آنتن مرکزی چیست؟ نکات مهم درباره‌ی خدمات نصب و سرویس آنتن مرکزی

0

گسترش زندگی شهری و لزوم استفاده از آپارتمان‌ها و مجتمع‌های مسکونی و همین‌طور برج‌ها باعث شده تعداد زیادی خانواده‌ در یک ساختمان زندگی‌کنند، حالا تصور کنید اگر برای هر واحد یک آنتن بر روی پشت‌بام قرار دهیم، منظره نامناسبی بر روی پشت‌بام ایجاد می‌شود و از طرف دیگر بر اثر تداخلات انعکاسی و القایی بین آنتن‌های مختلف، گیرندگی آنتن‌ها ضعیف می‌شود. راه حل اساسی و اصولیِ جلوگیری از این مشکلات، نصب و راه‌اندازی آنتن مرکزی است.

آنتن مرکزی در واقع یک آنتن مشترک برای تمامی ساکنین ساختمان است به طوری که برای تمامی ساکنین ساختمان یک انشعاب آنتن اختصاص می‌یابد.

مزیت بزرگ آنتن مرکزی نسبت به آنتن‌های معمولی «گیرندگی قوی»  و همین‌طور «نداشتن مزاحمت و جاگیری زیاد»  در فضای پشت‌بام خانه و همین‌طور «هزینۀ به مراتب مقرون به صرفه» آن است.

احتمالا شما هم در برخی از پشت‌بام‌ها دیده‌اید حجم عظیمی از سیم‌های آنتن در کف پشت‌بام پراکنده شده و سطح پشت‌بام مجتمع تبدیل شده است به جنگلی از آنتن‌ها با طرح و شکل‌های عجیب و متناقض، که نمایی زشت و زننده را پدید می‌آورد، که در بعضی موارد این پیچیدگی باعث اختلاف بین همسایگان و مشکلات جدی می‌شود. در حالی‌که می‌توان از فضای پشت‌بام به عنوان یک فضای عمومی و تفریحی استفاده کرد. ما به ساکنین ساختمان‌های مسکونی و مخصوصا ساختمان‌های با تعداد سَکنۀ بالا و همین‌طور برج‌های مسکونی، پیشنهاد می‌کنیم برای داشتن یک زندگی راحت‌تر، از سرویس آنتن مرکزی آپارتمان استفاده کنند.

نصب و تعمیر آنتن مرکزی و دیجیتال

نصب و تعمیر آنتن مرکزی و دیجیتال

 • نصب آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ
 • نصب آنتن مرکزی ساختمان
 • تقویت کننده آنتن تلویزیون
 • تنظیم آنتن گردان، محرک، ثابت و تنظیم آنتن دیجیتال تلویزیون
دریافت این خدمت از استادکار

آنتن مرکزی چطور کار می‌کند؟

هنگام نصب آنت مرکزی برای این‌که همه ساکنین ساختمان سیگنال با کیفیت بالا دریافت کنند، از تقویت کننده‌های ویژه‌ای استفاده می‌شود که علاوه بر گرفتن نویز امواج، باعث تقویت و بهبود کیفیت موج‌های دریافتی آنتن می‌شود، این امتیاز یک فرایند بسیار جذاب است که تنها در تکنولوژی آنتن‌های مرکزی شاهد آن هستیم.

از طرف دیگر یکی از مزایای مهم و بزرگ آنتن‌های مرکزی هزینه‌ای مشترک آن است. اگر شما ساکن یک برج مسکونی باشید، نصب یک آنتن مرکزی برای شما مقرون به صرفه‌تر تمام خواهد شد، با کیفیت تصویر دریافتی به مراتب بهتر از آنتن انفرادی.

در هنگام انتخاب آنتن مرکزی، پارامترها و فاکتورهای تخصصی زیادی باید مورد توجه قرار ‌گیرد و کارشناس نصب آنتن مرکزی دیجیتال و آنالوگ، بر اساس چندین پارامتر از جمله نوع آنتن، بهره آنتن، جهت آنتن، تعداد واحدهای مسکونی و همین‌طور فرکانس مورد نیاز دریافتی آنتن، آنتن مرکزی مورد نیاز ساختمان شما را انتخاب می‌کند.

اما اگر این فاکتورها لحاظ نشود و اِلمان‌های مورد نیاز و شاخصه‌های اصلیِ انتخاب یک آنتن مرکزی خوب، مورد بررسی و ارزیابی قرار نگیرد، ممکن است نتیجه کار برای شما قابل قبول نباشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم تا از یک کارشناس مایکروویو و آنتن مجرب و حرفه‌ای برای سنجش سطح سیگنال امواج مورد نیاز و همین‌طور انتخاب پوشش باند فرکانسی مناسب استفاده کنید.

