چگونه نظم دهی یخچال و فریزر را به بهترین نحو انجام دهیم؟

2

چه مدت زمانی را در طول روز به نظم‌دهی یخچال اختصاص می‌دهید؟ به نظر شما تمیز کردن یخچال چه اندازه اهمیت دارد؟ یخچال و فریزر فضاهایی هستند که ما دست‌کم سه‌بار در روز به آن مراجعه می‌کنیم. نظم دهی یخچال زمانی اهمیت پیدا می‌کند که بعد از یک روز کاری خسته و گرسنه به سمت آن بروید و خوراکی و مواد غذایی خود را به راحتی بیابید. بنابراین نظم و ترتیب می‌تواند تجربه یک آشپزی خوب و آسان را به شما هدیه کند. در ادامه مقاله شما را با نحوه نظم دهی به یخچال و راهکار و دلایل آن آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

دلایل نظم‌ دهی یخچال

شاید بارها با غذا و میوه کپک‌زده در یخچال مواجه شده‌ باشید. یخچال منظمی که همه مواد غذایی آن در دسترس است، می‌تواند به کاهش فاسد شدن خوراکی‌ها و پسماند غذا کمک بزرگی کند. همچنین نظم و ترتیب مواد خوراکی در یخچال می‌تواند علاوه‌ بر کاهش مصرف انرژی، باعث افزایش کارایی یخچال شود. در مقاله چند توصیه برای نگهداری یخچال به صورت اصولی شرح کاملی از اصول نگه‌داری داده شده است. در ادامه این مقاله دلایل مهم نظم‌دهی به یخچال را بررسی خواهیم کرد.

افزایش کارایی یخچال

بالا بردن عمر مفید یخچال و افزایش کارایی آن بسیار مهم است، زیرا هیچ کس دوست ندارد شاهد از کار افتادن یخچال خانه خود شود. با رعایت نکات زیر می‌توانید کارایی یخچال را افزایش دهید و شاید بتوان گفت این مورد هم برای نظم دهی یخچال ضرورت دارد.

 1.  یخچال را از کانون گرما مثل پنجره و اجاق گاز دور نگه‌دارید. نزدیک بودن یخچال به کانون گرما، موتور را برای خنک کردن یخچال وادار به صرف انرژی می‌کند. این کار نهایتا باعث افزایش هزینه‌ی برق و کاهش عمر مفید دستگاه می‌شود.
 2. هر از گاهی نوار لاستیکی درب یخچال را چک کنید. برای این کار درب یخچال را ببندید و یک تکه کاغذ را نزدیک درب یخچال نگه‌ دارید. حرکت کاغذ، هشدار می‌دهد که باید جهت تعویض نوار لاستیکی اقدام کنید. برای این کار می‌توانید از سرویس آنلاین خدمات تعمیر یخچال استادکار کمک بگیرید.
 3. باقی‌ماده مواد غذایی را در ظرف دربسته قرار دهید یا آن را با پوشش سلفون بپوشانید. زیرا بخار حاصل از مواد غذایی باعث مرطوب شدن هوای یخچال می‌شود. یخچال در این شرایط برای از بین بردن رطوبت و جریان هوای محیط، انرژی بیشتری صرف می‌کند و همین مسئله موجب افزایش مصرف انرژی کلی دستگاه می‌شود.
 4. غذای گرم را در یخچال قرار ندهید. چون در این صورت یخچال شما باید انرژی زیادی صرف خنک کردن یک غذای گرم بکند.
 5. فضای خالی را با پارچ آب پر کنید. پر کردن فضای خالی باعث می‌شود هوای یخچال سرد بماند، در نتیجه جهت سرد نگه ‌داشتن مواد غذایی انرژی کمتری صرف می‌شود.
 6. در فصل سرما یخ‌ساز را خاموش کنید، زیرا احتمالا به آن نیاز نخواهید داشت.
نکات طلایی چیدمان اصولی آشپزخانه
یخچال را با کمی فاصله از دیوار قرار دهید؛ چون تجمع گرد و خاک در پشت یخچال، مانع خروج هوای گرم شده و در نهایت مصرف انرژی را افزایش می‌دهد.

