۱۲ طرح و مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه

0

استفاده از کاشی و سرامیک در دکوراسیون داخلی ساختمان در دهه‌های اخیر مخصوصاً به‌عنوان کفپوش و دیوارپوش بسیار محبوب بوده است. از مزایای استفاده از کاشی و سرامیک می‌توان سهولت در نگهداری و تمیز کردن و همچنین مقاومت بالا در برابر فشار و ضربه نام برد. با توجه به تنوع طرح، رنگ و کیفیت کاشی و سرامیک های موجود در بازار، شما بعد از انتخاب نوع مناسب کاشی و سرامیک دلخواه آشپزخانه خودتان، می‌بایست با جدیدترین کاشی و سرامیک آشپزخانه نیز آشنا شوید. در این مطلب قصد داریم شما را با انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه آشنا کنیم.

تفاوت کاشی و سرامیک را قبلاً در مقاله جداگانه بررسی کرده‌ایم اما به طور خلاصه کاشی نوعی آجر سفالی باضخامت کم است. یک‌طرف کاشی سطح سفالی و استخوان‌بندی کار است و طرف دیگر که لعاب خورده است همان سطح صیقلی و براق کاشی است.

مدل‌های جدید کاشی‌ کاری که در سال‌های اخیر بسیار پرطرفدار بوده‌اند کاشی‌های سایز بزرگ و طرح چوب یا سنگی هستند که برای اغلب فضاهای خانه مناسب هستند. سرامیک اما گل رس پخته شده در دمای بسیار بالا است که با روکش لعابی از مواد معدنی مخصوص پوشیده شده است. به طور کلی کاشی و سرامیک از مواد مختلفی مانند خاک رس، سنگ، فلز، ترازو و کوارتز تشکیل می‌شوند که هر کدام به نوبه خود کاربرد متفاوتی دارند و شما باید بسته به اندازه فضای مورد نظر، سبک دکوراسیون، بودجه مورد نظر خود و طرح و رنگ مورد نظر خود از میان انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه انتخاب کنید.

انواع مدل کاشی آشپزخانه

نکته مهم قبل از انتخاب انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه این است که شما می‌بایست دکوراسیون آشپزخانه خود را بشناسید و متناسب با آن مدل کاشی دلخواه خود را برگزینید. برای مثال کاشی های سنتی-ایرانی بسیار زیبا هستند ولی مناسب سبک دکوراسیون آشپزخانه ای مدرن نیستند. به تناسب رنگ ها نیز توجه کنید، طرحی را انتخاب کنید که با رنگ دکوراسیون اطراف آن مطابقت دارد. به عنوان مثال، کاشی های آبی کاملا با کابینت های خاکستری ترکیب می شوند. استفاده از رنگ‌های متضاد نیز در ترکیب رنگ دکوراسیون آشپزخانه فضا را از حالت سکون خارج کرده و نشاط و حرارت خاصی به آن می‌بخشد.

 • مدل کاشی آشپزخانه با طرح ساده و خطی

در میان انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه که وجود دارد، کاشی های کلاسیک طرفداران خاص خود را دارند. معمولا از کاشی هایی با طرح ساده و خطی یا آجری مانند بیشتر در سرویس بهداشتی و حمام استفاده می‌شد، اما تنوع رنگ و جنس کاشی های امروزی سبب شده که استفاده از آن‌ها برای نقاطی مثل پشت سینک یا پشت اجاق گاز آشپزخانه ایده آل به نظر برسد. این مدل کاشی با رنگ های مختلف و جنس های گوناگون مثل شیشه ای، فلزی و یا موزاییکی در بازار موجود هستند. به هنگام خرید این نوع کاشی بهتر است تناسب رنگ و طرح آن‌ها را با کابینت آشپزخانه در نظر بگیرید.

