راهنمای نصب آبگرمکن دیواری

0

راهنمای نصب آبگرمکن دیواری یک مقاله جامع است که شما را با طریقه نصب آبگرمکن دیواری و قوانین نصب آبگرمکن دیواری آشنا می‌کند. استادکار در این مقاله ابتدا شما را با انواع آبگرمکن آشنا کرده و در ادامه قوانینی که در مورد روش نصب و محل و.. وجود دارد را با شما در میان می‌گذارد. پس با ما همراه باشید.

انواع آبگرمکن 

آبگرمکن وسیله‌ای گرمایشی است که با استفاده از گاز و برق و یک سری قطعات جانبی می‌تواند آب مصرفی و شوفاژها را گرم و مطلوب کند. انواع آبگرمکن دیواری عبارتند از:

 1. نفتی

همان‌طور که از نام آن مشخص است، منبع سوخت این مدل از آبگرمکن‌ها، نفت است.

 1. آبگرمکن گازی

منبع سوخت این نوع از آبگرمکن‌ها‌ هم همان‌طور که از نامش پیداست، انرژی گاز است و در دو نوع زمینی و دیواری در بازار موجود هستند.

 1. برقی

منبع انرژی این آبگرمکن‌‌ها، الکتریسته و انرژی برق است و در دو نوع دیواری و زمینی در بازار عرضه می‌شود. این آبگرمکن‌ از گاز و نفت برای سوخت استفاده نمی‌کند و آب توسط برق گرم می‌شود و زمانی‌ که به درجه مطلوب برسد، ترموستات جریان برق را قطع می‌کند. لذا آبگرمکن‌های برقی از دو نوع نفتی و گازی به صرفه‌تر و تمیزتر هستند.

 1. خورشیدی

جدیدترین آبگرمکن‌ها، آبگرمکن خورشیدی است. در آبگرمکن‌های خورشیدی کلکتورهای خورشیدی انرژی را جذب کرده و آب را گرم می‌کنند.

 1. کویلی

آبگرمکن کویلی یک وسیله مناسب جهت تهیه آبگرم مصرفی در موتورخانه است که این مدل هم به دو صورت ایستاده و افقی و مناسب با محل استفاده طراحی می‌گردد.

 1. دو جداره

در این نوع آبگرمکن از عایق دو جداره خارجی برای حفظ انرژی گرمایی استفاده می‌شود.

آبگرمکن‌های دیواری و یا ایستاده گازی پرکاربردترین مدل آبگرمکن‌ها هستند. این مدل به سه دلیل که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد در میان مشتریان بسیار محبوبند:

 • دردسترس بودن گاز و سیستم گازکشی در خانه‌ها و اداره‌ها و…
 • کمتر بودن هزینه خرید و نصب آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر کمتر آبگرمکن دیواری گازی به نسبت موتورخانه و یا پکیج دیواری
طریقه نصب آبگرمکن دیواری باید درست و اصولی انجام گردد. نصب آبگرمکن یک کار خطرناک است که در صورت رعایت نکردن قوانین منجر به حوادث خطرناک می‌شود.
طریقه نصب آبگرمکن دیواری باید درست و اصولی انجام گردد. نصب آبگرمکن یک کار خطرناک است که در صورت رعایت نکردن قوانین منجر به حوادث خطرناک می‌شود.

قوانین و نکات لازم برای نصب آبگرمکن دیواری

امروزه به دلیل استفاده فراوان از لوازم گازسوز و آبگرمکن‌ها دانستن قوانین و نکات لازم در راهنمای نصب آبگرمکن دیواری یک امر ضروری و واجب است که باید همه ما از آن آگاهی کامل داشته باشیم تا زمانی که نصاب برای نصب آبگرمکن دیواری به منزل و یا شرکت ما آمد، در مورد طریقه نصب آبگرمکن دیواری اطلاعات کامل و لازم را داشته باشیم.

