در موافعی علت کند شدن دور موتور کولر آبی، داغ شدن موتور کولر آبی که این داغ شدن می تواند علت بوی سوختگی کولر آبی نیز باشد . استفاده از سیستم‌های سرمایشی در فصول گرم سال در میان افراد مختلف رایج است. در میان انواع سیستم‌های سرمایشی، کولرهای آبی قرار دارند که هم اکنون در خانه‌های بسیاری یافت می‌شوند. اما این کولر مانند هر سیستم سرمایشی ممکن است دچار اختلال شود و آن داغ شدن موتور کولر آبی است. از این رو ما قصد داریم به منظور جلوگیری از این اتفاق، دلایل داغ شدن موتور کولر آبی را با یکدیگر مرور کنیم. با استادکار در ادامه این مطلب با روش‌های عیب یابی موتور کولر آبی و راه‌های جلوگیری از داغ شدن آن همراه باشید.

دلایل داغ شدن موتور کولر آبی

یکی از مهم‌ترین دلایل داغ شدن موتور کولر آبی، وجود اجزای پیچیده در این سیستم است. احتمالا این سیستم را در طول شبانه روز و در تمام روزهای گرم سال روشن می‌گذارید، در حالی که از وضعیت قطعات موجود در کولر آبی بی خبر هستید.

دلایل داغ شدن موتور کولر آبی
چنانچه نوسانات و جریان برق ورودی به سیستم بیش از جریان نامی باشد، موتور کولر آبی داغ شده و احتمال سوختن آن بالا می رود.

نوسانات ورودی

هرگونه نوسانات ولتاژ ورودی به سیستم الکتروموتور، حتی به اندازه ۱ درصد بیشتر از حد مجاز هم که شده، به داغ شدن موتور کولر آبی می‌انجامد. از سوی دیگر نوسانات ۵ درصدی جریان برق منجر به افزایش حرارت موتور این کولر می‌شود. در کل باید بگوییم که ولتاژهای ورودی به سیستم اگر بیشتر از حد مجاز باشند، به عملکرد الکتروموتور کولر آبی آسیب وارد خواهد کرد.

بیشتر بدانید کولر آبی خورشیدی چیست؟

عملکرد نادرست ایمپلرهای کولر آبی

عملکرد نادرست ایمپلرهای کولر آبی و یا قفل شدن آن‌ها افزایش بار در موتور این سیستم را سبب می‌شود. از این رو، هر گونه برخورد مواد سنگین و یا ذرات درشت با فن این کولر، عملکرد پره‌های آن را مختل کرده و موتور کولر آبی را داغ می‌کند.

یکی از دلایل داغ شدن موتور کولر آبی عملکرد نادرست ایمپلرهای کولر آبی است
واتر پمپ کولر آبی بدون آسیب رساندن به موتور، سبب خنک شدن سیستم می‌شود، لذا می‌بایست از درستی عملکرد آن برای جلوگیری از داغ شدن موتور کولر آبی اطمینان حاصل نمود.

عملکرد نادرست واتر پمپ

همان‌طور که می‌دانید در کولر آبی از آب برای خنک کردن فضا استفاده می‌شود که وظیفه پخش آب را واتر پمپ بر عهده دارد. برای جلوگیری از تماس آب توزیع شده توسط واتر پمپ با الکتروموتور، از بدنه یا هاوسینگ استفاده می‌کنند. طراحی هاوسینگ به گونه‌ای است که بدون آسیب رساندن به موتور کولر، سبب خنک سازی سیستم می‌شود. به همین دلیل هرگونه اختلال در عملکرد واتر پمپ، می‌تواند به یکی از دلایل داغ شدن موتور کولر آبی تبدیل شود. همچنین لازم است تا شناور به طور صحیح تنظیم شود.

چنانچه سطح شناور پایین در نظر گرفته ‌شود، خنک سازی سیستم به درستی انجام نشده و موتور کولر آبی داغ خواهد شد. پس برای جلوگیری از داغ شدن موتور کولر آبی لازم است تا شناور را به درستی تنظیم نمایید.

کار کردن مداوم کولر آبی

یکی دیگر از دلایل داغ شدن موتور کولر آبی، استفاده مداوم از این سیستم است. توجه داشته باشید که استفاده مداوم از کولر آبی مانند هر سیستم دیگری، فشار زیادی را متحمل می‌شود. به همین دلیل لازم است تا زمان‌هایی را به استراحت این سیستم تخصیص داده شود، به خصوص که اگر واتر پمپ به درستی کار نکند و یا مشکلی در قطعات این سیستم وجود داشته باشد.

