چسب‌های کاشی گاهی بهترین انتخاب هستند، به ویژه در زمان تعمیرات...
چسب کاشی یا دوغاب ماسه و سیمان؟

آیا برای حمام و دستشویی می‌توان از چسب کاشی و سرامیک استفاده کرد؟

در مقاله بازسازی حمام و دکور حمام قول دادیم درباره ی اینکه چسب کاشی بهتر است یا سیمان و برای چسباندن برچسب کف دستشویی مقاله ای بنویسیم .

دیگر گذشت آن زمان که برای تعمیر کاشی دیوار و سرامیک کفپوش فضاهای مختلف، حتی محیط‌های مرطوبی مثل حمام و دستشویی تنها گزینه موجود استفاده از دوغاب یا ملات ماسه و سیمان بود. در واقع مدت زمان زیادی است که در صنعت ساختمان‌سازی از چسب‌ها به جای ساخت انواع ملات استفاده می‌شود. اما آیا می‌توان همیشه از این چسب کاشی و سرامیک استفاده کرد؟ یا بهتر است سوال را این طور مطرح کنیم که چه وقت باید از این چسب‌ها کمک گرفت؟ جالب است بدانید که چسب کاشی با چسب سرامیک متفاوت است و عموما پیشنهاد می‌شود از چسب‌ها برای تعمیرات کاشی و سرامیک استفاده شود. در این مقاله با استادکار همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

چسب کاشی و سرامیک بهتر است یا ملات سیمان؟

هنوز هم در زمان ساخت یک ساختمان جدید موسوم به نوساز از ملات ماسه و سیمان باید استفاده کرد. به این صورت که از دیوار آجری فاصله‌ای را در نظر می‌گیرند و دوغاب سیمان پشت کاشی‌های دیوار می‌ریزند. در نتیجه در چنین حالتی بنا به نظر استادکاران و معمارهای تجربی، هیچ گاه چسب نمی‌تواند عملکرد دوغاب را داشته باشد. اما همین ساختمان را اگر به فرض ده سال بعد بخواهید تعمیر کنید و کاشی‌ها را تعویض کنید بهتر است به منظور اجرای کار در سرعت بالاتر سراغ چسب بروید. گاهی هم دل‌تا می‌خواهد مدل کاشی‌ها را تغییر دهید که در چنین حالتی هم چسب بهترین گزینه است.

زمان ساخت و ساز ساختمان، فقط ملات ماسه و سیمان
سرامیک کاری و کاشی کاری بدون چسب کاشی و سرامیک

انواع مختلف چسب کاشی

اگر خودتان قصد دارید این کار را انجام دهید بدانید و آگاه باشید که چسب کاشی انواع مختلفی دارد. پس حتما از یک متخصص یا استادکار کمک بگیرید که در این زمینه تخصص دارد. انواع چسب تقلبی در بازر بسیار زیاد است. در نتیجه کیفیت کار شما را پایین می‌آورد. گاهی برای انجام تعمیرات داخلی منزل گفته می‌شود بهتر است کاشی دیوار یا کف را جدا کنید و سپس روی ملات قبلی چسب بزنید و کاشی جدید را قرار دهید. گاهی این مسئله توهمی بیش نیست به ویژه با امکانات حداقل امکان جدا کردن کاشی از ملات زیر آن بسیار کار دشواری است.

هر برند چسب کاشی و سرامیک مناسب نیست.
چسب کاشی و سرامیک با کیفیت خریداری کنید.

نحوه استفاده درست از چسب کاشی و سرامیک

اگر قصد دارید یک کار تمیز انجام دهید پیشنهاد می‌شود که کاشی و سرامیک قبلی را خراش دهید. یعنی روی آن را بتراشید تا چسب و کاشی جدید درگیری مناسب‌تری با هم پیدا کنند. برای این منظور از نوک چکش‌های تیشه‌دار می‌توان کمک گرفت. مورد دیگر اینکه قبل از چسباندن کاشی‌های جدید حتما ابعاد آن را در نظر بگیرید. اگر با کاشی‌های قبلی هم اندازه است که اندازه‌گیری و احیانا برش قطعه انتهایی به همان شکل قبل صورت می‌گیرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر مقاله ویژگی های لوله کش خوب را بخوانید .

اگر این‌گونه نیست حتما از قبل اندازه‌های لازم را در نظر بگیرید. البته تا حدود دو ساعت بعد از نصب کاشی روی چسب، امکان جابه‌جایی وجود دارد. اما خب قطعا توجه به این نکته از قبل زحمت شما را کمتر و خروجی کار را حرفه‌ای‌تر می‌کند.

استفده از این چسب کار را برای معماران و اوستا کارها کمی راحت تر کرد.
چطور از چسب کاشی و سرامیک استفاده کنید؟

در رابطه با چسب سرامیک یا کف‌پوش

مهمترین عامل در رابطه با این مسئله، انتخاب چسب مناسب است. برای دیوارها که از چسب کاشی استفاده می‌شود و انواع مختلفی در بازار دارد. همان‌طور که در بالا اشاره شد نمی‌توان سراغ هر جسبی رفت. اما در رابطه با چسب کف‌پوش این نکته را در نظر داشته باشید که چسب کف از نوع پودری است که ان را با سیمان مخلوط می‌کنند. یکی از دلایل این امر به صرفه شدن مصرف چسب است اما مشکلی هم در استحکام ایجاد نمی‌شود اگر نسبت‌ها را به درستی رعایت کنید. خیلی وقت‌ها فروشنده‌های مصالح ساختمانی اطلاعات مناسبی در این مورد دارند که پیشنهاد می‌کنیم از یک آشنای قابل اعتماد پرس‌وجو کنید. این پودر عموما تا ۵ ماه در هوای معتدل قابل نگهداری است.

و اما چسب سرامیک و تفاوت آن با چسب کاشی.
نصب کاشی بر کف با چسب سرامیک
کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری

 • اجرای انواع خدمات کاشی کاری، سرامیک کاری و موزائیک کاری
 • کاشی کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام
 • سرامیک کاری دیوار و کف ساختمان، استخر
 • کف سازی و موزائیک کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ
دریافت این خدمت از استادکار

نکته:

 • عموما برای هر مترمربع به حدود سه کیلوگرم چسب نیاز است. البته مواردی مثل سالم یا خراب بودن کاشی‌های قبلی، صاف یا ناصاف بودن سطح کاشی و… هم در این مسئله موثر است.
 • چسب سرامیک از انواع ملات خشک بر پایه سیمان تهیه می‌شود که بعد از مخلوط شدن با آب و سیمان و چسباندن سرامیک‌ها بسیار مستحکم می‌شود. این پودر بعد از ۲۴ ساعت بسیار مقاوم می‌شود.
 • بسیاری از استادکارها برای تهیه چسب کاشی، مقداری چسب بتن داخل ان می‌ریزند چون بسیار در استحکام کاشی روی دیوار موثر است. نکته مهم دیگر تراز و شاقول بودن سطح دیوار برای نصب کاشی است.