انتخاب سنگ مناسب کف ساختمان

0

کفپوش کردن ساختمان از جمله مواردی است که نیاز به حساسیت فراوان و دقت گسترده‌ای دارد. این حساسیت باید در موارد مختلف از طراحی کف و انتخاب متریال مناسب آن گرفته تا مراحل متعدد اجرا، وجود داشته باشد. در بین کفپوش‌های مختلف، سنگ یکی از بهترین گزینه‌ها برای کف ساختمان است. انتخاب سنگ مناسب کف ساختمان و خرید آن از مکان‌های معتبر، نیاز به تجربه و تخصص دارد. در این مطلب سعی کرده ایم به انواع سنگ برای کفپوش کردن ساختمان اشاره کرده و به صورت مختصر از مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

سنگ طبیعی یا مصنوعی؛ کدام برای کف ساختمان بهتر است؟

با پیشرفت تکنولوژی، علاوه بر اینکه استخراج سنگ و فراوری آن افزایش پیدا کرده است، متریال مختلفی تحت عنوان سنگ مصنوعی ساخته و روانه بازار شده است. سنگ مصنوعی ظاهری شبیه به سنگ دارد؛ اما با استفاده از مواد مختلف ساخته می‌شود.

بسیاری از سنگ‌های مصنوعی کیفیت بسیار خوبی داشته و روز به روز نیز بر طرح‌ها و رنگ‌های آن‌ها افزوده می‌شود؛ اما توصیه می‌کنیم برای کف ساختمان از سنگ مصنوعی استفاده نکنید. سنگ مصنوعی بهتر است برای نماکاری مورد استفاده قرار گیرد و یا به عنوان دیوارکوب در دکوراسیون داخلی به کار گرفته شود. سنگ مصنوعی به عنوان یک سنگ مناسب کف ساختمان شناخته نمی شود.

ویژگی‌های سنگ مناسب کف ساختمان

سنگی برای کف ساختمان مناسب است که ویژگی‌های خاصی داشته باشد. فرقی نمی کند از سنگ مرمر، گرانیت یا تراورتن برای کفپوش کردن ساختمان استفاده کنید، در هر صورت سنگ بهتر است برخی ویژگی‌های اولیه را داشته باشد یا در مراحل فراوری این ویژگی‌ها به سنگ افزوده شده باشد.

بهترین سنگ مناسب کف ساختمان

خش ناپذیر

مشخص است که هر چه شما برای خش نخوردن به کفپوش مراعات کتید، باز هم ممکن است کودکان یا مهمانان، باعث ایجاد خش بر کف ساختمان شوند. به همین علت یکی از ویژگی‌های سنگ مناسب کف ساختمان، خش ناپذیری یا دیر خش خوردن متریال سنگی است. از این نظر سنگ گرانیت مناسب ترین سنگ است.

قابلیت جلاپذیری

سنگ مناسب کف ساختمان سنگی است که به سادگی و با استفاده از مواد مخصوص دوباره جلا بپذیرد. انواع سنگ‌های مختلف به مرور زمان کثیف می‌شوند و جرم می‌گیرند. همچنین ممکن است خط و خش بر روی آن‌ها ایجاد شود. سنگی مناسب است که به سادگی قابلیت جلاپذیری داشته باشد و خیلی زود به حالت براق خود بازگردد.

انتخاب سنگ مناسب کف ساختمان

سادگی نظافت

در زمان‌های گذشته که از سنگ مرمر برای کف ساختمان استفاده می‌شد، سلاطین خدام زیادی داشتند که روزانه کف کاخ را تمیز می‌کردند. امروزه یکی از پارامترها برای انتخاب سنگ مناسب کف ساختمان، سادگی نظافت و دیرتر کثیف شدن سنگ است. ویژگی که در سنگ مرمر وجود ندارد؛ البته زیبایی‌های مرمر ممکن است شما را برای به جان خریدن زحمت پاک کردن و طی کشیدن مداوم بر روی سطح آن را قانع کند.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

انتقال گرما

اگر سنگ بتواند گرما را از کف به ساختمان منتقل کند، گزینه مناسبی برای ساختمان‌هایی است که می‌خواهند سیستم گرمایش از کف داشته باشند. در چنین ساختمان‌هایی سنگ مناسب کف ساختمان با توجه به پارامتر میزان انتقال حرارت مشخص می‌شود. این موضوع در صرفه جویی مصرف انرژی نیز بسیار تاثیرگذار است.

