زمستان است و مثل همیشه برای گرمایش خانه بخاری خانه را روشن می‌کنید، اما ناگهان متوجه می‌شوید که رنگ شعله آن زرد شده و مثل همیشه نمی‌سوزد. باید بدانید که علت زرد سوختن شعله بخاری گازی نشان‌ می‌دهد که مشکلی در سوخت بخاری وجود دارد که باید هر چه سریع‎تر برطرف شود. در واقع دلیل زرد سوختن شعله بخاری گازی معمولاً مربوط به عدم سوخت درست آن است. در این مقاله از استادکار قصد داریم تا با هم بررسی کنیم که چرا شعله بخاری زرد می سوزد. با ما همراه باشید.

اهمیت رنگ شعله بخاری گازی

شعله بخاری شما در بهترین وضعیت باید به رنگ آبی بسوزد، اما ممکن است به دلایل مختلف و به دلیل بروز مشکلاتی رنگ آن نارنجی، زرد یا قرمز شود. رعایت کردن نکات ایمنی مربوط به بخاری و همچنین توجه به رنگ شعله آن می‌تواند به شما کمک کند تا بدون خطر و در امنیت کامل از این سیستم گرمایشی استفاده نمایید و بدانید که چرا شعله بخاری قرمز می سوزد و یا گاهی زرد و نارنجی می‌شود.

بسیاری از افراد تنها به علت بی‌توجهی و عدم آگاهی در مورد موارد ایمنی مربوط به شعله بخاری هر ساله دچار گازگرفتگی خسارت‌های مالی می‌شوند و یا جان خود را از دست می‌دهند. از آنجایی که شعله برای سوختن نیاز به اکسیژن دارد، زمانی که شعله بخاری شما آبی می‌سوزد، یعنی گاز به طور کامل می‌سوزد و اکسیژن مورد نیاز آن تأمین می‌شود.

هر متر مکعب گاز برای سوختن به تقریباً ۱۰ متر مکعب هوا نیاز دارد و هرچقدر رنگ آبی شعله بیشتر باشد یعنی اکسیژن بیشتری دارد و هوای کافی برای سوخت آن به درستی تأمین می‌شود. از طرفی هرگونه تغییر رنگ در شعله نشان‌دهنده بروز مشکلی در سوختن گاز است.

در وضعیت‌های مختلف معمولاً شعله بخاری به رنگ‌های مختلفی مثل، زرد، قرمز یا نارنجی نیز می‌سوزد و هر کدام از این رنگ‌ها حاکی از بروز مشکلی در سیستم سوخت بخاری است.

دلیل زرد سوختن شعله بخاری گازی
دلایل متفاوتی وجود دارد که موجب می‌شود رنگ شعله بخاری به رنگ‌های مختلفی تغییر رنگ دهد.

علت زرد سوختن شعله بخاری گازی

زرد شدن رنگ شعله‌های بخاری نشان‌دهنده سوخت ناقص است. زمانی که هوای کافی برای سوختن گاز وجود نداشته باشد و گاز مونوکسید به جای اکسیژن در گاز باشد، رنگ شعله زرد می‌شود. دلیل زرد سوختن شعله گاز نیز به خاطر همین عدم سوخت کامل و خروج پسماندهای موجود در گاز است.

البته توجه داشته باشید که نباید رنگ نارنجی شعله را با رنگ زرد اشتباه بگیرید. زیرا زمانی که شعله‌های بخاری به رنگ نارنجی باشد به این معناست که بخاری شما نیاز به سرویس کردن دارد و درون آن ذرات، گرد و غبار و ناخالصی‌هایی وجود دارد که باید تمیز شود. اما علت زرد سوختن شمعک بخاری معمولاً نشان‌دهنده سوخت ناقص و نامناسب گاز است.

بیشتر بدانید سنسور ods یا سنسور حرارتی چیست؟

زرد شدن رنگ شعله‌های بخاری نشان‌دهنده سوخت ناقص است
زرد شدن رنگ شعله‌های بخاری نشان‌دهنده سوخت ناقص است

از طرف دیگر گاهی اوقات نیز ممکن است رنگ زرد شعله بخاری در نوک شعله به چشم بخورد و گاهی نیز می‌توانید در شعله آن رگه‌هایی از رنگ قرمز و نارنجی مشاهده کنید. در اکثر مواقع این نوع شعله مربوط به ورود جسم یا ذرات خارجی درون شعله است و خیلی زود برطرف می‌شود و مشکل جدی به وجود نمی‌آورد. فراموش نکنید که علت زرد شدن شعله گاز با بخور سرد نشان‌دهنده بروز مشکل در عملکرد دستگاه است و باید با دقت بررسی شود.

