تعمیر آبگرمکن دیواری

حتما برای شما هم پیش آمده است، در یک روز سرد زمستانی به حمام می‌روید اما با مشکل گرم نشدن آب مواجه می‌شوید. در این صورت به اولین وسیله‌ای که مراجعه می‌کنید آبگرمکن است. چرا که همانطور که از نامش پیداست، آبگرمکن وظیفه گرم کردن آب را بعهده دارد بنابراین مشکل گرم نشدن آب به آن مربوط می‌شود. این روزها در اکثر خانه‌ها آبگرمکن دیواری گازی تعبیه شده است. بنابراین ما نیز در استادکار تصمیم گرفتیم تا آبگرمکن دیواری را مد نظر قرار داده و دلیل گرم نشدن آب و راه حل این مشکل را برایتان توضیح دهیم.

مشکل گرم نشدن آب آبگرمکن به سه بخش تقسیم می‌شود:

 • اصلا آب گرم ندارید.
 • آب به اندازه کافی گرم نیست.
 • چراغ پیلوت آبگرمکن روشن نمی‌ماند.

در ادامه به توضیح این سه مشکل خواهیم پرداخت.

 • آبگرمکن دیواری آب را گرم نمی‌کنند

اگر اصلا آب گرم ندارید ابتدا مطمئن شوید که مشکل از آبگرمکن دیواری است. آب گرم را در سایر شیرهای آب خانه چک کنید. اگر در همه آن‌ها نیز آب همچنان گرم نمی‌شد، از دستورالعمل زیر پیروی کنید.

۱٫اطمینان حاصل کنید گاز به درستی وارد آبگرمکن دیواری شده و کار می‌کند. دستگیره کنترل گاز را به روی PILOT قرار دهید تا هنگام چک کردن آبگرمکن دیواری آتشخان آن مشتعل نشود. روکش فلزی روی آبگرمکن دیواری را بردارید و ببینید آیا چراغ پیلوت یا مشعل روشن است یا خیر.

۲٫ اگر چراغ پیلوت روشن نبود، با توجه به دستورالعمل نوشته شده برای آبگرمکن دیواری که دارید آن را مجدد روشن کنید. این امکان نیز وجود دارد که دریچه یا شیر ورودی گاز به آبگرمکن دیواری گرفته شده باشد. در این صورت، دسته را به موازات خط بچرخانید و پیلوت را مجدد روشن کنید. اگر پیلوت روشن نشد، این احتمال وجود دارد که مشکل از ترموکوپل باشد. در این صورت یا با شرکت خدمات رسانی گاز تماس بگیرید یا از یک سرویس کار آبگرمکن دیواری کمک بگیرید.

بیشتر بدانید مشکلات رایج آبگرمکن دیواری

تعمیر آبگرمکن دیواری
تعمیر آبگرمکن دیواری

۳٫ اگر مشعل روشن نیست، رویه فلزی را سر جایش قرار دهید و مطمئن شوید ترموستات به روی ۱۲۰ درجه فارنهایت تنظیم شده است. اگر اینطور نبود آن را تنظیم کنید، آب گرم را باز کنید و چند دقیقه صبر کنید تا ببینید مشعل روشن می‌شود یا خیر. اگر همچنان روشن نشد، در حالیکه آب باز است دما را ابتدا کم کرده و سپس دوباره زیاد کنید. این کار را چند بار تکرار کنید تا زمانیکه مشعل روشن شود.

۴٫ اگر مشعل روشن شد، روکش را سر جایش گذاشته و ترموستات را به روی درجه مناسب خود بازگردانید. اما اگر روشن نشد بهتر است از یک سرویس کار آبگرمکن دیواری بخواهید تا آبگرمکن دیواری را برایتان چک کند تا مطمئن شوید مشکل از کجاست. اغلب اوقات چنین مشکلی در اثر خراب شدن ترموستات پیش می‌آید و نیاز به تعویض دارد. این کار نیز فقط توسط تعمیرکاری که متخصص تعمیر آبگرمکن دیواری است باید انجام شود.

۵٫ گاز را بو بکشید. اگر احساس کردید بویی همانند بوی سیر در اطراف آبگرمکن دیواری وجود دارد، شیر گاز را ببندید. معمولا این کار با پایین آوردن دسته شیرگاز انجام می‌گیرد. چند دقیقه صبر کنید تا در صورتیکه مقداری گاز در فضا پخش شده است از فضا خارج شود سپس نسبت به روشن کردن مجدد پیلوت اقدام کنید. اگر احساس کردید بوی گاز شدید است و از بین نمی‌رود، بهتر است به طور کلی گاز را از منبع ببندید و پنجره‌ها را باز کنید تا گاز از فضای خانه خارج شود. با شرکت گاز یا یک لوله کش تماس بگیرید تا به محل آمده و لوله‌ها، گاز و آبگرمکن را بررسی کند.

 • آب به اندازه کافی گرم نمی‌شود

گاهی ممکن است آب کاملا سرد نباشد اما همچنان به قدر کافی گرم نشود. در چنین شرایطی طبق دستورالعمل زیر اقدام کنید.

 1. ترموستات آبگرمکن دیواری را به روی درجه بالاتری قرار دهید. اگر هنگام انجام این کار مشعل آبگرمکن دیواری شعله ور شد، بگذارید روی همان درجه بماند، یکساعت بعد دوباره آب گرم را بررسی کنید.

