اگر شما هم برای گرم کردن آب از آبگرمکن استفاده می‌کنید، احتمالا گاهی با مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری برخورد کرده‌اید. این مشکل، به خصوص در روزهای سرد سال یا در تعطیلاتی که دسترسی به تعمیرکاران دشوار است، بسیار دردسرساز خواهد بود. پس بد نیست شما هم در خصوص تعمیر آبگرمکن اطلاعاتی داشته باشید تا گاهی بتوانید تعمیر این وسیله را خودتان به عهده بگیرید.

این مقاله به علت روشن نشدن آبگرمکن برقی، علت روشن نشدن آبگرمکن فن‌دار و علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری با فشار کم آب، می‌پردازد. در ضمن علت روشن نشدن آبگرمکن بوتان و دلیل روشن نشدن مشعل آبگرمکن ایران شرق را هم بررسی می‌کند. پس برای کسب اطلاعات بیشتر و یادگیری تعمیر آبگرمکن در خانه، با این مقاله همراه باشید.

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری چیست؟

گاهی شمعک آبگرمکن روشنه ولی آبگرمکن روشن نمیشه! گاهی هم بدون هیچ دلیل خاصی، آبگرمکن به‌طور ناگهانی از کار می‌افتد. در حالت عادی آبگرمکن باید با باز کردن شیر آب گرم، به طور اتوماتیک روشن شود. اما برخی اوقات وجود فرسودگی و عیب و ایراد در قطعات اصلی، باعث روشن نشدن آبگرمکن دیواری می‌شود.

اگر با باز کردن شیر، آب گرم نشد، لازم است قبل از هر کار دیگری شیر گاز را بررسی کنید. این دستگاه برای روشن شدن نیاز به گاز و برق دارد. قطع بودن هر کدام از این موارد، باعث می‌شود آبگرمکن روشن نشود. همچنین بد نیست قطعی آب را هم بررسی کنید. اگر همه چیز درست باشد، احتمالا مشکل از جای دیگری است. در ادامه اصلی‌ترین علل روشن نشدن آبگرمکن دیواری را بررسی خواهیم کرد.

بیشتر بدانید: آموزش تعمیر آبگرمکن دیواری

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری
بسیاری از افراد از آبگرمکن دیواری برای تامین آب گرم خود استفاده می کنند که البته ممکن است گاهی این سیستم با مشکل مواجه شود.

اگر شما با مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری مواجه هستید یا آبگرمکن شما نیاز به سرویس یا تعمیرات کلی دارد، می‌توانید از استادکاران باتجربه ما کمک بگیرید:

سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی در محل

تعمیر آبگرمکن در محل

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • جرم گیری و رسوب‌گیری آبگرمکن دیواری و ایستاده
دریافت این خدمت از استادکار

روشن نشدن آبگرمکن دیواری در حالت کلی به چهار عامل مرتبط می‌شود:

۱. جرقه نزدن آبگرمکن

مهم‌ترین علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری می‌تواند کار نکردن جرقه‌زن باشد. جرقه‌زن نقش مهمی در روشن شدن آبگرمکن گازی و دیگر لوازم گازسوز دارد. این سیستم در بخاری و اجاق گاز هم وجود دارد. ظاهر جرقه‌زن بسیار ظریف و حساس است. در این سیستم الکترودی تعبیه شده که در صورت عدم قرارگیری به‌طور استاندارد، عمل جرقه‌زنی را مختل می‌نماید. به عنوان مثال، فاصله استاندارد میان نوک الکترود جرقه‌زن و مشعل آبگرمکن باید حدود ۹ میلی‌متر باشد. رعایت نکردن این فاصله به معنی جرقه نزدن آبگرمن است.

اما اصلی‌ترین دلیل عملکرد ناقص سیستم جرقه‌زن، مربوط به کثیفی نوک الکترود است. گاهی هم وایر و دیگر اتصالات دچار مشکل شده و جرقه‌زن را از کار می‌اندازند. ولی با سرویس کردن آبگرمکن و تعمیر جرقه‌زن آبگرمکن دیواری، این مشکل به سادگی برطرف خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بدانید: عیب یابی آبگرمکن دیواری و رفع آنها

جرقه نزدن آبگرمکن
یکی از مهم ترین علت های روشن نشدن آبگرمن دیواری، جرقه نزدن سیستم است که برای رفع این مشکل می‌بایست الکترود آن را بررسی نمود.

۲. وجود رسوب در نوک الکترود

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری می‌تواند وجود رسوب در نوک الکترود نیز باشد. نقش الکترود برای جرقه زدن و روشن شدن آبگرمکن دیواری، بسیار مهم است. به همین دلیل وجود رسوب روی آن یا کثیف شدنش به‌طور مستقیم روی این فرایند تاثیر می‌گذارد.

