقابل حجم بالای آب ندارد و نمی توانند حجم بالایی از آب و یا باران را تحمل کنند.

اما این موارد در خصوص نصب عایق رطوبتی نانو مطرح نیست و همان طور که بیان شد مهم نیست سطحی که قصد عایق کردن آن را دارید چه جنسی است. عایق رطوبتی نانو بر روی هر سطح و یا هر پوششی می‌تواند کار گذاشته می‌شود؛ فرقی نمی‌کند که پوشش شما از سیمان، آسفالت، سنگ و یا سرامیک باشد. این عایق رطوبتی مناسب، به راحتی برای حریق زیر پوشش هایی که در بالا گفته شد می‌چسبد. این نوع عایق با وجود اینکه مانند ایزوگام در مقابل آفتاب خواهد بود، داغ نمی شود، باد نمی کند و همچنین از سطح نیز جدا نمی شود. در ادامه بیشتر در مورد مزایای عایق رطوبتی صحبت خواهیم کرد.

مزایای عایق رطوبتی نانو

از مزایای عایق‌های رطوبتی نانو می‌توان به موارد زیادی اشاره کرد که در ادامه تعدادی از آن‌ها را با هم می‌بینیم.

 • خاصیت تمیزشوندگی آسان
 • مقرون به صرفه بودن
 • طول عمر بالا
 • خاصیت ضد کپک و قارچ و شوره
 • جلوگیری از تغییر رنگ سطوح در طول مدت زمان
 • خاصیت نفوذ عمقی و عایق کردن عمقی سطوح
 • خاصیت مقاومت در برابر اشعه UV
 • جلوگیری از ترک خوردن و شکستن سطوح با ملاتهای سیمانی و گچی
 • عدم آتش زا بودن و دارا بودن ایمنی بالا
 • وزن سبک و روش عایق کاری سریع تر
 • جلوگیری از لق شدگی سطوح سنگی و موزاییکی و سرامیکی
 • دارای قابلیت ترمیم جزئی و فوری و کاملا آسان
 • امکان نصب روی سطوح مرطوب
 • داغ نشدن، باد نکردن و جدا نشدن از سطح
 • مقاومت در برابر میزان آب و برف جمع شده روی این عایق
 این نوع عایق با وجود اینکه مانند ایزوگام در مقابل آفتاب داغ نمی شود و باد نمی کند
این نوع عایق با وجود اینکه مانند ایزوگام در مقابل آفتاب داغ نمی شود و باد نمی کند

معایب عایق رطوبتی نانو

البته این عایق‌ها در کنار مزایای زیاد خود معایبی هم دارند که شامل ویسکوزیسه بالا، تشکیل تراکم و عدم دسترسی در بعضی مناطق حاشیه‌ای است. یکی دیگر از نکات مهم درباره این نوع عایق رطوبتی، این است که برای نصب این نوع عایق حتما باید به متخصص مراجعه کرد.

جمع بندی

عایق رطوبتی نانو را می‌توان یکی از بهترین و مقاوم‌ترین عایق ها در زمینه جذب و مقاومت در برابر رطوبت دانست که در صنایع مختلف مانند ساختمان سازی مورد توجه زیادی قرار گرفته است تا به مصرف بهینه انرژی نیز کمک کند.

منابع: en.matinfrp.com | researchgate.net

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

ایزوگام، قیر‌گونی و عایق‌کاری

 • نصب و عایق‌بندی انواع ایزوگام
 • نصب ایزوگام پشت بام
 • نصب ایزوگام دیوارها و کف
 • قیرگونی و عایق‌کاری
دریافت این خدمت از استادکار
7 نظرات
 1. نجفی می گوید

  سلام مقدار هر بسته اون چقدر هست و چه مقدار از سطح نما رو پوشش میده

 2. محمد حسني نیا می گوید

  سلام آدرس مجری عایق نانو در شهر کرمان را میخواستم ممنون

 3. علی اکبری می گوید

  سلام.آدرس مجری عایق رطوبت نانو درورامین یاقرچک را می خواستم

 4. رسولی می گوید

  سلام وقت بخیر بنده حدودا16سال مشغول به کارایزوگام هستم العان درعراق هستم مشغول به ایزگام خواستم ببینم ایا میتونم محصول نانو عایق رااونجا کارکنم

 5. مرتضی خادمی می گوید

  باسلام بنده استادکارهستم کاشی کاروکارهای نانوراانجام میدم بگین درهرمترمربع چه اندازه نانورطوبتی استفاده کنم

 6. زینب می گوید

  سلام وقت بخیر خونه ما یه مشکل داره ، دیوارهایی که سمت بیرون هستن و فضای خالی پشتش هست مرتب خیس میشه منظورم اینه که بخار ابی که داخل خونه هست روی دیوار میشینه و اون قسمتها همیشه خیس هستن البته این مشکل بیشتر فصل زمستان هست
  از چه عایقی باید استفاده کنم

 7. زینب می گوید

  دیوارهایی که سمت بیرون هستن و فضای خالی پشتش هست مرتب خیس میشه منظورم اینه که بخار ابی که داخل خونه هست روی دیوار میشینه و اون قسمتها همیشه خیس هستن البته این مشکل بیشتر فصل زمستان هست
  از چه عایقی باید استفاده کنم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + دوازده =