معمولا در محل‌هایی که سیگنال ضعیفی دارد باید از آمپلی فایر یا تقویت کننده‌های سیگنال استفاده شود. معمولا این تقویت کننده‌ها دارای توان خروجی بالاتری هستند و بهره زیادی دارند ( منظور توانایی کاهش نویز بالا است.) بدین معنا که می‌توانند تا حد زیادی نویز موجود در امواج را گرفته و امواج را تمیز و تقویت کنند. همچنین برخی از آنتن‌های مرکزی پیشرفته دارای قابلیت پردازش و ترکیب سیگنال هستند که با استفاده از تکنولوژی‌های VHF و  UHF می‌توان این فرآیندها را انجام داد. با این کار می‌توان گفت: فرکانس‌های دریافتی بدون افت کیفیت در تمام سیستم‌های گیرنده شما، نمایش داده می‌شوند و این امواج همواره تمیز و بدون اعوجاج و نوسان و یا تضعیف سیگنال قابل استفاده هستند.

چطور می‌توان خرابی آنتن مرکزی را تشخیص داد؟

یکی از مهم‌ترین و متداول‌ترین ایرادهایی که در آنتن‌های تلویزیون و آنتن‌های مرکزی مشاهده می‌شود مشکلات مختلف در کابل کواکسیال یا کابل آنتن است، که در این‌صورت باید با کارشناسان و متخصصین مروبطه مشورت کنید.

نکته مهمی که در این موراد باید مورد توجه قرار گیرد این است که کابل آنتن را باید یک تکه مورد استفاده قرار گیرد. به این معنا که نباید همچون سیم برق دو تکه مختلف کابل آنتن را به یکدیگر با چسب و یا لحیم متصل کنید.

 • آنتن از جنس موج است و با جریان الکتریسیته تفاوت دارد، بنابراین اتصال دو سیم آنتن می‌تواند کیفیت خروجی مورد نیاز شما را تا حد بسیار زیادی کاهش دهد.
 • همچنین برای ارتباط دو کابل کواکسیال باید از رابط‌های مخصوص این کابل استفاده کنید.
 • از طرف دیگر یکی دیگر از ایرادهای موجود در کابل‌های آنتن طول آن‌ها است. معمولاً آنتن‌ها باید طول استانداردی کمتر از ۱۵ متر داشته باشند و در صورتی که بیشتر از این میزان مورد نیاز باشد، باید از اسپلیتر و همین‌طور تقویت‌کننده‌های امواج استفاده کرد.

نصب و تعمیر آنتن مرکزی و دیجیتال

نصب و تعمیر آنتن مرکزی و دیجیتال

 • نصب آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ
 • نصب آنتن مرکزی ساختمان
 • تقویت کننده آنتن تلویزیون
 • تنظیم آنتن گردان، محرک، ثابت و تنظیم آنتن دیجیتال تلویزیون
دریافت این خدمت از استادکار

چگونه آنتن مرکزی تلویزیون را تقویت کنیم؟

 • نکته اول در تقویت آنتن مرکزی، «سالم بودن آنتن» است. یک آنتن خوب نباید کج و یا آسیب‌دیده باشد، چرا که اگر مشکلی در آنتن وجود داشته باشد، کیفیت تصاویر دریافتی افت کرده و دچار مشکلات و لگ‌هایی خاص خود می‌شود.
 • از طرف دیگر مهم‌ترین نکته در کیفیت آنتن‌های مرکزی «محل قرار گرفتن آنتن» است؛ به گونه‌ای که توصیه می‌شود آنتن‌های مرکزی را دقیقا روبه‌روی امواج دریافتی قرار دهید تا بیشترین سطح و بیشترین حساسیت را برای دریافت امواج دریافتی داشته باشند.
 • همچنین اگر در مناطق روستایی قرار دارید و یا محل زندگی شما دارای درختان فراوان است، تلاش کنید «آنتن خود را در ارتفاعی بالاتر نصب کنید »و یا در جایی قرار دهید که فاصله‌ای حدود ۲۰ تا ۳۰ متری نسبت به درختان داشته باشد.
 • در نهایت به عنوان راه‌حل اصلی ولی نه چندان ضروری توصیه می‌کنیم از «تقویت‌کننده‌های آنتن» استفاده کنید. تقویت‌کننده‌های آنتن مرکزیِ مختلفی در بازار وجود دارد، از یک فرم معمولیِ تقویت امواج تا حالت‌های پیچیده آنتی‌نویز و مولتی میکسر.

