رنگ های گرم چه هستند و کاربرد هر‌یک در دکوراسیون چگونه است؟

1

دنیای رنگ ها دنیای پیچیده و البته زیبایی است. دنیایی متنوع که هر کدام از اعضای آن معنا و مفهوم خاصی دارند و حس منحصربه‌فردی را منتقل می‌کنند. کار کردن با رنگ لذت فوق العاده‌ای دارد. به ویژه اگر قرار باشد با استفاده رنگ، به ساختمان طرح و جلوه خاصی داده شود. اولین گام در نقاشی ساختمان انتخاب رنگ است. رنگ های گرم از مهمترین رنگ های پایه ای برای بسیاری از رنگ های ساختمانی هستند.

پیش از اینکه اقدام به انتخاب رنگ کنید، بهتر است آشنایی با انواع رنگ داشته باشید. رنگ ها در یک دسته بندی به سه دسته رنگ های سرد و رنگ های خنثی تقسیم می شوند. هر کدام از این سه دسته دنیایی از رنگ های مختلف را در درون خود جای می دهند که از ترکیب رنگ های اصلی و مادر دسته با یکدیگر یا با دیگر دسته ها بدست می آیند. در ادامه این مطلب به معرفی انواع رنگ گرم و کاربرد آن ها اشاره خواهیم کرد.

رنگ های گرم کدامند؟

رنگ های گرم

رنگ های آتش را رنگ گرم می نامند. رنگ قرمز، نارنجی و زرد که همگی در درون آتش وجود دارند به عنوان رنگ گرم شناخته می شود. مشخص است که از ترکیب این رنگ ها با یکدیگر نیز رنگ هایی به دست می آید که همگی گرم هستند. از ترکیب رنگ های گرم با رنگ های سرد یا خنثی بسته به میزان غلبه هر رنگ، رنگ های مختلفی ایجاد می شود.

استفاده از رنگ گرم در نقاشی ساختمان باعث ایجاد انرژی در محیط شده و جذابیت را افزایش می دهد. استفاده از رنگ گرم در نمای ساختمان باعث جذابیت بیشتر می شود؛ هر چند گرمای بیش از اندازه رنگ دکوراسیون داخلی ممکن است اذیت کننده باشد. به همین علت است که یک متخصص نقاشی ساختمان با توجه به دانش خود بهترین رنگ را برای رنگ نمای خارجی و نمای داخلی ساختمان انتخاب می کند.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار

رنگ قرمز

یکی از گرم ترین رنگ های گرم، رنگ قرمز است. این رنگ به عنوان رنگ عشق، هیجان و نشاط شناخته می شود. رنگ قرمز هیجانات را تحریک و حرارت ایجاد می کند؛ اما در مقابل ممکن است ایجاد حس خشم و عصبانیت را القا نماید. به همین علت است که کمتر از رنگ قرمز در دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

رنگ آمیزی ساختمان به رنگ قرمز کمتر مورد پسند افراد است؛ چرا که خیلی زود از این رنگ خسته خواهند شد. بهتر است رنگ قرمز به عنوان رنگ اصلی در نقاشی ساختمان انتخاب نشود. البته اگر بخواهید می توانید برای جلب توجه بیشتر، از رنگ قرمز در نمای ساختمان استفاده کنید.

اگر می خواهید در محیط خانه یا قسمتی از محیط کار، فضایی صمیمانه تر فراهم کنید، بهتر است از تم رنگ قرمز برای این کار استفاده کنید. البته همانطور که گفته شد بهتر است این کار در ترکیب با دیگر رنگ ها اتفاق بیافتد.

استفاده از رنگ قرمز در محیط های کاری فوق العاده جذاب است. به ویژه اینکه محیط رنگ روشن یا سفید داشته باشد و اشیائ خاصی مثل مبلمان قرمز انتخاب شوند، مطمئنا نظر هر فردی را به خود جلب می کنند. از رنگ قرمز در انتخاب رنگ اتاق پرو و سالن های آرایشگاهی نیز استفاده می شود.

