آبگرمکن چیست و چگونه کار می‌کند؟

0

در مقاله مزایا و معایب آبگرمکن دیواری شما را با ویژگی های آبگرمکن های دیواری آشنا کردیم در این مقاله می خواهیم شما را با انواع آبگرمکن آشنا کنیم. یکی از مهم‌ترین عوامل داشتن احساس راحتی در خانه، به راه بودن آب گرم در هنگام باز کردن شیر آب است. آیا تابه‌حال برای شما پیش‌آمده که شیر آب گرم را باز کنید و به دلیل خاموش بودن یا ازکارافتادن آبگرمکن تنها جریان آب سرد دریافت کنید؟ در این‌گونه مواقع است که قدر وجود این وسیله مهم را در خانه می‌دانیم. در این مقاله شیوه کار انواع آبگرمکن را بررسی نموده‌ایم به امید آن‌که در صورت بروز مشکل بتوانیم به‌سرعت آن را عیب‌یابی کرده و مشکل را برطرف نماییم. با استادکار اپلیکیشن درخواست خدمات همراه باشید .

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

آبگرمکن چیست؟

آبگرمکن وسیله‌ای است که فرآیند گرم کردن آب را برای استفاده در خانه و صنعت ممکن می‌سازد. آبگرمکن از یک منبع انرژی برای افزایش دمای آب استفاده می‌کند. معمولاً از آب گرم تولیدشده توسط آبگرمکن جهت  پخت‌وپز، شستشو و گرم کردن اتاق استفاده می‌شود. در صنعت نیز آب گرم و بخارآب استفاده‌های فراوانی دارند.

درگذشته در خانه‌ها آب گرم موردنیاز را با ریختن آب در کتری، پاتیل و سایر ظروف فلزی و قرار دادن آن بر آتش فراهم می‌کردند. پس‌ازآن آبگرمکن های زغالی روی کار آمد و امروزه انواع مختلف آبگرمکن مخزن دار، دیواری، گازی، خورشیدی و… عرضه می‌شوند. هر یک از انواع آبگرمکن طرز کار مخصوص به خود را دارند که در ادامه به آن می‌پردازیم.

آبگرمکن مخزن دار چگونه کار می‌کند؟

آبگرمکن های استاندارد در دو مدل عرضه می‌شوند: الکتریکی و احتراقی. سوختی که در آبگرمکن مدل احتراقی استفاده می‌شود اغلب گاز است (گاز طبیعی یا پروپان)، اما آبگرمکن هایی که سوخت آن‌ها نفت است هم در بعضی مناطق استفاده می‌شوند. آبگرمکن های احتراقی مجهز به یک لوله دودکش در بالای آن هستند که دود و گازهای ناشی از مصرف سوخت را به بیرون منتقل می‌کند. از سوی دیگر مدل‌های الکتریکی به‌سادگی دارای یک کابل برق هستند که آبگرمکن را به سیستم الکتریکی خانه متصل می‌کند.

وظیفه آبگرمکن مخزن دار نه‌تنها گرم کردن آب بلکه ذخیره کردن آن برای استفاده‌های بعدی است. بنابراین علاوه بر سیستم گرمایشی، هر آبگرمکن مجهز به‌نوعی عایق است که به گرم ماندن آب درون مخزن بین دوره‌های گرمایش کمک می‌کند. درباره ی مزایا و معایب پکیج دیواری بیشتر بدانید .

در قسمت بالای مخزن می‌توانید لوله‌های تعبیه‌شده برای ورود و خروج آب را ببینید. لوله‌های ورودی آب سرد را به قسمت پایین مخزن هدایت می‌کنند و لوله‌های خروجی آب گرم را از قسمت بالای مخزن جمع‌آوری می‌کنند. برای ایمنی بیش‌تر تمام آبگرمکن های مخزن دار مجهز به سوپاپ کنترل دما و فشار هستند. این سوپاپ درصورتی‌که دما یا فشار آب درون مخزن از حد امن بالاتر برود باز می‌شود. این سوپاپ به لوله‌ای وصل است که به قسمت بیرونی بدنه آبگرمکن منتهی می‌شود و سر آن در قسمت پشت آبگرمکن و حدود ۱۵ سانتی‌متر بالای کف زمین قرار دارد. قرار دادن یک سطل کوچک در زیر خروجی این لوله فکر خوبی است زیرا آب خارج‌شده در اثر باز شدن سوپاپ را جمع‌آوری می‌کند.

اکثر مخزن‌ها از استیل و با روکش لمینت ساخته‌شده‌اند. روکش لمینت مانع خوردگی و سوراخ شدن مخزن می‌شود، بااین‌حال درصورتی‌که بدنه مخزن دچار خوردگی شد باید تعویض شود. برای جلوگیری از خوردگی مخزن‌ها مجهز به یک عصای آنُدی هستند. میله‌ای فلزی که داخل محفظه مخزن قرار می‌گیرد و به‌جای بدنه دچار خوردگی می‌شود. درنهایت عصای آنُدی تا حدی خورده می‌شود که دیگر نمی‌تواند از بدنه محافظت کند. بهتر است سالی یک‌بار این میله چک شود و در صورت لزوم با یک میله جدید جایگزین شود.

