8 علت بوی بد در خانه

2

خانه جایی است که قصه زندگی ما در آن جریان دارد و محل امن ماست. به همین دلیل، تمیزی و نظافت، دکوراسیون، سیستم تهویه هوا و هر آنچه که به خانه ما مربوط می‌شود، مهم است. یکی از دغدغه‌های پایان‌ناپذیر ما با محل زندگیمان، انتشار بوی بد در خانه است. بوی نامطبوع در منزل ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشد؛ برای مثال، سیستم لوله کشی نادرست، سیستم تهویه ناکارآمد و یا نظافت اشتباه خانه موجب بوی نامطبوع در منزل می‌شوند. در این مقاله قصد داریم شما را با 8 علت پنهان بوی بد در خانه آشنا کنیم تا بتوانید از انتشار آن جلوگیری کنید و همیشه خانه‌ای خوش‌بو داشته باشید.

1. بوی بد در خانه ناشی از سطل زباله

نمی‌توان از بوی نامطبوع سطل زباله فرار کرد. زباله‌ها، مخصوصا زباله‌های تر، در محیطی تاریک و مرطوب قرار می‌گیرند و یک منشا بالقوه برای بوی بد در خانه به شمار می‌روند. برای از بین بردن این بو، زباله‌های تر و خشک را از هم جدا کنید و سطل زباله تر را روزانه تخلیه کنید، حتی اگر پر نباشد. همچنین می‌توانید کمی مایع سفیدکننده رقیق درون سطل اسپری کنید و بعد از چند ساعت سطل را با صابون بشویید. دقت کنید که کیسه زباله را کاملا روی سطل زباله فیکس کنید تا ذرات باقی‌مانده غذا اطراف کیسه نریزد، زیرا بعد از مدت کوتاهی بوی نامطبوعی اطراف سطل زباله را فرا می‌گیرد. برای اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین محل قرار گیری سطل زباله مقاله جای سطل زباله آشپزخانه کجاست؟ مطالعه نمایید.

راهکارهای از بین بردن بوی بد سطل زباله در آشپزخانه
کیسه زباله را حتما رو سطل فیکس کنید. و در صورت امکان سطل زباله را درون کابینت قرار دهید.

2. بوی بدن حیوانات خانگی

در بعضی از خانواده‌ها، حیوانات خانگی به یکی از اعضای خانه تبدیل شده‌اند؛ اما باید بدانید که حیوانات خانگی نیز مانند انسان‌ها می‌توانند دچار بوی بد بدن و ریزش مو شوند. برای حل این مشکل سه راهکار زیر را به کار بگیرید تا از انتشار بوی نامطبوع در منزل توسط حیوان خانگی‌تان خلاص شوید. همچنین مطالعه مقاله 10 ترفند برای تمیز کردن خانه‌هایی که حیوان خانگی دارند را نیز به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 1. حیوان خانگی خود را به طور منظم استحمام کنید.
 2. خانه را در فواصل منظم جاروبرقی بکشید؛ به ویژه زیر مبل‌ها و تختخواب که محل تجمع موی حیوان خانگی‌تان است.
 3. محل خواب حیوان خانگی خود را هفته‌ای یک بار با آب و صابون بشویید.

3. بوی بد ناشی از لباس کثیف و مرطوب

قرار دادن لباس‌های کثیف در محیط مرطوب حمام سبب انتشار بوی بد در خانه می‌شود. لباس‌های کثیف بوی نامطبوعی دارند و سرشار از باکتری و میکروب هستند. در صورتی که این لباس‌ها در هوای مرطوب قرار گیرند، باعث رشد بیشتر میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌شوند. بنابراین حتما سبد رخت‌های چرک را در محلی خشک قرار دهید و در فواصل کوتاه و منظم سبد را تخلیه کنید.

علت انتشار بوهای بد و نامطبوع در خانه
سبد لباس‌های چرک را خارج از حمام بگذارید، زیرا رطوبت باعث انتشار بوی لباس در محیط می‌شود.

4. بوی مبلمان نو

مبلمان تازه و یا حتی فرش‌های جدید خانه در روزهای اول ترکیبی از بوی پارچه الیاف، رنگ، چوب و ترکیبات شیمیایی آلی را در فضا منتشر می‌کنند که به بوی نویی مشهور است. اغلب ما به این بو علاقه‌مندیم و از انتشار آن ناراضی و ناراحت نیستیم؛ اما باید بدانید که این بو می‌تواند برای سلامتی افراد مضر باشد، حتی اگر موقتی باشد. مشکلاتی چون سردرد، سوزش چشم، بینی و گلو  و حتی در شرایط جدی‌تر، آسیب کبدی و کلیوی در اثر این بو در انسان ایجاد می‌شود. بنابراین بهتر است هوای اتاق را با کمک تهویه هوا، بخور سرد و کولر عوض کنید.

5. بوی نامطبوع منزل ناشی از ماشین ظرفشویی

محیط  گرم، تاریک و مرطوب در ماشین ظرفشویی، بهشتی برای رشد باکتری‌ها و میکروب‌ها است. این بوی نامطبوع زمانی بیشتر می‌شود که ذرات غذا در محفظه ماشین ظرفشویی باقی مانده باشد. همان طور که می‌دانید، رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها باعث ایجاد بوی نامطبوع در فضای ماشین ظرفشویی می‌شود. بنابراین حتما فیلتر ورود و خروج ماشین ظرفشویی را تمیز کنید و بعد از هر بار استفاده خشک‌شویی ماشین را روشن کنید تا در عرض چند دقیقه رطوبت فضای داخلی را از بین ببرد. فراموش نکنید که سبد ماشین ظرفشویی را در فواصل منظم به طور مجزا بشویید. خواندن مقاله تمیز کردن ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین نیز می‌تواند در این زمینه سودمند باشد.

