چگونه آب استخر پرورش ماهی را تصفیه کنیم؟

6

افزایش روز افزون جمعیت بشر و نیاز به تامین منابع جدید غذایی باعث شده رفته رفته صید ماهی از دریا به دلیل روند آسیب رسان آن به طبیعت کند شود و به جای آن پرورش آبزیان رواج بیشتری پیدا کند. یکی از نکات مهم در این زمینه تصفیه آب استخر پرورش ماهی است.

مواردی که در این مقاله آنها را بررسی می کنیم، ویژگی های آب استاندارد استخر پرورش ماهی، تصفیه آب استخر پرورش ماهی، نکاتی در مورد PH آب استخر می باشد، با استادکار همراه باشید .

گسترش آبزی پروری

متخصصان تغذیه ماهی و آبزیان خوراکی برای انسان را منابع غنی از مواد مورد نیاز بدن انسان می دانند. با افزایش روز افزون جمعیت اما صید این موجودات مفید از منابع طبیعی، بسیاری از آنها را با خطر انقراض و زیستگاه طبیعی آنها را با خطر آسیب های جدی و جبران ناپذیر مواجه کرده است. به همین دلیل است که در سال های اخیر پرورش صنعتی آبزیان و به مخصوص انواع ماهی خوراکی، به جایگزینی منطقی و بهینه برای صید آبزیان از منابع طبیعی تبدیل شده است.

بیشتر بدانید سیستم vrf چیست؟

در سال های اخیر پرورش صنعتی آبزیان و به مخصوص انواع ماهی خوراکی، به جایگزینی منطقی و بهینه برای صید آبزیان از منابع طبیعی تبدیل شده است.
در سال های اخیر پرورش صنعتی آبزیان و به مخصوص انواع ماهی خوراکی، به جایگزینی منطقی و بهینه برای صید آبزیان از منابع طبیعی تبدیل شده است.

با افزایش سرعت گسترش این صنعت و دوام تقاضا از بازار متصل به آن، راه اندازی و بهینه سازی استخرهای صنعتی پرورش ماهی به یک شغل با درآمد مناسب و مطمئن تبدیل شده است. امروزه در بسیاری از کشورها که مانند ایران اقلیم و امکانات مناسب برای پرورش آبزیان وجود دارد، کارگاه های صنعتی به سرعت در حال رشد و پیشرفت هستند.

مسائل بهداشتی و فنی مرتبط با پرورش ماهی مانند استخر

از نکات بسیار مهم در یک کارگاه صنعتی پرورش ماهی و آبزیان، مسائل بهداشتی و فنی مرتبط با این کارگاه هاست. شکی نیست که پرورش محصولی سالم و با کیفیت هدف هر واحد مشابه چنین واحدهایی خواهد بود. علاوه بر این توجه ویژه به کاهش هدر رفت انرژی و منابع اولیه باعث افزایش راندمان و به طبع آن سوددهی واحد مورد نظر می شود.

در این مطلب نگاهی خواهیم داشت به نکات اساسی و مهم درباره تصفیه آب استخر پرورش ماهی. اگر شما هم تصمیم گرفته اید سرمایه خود را وارد این صنعت سودآور کنید، بهتر است قبل از هرچیز بدانید اگر با آمادگی و آگاهی حداکثری وارد پروژه نشوید، روزهای خوبی در انتظار شما و سرمایه تان نخواهد بود. بنابراین توصیه می کنم این مطلب را با دقت مطالعه کنید.