برای برطرف کردن این مشکل لازم است نوک الکترود را تمیز کنید و عمل رسوب‌زدایی از آن را بدون آسیب به الکترود انجام دهید. توجه داشته باشید که الکترود مانند سایر قطعات جرقه‌زن همچون وایر، فندک، پیزوالکتریک و غیره در صورت خرابی نیاز به تعویض دارد. با تمیز کردن این قسمت، بدون اینکه نیاز به کار خاص دیگری باشد، آبگرمکن به راحتی روشن خواهد شد.

در این رابطه، بیشتر بخوانید: چگونه آبگرمکن بوتان را رسوب گیری و جرمگیری کنیم؟

اگر گرمایش آب شما از طریق موتورخانه انجام می‌شود، باید بدانید ما استادکارانی برای تعمیر و سرویس موتورخانه هم داریم. پس می‌توانید با خیال راحت و تنها با یک تماس، تعمیر و نگهداری موتورخانه خود را به یک استادکار بسپارید:

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

تعمیر و نگهداری موتورخانه شوفاژ

 • سرویس دوره‌ای موتورخانه مرکزی و موتورخانه هوشمند
 • سرویس و تعمیر موتورخانه استخر خانگی و عمومی
 • تعمیر و تعویض قطعات موتورخانه
 • سرویس اتصالات و شیرآلات موتورخانه
دریافت این خدمت از استادکار
رسوب موجود در نوک الکترود
الکترود برای جرقه زدن آبگرمکن نقش بسیار مهمی را بازی می کند، لذا وجود رسوب در آن می تواند عمل روشن شدن آبگرمکن را دچار مشکل نماید.

۳. روشن نشدن شمعک موجود در آبگرمکن

چگونه روشن نشدن شمعک را تشخیص دهیم؟ اگر وقتی‌که جرقه‌زن را فشار می‌دهید، جرقه می‌زند و گاز هم خارج می‌شود اما آبگرمکن بلافاصله پس از روشن شدن، خاموش می‌شود، شمعک آبگرمکن شما مشکل دارد. بنابراین لازم است برای رفع مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری، شمعک آن را تعمیر نمایید.

البته روشن نشدن شمعک خود می‌تواند به دلایل زیر بستگی داشته باشد:

 • بسته بودن شیر پروانه‌ای
 • گرفتگی نازل شمعک
 • گرفتگی صافی شمعک

با برطرف نمودن این موارد، مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری شما، خودبه‌خود حل خواهد شد.

بیشتر بدانید: علت خاموش شدن آبگرمکن دیواری بوتان چیست؟

روشن نشدن شمعک موجود در آبگرمکن
اگر بعد از روشن کردن آبگرمکن، سیستم به سرعت خاموش شد، باید شمعک را مورد بررسی قرار دهید.

۴. معیوب بودن واشر یا دیافراگم

معیوب بودن واشر یا دیافراگم نیز از دیگر علت‌های روشن نشدن آبگرمکن دیواری محسوب می‌شود. با پاره شدن واشر و یا فرسوده شدن دیافراگم، چاره‌ای جز تعویض این قطعات نخواهید داشت. به این منظور بهتر است به شیوه زیر عمل نمایید:

 1. در ابتدا لازم است شیرهای ورودی آب سرد و گاز به سیستم را ببندید.
 2. سپس به آهستگی تمامی لوله‌ها و اتصالات مانند شلنگ‌های گاز، لوله‌های مسی و غیره را از آبگرمکن جدا نمایید.
 3. برای باز کردن پیچ‌های کاربراتور، از یک پیچ‌گوشی چهارسوی مناسب استفاده نمایید.
 4. اکنون واشر فرسوده را بیرون کشیده و آن را با یک واشر نو جایگزین نمایید.
 5. تمامی مراحل را برای بستن پیچ‌ها و جاگذاری اتصالات انجام دهید و آبگرمکن را به شکل اولیه خود بازگردانید.

اگر علاوه بر روشن نشدن آبگرمکن بوتان، مشکل روشن شدن انفجاری آن را هم دارید، این مقاله را بخوانید: دلیل روشن شدن انفجاری آبگرمکن دیواری بوتان

سایر علت‌های روشن نشدن آبگرمکن دیواری

علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری لزوما علت‌های فنی نیستند. دلایل دیگری نیز وجود دارند که می‌توانند مانع کارکرد این سیستم شوند. این موارد عبارتند از:

 • بسته بودن شیر ربع‌گرد گاز برای ورود گاز به لوله‌ها
 • قطع بودن گاز
 • گرفتگی صافی آب (علت روشن نشدن آبگرمکن دیواری با فشار کم آب، همین مورد است)
 • گرفتگی شیپوره رگلاتور آب
 • گرفتگی یا معیوب بودن دیافراگم رگولاتور آب
 • گرفتگی لوله‌هایی مانند لوله دیافراگم، مبدل گرمایی و …

