شناور توالت فرنگی چه کاری انجام می‌دهد؟

0

وقتی شما مخزن توالت فرنگی را باز کنید، داخل آن اجزای مختلفی را خواهید یافت که در کنار هم عملیاتی را انجام می‌دهند که موجب پر و خالی شدن مخزن توالت فرنگی هنگام سیفون کشیدن می‌شوند. یکی از پرکارترین آن‌ها شناور نام دارد. در حقیقت شناور توالت فرنگی اصلی‌ترین قطعه است که موجب می‌شود مخزن توالت فرنگی بیش از حد پر نشود. شناور توالت فرنگی‌های قدیمی‌تر به شکل یک توپ پلاستیکی است. اما ساختار این قطعه در طول سال‌ها تغییر کرده است و با شکل و جنس‌های متنوعی ساخته شده است. هرچند امروزه هنوز هم می‌توانید شناورهای توپی شکل را در برخی از توالت فرنگی‌ها بیابید.

 • شناور توالت فرنگی چگونه کار می‌کند؟
شناور توالت فرنگی
شناور توالت فرنگی

هنگامی که دکمه سیفون توالت فرنگی فشرده می‌شود، دریچه‌ای که راه خروجی آب به سمت کاسه اصلی است باز می‌شود. پس از خالی شدن کامل آب از درون مخزن، نوبت به پر شدن آن می‌رسد. از همین دریچه آب به داخل مخزن وارد می‌شود. اما چطور می‌فهمد چقدر باید آب پر کند تا لبریز نشود؟ اینجا جاییست که شناور توالت فرنگی وارد عمل می‌شود. همچنان که آب وارد مخزن شده و آن را پر می‌کند، شناور نیز همراه با آب بالا می‌آید. وقتی آب تا حد مشخصی که برای شناور تعیین شده در مخزن پر شد، شناور به دریچه فشار وارد کرده و موجب بسته شدن آن می‌شود. در این صورت دیگر آبی وارد مخزن نمی‌شود تا لبریز شود.

در توالت فرنگی‌های قدیمی‌تر گاهی شناور در جنس مسی استفاده می‌شده است. شناورهای توپی از جنس پلاستیک تولید می‌شوند و بسیار از شناور مسی متداول‌تر هستند. با توجه به نوع توالت فرنگی، شناور توالت فرنگی با زنجیر یا میله به دریچه انتهای مخزن متصل می‌شود و با یکی از این دو اهرم آن را تکان می‌دهد.

 • انواع مختلف شناور توالت فرنگی

با توجه به انواع مدل‌های توالت فرنگی، شناور آن‌ها نیز متفاوت است. شناورها از نظر جنس، شکل و اندازه با هم تفاوت‌هایی دارند. بنابراین بسیار مهم است که هنگام تعویض شناور بدانید باید چه چیزی تهیه کنید که مناسب مخزن توالت فرنگی باشد. توالت‌های مدرن اغلب مخزن کوچکی دارند. در این صورت ممکن است برخی شناورهای موجود در بازار مناسب آن‌ها نباشند. پیشنهاد می‌شود همیشه هنگام تعویض شناور، شناور قبلی را همراه خود ببرید تا دقیقا بدانید شناور مورد نیاز شما چه سایزی است. برای این کار باید بدانید اجزای درون توالت فرنگی شما شامل کدام مدل است:

 1. سوپاپ پیستونی (Plunger-type ballcock): قدیمی‌ترین نوع است که معمولا با ساختار برنجی و توپ شناوری که با یک اهرم بلند به دریچه انتهای مخزن متصل شده است شناخته می‌شود. در مدل‌های قدیمی‌تر این توپ شناور از جنس مس بود. در مدل‌های جدیدتر از توپ پلاستیکی استفاده می‌شود. معمولا مشکلاتی که برای این نوع شناور ایجاد می‌شود با تعویض واشر دهانه دریچه قابل حل است.
 2. سوپاپ دیافراگمی (Diaphragm-type ballcock): این مدل را می‌توان با شناور توپی پلاستیکی و دریچه‎ای که به جای برنزی بودن پلاستیکی است شناخت. وقتی دیافراگم به مشکل می‌خورد و خراب می‌شود، در تئوری می‌توان آن را جایگزین کرد. اما اغلب این کار سخت است و به جای آن به طور کلی سوپاپ دیافراگمی را با یک نوع شناور کاپی تعویض می‌کنند.
 3. سوپاپ شناور (Float cup fill valve): نوع جدیدتر که از پلاستیک درست شده است. استفاده از این نوع شناور بسیار متداول است. نصب آن آسان است و مدت زمان زیادی نیز به خوبی می‌تواند عملکرد داشته باشد. تعویض این نوع شناور نیز نسبت به سایر موارد ساده‌تر است.
 4. سوپاپ بدون شناور ( Floatless fill valve): یکی دیگر از انواع جدید سوپاپ که امروزه در توالت فرنگی‌ها استفاده می‌شود. در این مدل توالت فرنگی دیگر شناوری وجود ندارد و دیافراگم کار تنظیم سطح آب را انجام می‌دهد.

