اسپلیت بهتر است یا کولر گازی ؟

0

در مقاله قبل در مورد رفع مشکل صدای زیاد کمپرسور کولر گازی صحبت کردیم در این مقاله به اینکه اسپلیت بهتر است یا کولر گازی می پردازیم. در این روزهای گرم سال احتمالا یکی از مهمترین مباحث مطرح شده در هر خانه ای نحوه سرمایش محل زندگی خانواده است. برای این کار گزینه های زیادی مطرح هستند؛ گزینه هایی که معایب و محاسنی دارند و انتخاب هرکدام نیازمند تحقیق و بررسی مناسب است تا در نهایت به این سوال پاسخ دهیم که کولر گازی بهتر است یا اسپلیت؟ با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

برای بهبود شرایط زندگی خانواده و سرمایش مناسب منزل یا محل کار، گزینه‌ های زیادی پیش روی شماست اما دو گزینه محبوب و مدرن کولر گازی و اسپلیت هستند. برای انتخاب بین یکی از این دو گزینه حتما نیاز داریم ابتدا درباره آنها تحقیق کنیم و محاسن و معایب آنها را بشناسیم. برای شروع بررسی مقایسه ای بین این دو دستگاه ابتدا باید به یک سوال بنیادین پاسخ داد:

فرق بین اسپلیت و کولر گازی در چیست؟

اسپلیت و کولرگازی هر دو از یک خانواده هستند. در واقع اسپلیت ها، نسل برتر کولرهای گازی به شمار می روند. نحوه کارکرد اسپلیت ها مشابه کولرهای گازی است و عملیات ایجاد سرمایش در آنها با تقریب خوبی یکسان انجام می شود. اسپلیت ها با تکنولوژی های به روزتری ساخته می شوند و ناگفته پیداست راندمان بالاتری نسبت به کولرهای گازی قدیمی تر دارند. در سال های اخیر رشد روز افزون تولید این دستگاه ها نشان از افزایش تقاضای کاربران خانگی و اداری دارد.

اغلب اسپلیت های جدید به جز خنک کردن محیط، وظایف چند دستگاه دیگر را هم برعهده دارند و از این نظر صرفه اقتصادی بیشتری هم دارند. پیشنهاد می کنیم مقاله تفاوت کولر گازی اینورتر و کولر معمولی را مطالعه کنید .

فرق بین اسپلیت و کولر گازی در چیست؟

اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟

احتمالا شما هم با خواندن چند خط بالا در پاسخ به این پرسش اسپلیت را انتخاب می کنید. اما بیاید برای رسیدن به پاسخ این پرسش کمی بیشتر تحقیق کنیم:

تصفیه هوا

همانطور که اشاره شد،‌ اسپلیت ها به جز خنک کردن هوا وظایف دیگری هم برعهده دارند. یک اسپلیت رطوبت هوا را هم به حد استاندارد می‌رساند، باکتری‌های اتاق را از بین می‌برد و به وسیله فیلتری که در آنها تعبیه شده، هوا را هم کاملا تصفیه می‌کنند. حجم کانال این دستگاه بسیار بالاتر از کولرهای گازی است و در نتیجه راندمان به مراتب بالاتری نسبت به یک کولر گازی دارد. بهتر است راهنمای خرید کولر گازی بر اساس متراژ را برای دریافت اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید .

مصرف متعادل برق

یکی از بزرگترین برتری های اسپلیت به کولر گازی، مصرف متعادل برق است. اگر شما هم در منزل کولر گازی دارید حتما می دانید که روشن کردن این دستگاه در طول شبانه روز چه بلایی سر قبض برق شما می آورد. کاربران اسپلیت این مشکل را تا حدود زیادی فراموش کرده اند. اسپلیت ها برای شرایط امروز جامعه جهانی طراحی شده اند؛ شرایطی که صرفه جویی را اولویت اول هر خانواده ای قرار داده است.

مصرف برق در اسپلیت ها به شکل چشم گیری کمتر از کولرهای گازی است و همانطور که گفته شد راندمان این دستگاه ها به مرابت بالاتر است. زمانی که شما یک اسپلیت را جایگزین چند دستگاه خنک کننده و تسویه کننده می کنید در واقع چند مصرف کننده را به یک مصرف کننده کاهش داده اید؛ این یعنی کاهش چشم گیر مصرف برق.