بیشتر بدانید چگونه بوی بد کولر آبی را از بین ببریم ؟ 

راه‌های جلوگیری از داغ شدن موتور کولر آبی

برداشتن پوشش جانبی کولر

برای آن که از داغ شدن کولر آبی بکاهید، می‌توانید درپوش جانبی دستگاه، پیچ‌ها و اسکرو را بردارید تا اجزای داخلی موتور دیده شوند و در ضمن رد و بدل هوا صورت گرفته و از داغ شدن بیش از اندازه دستگاه جلوگیری به عمل آید. این کار نقش پانسمان موقتی دارد.

بررسی فشار وارد شده به تسمه

عملکرد موتور به کمک تسمه خواهد بود که این قطعه نباید فشار مناسبی را متحمل شود، بدین صورت که تسمه نباید خیلی سفت و یا خیلی شل باشد. به همین دلیل باید میزان تنش وارد بر تسمه را آزمایش کرده تا از وارد کردن آسیب به موتور دستگاه جلوگیری نمایید.

راه‌های جلوگیری از داغ شدن موتور کولر آبی
عدم روغن کاری به موقع سیستم، بلبرینگ ها را با یکدیگر درگیر کرده و سبب داغ شدن سیستم می گردد.

بررسی شفت‌ها و یاتاق‌ها

در کولر آبی یاتاق و شفت‌هایی وجود دارد که باید عملکرد آن‌ها مورد بررسی قرار گیرد. لازم است تا به صورت دوره‌ای، آن‌ها را روغن زده تا از ساییده شدن آن‌ها روی هم بدون لایه محافظ، جلوگیری نمایید. در غیر این صورت قفل شدن شفت‌ها و بلبرینگ‌ها روی یکدیگر، ساییده شدن آن‌ها را روی هم در پی خواهد داشت که سبب افزایش درجه حرارت موتور کولر آبی می‌شود.

بررسی اتصالات الکتریکی سیستم

اتصالات بیش از اندازه کوتاه شده و استفاده از فیوز نامناسب همگی از دلایل داغ شدن موتور کولر آبی هستند که باید بررسی گردند. لذا باید کلیدها، سیم‌پیچ‌ها، فیوزها، اتصالات و … و روش نصب هریک را به خوبی بررسی نمایید. پیشنهاد میکنم در صورت لزوم چگونگی تعویض و نصب موتور کولر آبی را بخوانید .

بررسی ولتاژ ورودی سیستم

همان‌طور که در ابتدا گفته شد، یکی از دلایل داغ شدن موتور کولر آبی، ولتاژ ورودی زیاد به سیستم است. ورود ولتاژی بیش از ولتاژ نامی- یا همان ولتاژ مناسب تعریف شده سیستم – به اتصالات سیستم آسیب وارد کرده و سیم کشی و مدارهای داخلی را داغ کرده که این منجر به افزایش درجه حرارت الکتروموتور خواهد شد. (ولتاژ نامی مناسب روی بدنه موتور الکترومکانیکی کولر آبی نوشته می‌شود، اما لازم به ذکر است که برای داغ شدن آن، باید چیزی حدود ۵۵ الی ۶۰ درصد از ولتاژ نامی به سیستم وارد شود).

بررسی ولتاژ ورودی سیستم و بررسی اتصالات الکتریکی سیستم می توان کولر آبی
در صورتی که ولتاژ ورودی سیستم کولر آبی، بیشتر از حد مورد انتظار و نرمال باشد، به مدار کولر آبی فشار وارد شده و باعث داغ شدن موتور کولر خواهد شد.

سخن پایانی

توجه داشته باشید که باید تمامی قطعاتی که روی عملکرد کولر آبی تاثیر می‌گذارند را مورد بررسی قرار دهید، چرا که عملکرد نادرست هر یک از آن‌ها، سبب داغ شدن الکتروموتور در سیستم می‌شود. بی توجهی به هر یک از دلایل داغ شدن الکتروموتور، سبب سوختن موتور کولر آبی می‌شود، پس عیب یابی موتور کولر آبی را فراموش نکنید تا از آسیب‌های جدی به آن جلوگیری نمایید.

منبع: repaire24.ir

سمیرا نقیبی
سمیرا نقیبی نویسنده استادکار است. سمیرا ریاضی محض خوانده و به نوشتن و ترجمه علاقمند است. حوزه اصلی همکاری وی با استادکار در زمینه خودرو، تاسیسات و تعمیرات و دکوراسیون است اما او به راحتی میتواند در سایر زمینه ها نیز بنویسد. در زمینه هنر از سمیرا سوال کردیم گفت: «خیالبافی یکی از هنر های اصلی من است و در این زمینه دارای ذوق و قریحه هستم!» سمیرا در اوقات فراغتش رمان میخواند و به روانشناسی و فلسفه نیز علاقمند است. مطالب حوزه خودرو، تکنولوژی و سلامت و زیبایی از بهترین مطالبی است که سمیرا در استادکار نوشته که پیشنهاد میکنیم از دستشان ندهید.