کاهش پسماند و جلوگیری از فاسد شدن مواد غذایی

نظم‌ دهی یخچال به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دنیای امروز، یعنی کاهش پسماند غذا کمک می‌کند. زیرا علاوه ‌بر حفظ محیط زیست، فرهنگ اشتباه مصرف‌گرایی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. در ادامه چند راهکار ساده را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 •  پیش از تمام شدن مواد غذایی مورد نظر، به هیچ عنوان خرید نکنید. زیرا این کار باعث شلوغی و در نتیجه افزایش دمای یخچال و فاسد شدن مواد غذایی می‌شود.
 • بیش از حد مصرف تقریبی یک هفته خود خرید نکنید.
 • هنگام خرید به تاریخ انقضای مواد خوراکی دقت کنید.
 • غذاهای مانده را در ظروف شیشه‌ای یا پلاستیکی نگهداری کنید، چون این کار باعث می‌شود در معرض دیدتان باشند. غذاهای مانده را بیشتر از چهار یا پنج ‌روز در یخچال نگه ندارید.
 • دمای یخچال و فریزر را روی عدد مناسب تنظیم کنید. چون افزایش و کاهش دمای بیش ‌از حد باعث فاسد شدن مواد غذایی می‌شود. قبل از انجام این کار مقاله ساده ترین روش برای تنظیم دمای یخچال فریزر را مطالعه نمایید.
نکات مهم نگهداری و چیدمان مواد غذایی
هنگام شستن میوه به لک‌ و خرابی‌ آن‌ها توجه کنید و در صورت امکان در ظرفی جداگانه قرارشان دهید؛ زیرا وجود یک میوه خراب باعث فاسد شدن سایر میوه‎‌های کشو نیز می‌شود.

تمیز کردن و نظم‌دهی یخچال

آیا یخچال هم به تمیز کردن و ضدعفونی نیاز دارد؟ بله، یخچال هم مانند هر محیط دیگری در خانه نیاز به تمیز کردن دارد. از آنجایی که یخچال محیطی سرد، خشک و تاریک است، می‌تواند مستعد رشد بسیاری از میکروب‌ها و باکتری‌های ناشی از سبزیجات و یا غذاهای مانده باشد. بنابراین برای اینکه بدانید چگونه یخچال و فریزر خود را تمیز و ضدعفونی کنید مقاله راهنمای تمیز کردن یخچال و فریزر را مطالعه کرده و مراحل زیر را دنبال کنید.

1. قبل از شروع نظم دهی یخچال را تخلیه کنید.

همه چیز را از یخچال خارج کنید، به خصوص مواد غذایی که کمتر از آن‌ها استفاده می‌کنید. اگر نگران خراب شدن غذایتان هستید، می‌توانید این کار را قسمت به قسمت انجام دهید.

2. گردگیری و لکه‌گیری کنید.

برای تمیز کردن یخچال، ابتدا تمام قسمت‌هایش را گردگیری کنید. سپس لکه‌های قدیمی به جا مانده از نشتی غذا را با دستمال مرطوب از بین ببرید. در صورت امکان، کشوها و باکس‌ها را از یخچال جدا کرده و جداگانه با آب و مایع ظرف‌شویی بشویید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

3. یخچال را ضدعفونی کنید.

ضدعفونی یخچال نه تنها باعث از بین رفتن آلودگی‌ها می‌شود، بلکه بوی بد باقی‌مانده از غذای فاسد شده را نیز از بین می‌برد. بهتر است برای ضدعفونی یخچال از مواد غیر‌شیمیایی مثل جوش شیرین کمک بگیرید. بدین صورت که دستمال را با محلول آب و جوش شیرین نم‌دار کرده و یخچال را با آن تمیز کنید. اگر نتوانستید بوی بد را با ضدعفونی از بین ببرید، روش‌های مقاله چگونه با ۶ روش بوی بد یخچال فریزر و آبسردکن را از بین ببریم؟ را به کار گیرید.