لیز نبودن

یکی از مشکلاتی که افراد با کفپوش سنگی ساختمان دارند، لیز بودن آن است. برخی از انواع سنگ‌ها به ویژه سنگ مرمر، بسیار لیز هستند و در نتیجه باعث لیز خوردن اشیاء و افراد بر روی آن‌ها می‌شود. هرچند این مشکلی جذاب برای کودکان است و ساعت‌ها آن‌ها را سرگرم می‌کند؛ اما خطرات خاص خود را نیز به همراه دارد.

در سال‌های اخیر شرکت‌های تولیدکننده سنگ کف ساختمان، سعی می‌کنند با بهبود شرایط سنگ در هنگام فراوری، از لیز بودن آن بکاهند. در واقع کارخانه با ارائه سنگ مناسب کف ساختمان، نوع پولیش و موارد مختلف را به صورتی تنظیم می‌کند که از شدت لیز بودن آن کاسته شود.

قیمت مناسب

کف ساختمان گسترده است و نمی توان تنها بخشی از کف را سنگ و مابقی را از متریال‌های دیگر استفاده کرد. البته برخی طرح‌های ترکیبی سنگ و پارکت و یا موارد دیگر اجرایی می‌شود اما هنوز مورد علاقه افراد قرار نگرفته است و هزینه بالایی برای نصب آن اخذ می‌شود. آنچه که مشخص است زمانی که تصمیم بگیرید کف ساختمان را سنگ کنید، به احتمال زیاد به صورت یکدست این کار را خواهید کرد. در نتیجه باید به قیمت تمام شده پروژه کف سازی نیز توجه کنید.

سنگ مناسب کف ساختمان برای حمام

در انتخاب سنگ مناسب کف ساختمان، بهتر است قیمت را نیز به عنوان یک پارامتر اصلی در نظر بگیرید. انواع سنگ طیف قیمتی متفاوتی دارند. اگر بخواهید از سنگ‌های تزئینی و گران قیمت در کف ساختمان استفاده کنید، باید هزینه زیادی برای کفپوش کردن ساختمان بپردازید. علاوه بر این هزینه نصاب و برخی موارد دیگر نیز وابسته به انتخاب نوع سنگ خواهد بود.

کدام سنگ مناسب کف ساختمان است؟

با توجه به پارامترهای بیان شده، باید از بین سنگ‌های مختلف ساختمانی و تنوعی که هر کدام از آن‌ها دارند، یکی را به عنوان سنگ مناسب کف ساختمان خود انتخاب کرده و با استفاده از افراد ماهر، آن را نصب کنید. در واقع این شما هستید که با بررسی موارد و پارامترهای مختلف، بهترین سنگ مناسب کف ساختمان خود را خریداری می‌کنید.

ویژگی‌های سنگ مرمر برای کف ساختمان

 • جذاب و زیبا
 • جلاپذیری بالا
 • انتقال حرارت خوب
 • ایجاد خط و خش به سادگی
 • ایجاد لکه سریع

ویژگی‌های سنگ گرانیت برای کف ساختمان

 • زیبایی و تنوع رنگ
 • مقاوم در برابر سرما و گرما
 • انتقال حرارت مناسب
 • ایجاد خش به سختی و دیر
 • قیمت بسیار زیاد

ویژگی‌های سنگ تراورتن برای کف ساختمان

 • لیز نبودن
 • قیمت مناسب
 • ایجاد خش سخت تر از مرمر
 • مقاومت کم در برابر سرما

بهترین سنگ برای کفپوش ساختمان

موارد بیان شده تنها برخی از ویژگی‌هایی است که به شما در انتخاب سنگ مناسب کف ساختمان کمک می‌کند. در نتیجه با مطالعه این موارد و بررسی بیشتر می‌توانید انتخاب بهتری برای سنگ مناسب کف ساختمان خود داشته باشید. با توجه به هزینه بالای خرید و نصب سنگ، پیشنهاد می‌کنیم حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت‌های لازم را به عمل آورید تا مشکلی در انتخاب نوع سنگ نداشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − یازده =