فرقی نمی‌کند کدامیک از این اجزا در مخزن توالت فرنگی شما باشند چرا که در نهایت همه یک کار را انجام می‌دهند. اما هنگام تعمیر و تعویض، این اجزا خودشان را بیش از پیش نمایان می‌کنند. چرا که حالا باید با توجه به چیزی که در مخزن می‌بینید نسبت به تعویض اجزای آن اقدام کنید.

 • مشکلاتی که در اثر خرابی شناور توالت فرنگی پیش می‌آید
شناور توالت فرنگی
مخزن توالت فرنگی

اغلب مشکلات توالت فرنگی به شناور آن مرتبط است. در بسیاری از مواقع مشکلاتی نظیر خالی نشدن آب مخزن با تعویض یا تعمیر شناور توالت فرنگی برطرف می‌شود. این کار بسیار ساده است و معمولا خود فرد می‌تواند بدون کمک گرفتن از افراد متخصص انجام دهد. در ابتدا نگاهی به ایرادات احتمالی شناور توالت فرنگی خواهیم انداخت.

 1. اهرم شناور توالت فرنگی

شناور توالت فرنگی با یک اهرم به دریچه اصلی متصل است. گاهی ممکن است این اهرم به دلیل قدیمی شدن یا جا به جایی درست عمل نکند. در این صورت نیاز است تا جایگاه آن تنظیم شود. اگر مخزن توالت فرنگی شما کامل پر نمی‌شود احتمالا ایراد از اهرم شناور توالت فرنگی است. بنابراین یا آن را در جای مناسب قرار دهید یا به کل تعویض کنید.

 1. سایش داخل مخزن

اگر شناور توالت فرنگی خیلی بزرگ باشد یا به درستی در مخزن قرار نگرفته باشد در داخل بدنه مخزن ساییدگی ایجاد می‌کند. این مساله گاهی موجب می‌شود شناور در جای خود گیر کند و نتواند عملکرد درستی داشته باشد. گیر کردن شناور موجب می‌شود آب به درستی به مخزن وارد یا از آن خارج نشود. برای برطرف کردن این مشکل باید شناور کوچک‌تری تهیه کنید. گاهی تنظیم دستگیره شناور نیز به برطرف شدن مشکل کمک می‌کند.

 1. چکه کردن شناور توپی

یک شناور توپی باید توخالی باشد. اما گاهی ممکن است به علت قدیمی شدن و ساییدگی به روی بدنه شناور سوراخ ایجاد شود. در این صورت شناور توالت فرنگی از آب پر می‌شود. این کار به مرور زمان رخ می‌دهد اما نتیجه آن پر نشدن مخزن توالت فرنگی پس از کشیدن سیفون است. اگر با چنین مشکلی مواجه شدید ابتدا شناور توالت فرنگی را چک کنید تا از سوراخ نبودن آن مطمئن شوید. شناور توپی ارزان است و به راحتی تهیه می‌شود.

نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است. داخل بدنه مخزن توالت فرنگی کاملا تمیز است چرا که این مخزن به طور فیزیکی کاملا از کاسه اصلی جداست. برخی از افراد برای سفید کردن توالت فرنگی داخل این مخزن مایع سفید کننده می‌ریزند. شدیدا به شما پیشنهاد می‌کنیم چنین کاری انجام ندهید. وایتکس یا هر سفیدکننده دیگری دارای مواد شیمیایی هستند که برای اجزای درون مخزن بخصوص شناور توالت فرنگی مضر است. این مایع موجب پوسیدگی آن‌ها و عملکرد نادرستشان می‌شود.

بیشتر بدانید آشنایی با انواع سیستم تخلیه توالت فرنگی

شناور توالت فرنگی اصلی‌ترین جز آن را تشکیل می‌دهد. شناور موجب می‌شود سطح آب مخزن تنظیم شده و آب سرریز نشود. در عین حال، بسیاری از مشکلات توالت فرنگی نیز بخاطر شناور آن رخ می‌دهد. اما در هر حال تعمیر یا تعویض شناور کار ساده و ارزانی است که نیازی به هزینه بالا و فرد متخصص ندارد.

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

نصب شیرآلات و تعمیر سیفون

 • نصب شیرآلات ساختمانی و بهداشتی
 • نصب شیرآلات اهرمی، مخلوط و پیچی
 • نصب شیر ظرفشویی، روشویی و شیرآلات دیواری
 • نصب دوش حمام و شیرهای سرویس بهداشتی
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج + 15 =