آبگرمکن چیست ؟ آبگرمکن مخزن دار چگونه کار می‌کند؟

آبگرمکن الکتریکی چگونه کار می‌کند؟

سیستم آبگرمکن الکتریکی به یک مدار ۲۲۰ ولتی متصل می‌شود. برای گرم کردن آب جریان الکتریکی از سیم‌پیچ‌هایی با مقاومت بالا در برابر جریان الکتریکی عبور می‌کند. این اجزا معمولاً به‌صورت یک جفت هستند که یکی در وسط مخزن و دیگری در پایین آن قرارگرفته است. نیرو از طریق ترموستات، وسیله‌ای که دمای آب را اندازه می‌گیرد، به هریک از سیم‌پیچ‌ها منتقل می‌شود. هنگامی‌که دما پایین بیاید کلید بسته می‌شود و به جریان الکتریکی اجازه عبور می‌دهد. پس از رسیدن دمای آب به حد معین کلید بازشده و جریان الکتریکی متوقف می‌شود. ترموستات در آبگرمکن های الکتریکی عموماً دارای تنظیماتی برای تعیین حداکثر دمای آب دارند. این دما معمولاً بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت است.

هنگامی‌که شیر آب گرم را باز می‌کنید، آب سرد داخل محفظه آبگرمکن می‌شود و دمای پایین آن ترموستات و به دنبال آن سیم‌پیچی که در قسمت پایین آبگرمکن قرارگرفته است را فعال می‌کند. همچنین به‌محض آن‌که آب داخل محفظه در قسمت بالا با آب سرد جایگزین شود ترموستات دمای پایین را احساس کرده و سیم‌پیچ وسط آبگرمکن را فعال می‌کند. هنگامی‌که شیر آب گرم را می‌بندید جریان الکتریکی در درون سیم‌پیچ‌ها همچنان جریان دارد تا جایی که دمای آب به حد تعیین‌شده برسد.

آبگرمکن چیست ؟ آبگرمکن الکتریکی چگونه کار می‌کند؟

آبگرمکن احتراقی چگونه کار می‌کند؟

برخلاف آبگرمکن های الکتریکی که مجهز به سیم‌پیچ‌هایی با مقاومت الکتریکی بالا هستند، آبگرمکن های گازی دارای شعله‌ای هستند که سوخت گاز آن توسط یک سرپوش کنترلی و ترموستات هدایت می‌شود. در آبگرمکن های نفتی گرما مشابه با کوره/تنورهای نفتی تولید می‌شود. در هر دو نوع آبگرمکن های احتراقی شعله زیر مخزن آبگرمکن قرارگرفته است و گاز حاصل از سوخت توسط دودکشی که در بالا یا کناره آبگرمکن تعبیه‌شده است خارج می‌شود. ازآنجاکه در آبگرمکن های احتراقی برای گرم کردن آب باید کل مخزن آبگرمکن داغ شود، فرسایش بدنه این نوع آبگرمکن از سایر انواع آبگرمکن بیش‌تر است بنابراین طول عمر آبگرمکن احتراقی از سایر آبگرمکن ها کوتاه‌تر است.

آبگرمکن چیست ؟ آبگرمکن احتراقی چگونه کار می‌کند؟

آبگرمکن دیواری (بدون مخزن) چگونه کار می‌کند؟

برخلاف آبگرمکن های سنتی که دارای مخزنی بزرگ برای نگهداری آب هستند، آبگرمکن های دیواری آب را در درون خود ذخیره نمی‌کنند بلکه بلافاصله بعدازآن که شیر آب را باز کردید آب جریان یافته از لوله‌ها را در همان لحظه گرم می‌کنند. برای انجام این کار یک کویل از یک سر به لوله ورودی آب سرد و از سوی دیگر به لوله خروجی آب گرم متصل است. آب سرد وارد آبگرمکن می‌شود و از کویل یا لوله‌های فلزی که داخل آبگرمکن قرار دارد عبور می‌کند.

دراین‌بین مشعل گازی که در زیر لوله‌ها قرار دارد، با گرمایی که شعله آن تولید می‌کند لوله‌ها را گرم کرده و درنتیجه دمای آب درون لوله‌ها نیز بالا می‌رود. در بعضی مدل‌ها هم کویل توسط انرژی الکتریکی داغ شده و آب را گرم می‌کند. پیشنهاد میکنیم تفاوت پکیج دیواری با آبگرمکن دیواری را بدانید .

آبگرمکن چیست ؟ آبگرمکن دیواری (بدون مخزن) چگونه کار می‌کند؟

نتیجه‌گیری

آبگرمکن انواع مختلفی دارد و هر کدام از مدل‌های آبگرمکن شیوه کار مخصوص به خود را دارند. بهتر است هنگام انتخاب مدل آبگرمکن مناسب خانه اتان در مورد شیوه کار و اجزای تشکیل‌دهنده آن تحقیق نمایید تا در صورت بروز مشکل بتوانید به‌سرعت وارد عمل شوید و آن را عیب‌یابی کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 − یازده =