علت سرریز شدن آب پکیج و آب دادن شیر اطمینان چیست؟

2

سرریز شدن آب از پکیج یکی از شایع‌ترین عیب‌های سیستم گرمایشی است که معمولا در حین استفاده از پکیج دیواری رخ می‌دهد. این مشکل ممکن است ناشی از عوامل مختلف باشد که روش‌های مختلفی برای حل آن وجود دارد. استادکار در این مقاله قصد دارد تا به بررسی علت سرریز شدن آب پکیج و علت اب دادن شیر اطمینان پکیج بپردازد و سعی در ارائه راه حل‌های پیشنهادی در هر قسمت دارد. پس با ما همراه باشید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

هفت علت آب دادن پکیج دیواری

پکیج‌های دیواری در دو نوع تک مبدله و دو مبدله هستند. هر دو نوع پکیج‌ها می‌توانند دچار آبریزی شوند. عمده‌ترین دلایلی که باعث سرریز شدن آب پکیج می‌گردد عبارتند از:

 1. آب‌بندی نادرست اتصالات

اتصال‌هایی که به پکیج وصل هستند، معمولاً به دو نوع تقسیم می‌گردند. اتصالاتی همچون شیلنگ‌های پیسواری که به خود دستگاه نصب می‌شوند و اتصال‌های دیگر همچون زانو، چپقی، سختی گیر و … که به زیر دستگاه نصب می‌گردند. هریک از این دو مدل اگر به خوبی و درستی آب‌بندی نشده‌باشند، می‌توانند علت ریزش آب از پکیج شوند.

در صورتی‌که نشتی آب در پکیج بر اثر نشتی اتصالات دستگاه باشد باید تمامی آن‌ها را بررسی کنید. برای این کار، بهتر است در ابتدا شیر ورودی و خروجی را بسته و سپس محل نشتی را تعمیر کنید. اگر نشتی زیاد بود، بهتر است اول شیر ورودی ساختمان را ببندید و سپس قطعه معیوب را تعویض یا تعمیر کنید.

بیشتر بدانید تبدیل حالت زمستانی به تابستانی در پکیج دیواری ایساتیس

در صورتی‌که نشتی آب در پکیج بر اثر نشتی اتصالات دستگاه باشد باید تمامی آن‌ها را بررسی کنید
در صورتی‌که نشتی آب در پکیج بر اثر نشتی اتصالات دستگاه باشد باید تمامی آن‌ها را بررسی کنید. برای این کار، بهتر است در ابتدا شیر ورودی و خروجی را بسته و سپس محل نشتی را تعمیر کنید. اگر نشتی زیاد بود، بهتر است اول شیر ورودی ساختمان را ببندید و سپس قطعه معیوب را تعویض یا تعمیر کنید.
 1. ترک یا سوراخ در مبدل

همان‌طور که قبلاً اشاره شد ما در پکیج‌ها دو نوع مبدل داریم:

 • پکیج‌های تک مبدله
 • پکیج‌های دو مبدله

یکی دیگر از دلایل آب دادن پکیج دیواری سوراخ‌شدن و یا ترک‌خوردن این مبدل‌هاست. در پکیج‌های تک‌مبدله در صورت ترک‌خوردگی و یا شکستن مبدل شما در پکیج هیچ نشتی مشاهده نخواهید کرد و تنها چند قطره آب در زیر دستگاه می‌ریزد.

در این حالت معمولاً یکی از راه‌های ورودی سوراخ شده‌است. شاخص‌ترین نشانه‌ی این مشکل، داغ شدن ناگهانی آب مصرفی و یا آب رادیاتورهاست. همان‌طور که می‌دانید در تک مبدل‌ها، گرمای آب مصرفی و  گرمایش رادیاتورها توسط یک مبدل و با تماس مستقیم با شعله تأمین می‌گردد.

در مبدل‌های تکی، گرمای آب مصرفی و  گرمایش رادیاتورها توسط یک مبدل و با تماس مستقیم با شعله تأمین می‌گردد.
در مبدل‌های تکی، گرمای آب مصرفی و  گرمایش رادیاتورها توسط یک مبدل و با تماس مستقیم با شعله تأمین می‌گردد.

در پکیج‌های دومبدله، گرمای محیط توسط مبدل اصلی تأمین شده و گرمای آب گرم مصرفی توسط مبدل صفحه‌ای تأمین می‌گردد. سوراخ شدن هرکدام از آن‌ها معمولاً با فوران آب در زیر دستگاه، مشخص می‌گردد.