انتخاب طرح های ساده و کلاسیک موزاییکی-آجری ایده مناسبی برای آن‌ها خواهد بود تا فضای بین کابینت‌ و کانتر در آشپزخانه را پوشش دهند
برخی افراد برای انتخاب طرح کاشی آشپزخانه وسواس زیادی ندارند و صرفاً ترجیح می‌دهند از طرح ها و مدل های شلوغ استفاده نکنند. انتخاب طرح های ساده و کلاسیک موزاییکی-آجری ایده مناسبی برای آن‌ها خواهد بود تا فضای بین کابینت‌ و کانتر در آشپزخانه را پوشش دهند.
 • مدل کاشی آشپزخانه گلدار

استفاده از کاشی های گلدار در آشپزخانه های ایرانی قدمت زیادی دارد؛ اما طرح ها و رنگ بندی های جدید و استفاده هوشمندانه از آن‌ها می‌تواند آشپزخانه شما را زیباتر کند. مدل های کاشی گلدار بر دو نوع هستند، نوع اول به صورت کلاسیک هر قطعه از کاشی زمینه گلدار جدا دارد ولی نوع دوم قطعات کاشی به مانند پازل یک طرح کلی گلدار را به نمایش درمی‌آورند. استفاده از این نوع کاشی بیشتر در فضای روبروی آشپزخانه یعنی پشت اجاق گاز و بین کابینت ها است و باعث می‌شود زیبایی آشپزخانه شما دوچندان شود.

 علاوه بر این به کمک تکنولوژی های امروزی شما می‌تواند پرینت طرح انتخابی خودتان را روی رنگ کاشی دلخواه خود داشته باشید و از آن استفاده کنید
استفاده از نورپردازی های داخلی به کمک لامپ های LED جلوه زیباتری به کاشی های گلدار به کار رفته در آشپزخانه شما می‌بخشد. علاوه بر این به کمک تکنولوژی های امروزی شما می‌تواند پرینت طرح انتخابی خودتان را روی رنگ کاشی دلخواه خود داشته باشید و از آن استفاده کنید.
 • مدل کاشی آشپزخانه ایرانی و سنتی

زیبایی نقوش و طرح های سنتی ایرانی-اسلامی انکار ناپذیر است و سالیانه جمع کثیری از گردشگران خارجی را به سمت خود می‌کشاند. در طی سالهای اخیر استفاده از مدل کاشی آشپزخانه ایرانی یا کاشی سنتی مخاطبان خاص خود را پیدا کرده است. به کمک هنرمندان و طراحان این حوزه و با ترکیب این هنر با صنعت کاشی سازی رویکرد جدیدی به دکوراسیون خانه ایجاد شده است.

بیشتر طرح های سنتی به کار رفته در مدل کاشی آشپزخانه سنتی با الهام گرفتن از نقش ها و رنگ های به کار رفته در مناطق تاریخی مهم کشور ساخته می شوند. برای مثال استفاده از طرح های الهام گرفته از کاخ گلستان، طرح گل و مرغ سبک شیرازی، طرح قاجاری، طرح هایی با زمینه فیروزه‌ای و بسیاری طرح های دیگر از این دسته‌اند. از این سبک کاشی کاری در فضای بین کابینت ها و همچنین دیوارها در آشپزخانه استفاده می‌شود. علاوه بر این استفاده از این سبک مخصوصاً کاشی‌های آبی فیروزه‌ای در سرویس بهداشتی و حمام کاربرد زیادی دارد.

