چرا دوربین مدار بسته نصب کنیم؟ اهمیت نصب دوربین چیست؟

0

این روزها بیش از پیش از دوربین­ مداربسته برای شرکت­ها، ادارات و حتی منازل استفاده می­شود. دوربین­های مدار بسته که به آن­ها CCTV یا closed circuit television نیز گفته می­شود فواید متعددی دارند که استفاده از آن­ها را رونق بخشیده است. هرچند تکنولوژی همانند یک شمشیر دو سر است، در کنار استفاده­های مفید و فوایدی که دارد می­تواند معایبی نیز داشته باشد. هرچند فواید استفاده از دوربین مدار بسته بیشتر از معایب آن است، با این حال ما در این مطلب به فواید و معایب استفاده از دوربین­های مدار بسته اشاره می­کنیم.

فواید استفاده از دوربین مدار بسته

  1. جلوگیری و پیگیری جرایم

این مساله مهم­ترین و مشخص­ترین فایده نصب دوربین­های مدار بسته است. از دوربین مدار بسته به منظور ارتقا امنیت و ایمنی یک مکان استفاده می­شود. چه دوربین مدار بسته را در خانه نصب کنید یا محل کار، می­تواند تا حد زیادی از ارتکاب هرگونه جرمی جلوگیری کنید. وجود دوربین مدار بسته امکان دستگیری دزد یا فردی که مرتکب جرمی شده است را بیشتر می­کند بنابراین می­تواند موجب شود فرد خاطی در محیطی که دوربین مدار بسته قرار دارد جرم یا هیچ کار غیرقانونی مرتکب نشود یا اگر هم شد امکان دستگیری وی وجود داشته باشد.

  1. بررسی فعالیت و عملکرد افراد

کارکردن با دوربین­های مدار بسته بسیار ساده است و شما می­توانید آن­ها را هرکجا که بخواهید قرار دهید. همچنین این دوربین­ها در سایزها و اشکال مختلفی وجود دارند که این امکان را به کاربر می­دهند آن­ها را در جایی مخفی قرار دهند. همه این­ها بستگی به نیاز شما دارد که چه دوربینی برای چه منظوری به کارتان می­آید.

با تمام این اوصاف، قرار گرفتن دوربین مدار بسته بخصوص در فضاهایی که عمومی­تر است و افراد متفرقه به آن تردد می­کنند موجب می­شود حرکات و فعالیت­های مشکوک افراد تحت نظر باشد و خیلی سریع­تر شناسایی شده و دستگیر شوند. این حرکات مشکوک می­تواند حتی یک دزدی ساده یا کیف قاپی باشد، یا دستبرد به یک فروشگاه بزرگ یا حتی فعالیت­های غیرقانونی و خطرناک دیگر که ممکن است در فضاهای عمومی جان افراد زیادی را به خطر بیندازد.

  1. جمع آوری مدرک

دوربین مداربستهدوربین مداربسته
دوربین مداربسته

نصب دوربین مداربسته در اماکن استراتژیک یا رویدادهای مهم می­تواند در مواقع لزوم به جمع آوری مدارک مهم کمک کند. دوربین­های مدار بسته مدرن امروزی نه تنها قابلیت ضبط ویدیو با کیفیت بالا را دارند بلکه امکان ضبط صدا نیز وجود دارد. علاوه بر این­ها عکاسی با کیفیت نیز از امکانات این دوربین­ها به شمار می­رود. همه این­ها زمانی که یک مساله قانونی پیش می­آید مهم خواهد بود. یا زمانی که یک مساله جزیی یا به نظر بی اهمیت ممکن است مساله ساز شود، ویدیوی ضبط شده می­تواند کمک کند تا این مساله حل شود.

  1. تصمیم گیری صحیح

دوربین­های مداربسته می­توانند به شما در تصمیم گیری­های مهم، چه در خانه چه در محل کار کمک کنند. مثلا شما می­توانید با استفاده از دوربین مدار بسته نحوه­ی رفتار کارمند با مشتری خود را ببینید و بر اساس آن تصمیم بگیرید که عملکرد کارمند شما چگونه است و کارکنان شما چه اندازه به بهبود وضعیت فروش یا بالارفتن کیفیت خدمات شما کمک می­کنند.

  1. استفاده از فیلم­های ضبط شده

دوربین مداربسته
دوربین مداربسته

شاید شما دوربینی در خارج از خانه­تان نصب کرده باشید و شب گذشته یک دزدی در خیابان رخ داده است. شما با کمک فیلم­های ضبط شده دوربین مدار بسته خود می­توانید به ردیابی و دستگیری دزد کمک کنید. اگرچه شاید این مساله ربطی به شما نداشته باشد و از شما دزدی نشده باشد اما این دوربین می­تواند به جلوگیری از جرم و جنایت در محیط اطراف خانه شما نیز کمک کند.

