فرش وینتیج چیست؟

4

در طی سال‌های اخیر، دنیای طراحی دکوراسیون داخلی با تغییرات نسبتاً زیادی روبه‌رو شده است. یکی از مهم تغییرات و دگرگونی‌هایی که می‌توان شاهد بود، تمایل به کهنه‌نگاری و قدیمی کردن عناصر دکوراسیونی و به دنبال آنها، سبک دکوراسیون داخلی است. این تمایل تقریباً در تمامی وسایل و بخش‌های خانه دیده می‌شود، با این حال یکی از مؤثرترین آنها، انتخاب فرش‌های کهنه‌کاری شده و یا اصطلاحاً وینتیج است. در این مطلب با شما هستیم تا به طور مفصل به بررسی این موضوع بپردازیم و ببینیم که فرش وینتیج و یا همان کهنه‌نما دقیقاً شامل چه مدل‌هایی می‌شود.

فرش وینتیج چیست؟

به طور کلی اصطلاح وینتیج را می‌توان به وسایل و عناصری اطلاق کرد که به عنوان عتیقه شناخته می‌شوند و در نتیجه، از قدمت بسیار زیادی نیز برخوردارند. به همین دلیل هم هست که این مدل‌ها می‌توانند تأثیر بسیار زیادی در کهنه و قدیمی نشان دادن فضای خانه داشته باشند.

فرش‌های وینتیج دارای تار و پودهای از بین‌ رفته و کهنه‌ای هستند که یا خود، به مرور زمان به این شکل یا توسط سنگ‌شور کردن و سایر راه‌ها و ترفندهای فرش‌بافی، به شکل کهنه و قدیمی درآمده‌اند. این روزها این نوع از فرش‌ها حرف اول را در بازار فرش می‌زنند و به همین دلیل نیز فروش بسیار زیادی دارند.

کاربرد قالی کهنه‌نما در دکوراسیون منزل
واژه وینتیج (vintage) به معنای قدیمی است. فرش‌های وینتیج فرش‌هایی هستند که به مرور زمان یا با استفاده از شیوه‌های گوناگون ظاهری نخ‌نما و کهنه پیدا کرده‌اند.

انواع فرش وینتیج

به طور کلی، فرش‌های وینتیجی که امروزه در بازار موجود هستند می‌توانند در دو دسته‌بندی، فرش وینتیج دستبافت و همین‌طور فرش وینتیج ماشینی قرار بگیرند. طبیعتاً هر کدام از این انواع نیز ویژگی‌های مخصوص به خود را داشته و به ‌تبع شرایط افراد، مورد استفاده‌شان قرار خواهد گرفت.

اگر می‌خواهید بدانید که فرش وینتیج دستبافت چیست باید بگوییم که فرش‌های دستبافت وینتیج، معمولاً همان مدل‌هایی هستند که خود، به مرور زمان دستخوش تغییراتی شده و ظاهر تار و پودشان نیز از بین رفته است. البته می‌توان مدل‌های دستبافتی نیز پیدا کرد که با احتیاط و بدون آسیب رسیدن به بافت فرش، به مدل کهنه‌نما تبدیل شود.

در مقابل اما فرش‌های وینتیج ماشینی، مدل‌هایی هستند که خودشان قدیمی نیستند و تار و پود از بین رفته‌ای ندارند، بلکه با کمک روش‌های مختلفی همچون سنگ‌شور کردن، استفاده از رنگ‌های کم‌رنگ در زمان بافت، نخ‌نما شدن و… در زمان تولید و ساخت، به شکل کهنه درمی‌آیند.

همان‌طور که می‌توان حدس زد، اصولاً فرش‌هایی که قدیمی‌تر هستند و یا به قول معروف، پاخور زیادی داشتند و نور بیشتری دیده‌اند، قیمت و ارزش به مراتب بیشتری دارند. این موضوع در رابطه با بسیاری از فرش‌های وینتیج نیز صدق می‌کند. به همین دلیل هم هست که معمولاً قیمت فرش وینتیج دستبافت نسبت به مدل‌های ماشینی به مراتب بیشتر خواهد بود.