تنوع رنگ و خلاقیت در زمینه تولید مدل کاشی آشپزخانه ایرانی روز به روز در حال افزایش است
تنوع رنگ و خلاقیت در زمینه تولید مدل کاشی آشپزخانه ایرانی روز به روز در حال افزایش است. برای سلیقه های مدرن تلفیق طرح های ایرانی – اسلامی با طرح ها و رنگ های اروپایی مخصوصاً اسپانیا و همچنین شمال آفریقا سبک جدید از معماری داخلی را ایجاد کرده است.
 • مدل کاشی آشپزخانه طرح شیشه ای

کاشی شیشه ای مدل جدید کاشی آشپزخانه به شمار می آید که بیشتر به سبک طراحی و دکوراسیون خانه های مدرن نزدیک است. انعکاس نور در این نوع کاشی نمایی زیبایی به آشپزخانه شما خواهد بخشید. رنگ بندی های متنوعی برای کاشی های شیشه ای وجود دارد. پیشنهاد ما توجه به هارمونی و یا استفاده درست از تضاد رنگ ها است. استفاده از کاشی شیشه ای رنگ روشن در کنار کابینت های رنگ تیره بسیار محیط آشپزخانه را شیک و زیبا خواهد کرد.

اگر طرح و نوع کاشی شیشه ای دلخواه خود را پیدا نکردید می‌توانید ابتدا فضای موردنظرتان را کاغذ دیواری با طرح دلخواهتان کنید
همانطور که گفته شد راز زیبایی این نوع کاشی بیشتر به قدرت انعکاسی آن برمی‌گردد. اگر طرح و نوع کاشی شیشه ای دلخواه خود را پیدا نکردید می‌توانید ابتدا فضای موردنظرتان را کاغذ دیواری با طرح دلخواهتان کنید و سپس روی آن را شیشه بی‌رنگ کنید این کار یک فضای یکدست و صافی را به شما برای تمیز کردن می‌دهد.
 • مدل کاشی آشپزخانه چهارخانه

تنوع مدل کاشی آشپزخانه چهارخانه نیز بسیار زیاد است، فارغ از تنوع در رنگ بندی کاشی های چهارخونه، اندازه این طرح ها نیز متفاوت بوده و بسته به دکوراسیون آشپزخانه شما، می‌تواند نمایی زیبایی به آن ببخشید. سبک کاشی های چهارخانه در اروپای غربی مخصوصاً ایتالیا طرفداران بسیار زیادی دارد. استفاده از این نوع طرح علاوه بر فضای بین کابینت و دیوارها، در کف آشپزخانه نیز به کار رفته و به بزرگتر نشان دادن فضای آشپزخانه کمک می‌کند.

مدل کاشی آشپزخانه چهارخانه یکی از ساده‌ترین مدلهای کاشی و سرامیک آشپزخانه به حساب می آید
مدل کاشی آشپزخانه چهارخانه یکی از ساده‌ترین مدلهای کاشی و سرامیک آشپزخانه به حساب می آید که به انواعی از آن‌ها مدل موزاییکی نیز گفته میشود. این نوع کاشی دارای نقوش تکراری و مشابه هستند که معمولا پشت سر هم قرار می‌گیرند. مدل های جدیدتر در قالب طرح چهارخانه در کنار هم اشکال هندسی خاصی را نیز تکمیل می‌کنند تا به این صورت همه‌‌ی سطح کف یا دیوار آشپزخانه را بپوشانند.
 • مدل کاشی چسبی آشپزخانه

کاشی چسبی آشپزخانه در واقع جزو جدیدترین انواع کاشی و سرامیک آشپزخانه به حساب می‌آیند که با هدف کمتر کردن هزینه تخریب کاشی های قدیمی و چسباندن کاشی های جدید روی آن در بازار عرضه می‌شوند. با توجه به تنوع کیفیت و محصول در این نوع مدل کاشی بهتر است قبل از تهیه آن به فاکتورهای مهمی چون قابلیت شستشو، مقاومت نسبی در برابر ضربه، مقاومت در برابر تغییرات دمایی و نیز طول عمر بالا حتماً توجه کنید.