 1. در محل نصب آبگرمکن باید انشعاب‌های لوله‌ آب سرد و گرم وجود داشته باشد.
 2. در نزدیکی محل نصب آبگرمکن انشعاب‌های لوله گاز باید وجود داشته باشد.
 3. مهندسین عمران یا معماران باید مجرای مناسبی برای خروج دود دودکش در نظر گرفته باشند.
 4. نصب دودکش باید در محلی انجام بگیرد که رفت و آمد هوا به راحتی انجام گردد. برای نصب دودکش آبگرمکن باید مراحل زیر انجام شود:
 • کلاهک H باید روی دهانه خروجی آبگرمکن نصب گردد
 • جنس لوله دودکش، زانویی‌ها و کلاهک H باید از ورق فولادی گالوانیزه باشند
 • قبل از نصب دودکش آبگرمکن حتما باید از باز بودن دودکش ساختمان مطمئن شوید.
 • حداکثر می‌توانید دو عدد زانویی ۹۰ درجه در مسیر دودکش آبگرمکن استفاده کنید.
 • دهانه خروجی دودکش روی بام خانه باید حداقل یک متر از کف پشت بام و ۳ متر از دیوارهای جانبی فاصله داشته باشد.
نصب دودکش از مواردی است که در طریقه نصب آبگرمکن دیواری باید به دقت انجام گیرد. قبل از نصب حتماً بررسی کنید که مجرای خروجی دود مناسب باشد.
نصب دودکش از مواردی است که در طریقه نصب آبگرمکن دیواری باید به دقت انجام گیرد. قبل از نصب حتماً بررسی کنید که مجرای خروجی دود مناسب باشد.
 1. نکته دیگری که در طریقه نصب آبگرمکن دیواری باید در نظر بگیریم، در نظر گرفتن فضای مناسب به آبگرمکن دیواری است. در نصب آبگرمکن دیواری بوتان مدل B3108 باید ۹متر و برای بقیه آبگرمکن‌ها حداقل ۱۲ متر فاصله رعایت گردد.
 2. ارتفاع نصب آبگرمکن از کف باید بین ۱٫۲ تا ۱٫۴ متر باشد، فاصله افقی آن را از سایر وسائل گرمایشی باید ۴۰ سانتی‌متر در نظر گرفت.
 3. حداقل فاصله آبگرمکن از دیوار یا کابینت مجاور باید از طرفین ۱۵ الی ۱۰ سانتی‌متر باشد.
 4. در محل‌هایی که سقف کوتاه است، هرگز از آبگرمکن استفاده نکنید.
 5. محل نصب آبگرمکن باید سرپوشیده باشد تا آبگرمکن از یخ زدن در فصول سرد سال و وزش بادهای تند در امان بماند.
یکی از نکاتی که در راهنمای نصب آبگرمکن دیواری باید در نظر بگیرید، ارتفاع آبگرمکن از کف است که باید بین ۱٫۲ تا ۱٫۴ متر باشد. دقت کنید که در طریقه نصب آبگرمکن حتماً فاصله افقی ۴۰ سانتی‌متر از سایر وسائل را هم در نظر بگیرید.
یکی از نکاتی که در راهنمای نصب آبگرمکن دیواری باید در نظر بگیرید، ارتفاع آبگرمکن از کف است که باید بین ۱٫۲ تا ۱٫۴ متر باشد. دقت کنید که در طریقه نصب آبگرمکن حتماً فاصله افقی ۴۰ سانتی‌متر از سایر وسائل را هم در نظر بگیرید.
 1. محل نصب آبگرمکن دیواری باید محلی صاف، محکم باشد و در تهیه آن از مصالح خوب و باکیفیت استفاده شده باشد، تا موجب سرنگونی آبگرمکن و… نشود.
 2. هرگز از یک دودکش مشترک برای آبگرمکن و هود و… استفاده نکنید.
 3. مطمئن شوید که لوله دودکش از آبگرمکن جدا نشده‌است.
 4. برای نصب آبگرمکن گازی از شلنگ استاندارد استفاده کنید.
 5. اگر فشار گاز ورودی منزل یا شرکت شما بیش از حد استاندارد باشد باید از گاورنر استفاده کنید.
 6. برای اتصال آبگرمکن با لوله‌های آب ساختمان هرگز از لوله‌‌های خرطومی یا شیلنگ فشار ضعیف استفاده نکنید.

اطلاعات لازم و کافی در مورد مکان‌های نصب آبگرمکن دیواری

 1. نصب آبگرمکن دیواری در فضایی که تهویه به خوبی رعایت نمی‌گردد، اکیدا ممنوع است.
 2. نصب آبگرمکن دیواری در داخل کابینت و محل‌های بسته که تهویه هوا به خوبی انجام نمی‌گیرد، اکیداً ممنوع است.
 3. محل نصب آبگرمکن دیواری باید پنجره و یا هواکش داشته باشد تا هوای احتراق و احیاناً تخلیه دود و گاز در مواقع خطر به راحتی انجام گردد.
 4. هرگز آبگرمکن را در حمام، زیرزمین، اتاق‌های کوچک، رختکن، اتاق خواب و یا انباری نصب نکنید.
 5. آبگرمکن باید از دسترس کودکان دور باشد
 6. نصب آبگرمکن در فضای آشپزخانه ممنوع است، مگر آشپزخانه شما OPEN باشد و فضای لازم حداقل ۳۰ مترمکعب با تهویه مناسب، پنجره به عنوان هواکش طبیعی و یا هواکش به صورت اجباری در فضای آشپزخانه وجود داشته باشد.
 7. اگر در داخل آشپزخانه و.. محل مناسبی برای نصب آبگرمکن وجود ندارد، باید محل مناسب با فضا و شرایط ایده‌آل را برای آن تهیه کنید.
 8. هرگز از یک آبگرمکن برای دو یا سه طبقه استفاده نکنید.
 9. هرگز آبگرمکن دیواری را در فضای بالای اجاق گاز قرار ندهید.
در نصب آبگرمکن دیواری این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز آن را در آشپزخانه نصب نکنید. مگر اینکه آشپزخانه شما OPEN باشد و حداقل ۳۰ مترمکعب فضا برای تهویه در آشپزخانه داشته باشد.
در نصب آبگرمکن دیواری این نکته را به یاد داشته باشید که هرگز آن را در آشپزخانه نصب نکنید. مگر اینکه آشپزخانه شما OPEN باشد و حداقل ۳۰ مترمکعب فضا برای تهویه در آشپزخانه داشته باشد.

سخن آخر

نصب آبگرمکن دیواری همان طور که گفته شد یک کار پرخطر است که برای انجام آن حتماً باید از نیروهای کارآمد و متخصص در این زمینه استفاده کرد. هدف ما از ارائه مقاله راهنمای نصب آبگرمکن دیواری، آشنایی مقدماتی شما با اصول فنی و نکات ایمنی نصب آبگرمکن دیواری است. چنانچه اقدام به خرید یک آبگرمکن جدید کردید، حتما از مدل‌هایی خریداری کنید که دارای گارانتی باشند و نصاب شرکت برای نصب آبگرمکن می‌آید و نصب را رایگان انجام می‌دهد. در صورتی که قصد شما جابه‌جایی آبگرمکن دیواری است، کارشناسان فنی استادکار برای خدمات‌رسانی آماده‌اند.

منابع: سرویسچی | آلفاتهویه

سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی در محل

تعمیر آبگرمکن در محل

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • جرم گیری و رسوب‌گیری آبگرمکن دیواری و ایستاده
دریافت این خدمت از استادکار

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × 1 =