در این پکیج‌ها اگر در حین استفاده از سیستم گرمایشی نشتی آب رخ دهد با توجه به اینکه مبدل اصلی تولید گرما در سیستم‌های گرمایشی را به عهده دارد، باید مراقب بود که این نشتی باعث افت فشار در پکیج دیواری نگردد. اگر فشار دستگاه کم شد باید از تعمیرکار پکیج کمک گرفته و دستگاه را خاموش نگه داشت.

اگر سر ریز شدن آب پکیج از مدار مصرفی آب گرم باشد، این نشتی تأثیری بر فشار پکیج نداشته و آن را کم یا زیاد نخواهد کرد و تنها زمانی که از آب گرم استفاده می‌شود، شدت نشتی آب افزایش می‌یابد.

برای تعمیر پکیج در زمانی که نشتی از مبدل دستگاه (تک مبدله) و یا یکی از مبدل‌های دستگاه (دو مبدله) است، توصیه می‌شود مبدل دستگاه را تعویض کنید.

بیشتر بدانید گرمایش از کف الکتریکی چیست؟

در این نوع پکیج دیواری شما دو مبدل اصلی و مبدل صفحه‌ای دارید
در این نوع پکیج دیواری شما دو مبدل اصلی و مبدل صفحه‌ای دارید. گرمای محیط توسط مبدل اصلی تأمین شده و گرمای آب گرم مصرفی توسط مبدل صفحه‌ای تأمین می‌گردد.
 1. پاره شدن لوله‌ها و یا اتصالات درون دستگاه

  لوله‌ها مسئولیت حرکت آب در آن‌ها را به عهده دارند. جنس لوله‌ها در پکیج باید بسیار مرغوب باشند و به راحتی دچار خرابی و یا نشت نشوند. با توجه به این مسئله لوله‌های استفاده شده در پکیج معمولاً از جنس برنج بوده و به راحتی دچار نشتی و یا خرابی نمی‌گردند. اگر نشتی آب پکیج به دلیل ترک‌خوردگی در لوله‌های برنجی باشد، معمولاً این اختلال به دلیل خراب شدن اورینگ و یا واشر  رخ می‌دهد. علت خرابی اورینگ نیز معمولاً گرمای زیاد پکیج است. رسوب گرفتن و یا ضربه‌خوردن به این لوله‌های برنجی نیز یکی دیگر از دلایلی است که موجب ترک در آن‌ها و نشتی آب پکیج می‌گردد.

 1. خراب شدن شیر اطمینان

شیر تخلیه یا  شیر اطمینان یکی از قطعات اصلی پکیج است که در زیر اتصالات پکیج قرار داشته و کنترل فشار داخلی پکیج به عهده آن است. گاهی به دلایل متعدد این شیر اطمینان سوراخ شده و نشتی آب دارد. علت خراب شدن شیر اطمینان می‌تواند متعدد و گوناگون باشد. دلایلی همچون فرسودگی، وارد شدن شوک گرمایی و یا ضربات غیرمنتظره از علت‌های آن است.

وقتی شیر تخلیه به هر دلیل سوراخ می‌شود و یا ترک می‌خورد یکی از بزرگ‌ترین علائم آن، افت فشار دستگاه پکیج است. چنانچه شیر تخلیه پکیج خراب شد بهترین کار تعویض آن با مدل مشابه است. برای این کار باید از سرویسکاران خبره پکیج  استادکار کمک بگیرید، تا این کار را به راحتی برای شما انجام دهند.

 علت سرریز شدن آب پکیج دیواری بوتان
یکی دیگر از اجزای محافظتی بسیار ضروری پکیج، شیر اطمینان است که به آن شیر اطمینان سه بار نیز می‌گویند، وظیفه‌ی شیر تخلیه کنترل فشار بیش از حد تولید شده در سیستم است.
 1. خرابی در پمپ پکیج 

پمپ سیرکولاتور وظیفه‌ی گردش آب در مدار گرمایشی را به عهده دارد. این پمپ‌ها اغلب کیفیت خوبی داشته و بسیار مقاوم هستند. اما همین پمپ‌های قوی نیز بعد از چند سال عموماً دچار سوختگی  شده و یا ضعیف می‌گردند که با اصلاح سیم‌کشی و یا تعویض پمپ مشکل گرمایش تجهیزات گرمایشی حل می‌گردد. طول عمر پمپ سیرکولاتور در پکیج‌های دومبدله کمتر از تک مبدل‌هاست. زمانی‌که این پمپ بنا به هر دلیلی خراب می‌گردد، نشتی آب از پکیج در اطراف پمپ دیده می‌شود که باز هم با افت فشار پکیج همراه خواهد بود. در این شرایط باید اقدام به تعمیر برخی از قسمت‌های پمپ کرد اما در برخی از مواقع سرویسکار پکیج تنها راه تعمیر پکیج را تعویض پمپ اعلام می‌کند.