نکته مهم درباره استفاده از این نوع کاشی توجه به بافت زیرین آن است.
نکته مهم درباره استفاده از این نوع کاشی توجه به بافت زیرین آن است. امکان نصب کاشی های جدید روی کاشی های قبلی وجود دارد اما ابتدا می‌بایست از اینکه کاشی های قدیمی سالم هستند اطمینان حاصل کنید. سطوح دیگری مثل گچ یا آجر نیز برای نصب این‌گونه کاشی مناسب هستند.

 

با توجه به روند آماده سازی لازم برای نصب کاشی چسبی و همچنین مواد شیمیایی به کار رفته در چسب کاشی ها بهتر است نصب آن‌ها را به استادکار متخصص این کار بسپارید.

 • مدل کاشی آشپزخانه طرح برجسته و سه بعدی

کاشی های طرح سه بعدی انواع دیگری از طرح کاشی آشپزخانه به حساب می‌آیند که در زمانی کوتاه محبوبیت فراوانی کسب کرده‌اند. طرح های سه بعدی تنوع بسیاری دارند که بیشتر الهام گرفته از طبیعت هستند. معمولا این نوع کاشی های سه بعدی را به عنوان دیوارپوش می‌توان در تمام نقاط خانه استفاده کرد اما هنگامی از آن‌ها به عنوان کف پوش استفاده می‌شود زیبایی دو چندانی پیدا می‌کنند. با این وجود از آنجایی که سطح این نوع کاشی نوعی خاصی از شیشه به کار رفته در تماس با آب سطح بسیار لغزنده‌ای ایجاد می‌کنند که بهتر است به عنوان کفپوش آشپزخانه و حمام استفاده نشوند. از این نوع طرح ها در مدل های جدید کاشی کار به عنوان دیوارپوش آشپزخانه در فضای بین کابینت استفاده فراوان می‌شود.

 استفاده از طرح های سه بعدی در دکوراسیون خانه و مخصوصاً آشپزخانه، قدمت زیادی ندارد و جزو جدیدترین مدل های دکوراسیون داخلی به حساب می‌آیند.
استفاده از طرح های سه بعدی در دکوراسیون خانه و مخصوصاً آشپزخانه، قدمت زیادی ندارد و جزو جدیدترین مدل های دکوراسیون داخلی به حساب می‌آیند. به همین دلیل نسبت به دیگر انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه گران تر هستند و به طور میانگین قیمتی حدود یک میلیون تومان به ازای هر متر را دارند.

انواع مدل سرامیک آشپزخانه

در بخش قبل از مقاله انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه اشاره کردیم که از کاشی می‌توان به عنوان کفپوش نیز استفاده کرد؛ اما گزینه های دیگری نیز برای انتخاب کفپوش آشپزخانه شما وجود دارد علاوه بر استفاده از پارکت و لمینت که این روزها کاربرد بسیاری پیدا کرده‌اند، سرامیک به واسطه ویژگی هایی از قبیل طول عمر و مقاومت بالا در برابر فشار و خوردگی در کنار تنوع در طرح و رنگ و از همه مهم‌تر سهولت در تمیز کردن سبب شده که سرامیک کف آشپزخانه انتخاب بسیار مناسبی باشد. استفاده از سرامیک و یا کاشی سرامیک آشپزخانه برای دیگر نقاط آشپزخانه مثل فضای بین کابینت ها و دیوارهای آشپزخانه نیز بسیار مرسوم است. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به انواع مدل سرامیک آشپزخانه:

 • مدل سرامیک آشپزخانه به سبک کلاسیک

استفاده از سرامیک های کلاسیک با رنگ های روشن تر فضای داخل آشپزخانه شما را بزرگتر نشان می‌دهد. این سرامیک ها در اندازه های متفاوتی وجود دارند. به کار رفتن نقوش و طرح کلاسیک اروپایی مخصوصاً اسپانیایی در نمونه های خارجی نیز دیده می‌شوند. با این حال استفاده از نقوش الهام گرفته از هنر ایرانی مخصوصاً رنگ فیروزه‌ای در سرامیک های مخصوص آشپزخانه نمایی زیبایی به فضای آشپزخانه می‌بخشد.

 از سرامیک های رنگ روشن می‌توانید برای آشپزخانه کوچک استفاده کنید تا فضای بزرگتری را در معرض نمایش بگذارید.
مدل های سرامیک کلاسیک معمولا در رنگ های کرم و روشن عرضه می‌شوند. از سرامیک های رنگ روشن می‌توانید برای آشپزخانه کوچک استفاده کنید تا فضای بزرگتری را در معرض نمایش بگذارید.
 • مدل سرامیک آشپزخانه مدرن

استفاده از رنگ‌ها و ابزار استیل در دکوراسیون مدرن آشپزخانه ها بسیار دیده می‌شود. برای این نوع فضا استفاده از سرامیک های تیره مخصوصاً در فضای بین کابینت‌ها و کانتر یا میز جزیره‌ای آشپزخانه محیط شما را بسیار شیک و زیبا می‌کند؛ اما اگر آشپزخانه کوچکی دارید پیشنهاد می‌کنیم به سرامیک های رنگ روشن این سبک توجه بیشتری کنید. ظاهر آشپزخانه مدرن خود را با ترکیب خطوط روشن و تیز و در عین حال ساده زیبا کنید.

انعکاس نور و نحوه نورپردازی آشپزخانه شما دو مؤلفه مهم در زیبایی آشپزخانه مدرن شما هستند.
انعکاس نور و نحوه نورپردازی آشپزخانه شما دو مؤلفه مهم در زیبایی آشپزخانه مدرن شما هستند. ترکیب شیشه های به کار رفته در هود و کابینت و دیگر اجزای خانه با سرامیک های کلاسیک سنگی به کار رفته در آشپزخانه فضایی شیک و مدرن می‌سازد که چشم هر بیننده را به خود جذب می‌کند.
 • مدل سرامیک آشپزخانه ساده

سرامیک های ساده معمولا تک رنگ هستند و عموماً در رنگ های کرم و سفید مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل سرامیک برای افراد ساده پسندی که به دنبال پیچیدگی در محیط خود نیستند کاربرد دارد. حتی با کمی خلاقیت از این سرامیک های ساده می‌توان در آشپزخانه هایی با سبک مینیمال و مدرن نیز استفاده کرد چرا که اصول این دو سبک در ساده بودن و تناسب محیط نهفته است.

در سبک مینیمال به دنبال پیچیدگی و زرق‌وبرق نیستیم، به همین دلیل طیف رنگی روشن و سفید سرامیک آشپزخانه نقش اصلی را می‌تواند ایفا ‌کند.
در سبک مینیمال به دنبال پیچیدگی و زرق‌وبرق نیستیم، به همین دلیل طیف رنگی روشن و سفید سرامیک آشپزخانه نقش اصلی را می‌تواند ایفا ‌کند. در واقع، سادگی و درخشندگی زمینه انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه به رنگ سفید موجب وحدت و پیوستگی دیوارها، سقف و کابینت‌ها می‌شود. لوازم خاکستری یا فلزی، مثل یک اجاق گاز یا یخچال استیل، به خوبی با این ترکیب رنگ هماهنگ می‌شوند و از یکنواختی طرح می‌کاهند.
 • مدل سرامیک آشپزخانه به سبک روستایی

  استفاده از این مدل سرامیک نه تنها در کشور ما بلکه در سراسر دنیا رواج پیدا کرده است. سبک روستایی یا روستیک به نوعی الهام گرفته از طبیعت بوده و دکوراسیون مرتبط با آن معمولا دارای ابزار، وسایل و مصالح طبیعی مثل چوب، سنگ و به کاربردن الگوهای سنتی دارد. معمولا این سبک ها را برای خانه های بزرگ و ویلایی در نظر می‌گیرند. استفاده از سرامیک های طرح چوب یا سنگ در آشپزخانه ای به سبک روستایی به تکمیل شدن زیبایی این سبک کمک می‌کند.

به تناسب میان طرح و رنگ مدل سرامیک آشپزخانه روستیک و سایر اجزای آشپزخانه توجه کنید.
به تناسب میان طرح و رنگ مدل سرامیک آشپزخانه روستیک و سایر اجزای آشپزخانه توجه کنید. لزومی ندارد کل محیط آشپزخانه را به رنگ و طرح چوبی در بیاورید. ترکیب رنگ‌های خاکستری، سفید و مشکی با سرامیک های طرح چوب و سنگ نمایی فوق‌العاده به آشپزخانه شما می‌بخشد.
 • مدل سرامیک آشپزخانه با طرح های هندسی

سرامیک های طرح هندسی با توجه به تنوعی بسیار زیادی که در طرح و رنگ بندی خود دارند علاوه بر کف، دیوارپوش مناسبی برای دیگر نقاط خانه نیز به حساب می‌آیند. طرح های هندسی جزو جدیدترین مدل سرامیک آشپزخانه هستند که بسته به هندسه به کار رفته در سرامیک های این دسته نورپردازی خانه نیز باید تغییر کند چرا که بازتاب نور از سطح این نوع سرامیک نقش ویژه‌ای در جذاب کردن دیوار بین کابینت ها و دیوار پشت ظرفشویی آشپزخانه شما خواهد داشت.

در انتخاب رنگ و طرح سرامیک آشپزخانه بسیار دقت کنید. چرا که تکرار اشکال هندسی این نوع سرامیک به راحتی توجه بیننده را به خود جلب کرده
در انتخاب رنگ و طرح سرامیک آشپزخانه بسیار دقت کنید. چرا که تکرار اشکال هندسی این نوع سرامیک به راحتی توجه بیننده را به خود جلب کرده و بیننده در نگاه اول چشم انداز کلی آز آشپزخانه با زمینه ی طرح و رنگ انتخابی شما خواهد دید. از این رو می‌توانید علاوه بر کف آشپزخانه از این نوع سبک برای ناحیه بالای سینک و یا بین کابینت ها استفاده کنید.

سخن پایانی

تنوع طرح ها و مدل های کاشی و سرامیک بسیار زیاد است. در این مطلب سعی کردیم به بررسی مهم‌ترین انواع مدل کاشی و سرامیک آشپزخانه بپردازیم. در پایان به چند نکته اضافی نیز اشاره می‌کنیم

 • اگر قادر به همتاهنگ کردن رنگ بندی کاشی و سرامیک آشپزخانه با دیگر متریال های موجود در آشپزخانه نیستید و یا به دنبال تغییر بیشتری هستید می‌توانید رنگ آمیزی کابینت آشپزخانه خود را نیز در نظر داشته باشید.
 • اگر بودجه کافی برای خرید و یا تعویض کاشی و سرامیک آشپزخانه خود ندارید و یا از کارهای خلاقانه و دستی لذت می‌برید پیشنهاد می‌کنیم مطلب آموزش رنگ کردن کاشی و سرامیک‌های آشپزخانه را مطالعه بفرمایید.
 • نصب سرامیک و کاشی کاری یکی از کارهای تخصصی بنایی به شمار می آید و بهتر است توسط متخصص انجام شود اما برای فضاهای محدود می‌توانید به مطالعه مقالات راهنمای نصب کفپوش سرامیکی و راهنمای کاشی کاری بپردازید
کاشی کاری و سرامیک کاری

کاشی‌کاری و سرامیک‌کاری

 • اجرای انواع خدمات کاشی کاری، سرامیک کاری و موزائیک کاری
 • کاشی کاری کف و دیوار آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام
 • سرامیک کاری دیوار و کف ساختمان، استخر
 • کف سازی و موزائیک کاری کف ساختمان، حیاط، پارکینگ
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دوازده − پنج =