کولر گازی چیست و چگونه کار می‌کند؟

0

در مقاله اسپلیت بهتر است یا کولر گازی ؟ کامل به تفاوت اسپلیت و کولر گازی پرداخنیم دو این مقاله به توضیح بیشتر کولر گازی خواهیم پرداخت . با رسیدن تابستان و هوای بسیار گرم آن اولین مسئله‌ای که فکر بسیاری را به خود مشغول می‌کند راه اندازی و یا خرید یک سیستم سرمایشی بسیار خوب است. این روزها نیز درباره انواع سیستم‌های سرمایشی مانند کولر آبی و یا کولر گازی بسیار شنیده‌اید. علاوه بر این نیز همه با وسیله کولر گازی آشنا هستیم اما شاید برای بسیاری از شما جالب باشد که بدانید نحوه کارکرد کولر گازی چیست و منظور از سیستم گرمایش و سرمایش کولر گازی چیست؟! پس اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید این مقاله از استادکار را از دست ندهید.

کولر گازی چیست؟

کولر گازی یک اسم آشنا برای تمام افراد است و به طور معمول این روزها در بسیاری از فضاهای اداری، تجاری و مسکونی این کولرها به چشم می‌خورد. به زبان ساده کولر گازی یک دستگاه تهویه مطبوع است که از دو بخش پنل( واحد داخلی- Indoor) و موتور( واحد خارجی-outdoor) تشکیل شده است. که هر کدام وظیفه مخصوصی برای تولید هوای خنک و با طروات را به عهده دارند. البته ناگفته نماند که بسته به نوع و مدل کولرگازی علاوه بر این دو واحد اصلی، تجهیزات پیشرفته دیگری نیز به کار رفته است.

کولر گازی چیست؟
کولر گازی جز دسته دستگاه‌های سرمایشی بسیار پرطرفدار است که با نوآوری و تکنولوژی به کار رفته در آن سرمای بی نظیر به همراه طروات و شادابی را در فضا ایجاد می‌کند.

تفاوت کولر گزی با کولر آبی چیست؟

قطعا یکی از معضلاتی که ممکن است هنگام خرید سیستم سرمایشی ذهن بسیاری را به خود مشغول کند مقایسه کولر آبی و کولر گازی باشد و اکثرا بر سر یک دو راهی بین خرید یکی از این دو وسیله سرمایشی قرار می‌گیرند و نمیدانند راه چاره چیست؟! در واقع این سردرگمی کاملا طبیعی است زیرا هم کولر آبی و هم کولر گازی مزایا و معایب خاص خود را دارند و ممکن است در نگاه اول نتوان یکی از آن دو را انتخاب کرد. اگر علاقه دارید بدانید مزایای کولر آبی نسبت به کولر گازی چیست مقاله ما در این باره را مطالعه فرمایید .

در این میان برای مقایسه نحوه کارکرد کولر گازی و کولر آبی می‌توان گفت که کولر آبی قطعا نسبت به کولر گازی مصرف برق بسیار کمتری دارد و چون رطوبت را در محیط بسیار افزایش می‌دهد می‌توان گفت برای مناطق خشک گزینه بسیار خوبی است.

تکنولوژی اینورتر در کولر گازی چیست ؟

اکنون به تکنولوژی اینورتر در کولر گازی خواهیم پرداخت. کولر گازی با وجود آنکه مصرف برق بالاتری دارد اما سرعت خنک کردن آن نیز بهتر است و در برخی موارد که از تکنولوژی اینورتر در آن استفاده شده است مصرف برق نیز به شدت کاهش می‌یابد . این مدل کولر برای مناطق گرمسیر و شرجی می‌تواند ایده‌آل باشد. در نتیجه هنگام خرید سیستم سرمایشی بهتر است میزان بودجه، نوع اقلیم و حتی بزرگی یا کوچکی فضا را در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب خوب و شایسته داشته باشید. اگر به دنبال روش های کاهش مصرف برق کولر گازی مقاله قبلی ما را بخوانید .

تفاوت کولر گزی با کولر آبی چیست؟
هنگام خرید کولر گازی و یا مدل کولر آبی بهتر است موارد مختلفی از جمله میزان بودجه، نوع اقلیم و  بزرگی یا کوچکی فضا را قبل از خرید در نظر بگیرید.