بیشتر بدانید نحوه تست سالم بودن ترموکوپل و بوبین

چرا آبگرمکن دیواری آب را گرم نمی کند؟
چرا آبگرمکن دیواری آب را گرم نمی کند؟

۲٫ اگر صدای روشن شدن مشعل آبگرمکن را نمی‌شنوید یا آب همچنان سردتر می‌شود، چراغ پیلوت را چک کنید تا مطمئن شوید خاموش نشده است. اگر خاموش بود، با توجه به دستورالعمل ارائه شده توسط شرکت تولید کننده، آن را مجدد روشن کنید. اغلب اوقات برای این کار کافیست تا آبگرمکن دیواری را به روی OFF و سپس به روی PILOT قرار دهید. معمولا یک دکمه را باید پایین نگه دارید، پیلوت را روشن کنید و کمی منتظر بمانید تا روشن بماند و سپس دستگیره را از PILOT به روی ON حرکت دهید.

 • چراغ پیلوت روشن نمی‌ماند

اگر چراغ مربوط به پیلوت آبگرمکن دیواری خاموش شد، همانطور که در دستورالعمل قبل گفته شد و با توجه به  راهنمای تولیدکننده آبگرمکن، آن را روشن کنید. اگر با این حال، چراغ پیلوت همچنان خاموش ماند، ممکن است خروجی آن کثیف شده یا گرفته باشد که موجب می‌شود شعله کم و ناپایداری ایجاد شود. آن را چک کنید تا هیچگونه آلودگی و گرفتگی در آن وجود نداشته باشد.

اگر مشکل از آلوده بودن یا گرفتگی خروجی پیلوت نبود، این احتمال وجود دارد که ترموکوپل مشکل داشته باشد. ترموکوپل قسمتی است که وظیفه کنترل دما را بعهده دارد و موجب روشن شدن چراغ پیلوت شده و کمک می‌کند مشعل اصلی شعله ور شود. این امکان وجود دارد که ترموکوپل خراب شده باشد و نتواند ارتباط درستی با شعله پیلوت بگیرد، بنابراین به همین دلیل چراغ پیلوت نیز روشن نمی‌ماند. بنابراین نیاز است تا ترموکوپل تعویض یا تعمیر شود.

فشار گاز پایین یا شیر کنترل گاز نامناسب یا خراب نیز می‌توانند از دیگر دلایل خاموش شدن چراغ پیلوت باشند. اگر به این مورد مشکوک هستید بهتر است از یک تکنسین یا سرویس کار آبگرمکن دیواری کمک بگیرید تا به طور تخصصی مشکل را بررسی و حل کند.

بیشتر بدانید آموزش تعویض مغزی شیر حمام

تعمیر آبگرمکن دیواری
تعمیر آبگرمکن دیواری
 • جمع بندی

همانطور که دیدید در اغلب اوقات مشکل گرم نشدن آب آبگرمکن دیواری توسط خودتان قابل حل است. فقط کافیست بدانید باید به دنبال چه مشکلی در آبگرمکن بگردید و چطور آبگرمکن را سرویس یا تعمیر کنید. اما اگر دیدید با بررسی‌های انجام شده نتوانستید خودتان این مشکل را حل کنید بهتر است از یک سرویس کار آبگرمکن دیواری یا یک تکنسین که به این موارد تخصص دارد کمک بگیرید تا اگر آبگرمکن یا شیرگاز شما مشکل جدی دارد هرچه زودتر برطرف شود.

سرویس و تعمیر آبگرمکن

سرویس و تعمیر آبگرمکن

 • سرویس انواع آبگرمکن ایرانی و خارجی
 • تعمیر آبگرمکن دیواری گازی
 • تعمیر آبگرمکن برقی دیواری
 • تعمیر آبگرمکن ایستاده و زمینی
دریافت این خدمت از استادکار
ویدا نورمحمدیان
ویدا نورمحمدیان دانش آموخته رشته انیمیشن است. ویدا به زبان انگلیسی مسلط است و به زبان فرانسه آشنایی دارد. ویدا فردی با سلیقه و باهوش است که ذهنی فضایی دارد! او به نرم‌افزارهای گرافیکی فتوشاپ، ایلاستریتور و فلش مسلط است و کارهای نقاشی و طراحی خود را در آن‌ها به صورت دیجیتال اجرا می‌کند. با همه این احوال او متواضعانه می‌گوید که به این کار آشناام ولی نه به صورت حرفه‌ای. ویدا نورمحمدیان قبلا سابقه کار در زمینه موبایل و تکنولوژی، لوازم ورزشی، لوازم بهداشتی و آرایشی و همچنین گردشگری را داشته و به گفته خودش: «در حال حاضر مطالبی که برای استادکار تهیه می‌کنم برای خودم کاملا جدید هستند و در عین حال جالب! فکر می‌کنم برای خودم هم جذاب‌تر باشه که در زمینه موضوعات جدید کار کنم؛ هر چند برای به روز موندن در زمینه‌های مختلف مثل موبایل و تکنولوژی، دوست دارم در این زمینه هم فعالیت داشته باشم.» ویدا نورمحمدیان مطالعه در زمینه‌های تاریخی را جذاب می‌داند و گاه‌گاهی کتاب‌های تاریخی می‌خواند اما به گفته خودش: «معمولا فرصت اینکه بخوام کتاب خاصی در این زمینه‌ها بخونم ندارم و اغلب، کارم به مطالعه و سرچ موضوعات در اینترنت و خوندن مقالات مختلف ختم میشه.»