دکوراسیون داخلی قرمز

رنگ زرد

رنگ زرد نیز از جمله اعضای خانواده رنگ های گرم به حساب می آید. انتخاب این رنگ در دکوراسیون داخلی کمتر اتفاق می افتد اما به صورت ترکیبی با دیگر رنگ ها، در بسیاری از طراحی ها به کار گرفته می شود. برای مثال رنگ زرد آجر یا سنگ شومینه می تواند جذابیت خاصی به دکوراسیون داخلی بدهد؛ اما اگر این رنگ به کل دیوار نقش ببندد ممکن است اذیت کننده باشد.

رنگ زرد به صورت کلی انرژی بخش و نشاط آور بوده و می تواند اشتها را نیز افزایش دهد. برخی این رنگ را نشانه ای از خوش آمدگویی می دانند و به همین علت در بسیاری از فرهنگ ها به عنوان رنگی غالب در ورودی خانه یا محل کار به کار گرفته می شود.

به طور کلی پیشنهاد می شود که از رنگ زرد ملایم در دکوراسیون داخلی استفاده شود. رنگ های ملایم زرد مثل رنگ طلایی هم زیبایی و جلوه مناسبی دارند و هم خسته کننده نیستند. در نتیجه باید در انتخاب نوع رنگ زرد نیز دقت لازم را به کار ببندید

از رنگ زرد ملایم در اتاق کودک نیز می توان بهره جست. این رنگ به تقویت حافظه، حفظ پویایی و نشاط و همچنین شکوفایی استعدادهای کودکان کمک خواهد کرد. در سالن پذیرایی نیز استفاده زا رنگ طلایی به افزایش اشتهای افراد خانواده و میهمانان کمک کرده و صرف غذا را لذت بخش تر می کند.

دکوراسیون داخلی زرد

رنگ نارنجی

نارنجی یکی دیگر از رنگ های گرمی است که علاقه مندان زیادی برای دکوراسیون داخلی دارد. خاصیت رنگ نارنجی ایجاد مقابله با افسردگی است. رنگ نارنجی به جنگ افسردگی و خمودی می رود و به همین علت است که توصیه می شود رنگ دکوراسیون خانه سالمندان به سمت رنگ نارنجی متمایل شود.

یکی از ویژگی های رنگ نارنجی که استفاده از آن را در محیط های شلوغ منطقی می کند، کاهش خصومت و تحریک پذیری این رنگ است. محیط های شلوغ اگر با استفاده از این رنگ گرم رنگ آمیزی شوند، امکان ایجاد تنش را از خود دور کرده اند.

استفاده از رنگ نارنجی در کنار دیگر رنگ ها باعث شدت یافتن آن ها می شود. به ویژه که از اشیاء و وسایل نارنجی در دکوراسیون هایی با رنگ روشن استفاده شود. البته بر خلاف رنگ زرد و قرمز، شما می توانید از رنگ نارنجی نیز به تنهایی استفاده کنید.

دکوراسیون داخلی نارنجی

آیا این سه رنگ تمام رنگ های گرم هستند؟

خیر! این سه رنگ، سه رنگ اصلی از رنگ‌های گرم هستند که در ترکیب با یکدیگر و در ترکیب با رنگ های سرد، ایجاد دیگر رنگ هایی می کنند که ممکن است سرد یا گرم باشند. در واقع می توان گفت که در انواع رنگ گرم، این سه رنگ را می توان یافت.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
نقاشی نمای ساختمان

نقاشی نمای ساختمان

 • نقاشی و رنگ آمیزی نمای ساختمان
 • نقاشی نمای سیمانی، بتنی، آجری، سنگی و...
 • نقاشی نما ساختمان با داربست و بدون داربست
 • رنگ آمیزی نما با رنگ های پایه آب و پایه حلال
دریافت این خدمت از استادکار
خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

1 نظر
 1. ترفند استفاده از دیوارپوش ضد ضربه طلایی جدید/اصفهان پانل - اصفهان پانل

  […] ترکیب رنگ های سردمانند آبی و رنگ های گرم مانند طلایی بهتر است رنگ گرم کمتر مورد استفاده قرار […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × 3 =