پکیج دیواری چیست و تفاوت پکیج دیواری با آبگرمکن دیواری در چیست؟

0

نیاز بشر به استفاده از سیستم‌های گرمایشی از دیرباز تا به امروز مورد توجه بوده است. از زمان‌های قدیم انسان از سیستم‌های ابتدایی برای تامین آب گرم مورد نیاز خود استفاده می‌کرده، اما اکنون پیشرفت تکنولوژی این امکان را در اختیار افراد قرار داده تا در هر لحظه بتوانند به آب گرم دسترسی داشته باشند. مهم‌ترین سیستم گرمایشی که امروز بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد، پکیج نام دارد که در انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود. در مقاله قبل به داکت اسپلیت و مزایا و معایب آن پرداختیم در این مطلب با استادکار همراه باشید، تا شما را با پکیج دیواری که پرکاربردترین نوع سیستم گرمایشی‌ست، آشنا کنیم .

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار

پکیج دیواری چیست؟

سوال پکیج دیواری چیست را با یک تعریف ساده می‌توان پاسخ داد. می‌توانیم یک پکیج دیواری را سیستمی بنامیم که امروز از آن به جای موتورخانه مرکزی استفاده می‌شود. این دستگاه پرکاربرد جعبه‌ای فلزی‌ست که می‌تواند آب گرم مصرفی را برای ساختمان و هم‌چنین آب گرم برای شوفاژها را تامین نماید. این وسیله چیزی شبیه به کابینت است که به دلیل اشغال جای کم، انتخاب مناسبی برای بسیاری از فضاها خواهد بود.
نکته دیگری که درباره این سیستم گرمایشی وجود دارد، این است که پکیج‌ها سوخت کمی مصرف می‌کنند و در عوض بازدهی انرژی بالایی خواهند داشت. از سوی دیگر این دستگاه لوله کشی‌های ساختمان را حذف می‌کند و می‌تواند برای هر واحد به طور مجزا، آب گرم مصرفی تامین نماید. برخلاف نگهداری و تعمیر موتورخانه‌ها، نصب، راه اندازی و تعمیر پکیج‌ها به مراتب آسان‌تر و کم‌هزینه تر است. تمامی موارد دست به دست هم می‌دهند تا پکیج انتخابی برتر برای مصرف‌های امروزی شود. بهتر است مقاله نکات عیب یابی پکیج را نیز مطالعه کنید .

پکیج دیواری چیست و چگونه کار می کند؟
امن ترین سیستم گرمایشی که امروز مورد استفاده قرار می گیرد، پکیج دیواری نام دارد.

اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری

یک پکیج دیواری مانند هر سیستم گرمایشی دیگری، از اجزایی تشکیل شده است تا بهترین عملکرد را از خود بروز دهد. اما اجزای اصلی تشکیل دهنده پکیج دیواری کدامند؟

 • مشعل
 • سنسور
 • واحد کنترل الکتریکی پکیج‌ یا ECU
 • مبدل حرارتی
 • ترموستات
 • فن
 • کلید ایمنی فشار دود
 • کلید حرارتی
 • عایق های سرامیکی
 • منبع انبساط
 • شیر سه طرفه
 • شیر گاز
 • مجموعه هیدرولیک رفت
 • مجموعه پمپ و هیدرولیک برگشت
 • سیستم ضد یخ زدگی پکیج
 • شیر هواگیری اتوماتیک
اجزای تشکیل دهنده پکیج دیواری
پکیج دیواری از اجزای مختلفی ساخته شده که به ایجاد آب گرم مصرفی می انجامد.

پکیج دیواری چگونه کار می‌کند؟

یک پکیج دیواری برای آنکه بتواند آب گرم مورد نیاز هر واحد را تامین نماید، به کمک اجزای تشکیل دهنده خود، اقدام به انجام این کار می‌کند. در ابتدا امر، هنگامی که شیر آب گرم را باز می‌کنید، سنسور جریان آب به کار می‌افتد و منجر به جرقه زدن مشعل و روشن شدن آن می‌شود.

در برخی از پکیج‌های دیواری جدیدتر، سنسورهایی وجود دارد که می‌تواند حداقل میزان جریان آب را نیز تشخیص دهد. سپس مبدل حرارتی که وظیفه گرم کردن آب را بر عهده دارد، وارد عمل شده و آب جاری مصرفی را گرم می‌کند. آب از مسیر مارپیچی حرکت می‌کند و گرمای تولید شده از دیواره‌های مبدل حرارتی را دریافت می‌کند. البته در پکیج‌ها، یک ترموستات نیز قرار داده شده است تا بتواند میزان دمای تعیین شده را کنترل نماید.