از نکات بسیار مهم در یک کارگاه صنعتی پرورش ماهی و آبزیان، مسائل بهداشتی و فنی مرتبط با این کارگاه هاست
از نکات بسیار مهم در یک کارگاه صنعتی پرورش ماهی و آبزیان، مسائل بهداشتی و فنی مرتبط با این کارگاه هاست

مهمترین نکات درباره آب استخر پرورش ماهی

برای راه اندازی و نگهداری یک استخر پرورش ماهی چند نکته اساسی و بسیار مهم را باید در نظر داشت. آب به عنوان تنها زیستگاه آبزیان، بدون شک مهمترین بخش هر کارگاه پرورش ماهی به شمار می رود و نگهداری از آن باید با دقت و حوصله بسیار انجام شود. pH، دما، غلظت اکسیژن، شوری و سختی آب، مهمترین نکاتی هستند که باید به صورت شبانه روزی و مداوم تحت نظر باشند. هرگونه تغییر حتی کوچک در هرکدام از این پارامترها باید به سرعت بررسی شود و در صورتی که این تغییر ریسک آسیب به ماهی را بالا می برد، به سرعت برطرف شود.

ویژگی های آب استاندارد استخر پرورش ماهی

ناگفته پیداست که آب استخر پرورش ماهی تفاوت های بنیادین با استخرهای معمولی دارد. این تفاوت در همه بخش ها کاملا مشهود است. دمای آب استخر باید متناسب با نوع ماهی باشد که در آن زندگی می کند. همه ماهی ها در یک دمای آب راحت نیستند. مناسب ترین دما برای ماهیان گرم آب مانند کپور حدود ۲۵-۱۵ درجه سانتی گراد می باشد و برای ماهیان سرد آبی مانند قزل آلا ۱۸-۱۵ درجه سانتی گراد مناسب است.

مناسب ترین دما برای ماهیان گرم آب مانند کپور حدود ۲۵-۱۵ درجه سانتی گراد می باشد و برای ماهیان سرد آبی مانند قزل آلا ۱۸-۱۵ درجه است
مناسب ترین دما برای ماهیان گرم آب مانند کپور حدود ۲۵-۱۵ درجه سانتی گراد می باشد و برای ماهیان سرد آبی مانند قزل آلا ۱۸-۱۵ درجه است

همچنین رنگ آب یک استخر استاندارد پرورش ماهی باید زرد مایل به سبز باشد. این رنگ نشان دهنده تنظیم بودن PH و مواد مورد نیاز برای زیست ماهی است. PH استاندارد برای آب چنین استخرهایی معمولا بین ۷ تا ۸ است. در یک استخر استاندارد پرورش ماهی میزان آهن باید کمتر از یک میلی گرم در لیتر باشد، میزان ازت باید دو تا سه میلیگرم در لیتر باشد، میزان فسفر نباید از نیم میلی گرم در لیتر بیشتر باشد و سختی باید حدود ۲۰۰ میلی گرم باشد.

نکته مهم دیگر میزان شوری آب است. میزان شوری استاندارد آب استخر هم رابطه مستقیمی با نوع ماهی هایی که در آن زندگی می کنند دارد. برای ماهی های آب شیرین این میزان نباید بیشتر از ۳ هزار میلی گرم باشد. استاندارد آب برای ماهی های شور بسیار متفاوت است.

آب استخر پرورش ماهی باید همواره در مقابل ورود مواد شیمیایی و اجسام خارجی کنترل شود. اکسیژن موجود در آب این استخرها هم همواره باید کنترل شود. کاهش اکسیژن می تواند به دلیل حضور موجودات میکروسکوپی مثل پلانگتون ها باشد. این موجودات اکسیژن و غذای مورد نیاز ماهی ها را از بین می برند.

آب استخر پرورش ماهی باید همواره در مقابل ورود مواد شیمیایی و اجسام خارجی کنترل شود
آب استخر پرورش ماهی باید همواره در مقابل ورود مواد شیمیایی و اجسام خارجی کنترل شود

طریقه تصفیه آب استخر پرورش ماهی

به جز مواردی که در بالا گفته شد، هر استخری بسته به اینکه چه نوع ماهی در آن پرورش داده می شود نیازمند نگهداری های مخصوص به خود و استفاده از دستگاه هایی مانند پمپ تصفیه اب استخر ماهی و فیلتر شنی تصفیه آب پرورش ماهی است. برای اطلاع از جزئیات ویژگی مورد نیاز برای آب استخر پرورش هر نوع ماهی با متخصص این کار مشورت کنید.