4. یخچال را دوباره جمع کنید.

تمام مواد خوراکی را به یخچال برگردانید و سعی کنید از نظم‌دهنده‌های یخچال برای سامان این فضا کمک بگیرید. هنگام بازگرداندن مواد غذایی به تاریخ انقضای آن‌ها توجه کنید.

بهترین روش تمیز کردن یخچال و فریزر
کشوها، قفسه‌ها و باکس‌هایی را که از یخچال جدا می‌شوند، از بدنه اصلی جدا کنید و جداگانه با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید.

نظم‌دهنده یخچال

یخچال خود را در فواصل کوتاه با استفاده از انواع نظم‌دهنده‌های موجود در بازار منظم کنید. با انجام مداوم این کار، افزایش سرعت پخت‌وپز و دسترسی آسان به مواد غذایی مورد نیاز بدون صرف زمان را مشاهده خواهید کرد. برخی از نظم‌ دهنده‌های کاربردی را در ادامه مقاله معرفی خواهیم کرد.

سینی گردان

برای اینکه قسمت انتهای یخچال به انباری از شیشه‌های خوراکی از جمله مربا، رب، خیارشور و… تبدیل نشود، از یک سینی گردان برای نظم و دسترسی بهتر کمک بگیرید. چرخش سینی کمک می‌کند از مصرف خوراکی‌هایی که کاربرد کمتری دارند غافل نشوید.

سبد نظم‌دهنده

این سبد‌ها در سایزهای مختلف جهت تفکیک مواد غذایی تعبیه شده‌اند. مواد خوراکی مربوط به کشو یا قفسه را دسته‌بندی کنید و هر دسته را در سبد مخصوص به خود قرار دهید. بدین ترتیب نه تنها برای پخت غذا به دنبال مواد غذایی مورد نیازتان نمی‌گردید، بلکه به راحتی می‌توانید با تنوع مواد اولیه خود تصمیم بگیرید چه غذایی بپزید.

گیره حلقه‌ای

این حلقه‌ها در قفسه‌های میانی متصل می‌شوند و می‌توان به کمک آن‌ها کیسه‌های کوچک مواد غذایی را در یخچال آویز کرد. با این کار کیسه‌های کوچک خوراکی فراموش نمی‌شوند.

ترفندهای کاربردی مرتب کردن و نظم‌دهی به محتویات یخچال و فریزر
سینی گردان از انبار شدن خوراکی‌ها در انتهای یخچال جلوگیری می‌کند.

مراحل و ایده‌های نظم‌ دهی یخچال

با نظم‌دهی به یخچال و تمیز کردن آن، این امکان را دارید که به‌راحتی به تمام مواد موجود دسترسی داشته باشید. همچنین موجودی تمام مواد غذایی در کنترل شماست و دیگر شاهد فاسد شدن خوراکی‌ها نخواهید بود. این کار می‌تواند یک مدیریت بزرگ اقتصادی در خانه محسوب شود. در ادامه مقاله به تفکیک چیدمان هر قسمت یخچال پرداخته‌ایم:

قفسه‌های بالایی

قفسه بالایی در نظم‌دهی به یخچال بسیار تاثیرگذار است، زیرا بهترین دسترسی را نسبت به سایر قسمت‌ها دارد. بنابراین مواد غذایی که زود فاسد می‌شوند یا مانند ماست و شیر مصرف زیادی دارند را در قفسه بالایی قرار دهید. جعبه‌ای را در این طبقه بگذارید و غذاهایی را که در زودترین زمان ممکن باید مصرف شوند، در آن قرار دهید. این جعبه هم یک نظم‌دهنده یخچال است و هم از فاسد شدن غذا جلوگیری می‌کند.

