۸ دلیل برای خنک نکردن کولر گازی که باید بدانید

0

هنگامی که تابستان از راه برسد، شما به یک سیستم تهویه مطبوع هوا نیاز دارید تا بتوانید هوایی خنک و دلچسب را در این فصل داغ برای خود فراهم سازید. اما در این میان ممکن است که کولر گازی به درستی کار نکرده و مشکلاتی از جمله گرم شدن باد کولر کازی مثل کولر گازی پنجره ای و دیگر کولر ها پیش آید . ما در این مطلب قصد داریم شما را با چند علت خنک نکردن کولر گازی آشنا نماییم؛ تا با شناخت آن‌ها بتوانید از شر این مشکل بزرگ در فصل‌های گرم، خلاصی یابید. در ادامه با استادکار همراه باشید .

دلایل گرم شدن باد کولر گازی

هوای گرم تابستان، نخستین چیزی‌ست که با نزدیک شدن به این فصل، آزاردهنده به نظر می‌رسد و باید سریعا فکری به حال آن کرد. کولرهای گازی بهترین گزینه‌ها برای رفع هوای گرم و خنک سازی محیط‌های داخلی هستند البته نکته پررنگ اینجاست که هیچ کس دوست ندارد حین استفاده از انواع کولرهای آبی یا گازی، در جریان همان هوای گرم مشابه، قرار گیرد. استفاده از کولر گازی در این روزها به اوج اهمیت خود می‌رسد و کارکرد صحیح کولرها نیز به موازات آن جایگاه خود را دارد.

تلخ کامی زمانی‌ست که کولر گازی به درستی کار نکرده و هوای خنکی به بیرون پمپاژ نکند. چرا کولر گازی خنک نمی کند؟ خوب است تا با مهم‌ترین علت‌های خنک نکردن کولر گازی آشنا شده و در صورت امکان از آن‌ها جلوگیری به عمل آورید.

خنک نکردن کولر گازی
دلایل خنک نکردن کولر گاز، متفاوت هستند و با استفاده از سرویس به موقع می توان هر یک از آن ها را برطرف ساخته و یا حتی از بروز آن پیشگیری نمود.

۱- بسته بودن دریچه های سیستم تهویه

اگر کولر گازی را روشن می‌کنید اما هیچ باد خنکی از آن بیرون نمی‌آید، بهتر است در وهله اول نگاهی به دریچه‌های این سیستم تهویه بیندازید. آیا تمامی دریچه‌ها باز هستند؟ توجه داشته باشید که حتی بسته ماندن یکی از این دریچه‌ها از خنک شدن خانه و فضا جلوگیری می‌کند.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

  • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
  • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
  • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
  • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

۲- تنظیم نبودن ترموستات

آّیا ترموستات به درستی تنظیم شده است؟ تنظیم ترموستات کولر گازی نیز دلیل دیگری‌ست که می‌تواند روی عملکرد درست آن، تاثیر بگذارد. ترموستات وظیفه اندازه گیری میزان درجه هوا را بر عهده دارد تا نسبت به تغییرات دمای محیط، هوایی متناسب را از کولرگازی متساعد نماید. تنظیم نبودن ترموستات کولر گازی بدان معنیست که درجه هوا به خوبی اندازه گیری نمی‌شود و در نهایت کولر گازی پیام درستی را به منظور خنک سازی مطلوب محیط دریافت نمی‌کند.

خنک نکردن کولر گازی
بسته بودن دریچه های سیستم تهویه، یکی از ساده ترین عوامل خنک نکردن کولر گازی است.

۳- کثیف بودن فیلتر هوای کولر گازی

اگر مشکل از این موارد نیست، نوبت به بررسی فیلتر هوا می‌رسد. گاهی کولر گازی از خاک پر می‌شود و در نتیجه اجازه خروج هوای سرد به آن داده نمی‌شود؛ همین می تواند از دلایل خنک نکردن کولر گازی باشد که اتفاقا به راحتی مرتفع می‌شود. با گذشت زمان، فیلترها با گرد و غبار و گاز مسدود می‌شوند و جریان هوا را به سیستم HVAC محدود می‌کنند. بدون جریان هوای کافی، سیستم یخ می‌زند. اکسیژن می‌تواند سبب یخ زدگی کویل‌های اواپراتور نیز شود؛ به همین دلیل لازم است تا جریان هوای خروجی را کنترل نمایید.

