دوربین مداربسته بدون برق کار می‌کند؟

1

دوربین مداربسته در بسیاری از شرکت‌ها و ساختمان‌های مهم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیش‌تر با فواید و معایب استفاده از دوربین مداربسته آشنا شدیم. اما زمانی که نوبت به خرید دوربین مداربسته می‌رسد، با توجه به موقعیتی که دوربین قرار است در آن نصب شود و کاراریی که قرار است داشته باشد سوالاتی بوجود می‌آید از جمله اینکه آیا دوربین مدار بسته بدون برق کار می‌کند؟ ما در این مطلب پاسخ این سوال را به شما خواهیم گفت.

پیش از هر چیزی لازم است بدانیم دوربین مدار بسته چگونه کار می‌کند و انرژی خود را از کجا تامین می‌کند. همانند هر وسیله دیگر، دوربین مداربسته نیز برای کار کردن نیاز به یک منبع انرژی دارد. به طور کلی دوربین مداربسته با توجه به منبعی که انرژی آن را تامین می‌کند به سه دسته تقسیم می‌شود.

  • دوربین مداربسته بیسیم که نیاز به اتصال به برق دارد.

شاید تصور کنید واژه بیسیم بدین معناست که این وسیله به هیچ سیمی متصل نیست و بدون وصل شدن به برق کار می‌کند. اما در توضیح این وسیله باید گفت منظور از بیسیم، انتقال اطلاعات از دوربین به دریافت کننده (مانیتور یا DVR/NVR) است. بنابراین واژه بیسیم بدین معنا نیست که لزوما دوربین مداربسته قرار است بدون برق کارکند.

  • دوربین مداربسته بیسیم که با باطری کار می‌کند.

دوربین مداربسته بدون برق

در ابتدا باید بدانید، اگر به دنبال دوربین مداربسته‌ای هستید که بدون نیاز به برق کار کند، دوربین‌هایی که منبع انرژی آن‌ها باطری است گزینه مناسبی برای شما خواهند بود. در این صورت هنگامی که برق برود نیز شما همچنان می‌توانید از دوربین استفاده کنید و تا زمانیکه باطری آن خالی نشده و نیاز به شارژ مجدد ندارد می‌تواند به خوبی برایتان کار کند. این نوع دوربین دیگر چه از لحاظ اتصال به رسیور چه به منبع انرژی، به هیچگونه سیمی احتیاج ندارد. بنابراین تا همین‌جا می‌توان پاسخ سوالی که در ابتدا مطرح کردیم بدهیم. بله، این امکان وجود دارد که دوربین مداربسته بدون برق کار کند. در ادامه با نحوه کارکرد این نوع دوربین‌ها بیشتر آشنا خواهید شد.

اما نکته‌ای که در این نوع دوربین‌های مداربسته مطرح می‌شود عمر باطری آن است. همین موضوع گاهی موجب می‌شود افراد از خرید این نوع دوربین‌ها منصرف شوند. چرا که بر فرض شما یک ماه در خانه یا محل کار خود نیستید و می‌خواهید دوربینی نصب باشد که هر حرکتی را ضبط کند و شما نگرانی بابت قطع شدن دوربین مدار بسته خود نداشته باشید. اما این تصور که عمر باطری دوربین بعد از مدتی تمام شده و دوربین مدار بسته خاموش خواهد شد، نگرانی‌هایی را برای برخی از افراد ایجاد می‌کند.

هرچند این مساله به راحتی قابل حل است اگر بدانید دوربین مدار بسته با انرژی باطری چطور کار می‌کند. در حالیکه دوربین‌های مدار بسته معمولی به طور کلی هر تصویری را که می‌بینند ضبط می‌کنند، دوربین‌های بدون برق یا با انرژی باطری فقط در حالیکه حرکتی احساس کنند فعال می‌شوند. این مساله موجب می‌شود باطری آن‌ها برای مواقع ضروری ذخیره بماند.

دوربین مداربسته بدون برق
دوربین مداربسته بدون برق

بدون سیم بودن این نوع دوربین‌ها، استفاده از آن‌ها را در فضای داخلی خانه و همچنین فضای بیرون راحت‌تر کرده است چرا که حالا بدون نیاز به نزدیک بودن به هیچ پریز برقی می‌توانید دوربین را هر نقطه‌ای از خانه که بخواهید قرار دهید، چه روی میز باشد چه روی کمد یا متصل به دیوار. بخصوص اگر در خانه خود از چنین دوربینی استفاده می‌کنید و به مسافرت می‌روید می‌توانید مطمئن باشید دوربین شما فقط در صورت حضور شخص ثالث یا دزد در خانه فعال می‌شود و در غیر این صورت هیچ نگرانی از هدر رفتن عمر باطری آن نخواهید داشت. هرچند ما امیدواریم دورربین بی سیم بدون برق شما هیچگاه حضور شخص ثالثی را در خانه گزارش ندهد و شما بدون نگرانی به تعطیلات بروید.

