چگونگی تعویض و نصب موتور کولر آبی

3

موتور، قلب تپنده یک کولر آبی است. مثل هر بدن دیگری، اگر این قلب با راندمان حداکثر کار نکند، خروجی نهایی مناسب نخواهد بود. موتور کولر یک چرخنده برقی است که نیروی برق شهری را به نیروی حرکتی تبدیل می کند، تسمه متصل را به حرکت در می آورد و تسمه در  نهایت مکانیز ایجاد باد را به حرکت در می آورد. این روزها و با گرم شدن هوا، کم کم زمان راه انداختن کولرهای آبی رسیده؛ اولین بخشی که هنگام سرویس کردن باید آن را بررسی کنید، قلب کولر شماست.

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

نصب، تعمیر و سرویس کولر آبی

 • تعمیر کولر آبی پوشالی، پرتابل، سلولوزی و رومیزی
 • رفع نشتی کف کولر
 • تعویض پوشال، برزنت و تعویض کف کولر آبی
 • تعمیر پمپ آب، دینام و موتور کولر آبی
دریافت این خدمت از استادکار

چه زمان نیاز به تعویض و نصب موتور کولر آبی جدید داریم؟

اگر موتور کولر با صدای نامتعارف کار میکند، حتما نیاز به تعمیر دارد. برای تعمیر موتور کولر حتما به تکنسین متخصص مراجعه کنید اما برای باز و بسته کردن آن، ادامه همین مطلب را مطالعه کنید. موتور کولر ممکن است بعد از چند سال کار کردن، قدرت اولیه اش را از دست بدهد و توان ایجاد چرخش کافی را نداشته باشد. در این حالت هم موتور شما نیاز به تعمیر دارد.

یکی از خطرناکترین حالت هایی که ممکن است برای موتور ایجاد شود، نشتی برق است. در صورتی که بدنه موتور شما نشتی برق داشته باشد، بدنه کولر را باردار می کند. قبل از نزدیک شدن به کولر، حتما با احتیاط کامل و با پشت دست از غیرباردار بودن بدنه کولر و بعدا بدنه موتور مطمئن شوید. اگر مطمئن نیستید که بدنه کولر برق دارد یا نه، از یک تکنسین کمک بگیرید. اگر موتور کولر برق دارد، حتما نیاز به تعمیر یا حتی تعویض دارد؛ از یک متخصص کمک بگیرید.

 

نصب موتور کولر آبی

نقشه سیم کشی موتور کولر آبی

قبل از ادامه کار بهتر است نگاهی دقیق به نقشه سیم کشی موتور کولر آبی بیندازید تا در خلال کار دچار اشتباه نشوید. در تصویر زیر منظور از ترمینال پنل، مادگی کلید کولر است. توجه داشته باشید که اشتباه وصل کردن دو سر سیم از کولر به کلید می تواند موجب گیرپاژ کردن موتور و آسیب جدی به آن شود. به همین دلیل اگر تخصص و تجربه لازم را در این زمینه ندارید، از متخصصان استادکار در این زمینه استفاده کنید.

نصب موتور کولر آبی
نقشه سیم کشی موتور کولر آبی

وسایل موردنیاز برای تعویض و نصب موتور کولر آبی

قبل از هرچیز به یاد داشته باشید که قرار است با یک وسیله برقی کار کنید پس نکات ایمنی کار کردن با وسایل برقی را که استادکار قبلا منتشر کرده، دوباره مرور کنید. همانطور که گفتم قبل از هرچیزی مطمئن شوید بدنه کولر باردار نیست. اگر بود حتما از یک متخصص برقکار کمک بگیرید چون عیب یابی سیمکشی ساختمان یک کار تخصصی است. برای تشخیص این که بدنه کولر باردار است یا نه، از یک فازمتر سالم استفاده کنید یا با پشت دست یک ضربه سریع به آن بزنید. برای روش دم نیاز به تجربه دارید.

به یک آچار نمره هشت، یک انبردست و یک فازمتر سالم نیاز دارید. حتما از کسی بخواهید که در حرکت دادن موتور به شما کمک کند چون موتور کولرهای آبی وزن نسبتا زیادی دارد.

نصب موتور کولر آبی

آموزش گام به گام تعویض و نصب موتور کولر آبی

هروقت وسایل را آماده کردید و نکات ایمنی را چک کردید، دریچه های کولر را بردارید. اگر کولر در خانه فیوز جدا دارد فیوز را قطع کنید و اگر فیوز ندارد، مطمئن شوید در تمام مراحل کارتان کلید موتور رو حالت خاموش است. برای این کار می توانید از یک همراه کمک بگیرید تا مراقب کلید باشد.

ابتدا به کمک آچار هشت و انبر دست پیچ های متصل به پایه نگه دارنده را شل کنید. از همکارتان بخواهید مراقب موتور باشد.