این مقاله نیز اطلاعات مفیدی به شما می‌دهد: چرا آبگرمکن دیواری آب را گرم نمی‌کند؟

برای اطلاع از خدمات متنوع استادکار و استفاده از خدمات کارشناسان متبحر این مجموعه، اپلیکیشن استادکار را دانلود نمایید:

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

علت روشن نشدن آبگرمکن برقی

معمولا از آبگرمکن‌های برقی در هتل‌ها و برخی منازل بهره گرفته می‌شود. این نوع آبگرمکن‌ها به دلیل تولید نکردن گاز دی اکسید کربن و عدم مشکل گاز گرفتگی، از ایمنی ویژه‌ای برخوردار هستند. اما مصرف برقشان به شدت بالاست. همین موضوع، افراد زیادی را از انتخاب و خرید آنها منصرف می‌کند. به‌طور معمول، علت روشن نشدن آبگرمکن برقی موارد زیر هستند:

 • عدم وجود برق در پریز

در این شرایط، آزمایش پریز‌ها و متوجه شدن وضعیتشان به بهبود اوضاع کمک به‌سزایی خواهد کرد.

 • خرابی سیم رابط آبگرمکن برقی

برای برطرف کردن مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری برقی، باید دستگاه از برق جدا شده و بعد ورودی کابل‌های رابط به هم متصل شوند.

 • مشکل در ارتباط سیم‌های رابط داخل جعبه اتصالات آبگرمکن برقی

ابتدا دوشاخه آبگرمکن را از پریز جدا نمایید. سپس به آرامی جعبه اتصالات را باز کنید. این عمل را با دقت کافی انجام دهید تا لوله مویی ترموستات گازی آسیب نبیند. در صورت مشاهده سیم جدا شده از مدار، آن را به محل اتصال خود بازگردانید تا دستگاه بتواند به کار خود ادامه دهد.

خواندن این مقاله را هم از دست ندهید: آبگرمکن برقی چگونه کار می‌کند و چند مدل دارد؟

دلیل روشن نشدن آبگرمکن بوتان چیست؟

معمولا اصلی‌ترین علت روشن نشدن آبگرمکن بوتان، کثیف بودن مجرای ورودی گاز به شمعک و گرفتگی لوله سمت ترموکوپل است. اگر مشکل کثیفی مجرای گاز یا جرقه نزدن باشد، امکان روشن کردن آبگرمکن با فندک یا کبریت وجود دارد. ولی اگر آبگرمکن بوتان، روشن می‌شود اما روشن نمی‌ماند، باید به سراغ حل مشکلات دیگر بروید. به‌طور کلی علت روشن نشدن آبگرمکن بوتان موارد زیر هستند:

 • اشکال در بوبین

اگر خللی در کارکرد این قطعه به وجود بیاید، باید در اسرع وقت برای تعویض آن اقدام کنید.

 • ایراد در ترموکوپل

این قطعه نیز اگر دچار مشکل شود، باید آن را عوض کرد.

 • کم بودن شعله شمعک

اگر علت روشن نشدن آبگرمکن بوتان، کم بودن شعله شمعک باشد، کافیست نازل را تمیز کنید تا گاز به خوبی از آن خارج شود.

 • مشکل در عملکرد واشر دیافراگم

علت این مشکل ممکن است به خاطر وجود رسوب در الکترود یا اختلالی در خود دیافراگم باشد. بهتر است بررسی این مورد را به یک کارشناس بسپارید.

خواندن این مطلب هم مفید است: عیب یابی آبگرمکن دیواری بوتان

سخن پایانی

در این مقاله، شما با علت‌های اصلی روشن نشدن آبگرمکن دیواری آشنا شدید. همچنین نحوه تعمیر جرقه‌زن آبگرمکن دیواری را یاد گرفتید. به این ترتیب، به راحتی می‌توانید علت روشن نشدن آبگرمکن فن‌دار را هم تشخیص دهید. در ضمن به دلایل روشن نشدن آبگرمکن بوتان و روشن نشدن مشعل آبگرمکن ایران شرق هم اشاره کردیم. به این ترتیب، اگر این بار آبگرمکن شما دچار مشکل فنی شد، خودتان می‌توانید برای حل آن اقدام نمایید.

اما اگر مشغله‌تان زیاد است و فرصت انجام چنین کارهایی را ندارید، اصلا جای نگرانی نیست. شما می‌توانید برای تعمیر انواع آبگرمکن برقی و گازی، از تعمیرکاران خبره و حرفه‌ای استادکار بهره بگیرید. کافیست در کادر زیر، گزینه “دریافت این خدمت از استادکار‌” را انتخاب و سفارش خود را ثبت نمایید:

سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی در محل

تعمیر آبگرمکن در محل

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • جرم گیری و رسوب‌گیری آبگرمکن دیواری و ایستاده
دریافت این خدمت از استادکار