اگر مطابق دستورالعمل تولید کننده، فیلتر هوای کولر گازی خود را تعویض و یا تمیز نمی‌کنید، احتمالا باید شاهد کثیف شدن آن‌ها باشید. برای تمیز کردن فیلتر کولر گازی، می‌توانید از برس نرم و صاف به همراه صابون استفاده نمایید. توجه داشته باشید که پاکسازی فیلتر می‌تواند شما را از بروز این مشکل در آینده نیز نجات بخشد.

خنک نکردن کولر گازی
درصورتی که فیلتر هوای کولرگازی کثیف بوده یا مشکلی داشته باشد، فرآیند خنک سازی مختلف شده و به جای باد سرد، هوای گرم در محیط جریان می یابد.

۴- اشکال در فن یا موتور فن

علاوه بر موارد فوق، ممکن است اشکال از فن و یا موتور فن باشد. اگر فن به راحتی چرخانده شود، ممکن است مشکلی در دریافت برق در موتور یا نشت در خط مبرد وجود داشته باشد. در این موارد، شما احتمالا نیاز به یک تکنسین HVAC واجد شرایط دارید که واحد را بررسی نماید.

۵- مشکل در گاز مبرد

یکی از مهم‌ترین دلیل خنک نکردن کولر گازی، وجود نشتی در گاز مبرد است. گاز مبرد یکی از اصلی‌ترین وظایف خنک سازی هوا را در کولر گازی بر عهده دارد. شارژ نکردن گاز مبرد، نشت گاز و وجود مشکل در خط گاز مبرد؛ می‌توانند از دلیل خنک نکردن کولر گازی باشد.

خنک نکردن کولر گازی
گاز مبرد از اجزای بسیار مهم کولرهای گازی ست و تمام شدن یا عدم شارژ به موقع آن؛ مشکلات بسیاری از جمله خنک نکردن کولر را به همراه خواهد داشت.

۶- عیب در باتری ترموستات کولر گازی

گاهی اوقات، هیچ مشکلی در سیستم تهویه مطبوع شما وجود ندارد. ترموستات کولر گازی هم هیچ چیزی را نشان نمی‌دهد و دلیل آن این است که باتری‌های آن تمام شده‌اند. راه حل مشکل این است: آن‌ها را تعویض نمایید! تعویض باتری‌های ترموستات اولین خط دفاعی شما محسوب می‌شود.

۷- کثیف بودن کویل های داخلی و خارجی

گاهی اوقات، ترموستات هوا را به خوبی خنک می‌کند، اما از دریچه خروجی شما هوای خنکی خارج نمی‌شود. گاهی کویل‌های کثیف و آلوده، می‌توانند به دلیل خنک نکردن کولر گازی تبدیل شود. درواقع در کولر گازی دو کویل وجود دارد؛ یک واحد داخلی و یک واحد خارجی. اگر سیستم HVAC خود را به طور منظم سرویس نکنید، کویل‌ها به راحتی می‌توانند کثیف و آلوده شوند. با گذشت زمان این کویل‌های کثیف نمی‌توانند گرما را به خوبی از خانه بزدایند و در نتیجه هوایی مطبوع را جاری سازند. در این حالت تنها هوای موجود در فضا به چرخش در می‌آید و این به هیچ عنوان مطلوب نخواهد بود.

خنک نکردن کولر گازی
کثیف بودن کویل های داخلی یا خارجی کولر گازی، از دلایل خنک نکردن کولر محسوب شده و باید برای رفع آن سریعا اقدامات لازم صورت گیرد.

۸- مشکل در ترانسفورمارتور

وجود مشکل در ترانسفورماتور می تواند به دلیل خنک نکردن کولر گازی تبدیل شود. کولر گازی تا زمانی که ترانسفورماتور را تعویض نکنید، به خوبی کار نخواهد کرد. همچنین عملکرد نادرست کنتراکتور هم می‌تواند از علل شایع برای بروز این مشکل باشد. سیم کشی و کنتراکتور را بررسی کنید تا درست در اوج گرمای تابستان، با چنین مشکلاتی روبرو نشوید.

نتیجه گیری

اگر می‌خواهید بهترین دریافت سرما از کولر گازی یا حتی کولر آبی خود را داشته باشید، لازم است که تمامی قطعات آن پیش از شروع گرمای شدید تابستان؛ بازدید شوند. در صورت نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات پرداخته و کولر را برای سرمادهی عالی در این سه ماه پیش رو آماده سازید.

منابع: ipemdad , gascooler

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

  • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
  • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
  • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
  • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + ده =