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین فعالیت ها در یک کارگاه پرورش ماهی، نگهداری مداوم آب استخرها است. تصفیه دائمی آب این استخرها، باعث حفظ کیفیت محصول نهایی و راندمان کارگاه می شود.

 • یکی از مهمترین کارها در تصفیه آب استخر پرورش ماهی، حفظ میزان سختی آب است. جایی که آب سخت نیست و خاک حوضچه ها اسیدی است، از آهک کشاورزی پیش از پر کردن حوضچه ‌ها و در خاک آن استفاده کنید. در مکان‌ هایی که سختی آب بالاست، از سیستم‌ های فیلتراسیون و تصفیه آب برای آب موجود در حوضچه‌ های پرورش ماهی استفاده کنید.
یکی از مهمترین کارها در تصفیه آب استخر پرورش ماهی، حفظ میزان سختی آب است
یکی از مهمترین کارها در تصفیه آب استخر پرورش ماهی، حفظ میزان سختی آب است
 • همانطور که گفته شد اکسیژن یکی از پارامترهایی است که باید همواره سطح آن را کنترل کنیم. برای افزایش میزان اکسیژن محلول می ‌توان تجهیزات تصفیه و انتقال آب حوضچه ‌های پرورش ماهی را به‌ گونه ‌ای طراحی کرد که آب به محض ورود به تأسیسات، پاشیده شود. همچنین می توان از تجهیزات هوادهی مکانیکی در هر حوضچه استفاده شود. طراحی حوضچه‌ ها می ‌تواند به‌ نوعی باشد که طول آنها در جهت عبور باد باشد.
 • برای تنظیم PH آب می توان از مواد مخصوص موجود در بازار استفاده کرد. قبل از این کار باید PH آب را اندازه بگیرید و PH مورد نیاز را باتوجه به فصل جفت گیری و گرم و سرد بودن هوا بسنجید.
 • حضور مقدار مشخصی پلانگتون برای تنظیم PH و اکسیژن موجود در آب لازم است. سطح این مقدار را می توانید به کمک مواد مخصوص این کار تنظیم کنید.
حضور مقدار مشخصی پلانگتون برای تنظیم PH و اکسیژن موجود در آب لازم است
حضور مقدار مشخصی پلانگتون برای تنظیم PH و اکسیژن موجود در آب لازم است

۸با رعایت نکات تصفیه آب استخر پرورش ماهی می توانید استخری مساعد برای رشد و پرورش ماهی های خود داشته باشید.

6 نظرات
 1. محمد می گوید

  اگه تو یه جای خیلی کوچک ؛ در حد یک چاله با عمق نسبتا کم بدون تجهیزات و بدون هزینه چگونه باید آب را تخیله کنیم؟؟

 2. هدی رضایی می گوید

  تخلیه آب استخر پرورش ماهی معمولاًبه دو روش ثقلی وپمپاژ انجام می شود و بهتر است سرعت تخلیه کم باشد تا موجب تلف شدن ماهیان نشود.

 3. میثم می گوید

  سلام.برای مشورت در مورد حوضچه های پرورش ماهی چطوری میتونم باهاتون مشورت کنم؟

 4. حمید رضاحسینی ثابت می گوید

  سلام .علت تلفات ماهی آمور چیه ،هر چند روز در میان یکی تا دوتا تلف میشن ..ممنون میشم راهنمایی کنید

 5. محمود می گوید

  سلام وعرض ادب چرا ما ایرانیها در دادن اطلاعات در مورد هرچیزی خصیص هستیم و باید از هم وطن خودمون با التماس راهکار یه کاری را بگیریم تمام سایتها گشتم که روش ساخت حوضچه پرورش ماهی را یاد بگیرم نیست یا همین مطلبی که شما گذاشتین یه مشت اطلاعاتی دستی مثلاً در مورد روش فیلتر کردن آب حواله دادی به متخصص اطفال اطلاعات کامل بزارین

 6. زمین پی سنگ می گوید

  بهترین راه تصفیه آب استخر در پیج زیر
  Zps_company_market

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نه − چهار =