بیشتر بدانید: برق انداختن فرش بدون شستن و هزینه اضافی

زیباترین مدل‌های فرش وینتیج دستباف ایرانی
نمونه‌ای از کاربرد فرش وینتیج دستباف در خانه
مدل فرش وینتیج دستباف برای خانه ایرانی
نمونه‌ای از کاربرد فرش وینتیج دستباف در خانه
کاربرد فرش وینتیج ماشینی در خانه ایرانی
نمونه‌ای از کاربرد فرش وینتیج ماشینی در خانه
مدل فرش وینتیج ماشینی مدرن
نمونه‌ای از کاربرد فرش وینتیج ماشینی در خانه

روش‌های کهنه کردن فرش

اصولاً برای کهنه کردن فرش وینتیج روش‌های نسبتاً متفاوتی وجود دارد، اما یکی از رایج‌ترین آنها این است که پرزهای فرش، گرفته‌ شده و نخ‌های آن نیز کوتاه می‌شوند. سپس فرش با ماده شیمیایی به نام کلسیم هیپوکلریت شسته شده و یا به اصطلاح، دواشور می‌گردد. این کار می‌تواند رنگ‌پریدگی فرش را به دنبال داشته باشد. نکته مهم اینجاست که استفاده از این ماده تا زمانی انجام می‌شود که فرش، آسیب نبیند.

این فرآیند معمولاً با سایش سطح، پهن شدن در برابر نور خورشید و… تکمیل می‌شود. در نهایت نیز فرش، مجدداً رنگ‌آمیزی و دواشور می‌شود تا طرح و رنگ، ماندگارتر گردند. معمولاً تکرار فرآیند رنگ‌آمیزی است که موجب یکدست به نظر نرسیدن رنگ و نقش فرش‌های وینتیج می‌شود.

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

در کنار این روش باید بگوییم که روش‌های سنتی، قدیمی و البته زمان‌برتری نیز وجود دارند که می‌توانند در کهنه شدن فرش وینتیج مؤثر باشند:

 • پهن کردن فرش در کوچه و بازار برای عبور و مرور و پاخور شدن بیشتر
 • پهن کردن فرش، زیر نور آفتاب و رنگ پریده شدن آن
 • شستشوی فرش نو با آب، خاکستر و همین‌طور چوبک
روش کهنه‌نما کردن فرش‌ها
برای کهنه کردن فرش می‌توانید از انواع روش‌های سنتی و نوین بهره بگیرید.

استفاده از فرش وینتیج در چه سبک دکوراسیونی ممکن است؟

معمولاً استفاده از فرش وینتیج، محدودیت‌های خیلی مشخصی را در طراحی دکوراسیون داخلی به دنبال نخواهد داشت، چراکه تنوع طرح و همین‌طور رنگ‌هایی که از این نوع فرش‌ها در بازار موجود است به شما این امکان را می‌دهد که بسته به نوع و سبک دکوراسیون منزل خود از آنها استفاده کنید. برای مثال اگر تصمیم به طراحی دکوراسیون مدرن گرفته‌اید، می‌توانید به سراغ فرش‌های وینتیجی بروید که ساده‌تر هستند و رنگ‌های خنثی دارند مثل فرش وینتیج کرم، فرش وینتیج طوسی و…

در مقابل می‌توانید برای استفاده از فرش‌های وینتیج در دکوراسیون کلاسیک و یا حتی تلفیقی، مدل‌هایی را انتخاب کنید که طرح و نقش بیشتری داشته و یا با رنگ‌های برجسته‌تری ساخته شده‌اند. با توجه به تمامی این توضیحات می‌توان گفت که استفاده از این نوع از فرش‌ها با توجه به تکسچر فرش وینتیج در سبک‌های مدرن، مینیمال، بوهو، کلاسیک، تلفیقی و… قابل استفاده خواهند بود.

بیشتر بدانید: 10 اشتباه رایج قالیشویی و شستن فرش

تکسچر فرش وینتیج طوسی در دکوراسیون نشیمن مدرن
استفاده از فرش وینتیج در دکوراسیون نشیمن مدرن
مزایا و معایب فرش وینتیج در دکوراسیون نشیمن و پذیرایی
استفاده از فرش وینتیج در دکوراسیون نشیمن تلفیقی

مزایا و معایب فرش وینتیج

استفاده از فرش‌های وینتیج در دکوراسیون منزل می‌تواند با مزایای بسیاری همراه باشد. برای مثال این نوع از فرش‌ها، صرفاً مختص به کشور ما نیستند و شما می‌توانید آنها را در بسیاری از کشورهای اروپایی نیز با همین محبوبیت و یا حتی به مراتب بیشتر از آن مشاهده کنید.

از دیگر مزایای این نوع از فرش‌ها می‌توان به شباهت آنها به فرش‌های دستبافت قدیمی که بسیاری از ما در خانه‌های مادربزرگ‌هایمان دیده‌ایم اشاره کرد. طبیعتاً استفاده از چنین فرشی در دکوراسیون منزل می‌تواند اصالت دکوراسیون را افزایش داده و آن را باارزش‌تر و البته آنتیک‌تر جلوه دهد.

درست است که این نوع از فرش‌ها را می‌توان در دنیای طراحی دکوراسیون داخلی به عنوان یک المان و عنصر ترند و پیشروی مد دانست، اما از آنجا که خاصیت اصلی این نوع فرش، کهنگی و کهنه‌نمایی آن است می‌توان با اطمینان خاطر گفت که این مدل فرش‌ها هیچ‌وقت از مد نخواهند افتاد.