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی و بهترین روش رفع بوی نامطبوع در منزل
سبد ماشین ظرفشویی را در فواصل منظم بشویید.

6. بوی مبلمان نو

مبلمان تازه و یا حتی فرش‌های جدید خانه در روزهای اول ترکیبی از بوی پارچه الیاف، رنگ، چوب و ترکیبات شیمیایی آلی را در فضا منتشر می‌کنند که به بوی نویی مشهور است. اغلب ما به این بو علاقه‌مندیم و از انتشار آن ناراضی و ناراحت نیستیم؛ اما باید بدانید که این بو می‌تواند برای سلامتی افراد مضر باشد، حتی اگر موقتی باشد. مشکلاتی چون سردرد، سوزش چشم، بینی و گلو  و حتی در شرایط جدی‌تر، آسیب کبدی و کلیوی در اثر این بو در انسان ایجاد می‌شود. بنابراین بهتر است هوای اتاق را با کمک تهویه هوا، بخور سرد و کولر عوض کنید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

7. بوی بد در خانه ناشی از ماشین لباسشویی

هر فضایی از خانه که مرطوب و تاریک است، می‌تواند مستعد رشد باکتری و میکروب‌ها و در نتیجه بوی نامطبوع در منزل باشد. ماشین لباسشویی هم یکی از همین فضاها است. محفظه مواد شوینده، ورقه لاستیکی دهانه ماشین لباسشویی و فضای داخلی آن مستعد بوی بد در خانه است. فضای داخلی ماشین لباسشویی، واشر و محفظه مواد شوینده را پس از هر بار استفاده با دستمال خشک کنید. درب دهانه ماشین لباسشویی را هم بعد از شست‌وشو یک ساعت باز بگذارید تا با دمای محیط یکی شود. برای آگاهی بیشتر از تمام امکانات ماشین لباسشویی مقاله راهنمای کامل آشنایی با کلمات روی ماشین لباسشویی را مطالعه نمایید.

راهکارهای تمیز کردن و از بین بردن بوهای بد ماشین لباسشویی
لاستیک دور ماشین لباسشویی را با دستمال خشک کنید.

7. دفع نادرست زباله

بی‌تردید زباله‌ها منشا اصلی بوی بد در خانه هستند، زیرا مواد پسماند غذا و انواع مواد تر و خشک سرشار از باکتری و میکروب در محفظه‌ا‌ی گرم و تاریک قرار می‌گیرند. برای کاهش این بوی نامطبوع حتما مواد تر و خشک را از هم جدا کنید. کیسه‌ زباله معطر بهترین گزینه کاهش بوی زباله است. همچنین می‌توانید بوگیرهای مرکبات در درون سطل آشغال قرار دهید تا بوی نامطبوع را از بین ببرد. برای آگاهی بیشتر در این باره مقاله راهکارهای مفید برای از بین بردن بوی بد سطل زباله را مطالعه نمایید.

8. ملافه‌های رختخواب عامل پنهان بوی بد در خانه

رختخواب ما محلی است که شب‌ها به آنجا پناه می‌بریم تا خستگی روزی را که گذشته در کنیم. اما در واقع باید بپذیریم که بدن ما نیز بر اثر قرار گرفتن در محیط‌های مختلف در طول روز و شب و تعریق، بوی نامطبوعی را منتشر می‌کند که به ملافه‌ها منتقل می‌شود. بنابراین ملافه می‌تواند یک عامل نهفته بوی بد در خانه باشد که انتظارش را هم نداریم! سعی کنید طبق یک برنامه منظم ملافه‌ها را شسته و یا تعویض کنید. تشک خوش‌خواب، مبلمان و کاناپه نیز از این قاعده مستثنی نیستند اما چون شست‌وشوی آن‌ها در خانه کمی دشوار است، می‌توانید از سرویس خدمات مبل‌شویی استادکار کمک بگیرید.

مبل‌شویی در منزل

مبل‌شویی در منزل

 • خشکشویی مبلمان اداری و نشیمن خانگی
 • شستشوی مبلمان و خشکشویی مبل در منزل
 • شستشوی مبل سلطنتی، استیل، راحتی، کاناپه و انواع مبل خارجی
 • شستشوی مبل چرم مصنوعی، سفید و رنگی و...
دریافت این خدمت از استادکار

سخن آخر

همه ما علاقه‌مندیم در بدو ورود به خانه با رایحه‌ای خوش روبرو شویم. هیچ فردی دوست ندارد در خانه‌ای زندگی کند که بوی نامطبوع همه جای آن را فرا گرفته است. در این مقاله قصد داشتیم شما را با منشا پنهان بوی بد در خانه آشنا کنیم و راهکارهای رفع آن را نیز ارائه کردیم.

منبع: realsimple

2 نظرات
 1. سلمی می گوید

  بوی بد در خانه رو چگونه بر طرف کنیم؟

  1. فاطمه مرادی می گوید

   موارد بالا حتما مسئله شما رو حل خواهند کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

7 + 1 =