تعمیر شعله زرد بخاری

برای اینکه بخاری شما سوخت نرمالی داشته باشد بهتر است ابتدا پیدا کنید که چرا شعله بخاری زرد می سوزد. ابتدا بهتر است که از تنظیم دریچه‌های هوا اطمینان حاصل کنید و اگر متوجه شدید که دریچه به درستی باز نیست و هوا به اندازه کافی وجود ندارد، بهتر است کمی آن را بازتر کنید. ممکن است که زردی شعله به دلیل بسته شدن منافذ ورودی هوا ایجاد شده باشد و در مسیر ورود گاز یا سر مشعل گرفتگی ایجاد شده باشد. برای رفع این مشکل بهتر است که داخل لوله‌ها و سری مشعل را با دقت تمیز کنید و آن را تنظیم نمایید تا هوا به آسانی در آن جریان پیدا کند.

زمانی که متوجه شدید شعله بخاری رنگ متفاوتی دارد بهتر است که حتما از یک تکنسین کمک بخواهید.
زمانی که متوجه شدید شعله بخاری رنگ متفاوتی دارد بهتر است که حتما از یک تکنسین کمک بخواهید.

نکاتی که باید در مورد استفاده از بخاری بدانید

قبل از اینکه بخاری منزلتان را راه‌اندازی کنید، باید مطمئن شوید که لوله بخاری آن دچار گرفتگی و مسدودیت نشده باشد. توجه داشته باشید که زمانی که بخاری روشن است لوله بخاری نیز باید داغ باشد و سرد بود آن نشان دهنده تهویه نامناسب است. از طرف دیگر باید به خاطر داشته باشید که در زمان استفاده از بخاری حتماً یک دریچه ۳ سانتی‌متری در زیر درب‌ها باز باشد که اکسیژن از طریق آن تأمین شود.

توجه داشته باشید که اگر در خانه از بخاری استفاده می‌کنید، مراقب علائمی نظیر سرگیجه، سردرد، ضعف و گنگی و حالت خواب آلودگی باشید زیرا این علائم می‌تواند نشان‌دهنده وجود مونوکسید کربن در هوا باشد و می‌تواند منجر به گاز گرفتگی شود و خسارت‌های جانی و مالی به دنبال داشته‌باشد.

اگر از بخاری استفاده می‌کنید مراقب علائمی مثل خواب‌آلودگی و سرگیجه باشید.
اگر از بخاری استفاده می‌کنید مراقب علائمی مثل خواب‌آلودگی و سرگیجه باشید.

کلام آخر

بررسی رنگ و نوسانات شعله بخاری و آشنا بودن با علائم خطر، به شما کمک می‌کند تا در مواقع خطر خیلی سریع متوجه موارد حساس شوید و اقدام به برطرف کردن آن نمایید. به یاد داشته باشید که رنگ زرد شعله بخاری نشان‌دهنده سوخت ناقص است و اگر نسبت به آن بی‌تفاوت باشید می‌تواند خسارت‌های جانی و مالی جبران‌ناپذیری به شما وارد کند. در آخر نیز اگر برای سرویس بخاری و یا تعمیر آن نیاز به افرادی متخصص داشتید، می‌توانید همین حالا اپلیکیشن استادکار را نصب کنید و از همکاران ما کمک بگیرید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

مژده عاشوری
مژده شرف عاشوری مترجمِ ورزشکار تیم استادکاره! مژده لیسانسش رو مترجمی زبان انگلیسی و فوق لیسانسش رو فیزیولوژی ورزش خونده. مژده به نوشتن و در کنارش به فتوشاپ و ادیت عکس و ویدئو علاقه داره. مژده عاشوری به کارهای هنری علاقه داره و معمولا بخش عمده ای از زمانش رو به درست کردن کاردستی و کارهای هنری اختصاص میده. مژده در مورد کارهای هنریش میگه: «من دوست دارم همه چیز رو با خلاقیت و فکر خودم درست کنم و از کپی برداری متنفرم» مژده یکی از نویسندگان توانمند استادکار هست که میتونه در موضوعات مختلفی مثل دکوراسیون، مد و زیبایی، تغذیه و ورزش و هر موضوعی که براش جذابیت داشته باشه نویسندگی کنه. خودش میگه که: «من همیشه تنوع در نویسندگی رو بیشتر از تمرکز در یک موضوع خاص دوست دارم» مژده عاشوری یکی از طرفداران اصلی مثبت اندیشیه و کتابهای متعددی در زمینه کنترل ذهن، نیروی اراده و رازهای موفقیت مطالعه کرده. او به شدت به مثبت بودن اعتقاد داره و فکر میکنه اگر هر انسانی آرزوهاش رو دنبال کنه و در این مسیر خوش بین باشه و بخواد که پیشرفت بکنه، حتما میتونه. پیشنهاد میکنیم که مطالب مژده رو از دست ندین.