قفسه‌های پایین

برای نظم و سازمان‌دهی این قفسه، موادی مثل میوه‌ها، سبزیجات و… را دسته‌بندی کنید. هر یک از دسته‌ها را در جعبه‌های شیشه‌ای قرار دهید تا بتوانید در فواصل خرید، موجودی یخچال را کنترل کنید. همچنین می‌توانید اضافی خوراکی‌هایی را که در قفسه بالا جا نشده‌اند را نیز در این قسمت نگهداری کنید.

درب یخچال برای نظم دهی یخچال

قفسه‌های درب، گرم‌ترین قسمت یخچال هستند، بنابراین برای نظم‌دهی یخچال بهتر است چاشنی‌ها و سس‌ها را در این قسمت قرار دهید. سعی کنید از قرار دادن مواد غذایی زیاد در این قسمت اجتناب کنید. این کار باعث سنگین شدن درب و در نتیجه افتادگی و کج شدن آن می‌شود. ایده‌های زیر در نظم‌دهی یخچال و قفسه‌های این قسمت به شما کمک می‌کنند:

 • یک کارتن تخم مرغ در یکی از قفسه‌ها قرار داده و سس‌ها را در آن وارونه بچینید. کارتن شانه تخم مرغ در اینجا به عنوان یک نظم دهنده یخچال بسیار به سازمان یافتن سس‌ها کمک ‌می‌کند. این کار علاوه بر نظم، باعث کاهش پسماند سس‌ها می‌شود، زیرا تمام مایعات نزدیک دهانه بطری قرار می‌گیرند و مصرف می‌شوند.
 • اگر همراه کودکان زندگی می‌کنید، پایین‌ترین قفسه را به نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های فرزندتان اختصاص دهید.
 • به دلیل دمای بالای این قسمت نسبت با سایر قسمت‌های یخچال، تخم‌مرغ و شیر را در درب یخچال قرار ندهید.

کشوها

از آن‌جایی که کشوهای یخچال برای نگهداری خوراکی‌هایی با رطوبت خاص طراحی شده‌اند، برای ذخیره میوه و سبزیجات مناسب هستند. هنگام نظم دهی یخچال و قبل از قرار دادن میوه‌ها و سبزیجات، کف کشو را با یک لایه حوله کاغذی بپوشانید. این کار هم باعث تنظیم رطوبت فضای کشو و جلوگیری از فاسد شدن ‌میوه‌ها و سبزیجات در کوتاه مدت می‌شود و هم از کثیف شدن زود به زود کشوها جلوگیری می‌کند.

چگونه یخچال مرتب‌تری داشته باشیم؟
در خرید هفتگی مواد غذایی، آن‌ها را در مکان قبلی خود قرار دهید و جای خوراکی‌ها را در یخچال جابه‌جا نکنید.

جمع‌بندی

در این مقاله قصد داشتیم شما را با فواید و راهکارهای نظم دهی یخچال آشنا کنیم. یخچال منظم به سرعت آشپزی، افزایش عمر مفید یخچال، کاهش پسماند غذا کمک می‌کند. افزایش رو به رشد پسماند غذا و فاسد شدن مواد غذایی یک دغدغه محیط زیستی بسیار مهم است که با جلوگیری از آن، هم به محیط زیست و هم کاهش فرهنگ غلط مصرف‌گرایی کمک خواهیم کرد.

تعمیر یخچال فریزر

تعمیر یخچال فریزر

 • تعمیر یخچال فریزر
 • تعمیر یخچال ساید‌بای‌ساید
 • تعمیر یخچال فروشگاهی
 • تعمیر یخچال صندوقی
دریافت این خدمت از استادکار

2 نظرات
 1. سلمی می گوید

  چگونه داخل یخچال رو منظم بچینیم؟

 2. فاطمه مرادی می گوید

  در موارد بالا هر یک از اجزایی که داخل یخچال قرار میگیره رو مجزا توضیح دادیم ولی بهتره برای نظم همیشگی برای هر دسته از محصولات مثل سس ها یک سبد جدا داشته باشید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده + 4 =