دوربین مداربسته بدون برق
دوربین مداربسته بدون برق

دوربین‌های مداربسته باطری خور همچنین انواع مختلفی دارند، این دوربین‌ها قابلیت مانیتورکردن محل از روی گوشی را نیز برای کاربر فراهم می‌کنند. چه در خانه حضور داشته باشید چه نه، دوربین مدار بسته بدون برق با ارسال ایمیل، یا پیغام به طرق مختلف به شما هشدار می‌دهد که حرکتی را در خانه شما احساس کرده است. بنابراین حتی اگر وقتی خوابید این اتفاق رخ دهد می‌توانید از حضور افراد ناشناس در خانه آگاه شده و نسبت به دستگیری آن‌ها سریع‌تر اقدام کنید.

همچنین این نوع دوربین‌ها نیز تصویری که نشان می‌دهند را ذخیره می‌کنند بنابراین می‌توانید بعدا در صورت لزوم بعنوان مدرک از آن استفاده کنید. هرچند این نکته را نیز در نظر داشته باشید که گاهی این دوربین‌ها ممکن است هشدار اشتباه به شما بدهند، بنابراین باید به دنبال دوربینی بگردید که سیستم هشداردهنده آن بسیار دقیق عمل می‌کند و شما را در نیمه شب بخاطر پرواز یک مگس بیدار نکند!

دوربین مداربسته بدون برق
دوربین مداربسته بدون برق

دوربین‌های باطری خور می‌توانند تا مدت‌ها بدون نیاز به تعویض یا شارژ باطری کار کنند. برخی از آن‌ها حتی تا ۱۸۰ روز می‌توانند در حالت استندبای باقی بمانند.

  • دوربین‌های مداربسته بیسیم IP که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند.

نوع دیگری از دوربین مداربسته بدون برق، دوربین‌هایی هستند که با انرژی خورشیدی کار می‌کنند. برای استفاده از این نوع دوربین‌ها فقط نیاز به یک پنل خورشیدی دارید تا بتواند برایتان انرژی مورد نیاز را ذخیره کند. این نوع دوربین‌ها نیز با باطری کار می‌کنند اما باطری آن‌ها به کمک این پنل خورشیدی شارژ می‌شود. به طور کلی منبع انرژی، که همان پنل خورشیدی است، و دوربین مدار بسته از این نوع به طور جداگانه خریداری می‌شوند ولی به راحتی با یکدیگر تنظیم خواهند شد، بخصوص اگر هر دو برای یک شرکت تولید کننده باشند.

این نوع دوربین مداربسته نسبت به سایر دوربین‌های نام برده گرانتر خواهد بود اما در عین حال کاربرد بیشتر و دقیق‌تری خواهد داشت. هرچند برای بسیاری از ساختمان‌ها، استفاده دوربین مداربسته باطری خور معمول‌تر است چرا که معمولا نیازی به انرژی بیش از یک باطری ۱۸۰ روزه نخواهد بود. اما دوربین مداربسته با انرژی خورشیدی نیز گزینه‌ای است که پیش بینی می‌شود در آینده بیش از پیش مورد استفاده قرار بگیرد چرا که استفاده از انرژی خورشیدی در حال رشد است.

شاید در گذشته استفاده از دوربین مدار بسته بیشتر در اماکنی نظیر بانک یا جواهرفروشی معمول بود اما امروزه دوربین مداربسته در ساختمان‌های مسکونی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. دوربین‌های مداربسته دارای تنوع بسیاری هستند و با توجه به نیازهای افراد در کیفیت و قیمت‌های مختلفی نیز در بازار عرضه می‌شوند. قابلیت‌ها و مشخصه‌های مختلفی نیز در قیمت هر دوربین مداربسته نقش دارند از جمله قابلیت ضبط صدا، ضدآب بودن، یا بدون نیاز به برق کار کردن. آیا شما تا به حال از  دوربین مداربسته بدون برق استفاده کرده‌اید؟ از نظر شما کدام بهتر هستند؟ دوربین‌های مداربسته‌ای که با برق کار می‌کنند یا آن دسته از دوربین‌ها که نیازی به برق ندارند و وابسته به باطری هستند؟

1 نظر
  1. دوربین مداربسته بنوان می گوید

    ممنون از نکات کلیدی ذکر شده برای همکاری و مشاهده قیمت ها با سایت دوربین مداربسته بنوان جهت همکاری تماس بگیرید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + هفده =