اسپلیت بهتر است یا کولر گازی؟

بهره گیری از فیلترهای مختلف

اسپلیت ها از نظر امکانات جانبی با بیشتر کولرهای گازی قابل مقایسه نیستند. فیلترهای گوناگون یک اسپلیت مدل جدید شما را با دنیای جدیدی روبرو خواهند کرد. مثلا شما می توانید از فیلترهای ضد باکتری برای محیط های حساس استفاده کنید.

یا اگر در منطقه ای خشک زندگی می کنید می توانید از فیلترهای اوزون دار اسپلیت استفاده کنید تا هوای منزل یا محیط کار شما مثل هوای بعد از نم باران دلچسب شود. تنوع فیلترهای اسپلیت امروزه به شکل فزاینده ای در حال افزایش است و شرکت های مختلف برای رقابت بهتر، هر روز فیلترهای کاربردی بیشتری تولید می کنند.

مکانیزم اسکن هوشمند در اسپلیت

در اغلب مدل های اسپلیت مکانیزم اسکن هوشمند وجود دارد. این مکانیزم بعد از اسکن محیط و مشخص کردن تعداد افراد حاضر در آن دستگاه را براساس تعداد افراد تنظیم می کند. بعضی از مدل های این اسکنرها حتی امکان تشخیص نوع فعالیت افراد را هم دارند. یعنی تعداد افرادی که در یک اتاق خوابیده اند یا مشغول فعالیت گرمازا هستند را تشخیص می دهد و کارکرد کولر را براساس نیاز این افراد تنظیم می کند. نکات مهم در خرید کولر گازی دست دوم را نیز مطالعه فرمایید .

با فعال سازی حالت خواب و بهره گیری از این فناوری، هر نیم ساعت یک درجه از دمای هوا کم کرده و هر یک ساعت دو درجه به آن اضافه می‌کند. با این‌کار در طول شب نیازی به بیدار شدن و خاموش یا روشن کردن کولر نخواهید داشت و می‌توانید از هوای معتدل در تمام طول شب لذت ببرید.

در اغلب مدل های اسپلیت مکانیزم اسکن هوشمند وجود دارد

جلوگیری از وزش مستقیم باد

بعضی از مدل های اسپلیت به فن آوری تولید سرما بدون وزش باد مجهز هستند. یکی از معضلات اصلی استفاده از کولرهای گازی، وزش باد مستقیم سر است که تولید کنندگان اسپلیت با این فن آوری آن را برطرف کرده اند. این فناوری به ویژگی سرمایش سریع مجهز است و در زمان بسیار کمی دمای محیط را به دمای مورد نظر کاربر می‌رساند، سپس تکنولوژی ویندفری فعال شده و بدون پرتاب مستقیم باد دمای محیط را خنک نگه می ‌دارد.

تکنولوژی پیشرفته در زمینه موتورهای الکتریکی

تکنولوژی اینورتر DC (یا موتور تحریک مستقل) در اسپلیت ها پیشرفته ترین تکنولوژی در زمینه  موتورهای الکتریکی کمپرسورها است. از اینورتر برای کنترل سرعت موتورکمپرسور به منظور تنظیم دائمی دما استفاده می گردد. این درایو، جریان ورودی AC را به DC و سپس از طریق مدولاسیون در یک اینورتر الکتریکی، جریانی با فرکانس مورد نظر تولید می کند. پیشنهاد می کنیم نصب کولر گازی اسپلیت را نیز در این باره مطالعه فرمایید .

سنجش دمای محیط و تنظیم سرعت کمپرسور

یک میکرو کنترولر دمای محیط را سنجیده و بر اساس آن سرعت کمپرسور را تنظیم می نماید. در مقایسه با کولرهای قدیمی تر، سیستم اینورتر کولرهای جدید کارایی بالاتری داشته و با حذف نوسانات شدید قطع و وصل برق به کمپرسور، میزان مصرف انرژی را کاهش و عمر قطعات دستگاه را افزایش می دهد.

سنجش دمای محیط و تنظیم سرعت کمپرسور

نتیجه گیری

بعد از بررسی تکنولوژی های بسیار جالب به کار رفته در اغلب مدل های اسپلیت می توان با قطعیت گفت اسپلیت نسبت به یک کولر گازی معمولی انتخاب بهتری خواهد بود. البته فراموش نکنید همان طور که بارها در استادکار گفتیم تهیه وسایل الکترونیکی مثل کولرهای گازی نیازمند تحقیق بیشتر و گفت وگو با متخصصان باتجربه است.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

  • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
  • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
  • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
  • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده + 15 =