پمپ سیرکولاتور وظیفه به گردش درآوردن آب در مدار گرمایشی را به عهده دارد.
پمپ سیرکولاتور وظیفه به گردش درآوردن آب در مدار گرمایشی را به عهده دارد.
 1. شیر پرکن دستگاه یکی دیگر از علل آب دادن پکیج دیواری

شیر پرکن را می‌توان به عنوان شیر آب پکیج نیز در نظر گرفت. این قطعه ما بین قسمت ورودی آب پکیج و لوله آب ساختمان قرار داشته و زمانی که آب پکیج کم می‌شود، آن را پر می‌کند.

زمانی که شیر پرکن پکیج خراب می‌گردد، فشار داخلی پکیج بالا می‌رود. زیرا نشتی شیر پرکن باعث شده آب بیشتری وارد مدار گرمایش شده و فشار داخلی پکیج بالا می‌رود.

اگر شیر پرکن ترک خورده‌باشد و یا سوراخ شده‌باشد، تنها راه حل برای جلوگیری از نشتی آب پکیج تعویض آن بوده، اما اگر از پشت شیر پرکن نشتی آب دیده‌شد، احتمال دارد که واشر آب‌بندی آن خراب شده‌باشد و با تعویض این واشر مشکل حل می‌شود.

اگر شیر پرکن ترک خورده‌باشد و یا سوراخ شده‌باشد تنها راه حل برای جلوگیری از نشتی آب پکیج تعویض آن بوده
اگر شیر پرکن ترک خورده‌باشد و یا سوراخ شده‌باشد تنها راه حل برای جلوگیری از نشتی آب پکیج تعویض آن بوده، اما اگر از پشت شیر پرکن نشتی آب دیده‌شد احتمال دارد که واشر آب‌بندی آن خراب شده‌باشد و با تعویض این واشر مشکل حل می‌شود.
 1. دلایل دیگر سرریز شدن آب پکیج

دلایل دیگری هم می‌تواند علت ریزش آب از پکیج باشد، دلایلی همچون خرابی منبع انبساط پکیج و نشتی آب از محل سوزن دستگاه، خرابی شیلنگ رابط منبع انبساط و مدار گرمایش و

سخن پایانی

پکیج شوفاژ دیواری یکی از سیستم‌های مناسب گرمایشی است که اغلب خانواده‌ها از آن استفاده می‌کنند. این سیستم گرمایشی توانسته نیازهای خانواده‌ها را به آب گرم مصرفی و آب گرم گرمایش حل کند. اما این پکیج ها در کنار کارآمدی فراوانشان مانند بسیاری دیگر از لوازم خانگی دچار مشکلاتی نیز می‌شوند. شناخت درست و به موقع مشکلاتی همچون سرریز شدن و یا آب دادن پکیج و رفع به موقع آن‌ها می‌تواند به ما کمک شایانی کند.

منابع: تأسیسات۲۴ ساعته | فدک تهویه | مرکز سخت افزار ایران

خدمات تعمیر و سرویس پکیج در تهران

تعمیر و سرویس پکیج

 • تعمیر پکیج دیواری و زمینی
 • نصب و راه اندازی پکیج
 • سرویس کامل پکیج
 • لوله کشی و تعویض قطعات پکیج
دریافت این خدمت از استادکار
2 نظرات
 1. آهنگران می گوید

  سلام خسته نباشید موای هست از شیر اطمینان پکیج نشتی آب به صورت قطره ای دارم دلیلش چیه
  دوم از خروجی عقب رادیاتور هم نشتی عست

 2. عباس می گوید

  سلام از شیر اطمینان پکیج ما وقتی فشار به ۲ می رسد قطره قطر آب چکه می کند تا فشار زیر ۲ برود و بعد قطع می شود درحالی که قبلا به ناحیه قرمز رنگ می رسید آب از شیر اطمینان چکه می کرد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =