چیلرهای تراکمی از انواع بسیار پرمصرف انواع چیلرها هستند و همین مسئله عیب یابی و رفع مشکلات آنها را بسیار مهم کرده است.

ایرادات رایج چیلر تراکمی عبارت است از تولید آلودگی صوتی ، کارکردن بدون توقف کمپرسور ، افزایش بیش از حد فشار ، کاهش بیش از حد فشار ، قطع جریان سرمایش و توقف فعالیت کمپرسور می باشد .

در این مقاله قصد داریم به بررسی علت و با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

شناخت دقیق از چیلرهای تراکمی
در این مقاله به نحوه عیب یابی چیلر تراکمی خواهیم پرداخت

شناخت دقیق از چیلرهای تراکمی

متخصصان امور فنی همواره تاکید می کنند حتی اگر با سیستم های نسبتا پیچیده ای مثل سیستم چیلرهای تراکمی آشنایی دارید هم برای راه اندازی، سرویس و تعمیر آنها اقدام نکنید. این توصیه از آن جهت مطرح می شود که آشنایی با این سیستم ها همیشه به معنی شناخت دقیق و تسلط کامل روی یک وسیله صنعتی نیست. ممکن است شما بدانید یک چیلر تراکمی چطور کار می کند اما چنین دست اطلاعاتی به معنی این نیست که شما حتما می توانید یک چیلر تراکمی را نصب، سرویس یا تعمیر کنید.

حتی یک اشتباه به ظاهر کوچک در هر کدام از این مراحل ممکن است در حتی کوتاه مدت مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند. این مشکلات ممکن است حتی باعث ایجاد آسیب جدی به دستگاه و در مواردی باعث خسارت های جبران ناپذیر شود. این متخصصان البته در کنار این توصیه، همواره توصیه می کنند که اگر از سیستمی مثل چیلر تراکمی استفاده می کنید، حتما درباره آنها اطلاعات کافی داشته باشید.

بیشتر بدانید کاربرد سیستم vrf چیست؟

ممکن است شما بدانید یک چیلر تراکمی چطور کار می کند اما این به معنی این نیست که شما حتما می توانید یک چیلر تراکمی را نصب، سرویس یا تعمیر کنید
ممکن است شما بدانید یک چیلر تراکمی چطور کار می کند اما این به معنی این نیست که شما حتما می توانید یک چیلر تراکمی را نصب، سرویس یا تعمیر کنید

تنها داشتن اطلاعات کافی درباره وسایلی که در منزل یا محل کار دارید ممکن است شما را به یک تکنسین تبدیل نکند اما بدون شک در مسیر همکاری با یک تکنسین کمک بسیار زیادی به شما می کند. متخصصان امور فنی می گویند اگر مصرف کننده ای بداند وسایلش چطور کار می کنند و حتی فراتر از آن با عیب یابی و راه های رفع آنها آشنا باشد، سرویس و تعمیر این وسایل بسیار آسانتر خواهد بود. شما اگر با عیب یابی چیلر تراکمی و راه های رفع این عیب ها آشنا باشید می توانید با راهنمایی مناسب به یک سرویس کار / تعمیرکار زبده، در وقت و هزینه سرویس / تعمیر صرفه جویی چشمگیری داشته باشید و به تعمیرکار / سرویس کار کمک کنید کارش را راحتتر و سریع تر انجام دهد.

به همین دلیل است که در این مطلب شما را عیب یابی چیلر و راه های برطرف کردن این معایب آشنا خواهیم کرد.

چیلر تراکمی چیست؟

در چیلرهای تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌ شود. این گاز به کندانسور وارد می شود و توسط آب یا هوای محیط، خنک و به مایع تبدیل می شود. این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد اواپراتور می ‌شود که فشار کمتری دارد. این کاهش فشار باعث تبخیر مایع می شود و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر از محیط خنک ‌کننده، باعث کاهش دمای آن می شود. سپس گاز ناشی از تبخیر، به کمپرسور منتقل می ‌شود.

این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد اواپراتور می ‌شود که فشار کمتری دارد
این مایع با عبور از شیر انبساط یا لوله موئین وارد اواپراتور می ‌شود که فشار کمتری دارد

با عبور بخار با سرعت در یک مسیر هوای کندانسور مکیده می ‌شود. خلا در کندانسور به علت تبدیل بخار به آب و اختلاف حجم بین بخار و آب ایجاد می شود. قبلا در استادکار مطالب بسیار مفصلی درباره چیلر تراکمی و سیستم کار آن منتشر شده است. اگر برای آشنایی با این وسیله به توضیحات بیشتری نیاز دارید حتما این مطاب را مطالعه کنید.

عیب یابی چیلر تراکمی

ناگفته پیداست که چیلر تراکمی مانند هر سیستم صنعتی دیگری ممکن است به دلایل بسیار مختلفی دچار مشکل شده باشد. در این مطلب، رایج ترین معایب ایجاد شده برای یک چیلر تراکمی را بررسی خواهیم کرد.