از دیگر قابلیت‌ها و مزایایی که می‌توان برای این مدل فرش‌ها قائل شد این است که استفاده از این فرش در فضاهای مختلفی از خانه امکان‌پذیر خواهد بود. این یعنی هم دکوراسیون پذیرایی، هم اتاق نشیمن و یا حتی اتاق‌خواب شما، فضاهای خوبی برای استفاده از فرش‌های وینتیج خواهند بود. در نهایت نیز بد نیست اشاره کنیم که استفاده از این مدل فرش، همان‌طور که پیش از این نیز بررسی کردیم، می‌تواند سبک‌های دکوراسیونی متعددی را در بر گرفته و محدودیت‌های چندانی را برای شما به همراه نداشته باشد.

اگر بخواهیم صادقانه در رابطه با فرش‌های وینتیج برایتان بگوییم لازم است که به معایب فرش وینتیج نیز اشاره کنیم. به طور کلی یکی از مهم‌ترین معایب فرش‌های وینتیج، آن هم اگر دستبافت باشند، قیمت بالای آنهاست، چراکه همان‌طور که اشاره شد، غالباً فرش‌های دستبافت، به مرور زمان کهنه شده‌اند و همین موضوع نیز ارزش بسیار زیادی را به آنها می‌بخشند. در کنار این نیز، این مدل فرش‌ها برای آن دسته از افرادی که به دنبال داشتن یک دکوراسیون تروتازه و پرطراوت هستند و یا به دنبال فرش‌هایی می‌گردند که نقوش جذاب و خیره‌کننده آنها دکوراسیون خانه‌شان را تحت تأثیر خود قرار دهد، جذابیت چندانی نخواهند داشت.

این نکته را نیز به یاد داشته باشید که به دلیل پاخوری یا عملیات شیمیایی روی فرش کهنه‌نما، نیاز به مراقبت بیشتری دارد و نباید مثل یک فرش معمولی با آن رفتار کنید. پس بهتر است روش های رنگ برداری و لکه گیری فرش دستباف را مطالعه کنید.

سخن آخر

استفاده از این مدل فرش تا حدودی سلیقه‌ای است، اما اگر به دنبال ایجاد تغییراتی چشمگیر و در عین حال با اصالت هستید می‌توانید به راحتی روی آن حساب کنید. امروزه هم مدل‌های دستبافت و هم ماشینی فرش‌های وینتیج، تنوع بسیار زیادی دارند و می‌توانند سلایق بسیاری را تحت تأثیر خود قرار دهند.

تقریباً می‌توان گفت که بسیاری از برندها و مراکز فروش فرش وینتیج در تهران و سایر شهرستان‌ها به فروش انواع و اقسام آن می‌پردازند. در کنار این نیز فروشگاه‌های اینترنتی فرش هم، خرید اینترنتی راحت و بی‌دغدغه‌ای را برایتان فراهم خواهند کرد.

قالیشویی و رفوگری

قالیشویی و رفوگری

 • شستشوی تخصصی انواع فرش، قالی، تابلو فرش و فرش ابریشمی
 • شستشوی فرش دستباف، ماشینی و نفیس
 • شستشوی موکت، روفرشی، پتو و لحاف
 • رفوگری فرش دستباف و ماشینی
دریافت این خدمت از استادکار

4 نظرات
 1. aliiii می گوید

  چند وقت پیش که بعد از سال ها رفتم فرش بخرم دیدم همه جا پر از این مدل هاست. فکر کردم چرا انقدر همه فرش های رنگ و رو رفته می خرن :)) الان دلیلش رو فهمیدم. مرسی مطلب خیل کامل و مفیدی بود.

  1. طلوع حقیقت می گوید

   فرش های وینتیج به دلیل ظاهر آنتیک و نسبتا قدیمی شان طرفداران زیادی دارند و بله همان طور که خودتان هم حدس زدید، مدت هاست که فرش وینتیج در صدر جدول فرش های پرطرفدار و مد روز قرار گرفته. خوشحالیم که این مطلب برایتان مفید بوده.

 2. mohamad می گوید

  ببخشید این فرش ها رو خودمون هم می تونیم از فرش های قدیمیمون بسازیم؟ یا حتما باید خرید؟

  1. طلوع حقیقت می گوید

   با توجه به توضیحاتی که در رابطه با نحوه ساخت فرش های وینتیج ارائه کردیم بهتر است که برای این کار، فرش خود را به متخصصان این امر بسپارید تا آن ها با روش های مخصوص خودشان، فرش شما را کهنه کاری کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + 4 =