معایب استفاده از دوربین مدار بسته

  1. نقض حریم خصوصی

نصب دوربین مدار بسته می­تواند موجب نقض حریم خصوصی افراد شود. بخصوص اگر آن­ها از وجود این دوربین بخصوص در یک فضای خصوصی اطلاع نداشته باشند. در برخی مواقع، کارفرماها بخاطر نصب دوربین مدار بسته به طور مخفی و اطلاع ندادن به کارمندانشان حریم خصوصی آن­ها را نقض می­کنند که این مساله می­تواند منجر به شکایت کارکنان شود. هرچند هر کارفرمایی این حق را دارد در فضای شرکت خود دوربین نصب کند اما نه جایی که ممکن است حریم خصوصی افراد نقض شود. بنابراین معمولا دوربین­های مداربسته در فضاهایی نظیر شرکت­ها مخفی نیستند و کاملا مشخصند بنابراین همه از وجود آن­ها مطلع هستند و نگرانی از بابت نقض حریم خصوصی نباید وجود داشته باشد.

  1. هزینه بر بودن

دوربین مداربسته
دوربین مداربسته

دوربین­های مداربسته معمولی و ساده شاید خیلی گران نباشند اما دوربین­های حرفه­ای تر که امکانات و کیفیت بالاتری دارند ممکن است خیلی هزینه بر باشند. اغلب افراد نیز ترجیح می­دهند دوربینی تهیه کنند که بتواند برایشان کارساز باشد و زمانی که به فیلم­های آن نیاز شد با فیلم­های بی کیفیت مواجه نشوند و به کل کارایی دوربین تهیه شده زیر سوال نرود. بنابراین می­توان گفت تهیه و نصب دوربین مدار بسته می­تواند بسیار هزینه بر باشد.

  1. آسیب پذیری

همانطور که ما سیستم­های دوربین مدار بسته را به روز می­کنیم نباید فراموش کنیم که دزدان و مجرمین نیز می­توانند نسبت به این سیستم­ها اطلاعات کسب کرده و به روز شوند. بخصوص افرادی که به تکنولوژی آگاه هستند ممکن است بتوانند راهی برای غیرفعال کردن دوربین مدار بسته بیابند. بنابراین اگر برایتان استفاده از دوربین مداربسته از هر چیز دیگری مهم­تر است و اشیا و مدارک با ارزشی در محل کار یا خانه خود دارید، مطمئن شوید که همیشه از جدیدترین تکنولوژی­ها برای دوربین مدار بسته خود استفاده می­کنید.

  1. نمی­تواند از دزدی جلوگیری کند

درست است، ما در فواید استفاده از دوربین مدار بسته به جلوگیری از دزدی و جنایت اشاره کردیم. اما لازم به ذکر است که همیشه ممکن نیست از یک دزدی جلوگیری شود چرا که دوربین مدار بسته هیچ آلارمی ندارد که دیگران را از یک دزدی مطلع کند. هرچند شاید اغلب دزدها در جلوی دوربین مدار بسته به دزدی نپردازند و این موجب شود تا حدود زیادی دزدی در محیطی که دوربین مداربسته وجود دارد کم شود اما در نهایت اگر دزدی تصمیم به دزدی بگیرد نیز دوربین مدار بسته فقط تصویری از او ضبط می­کند بنابراین او می­تواند دزدی کرده و فرار کند و شما باید به دنبال او بگردید. هرچند در این صورت نیز شانس شما برای پیدا کردن دزد بیشتر خواهد بود اما در نهایت از شما دزدی شده است.

جمع بندی

پیش از اینکه بخواهید تصمیم بگیرید آیا از دوربین مدار بسته استفاده کنید یا خیر بهتر است نسبت به عملکرد دوربین­های مدار بسته، تفاوت­هایشان و تکنولوژی­های مختلفی که در آن­ها وجود دارد به طور کامل آگاه شوید تا با توجه به نیازهایی که دارید بتوانید یک دوربین مدار بسته مناسب که با هزینه­های شما نیز هماهنگ باشد تهیه کنید. همانطور که دیدید فواید استفاده از دوربین­های مدار بسته نسبت به معایب آن بیشتر است اما باز هم استفاده از آن بستگی به شرایط شما و هزینه­هایی که در نظر گرفته­اید خواهد داشت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =