راهنمای استفاده از ریموت کنترل کولر گازی

0

ریموت کنترل، احتمالا یکی از دیده نشده ترین اختراع های بسیار کاربردی عصر جدید است. این دستگاه کوچک انقلابی بزرگ در صنعت وسایل برقی ایجاد کرد. با وجود ریموت کنترل، استفاده از وسایل برقی پر مصرف بسیار ساده شده اما با گذشت زمان و ظهور قابلیت های جدید برای این وسایل، ریموت کنترل ها هم رفته رفته پیچیده شدند. در ادامه با استادکار همراه باشید .

ریموت کنترل کولر گازی از این قائده مستثنی نیست. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی کولرهای گازی و پیچیده شدن این وسایل بسیار پرمصرف، ریموت کنترل این وسایل هم هر روز پیچیده تر و دقیق تر می شود. البته برای انسان امروزی، پیچیده شدن وسایل برقی نه تنها مشکلی ایجاد نکرده بلکه زندگی را هم آسان تر کرده است. در این مقاله باهم نگاهی می اندازیم به ریموت کنترل کولرهای گازی؛ وسیله ای که اگر ندانیم چطور با آن کار کنیم نه تنها نمی توانیم از تمام قابلیت های کولرمان استفاده کنیم، حتی ممکن است استفاده از آن برای ما لذت بخش هم نباشد.

مکانیزم کلی یکسان در ریموت کنترل ها

می توان با تقریب خوبی گفت تمام ریموت کنترل ها ساختار و کارکرد کلی یکسانی دارند. مکانیزم کلی کارکرد این دستگاه در همه مدل ها و اندازه ها تقریبا یکسان است؛ این دستگاه وظیفه روشن کردن، خاموش کردن و کنترل خروجی کولر را برعهده دارد. این مسئله به مصرف کننده کمک می کند راحت تر با کارکرد یک ریموت کنترل جدید آشنا شود. نکته اما اینجاست که تولید کننده های کولرگازی در عین رعایت ساختمان این ریموت ها، همیشه تغییراتی در ریموت کنترل ها ایجاد می کنند که با ساختمان کولرگازی تولیدی شان همخوان باشد و به کارکرد بهتر کل سیستم کمک کند.

اگر برای اولین بار می خواهید از ریموت کنترل یک کولر گازی استفاده کنید، ممکن است به مطالعه دقیق تر این مقاله نیاز داشته باشید. اما اگر قبلا از این دستگاه استفاده کرده اید، یک قدم جلوتر هستید و کلیات نحوه استفاده را می دانید. این نکته را در نظر داشته باشید که همیشه دانستن نحوه کارکرد یک دستگاه، رکن اساسی استفاده مناسب از آن است.

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی گری (gree)

نحوه کارکرد ریموت کنترل کولر گازی

برای اینکه بتوانیم از یک ریموت کنترل کولر گازی نهایت بهره وری را به دست بیاوریم، کافی ست بدانیم هر دکمه روی آن چه کارکردی دارد و چطور می توانید این کارکردها را در راستای افزایش راندمان کولر، به کار ببریم.

 • دکمه روشن / خاموش (START/STOP):

آشناترین دکمه در همه ریموت کنترل ها. ناگفته پیداست که این دکمه وظیفه روشن و خاموش کردن دستگاه شما را برعهده دارد. این دکمه همیشه با رنگ متفاوت و اندازه بزرگتر نسبت به سایر دکمه ها، روی ریموت کاملا قابل تشخیص است.

 • دکمه انتخاب حالت کاری دستگاه (Operation Mode Selection) یا (Mode)

با هر بار فشار دادن این دکمه می توانید کولر را روی یکی از حالت های کارکرد قرار دهید. این چهار حالت عبارتند از fan یا حالت بادبزن که فقط هوا را جا به جا می کند، cool یا سرمایش در تابستان، dry برای جذب رطوبت در هوای شرجی و heat برای گرمایش در زمستان. گزینه auto به طور اتوماتیک و بسته به دمای تنظیم شده توسط شما حالت کار کولر را تعیین خواهد کرد.

توصیه می شود برای کارکرد بهتر کولر، آن را روی حالت اتوماتیک قرار دهید. در همه ریموت ها زمانی که شما این دکمه را فشار می دهید، نشانه روی مانیتور ریموت کنترل تغییر می کند. هر حالت کاری نشانه ای دارد که می توانید از روی آن، تشخیص دهید دستگاه شما روی کدام حالت کار می کند. این نشانه ها در ریموت های مختلف، متفاوت هستند اما ارتباط مشخصی با حالت کارکرد دارند و کاملا قابل تشخیص هستند.

پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای سرویس کولر گازی را نیز مطالعه کنید .

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی جنرال طرح لبخند

 • دکمه تنظیم درجه حرارت اتاق (Room Temperature Setting)یا temp

با این دکمه می توانید درجه حرارت محیط را تنظیم کنید. این میزان ارتباط کاملا مستقیمی با دمای محیط در حالت خاموش بودن کولر دارد و برای تنظیم آن باید پارامترهای زیادی را بسنجید. مهمترین پارامترهایی که باید در نظر گرفته شوند میزان کارکرد دستگاه های گرمایشی (یا سرمایشی در فصل سرد) در محیط، تعداد افراد حاضر در محیط و مسائل سلامت مرتبط با این افراد است. می توانید مقاله مرتبط با عوارض استفاده از کولر گازی را برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه کنید.