به کمک فازمتر اول مطمئن شوید سیم هایی که از موتور به سمت پنل روی بدنه رفته اند، لخت نیستند سپس آن را جدا کنید. زمانی که سیم ها جدا شدند، پیچ های متصل را کاملا باز کنید، تسمه را با احتیاط از انتهای موتور جدا و موتور را از بدنه کولر خارج کنید.

فراموش نکنید باز کردن بدنه موتور بدون آشنایی با مکانیز آن ممکن است به معنی پایان زندگی موتور کولرتان باشد پس برای سرویس موتور حتما از یک متخصص مجرب کمک بگیرید.

مراحل مجدد نصب موتور کولر آبی نیازمند دقت بیشتری هستند. برای نصب موتور کولر لازم است که پیش از هرچیزی تسمه را سرجایش قرار دهید.

برای اینکه تسمه سر جایش قرار بگیرد، قسمت پولی یا تسمه خور آن باید به سمت بیرون باشد و درست مطابق با قسمت پولی پروانه  بر روی یاتاقان ها قرار بگیرد. پس از اینکه مطمئن شدید پولی ها در یک راستا هستند تسمه را جا بیاندازید و با دست امتحان کنید که محکم و یا شل نباشد.

حالا می توانید با استفاده از آچار هشت و انبردست چهار پیچ و مهره بدنه موتور را محکم کنید.

نصب موتور کولر آبی

قبل از محکم شدن موتور بر روی پایه موارد زیر را بررسی کنید:

 • منافذ خنک کننده موتور در دو طرف و به سمت پایین باشند
 • تسمه موتور سفت یا شل نباشد.
 • تسمه کولر به صورت مستقیم و در یک خط قرار گرفته باشد.
 • پیچ ها را محکم کنید. با کمک فازمتر، پیچ بست نگه دارنده عقب موتور را محکم کنید.
 • وقتی این بخش از کارتان تمام شد یک بار دیگر تسمه کولر را چک کنید. تسمه نباید زیاد شل یا زیاد سفت باشد. اگر تسمه شل باشد، راندمان کولر کم می شود و اگر سفت باشد، موتور تحت فشار قرار می گیرد.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

 

حالا نوبت بخش حساس تر یعنی اتصال برق است. قبل از شروع مطمئن شوید فیوز یا کلید کولر قطع باشد. ساختمان موتور کولر با سه نوع سیم پیچ که به سیم پیچ راه انداز، سیم پیچ دور تند و سیم پیچ دور کند شهرت دارند مجهز شده است.

بر روی بدنه این موتور  یک کلید گریز از مرکز وجود دارد  که خروجی سیم پیچ ها و کابل برق ورودی بر روی آن تعبیه شده است.

روی پنل متصل به بدنه کولر سه قسمت وجود دارد. یکی به نام com یکی به نام hi  و دیگری به نام hi lo  برای دور تند،  loبرای دور کند و com برای مشترک یا فاز استفاده می شوند.

کلید تعبیه شده روی موتور چهار سر ورودی برق دارد که باید فیش های برق به آن وصل شود. برای این منظور مطابق با علامت های lo و hi و com فیش ها را متصل کنید.

اگر موتور شما همان موتور قدیمی خودتان باشد که تعمیر شده، احتمالا چیزی از فیش ها باقی نمانده. نگران نباشید. سر سیم ها را با کمک انبردست تمیز کنید و اتصال را برقرار کنید. مطمئن شوید بخش های لخت سیم با بدنه فلزی کولر برخورد نداشته باشند.

نصب موتور کولر آبی

سخن پایانی

کار شما برای نصب موتور کولر آبی تقریبا تمام است. یک بار دیگر همه چیز را چک کنید. تسمه، محکم بودن پایه موتور و کیفیت اتصال سیم ها به پنل روی بدنه کولر. بعد از پایان مرحله نهایی چک، جریان برق را وصل کنید. اجازه دهید موتور چند ثانیه کار کند تا مطمئن شوید همه چیز درست انجام شده. حالا کار شما تمام است. می توانید دریچه ها را دوباره متصل و کولر را روشن کنید. آیا تا کنون این کار را خودتان انجام داده اید یا از متخصص کمک گرفته اید؟ اگر نیاز به تعمیرکار کولر آبی دارید استادکار در خدمت شماست

منبع: hvachowto

3 نظرات
 1. امین خان می گوید

  سلام کولر ما موتورش وسط قرار داره و کلیدش دیمری هست ولمی
  مدلش ازمایش قدیمی هست
  چطوری سیم کشی کنم من از کرمان پیام میدم

 2. ی می گوید

  معلومه خیلی بلدی خانم. نوشتی کام وصل بشه به فاز مشترک

 3. آرین می گوید

  Com به نل وصل میشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 7 =