آیا آنتن دیجیتال، همان آنتن مرکزی دیجیتال است؟

آنتن دیجیتالی نوع دیگری از آنتن‌های مرکزی به شمار می‌رود که علاوه بر شبکه‌های سراسری کشوری، شبکه‌های بین‌المللی را نیز دریافت می‌کند. آنتن‌های دیجیتال، یک مولتی سوئیچ است که شما با کمک آن به راحتی می‌توانید یک مجتمع مسکونی بزرگ و یا حتی یک شرکت، بیمارستان و یا یک اداره بسیار بزرگ را تحت پوشش قرار دهید. از طرف دیگر کیفیت دریافتی آنتن‌های مرکزی دیجیتال به مراتب بالاتر از نوع آنالوگ آن‌ها است و از طرف دیگر به راحتی می‌توان آنها را با کیفیت بالا در اختیار تمامی ساکنین گذاشت.

انواع آنتن‌های مرکزی در ساختمان

در ساختمان‌ها دو نوع آنتن مرکزی روکار و آنتن مرکزی توکار تهیه و نصب می‌گردد. همچنین برخی دیگر از آنتن‌های دیجیتال مرکزی به سیم نیاز ندارد و در واقع وایرلس هستند و با استفاده از امواج، بین یکدیگر ارتباط ایجاد می‌کنند. امروزه آنتن‌های مرکزی نسل جدید، در شبکه ارتباطات شهری و بین‌المللی بسیار مهم هستند و ساکنین را از هرگونه دغدغه فارغ کرده‌ و به عنوان یک سرویس فوق‌العاده به ساکنین مجتمع‌های بزرگ و برج‌های مسکونی توصیه می‌شوند.

هزینه نصب آنتن مرکزی چقدر است؟

خدمات مرتبط با آنتن مرکزی، «نصب آنتن مرکزی» و یا «اتصال دوربین مداربسته به آنتن مرکزی» قیمت‌های متفاوتی دارد؛ همچنین خدمات فرعی دیگری همچون «تحویل آنتن مرکزی داخل هر واحد»، «تنظیم آنتن» و یا «رفع ایرادات سیم کشی آنتن مرکزی» نیز جزو خدمات و سرویس‌های متخصصان آنتن مرکزی به شمار می‌رود.

هزینه نصب آنتن مرکزی ساختمان بین ۵۰ تا ۵۰۰ هزار تومان می‌باشد، همچنین قیمت‌های رفع نقص آنتن مرکزی نیز ارقامی بین ۲۰ تا ۲۰۰ هزار تومان در نظر گرفته می‌شود. و نیز برای تحویل انشعابات آنتن مرکزی در هر واحد ارقامی بین ۱۵ تا ۵۰ هزار تومان برای هر واحد محاسبه می‌شود.

کارشناسان نصب آنتن مرکزی، قیمت‌های خود را بسیار مقرون به صرفه ارایه می‌کنند و برای جلوگیری از ایجاد سوءتفاهم بین ساکنین ساختمان‌ها و یا مدیریت ساختمان و متخصصان، همراه با انجام یک کارشناسی از ساختمان شما با ارایه پیش فاکتور و پس از توافق دوطرف، اقدام به خدمات‌رسانی می‌کنند.

ویژگی‌های خدمات آنتن مرکزی استادکار

شاید یکی از بهترین ویژگی‌های خدمات استادکار که باعث شده تعداد بالایی از هموطنان ایرانی در مناطق تحت پوشش استادکار، به سمت سفارش ثبت سفارشات خدمات مختلف در استادکار بپردازند.

بحث تعداد متخصصین و بررسی و مقایسه استادکاران مختلف با یکدیگر است. همچنین شما پس از ثبت سفارش در وب‌سایت و یا اپلیکیشن استادکار، پیشنهادات مختلفی از متخصصین آن کار دریافت می‌کنید و با بررسی اطلاعات آنها و مطالعه نظرات مشتریان قبلی، بهترین و مقرون به صرفه‌ترین پیشنهاد را انتخاب می‌کنید و به همین دلیل انتخاب به مراتب راحت‌تر و بدون ریسک‌تری خواهید داشت.

اگر ویژگی‌های خدمات مربوط به آنتن مرکزی برای شما نیز جذاب و سودمند است پیشنهاد می‌کنیم از خدمات استادکار استفاده کنید و همین حالا سفارش خود را ثبت کنید.

نصب و تعمیر آنتن مرکزی و دیجیتال

نصب و تعمیر آنتن مرکزی و دیجیتال

 • نصب آنتن تلویزیون دیجیتال و آنالوگ
 • نصب آنتن مرکزی ساختمان
 • تقویت کننده آنتن تلویزیون
 • تنظیم آنتن گردان، محرک، ثابت و تنظیم آنتن دیجیتال تلویزیون
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − 7 =