  • تولید آلودگی صوتی

رایج ترین مشکلی که مصرف کنندگان چیلرهای تراکمی با آن روبرو می شوند، ایجاد سروصدای زیاد توسط دستگاه است. این مسئله به راحتی و در اولین لحظات بروز عیب قابل تشخیص است. در این حالت ممکن است گاز ورودی به دستگاه بیشتر از حد استاندارد باشد، پمپ روغن دچار مشکل شده باشد یا یاتاقان های موتور ایراد پیدا کرده باشند. سروصدای چیلر ممکن است به دلیل حل شدن روغن کمپرسور در مبرد و کمبود روغن در این بخش هم ایجاد شود.

بیشتر بدانید چگونه آب استخر پرورش ماهی را تصفیه کنیم؟

 رایج ترین مشکلی که مصرف کنندگان چیلرهای تراکمی با آن روبرو می شوند، ایجاد سروصدای زیاد توسط دستگاه است
رایج ترین مشکلی که مصرف کنندگان چیلرهای تراکمی با آن روبرو می شوند، ایجاد سروصدای زیاد توسط دستگاه است
  • کارکردن بدون توقف کمپرسور

قبلا در مطلبی که درباره محاسبه ظرفیت چیلر منتشر شد توضیح دادم که اگر ظرفیت چیلر کمتر از حد مورد نیاز باشد، کمپرسور بدون وقفه و البته بدون فایده کار می کند. این مسئله البته ممکن است به خاطر آلودگی کندانسور، گرم بودن محیط، هوا گردن مخزن مبرد یا عیب در شیر انبساط هم رخ دهد.

  • افزایش بیش از حد فشار

اولین دلیلی که ممکن است برای افزایش بیش از حد فشار که موجب قطع شدن سیستم می شود وجود داشته باشد این است که شیر کنترل افزایش فشار دچار اشکال است. اگر مبرد بیش از حد در دستگاه وجود داشته باشد، کندانسور گرفته باشد یا آب (هوا در مدل های هوای خنک) در برج خنک کننده وجود نداشته باشد یا پمپ این بخش کار نکند هم فشار زیاد می شود و سیستم قطع می شود.

 یکی از نقایصی که ممکن است برای چیلرهای تراکمی پیش آید این است که که شیر کنترل افزایش فشار دچار اشکال باشد
یکی از نقایصی که ممکن است برای چیلرهای تراکمی پیش آید این است که که شیر کنترل افزایش فشار دچار اشکال باشد
  • کاهش بیش از حد فشار

چیلر تراکمی به دلیل کاهش فشار هم از کار می افتد. این مسئله ممکن است به دلیل کاهش مبرد در سیستم اتفاق افتاده باشد. اگر مشکل از حجم مبرد نبود باید ترموستات بخش های مختلف، کلید کنترل فشار پایین یا فیلتر خشک کننده را کنترل کنید.

  • قطع جریان سرمایش

این مشکل بزرگ در بیشتر موارد به دلیل از کار افتادن شیر انبساط اتفاق می افتد. اگر مشکل از شیر انبساط نبود، مطمئن شوید مدار ورود و خروجی دستگاه دچار گرفتگی نشده باشد. جریان سرمایش ممکن است به دلیل خرابی شیر برقی و باز ماندن مسیر بای پس هم اتفاق بیفتد.

  • توقف فعالیت کمپرسور

اگر کمپرسور کار نکند، سیستم خیلی زود خاموش می شود. اگر کمپرسور چیلر کار نمی کند در اولین قدم برق ورودی به آن را چک کنید. قطع شدن مدار کمپرسور ممکن است به دلیل مشکل در سوئیچ های فشار هوا و روغن اتفاق افتاده باشد یا موتور کمپرسور آسیب دیده باشد.

قطع شدن مدار کمپرسور ممکن است به دلیل مشکل در سوئیچ های فشار هوا و روغن اتفاق افتاده باشد
قطع شدن مدار کمپرسور ممکن است به دلیل مشکل در سوئیچ های فشار هوا و روغن اتفاق افتاده باشد

جمع بندی

همانطور که گفته شد موارد مطرح شده در بالا از جمله رایج ترین معایب چیلر تراکمی هستند. اگر مشکلی برای چیلر شما به وجود آمده اما در این مطلب به آن اشاره ای نشده، لزوما به معنی این نیست که مشکل شما بسیار حاد است. در پایان تاکید می کنیم اگر تخصص و تجربه لازم برای عیب یابی و رفع عیب دستگاه را ندارید از یک متخصص بخواهید نگاهی به چیلر شما بیندازد.

اپلیکیشن کارهای ساختمانی

تعمیر چیلر و هواساز

  • نصب و راه اندازی سیستم های تهویه مطبوع، چیلر و هواساز
  • تعمیر هواساز خانگی و آپارتمانی
  • نصب چیلر و هواساز خانگی، آپارتمانی، ساختمانی و ...
  • نصب و تعمیر چیلر تراکمی، جذبی و مینی چیلر
دریافت این خدمت از استادکار
هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.