برخی از مدل‌‌ها، به مبدل حرارتی دومی نیز مجهز هستند که می‌توانند اقدام به پیش-گرم کردن آب از گازهای خروجی مشعل نمایند. این نوع از پکیج‌ها، علی رغم گران‌تر بودن، بهره‌وری بالاتری از انرژی را به همراه دارند. بهتر است مقاله آیا پکیج دیواری خطرناک است؟ را برای دریافت اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید .

واحد کنترل الکتریکی پکیج‌ها که به اختصار ECU نامیده می‌شود، کنترل جرقه، جریان گاز، کنترل دما و مدولاسیون را بر عهده دارد. امنیت بالای پکیج‌ها نیز به دلیل وجود همین قطعه است چرا‌که به محض بروز مشکل، با سنسور آتش و قطع کن خودکار، وارد عمل می‌شود.

در کارخانه‌ها به منظور جلوگیری از بروز حوادث، حداکثر میزان گرما برای این دستگاه‌ها تعریف می‌شود که اغلب این دما برای مصارف خانگی، ۵۰ درجه سانتی گراد است. البته در برخی دیگر از مدل‌ها، افراد می‌توانند دمای حداقلی را خود تعیین نمایند.

همان‌طور که می‌دانید، دمای جریان آب ورودی با یکدیگر متفاوت است، لذا ECU با توجه به حداکثر میزان درجه حرارت، گاز مشعل را به منظور تنظیم درجه حرارت آب، کم یا زیاد می‌کند.
کنترلرهای این دستگاه روی پکیج یا دورتر از آن نصب می‌شوند و حتی می‌توانند به صورت بی‌سیم و با گوشی‌های هوشمند کنترل شوند.
پکیج دیواری به کمک برق کار می‌کند، البته برخی از آن‌ها به باتری نیز مجهز هستند که می‌توانند هنگام قطع جریان برق، به راحتی کار کنند. برخی دیگر از پکیج‌ها توربینی هستند یعنی با عبور جریان آب، برق تولید می‌کنند، البته لازم به ذکر است که این نوع پکیج‌ها ابعاد بزرگ‌تری نسبت به انواع معمولی پکیج‌های دیواری دارند.

پکیج دیواری چگونه کار می‌کند؟
پکیج دیواری منجر به حذف موتورخانه و لوله کشی های اضافه شده است.

تفاوت پکیج دیواری با آبگرمکن دیواری در چیست؟

هر دو این دستگاه‌ها، از جمله سیستم‌های گرمایشی محسوب می‌شوند اما با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که کاربردشان را متمایز می‌سازد. آبگرمکن‌های دیواری را می‌توانیم جایگزین بسیار مناسبی برای آن آبگرمکن‌های مخزن‌دار بزرگ بنامیم که هم خطرناک بوده و هم فضای زیادی را اشغال می‌کردند. از طرفی آبگرمکن‌های دیواری، تنها می‌توانند آب گرم مصرفی را برای واحدهای مستقل تامین نمایند. اما پکیج‌های دیواری، منجر به حذف لوله‌کشی‌های گسترده، موتورخانه‌های پرصدا و پرهزینه شدند و ضمن بالابردن امنیت تامین آب گرم مصرفی، .ظیفه گرم کردن محیط ساختمان را نیز برعهده دارد.

نتیجه گیری

همه ما برای مصارف روزانه خود اعم از شستن دست و صورت، شستشوی لباس و ظرف و ظروف و بسیاری دیگر به آب گرم نیاز داریم. یک پکیج دیواری مزیت‌های زیادی نسبت به سایر سیستم‌های گرمایشی مانند آبگرمکن‌ها و موتورخانه‌های مرکزی دارد. استفاده از آب گرم در هر لحظه در واحدهای مستقل از هم، هزینه نصب و نگهداری ارزان‌تر از سایر سیستم‌ها، امنیت بالاتر و کارایی بیشتر تنها بخش از مزیت‌های پکیج‌ها محسوب می‌شوند که دلایل محکمی برای انتخاب آن‌ها به عنوان سیستم‌گرمایشی خانه‌ها و سایر ساختمان‌ها خواهند بود.

سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی در محل

تعمیر آبگرمکن در محل

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • جرم گیری و رسوب‌گیری آبگرمکن دیواری و ایستاده
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − پانزده =