 • دکمه انتخاب سرعت فن (Indoor Fan Speed Selector) :

این دکمه معمولا چهار حالت کم، متوسط، زیاد و نامنظم دارد. می توانید برای دریافت خروجی متناسب به محیط، این حالت ها را تغییر دهید. حالت نامنظم معمولا برای محیط هایی که در ارتفاع بالاتری از سطح دریا قرار دارند استفاده می شود.

 • دکمه Jet Cool یا در بعضی ریموت ها Turbo

وقتی تازه از بیرون وارد خانه شده اید، این دکمه بهترین دوست شماست. با کمک این دکمه می توانید دمای محیط را با سرعت بیشتری به دمای دلخواه برسانید. وقتی این دکمه را فشار می دهید سرعت و قاعدتا صدای کولر زیاد می شود. مدت زمان کار کرد کولر روی این حالت به مشخصات فنی دستگاه و شرایط محیط بستگی دارد. برای اینکه بدانید دستگاه شما روی این حالت معمولا چقدر کار می کند به دفترچه راهنمای محصول یا سایت شرکت سازنده مراجعه کنید.

 • دکمه Swing

این دکمه در ریموت کنترل کولر گازی شما را روی حالتی قرار می دهد که باد نامنظم و شناور تولید می کند. پره های دستگاه شما روی این حالت به صورت نامنظم در جهت های مختلف حرکت می کنند و باد را در همه جهت ها پخش می کنند. این حالت مناسب زمانی است که افراد زیادی در محیط حضور دارند و می خواهید همه آنها را خنک کنید.

در بیشتر کولرهای مدل جدید این حالت فقط با فشردن یک دکمه فعال می شود اما در بعضی مدل های قدیمی تر، نیاز دارید به صورت دستی پره های کولر را تنظیم کنید سپس برای کارکرد مخصوص، دکمه مورد نظر را فشار دهید.

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی اجنرال (ogeneral)

 • خاموش روشن تایمر دار

با کمک این دکمه می توانید زمان روشن و خاموش شدن کولر را از قبل تعیین کنید. این بخش تقریبا در همه مدل های کولر گازی اختصاصی طراحی می شود. برای آشنایی بیشتر با این بخش در کولرتان به دفترچه راهنمای محصول یا سایت شرکت سازنده مراجعه کنید.

 • دکمه تنظیم زمان سنج (Time Setting):

با این حالت هم می توان زمان سنج دستگاه را روشن و خاموش کنید

 • دکمه خاموش شدن خودکار (Sleep Mode Auto):

با کمک این دکمه، می توانید کولرتان را طوری تنظیم کنید که بعد از مدتی که شما تعیین می کنید، خاموش شود.

 • دکمه جریان هوا (Air Circulation Button):

این گزینه جریان هوا بدون سرمایش و گرمایش را ایجاد می کند. این حالت به شما کمک می کند هوای محیط را تغییر دهید.

 • دکمه کنترل درجه حرارت اتاق (Room Temperature Checking):

با استفاده از این دکمه در ریموت کنترل کولر گازی می توانید درجه حرارت محیط را به صورت تقریبی ببینید. این تقریب در دستگاه های مختلف، متفاوت است اما در همه مدل ها به شما کمک می کند کارکرد کولر را با بالاترین راندمان ممکن تنظیم کنید.

 • دکمه روشن و خاموش کردن فیلتر پلاسما (Plasma) :

این دکمه در همه کولرها وجود ندارد. در مدل های جدیدتر کولر گازی، فیلترهای پلاسما برای کاهش حداکثری گرد و خاک و باکتری تعبیه شده اند. اگر کولر شما از نوع پلاسما باشد، می توانید با این دکمه فیلتر پلاسما را کنترل کنید. قبلا در بخش آموزش سرویس کولر گازی درباره اهمیت فیلترها توضیح داده ایم.

 • دکمه کنترل جهت وزش افقی Horizontal Air Flow Direction Control

این دکمه هم روی همه کنترل ها وجود ندارد. این دکمه به شما کمک می کند باد کولرتان را رو به جهت افق تنظیم کنید.

 • دکمه ریست (RESET )

اگر تنظیمات دستگاه را تغییر داده اید و مطمئن نیستید این کار را درست انجام داده اید، با استفاده از این دکمه تنظیمات را به حالت اول برگردانید. ممکن است در هر نوع کنترل این دکمه ها جایگاه متفاوتی داشته باشند لذا شناسایی آنها اهمیت زیادی دارد.

راهنمای ریموت کنترل کولر گازی ال جی اینورتر

نتیجه گیری

همانطور که در ابتدا اشاره شد، دکمه های روی کنترل های کولر گازی معمولا باهم متفاوت هستند. دکمه هایی که در این مطلب به آن اشاره کردیم، دکمه های اصلی هستند و اکثر آنها روی همه ریموت کنترل ها وجود دارند. برای آشنایی بیشتر با نحوه کارکرد دستگاهتان دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید، سایت شرکت سازنده را ببینید یا از یک متخصص مشورت بگیرید.

نصب تعمیر و سرویس کولرگازی

سرویس کولرگازی، نصب و تعمیر آن

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × چهار =