معرفی اجزای کولر گازی

به طور کلی می‌توان اجزا کولر گازی را به دو بخش اجزای الکتریکی و مکانیکی تقسیم کرد که در هر بخش نحوه کارکرد کولر گازی متفاوت است. در بخش مکانیکی شما با اجزای مختلفی مانند کندانسور، کمپرسور، فیلتر، واپراتور، فن موتور لوله مویی، سینی زیر کولر و خروجی هوا سرد آشنا خواهید شد و در بخش الکتریکی با قطعاتی مانند موتور الکتریکی، رله، اولود، ترموستات، موتور فن، کلیدهای چند حالته و لامپ خبر سروکار خواهید داشت.

کولر گازی چگونه کار می‌کند؟

یکی از دلایلی که سبب شده کولر گازی جز دسته سیستم‌های سرمایشی بسیار محبوب شود کاربرد تکنولوژی‌های جدید در قطعات آن است زیرا به کار بردن همین نوآوری‌ها سبب شده تا عملکرد کولر گازی فوق‌العاده بهتر شود و هیچگونه بوی ناخوشایند، گرد و غبار، باکتری و یا ویروس را در محیط پخش نکند. به طور کلی نحوه کارکرد کولر گازی با تبدیل گاز به مایع و سپس مایع به گاز صورت می‌گیرد که این پایه و اساس در تمام مدل‌های مختلف کولر گازی مشترک است.

نحوه کارکرد کولر گازی نیز بدین صورت است که داخل پنل یونیت داخلی یکسری صفحات فلزی به نام “فین” وجود دارد که مایع سرد(مبرد) را از درون خود عبور می‌دهد و در همین موقع اتفاقی که می‌افتد این است که موتور اواپراتور هوای اطراف محیط را با عمل مکش به سمت فین‌ها هدایت می‌کند. در نتیجه در اطراف فین‌ها هوای خنک تولید می‌شود که به سمت بیرون از دستگاه هدایت می‌شود تا محیط سرد شود. حال شاید برای شما جای سوال پیش بیاید که مبرد سرما از کجا به دست می‌آید؟

برای پاسخ به این سوال می‌توان گفت که مایع موجود در سیستم کولر گازی پس از خنک کردن هوای اطراف فین‌ها، با افزایش دما مواجه می‌شود که منجر به تبدیل شدن آن به گاز می‌شود. سپس این گاز وارد واحد خارجی یا همان موتور شده و پس از عبور از کمپرسور با افزایش فشار همراه می‌شود و وارد کندانسور شده و در انجا دمای خود را دوباره از دست می‌هد و تبدیل به مایع می‌شود حال این مایع با عبور از میان لوله‌های مویین افت فشار پیدا کرده و همین سبب سرد شدن بسیار زیاد می‌شود.  رفع مشکل صدای زیاد کمپرسور کولر گازی دغدغه بسیازی است می توانید مقاله استادکار را بخوانید .

علاوه بر این حتما اکثر افراد می‌دانند که علاوه بر نحوه کارکرد کولر گازی به صورت سرمایشی، عملکرد در حالت گرمایشی را نیز دارا می‌باشد بدین صورت که می‌توان به عنوان یک وسیله گرمایشی نیز در روزهای زمستان از آن استفاده کرد. اما بین این دو حالت نحوه کارکرد کولر گازی کمی متفاوت است که در ادامه توضیح مختصری درباره این عملکرد ارائه می‌دهیم.

تکنولوژی اینورتر در کولر گازی چیست ؟

نحوه کارکرد سرمایش و گرمایش در کولرهای گازی

تاکنون با اجزای مختلف کولر گازی و با بخشی از فعالیت‌های اساسی آن‌ها آشنا شدیم. حال بهتر است اطلاعاتی درباره دو مدل عملکرد متفاوت کولر گازی نیز اطلاعاتی بدست آورید. به طور مثال نحوه کارکرد کولر گازی در حالت سرمایشی بدین صورت است که گاز خنک کننده‌ای که درون کمپرسور دستگاه متراکم شده با فشار بسیار زیاد به سمت کندانسور هدایت می‌شود تا تمام گرمای خود را در آنجا از دست بدهد و تبدیل به مایع شود.

حال این مایع به کمک لوله مویی یا شیر انبساط از کندانسور خارج شده و با افت فشار بسیار زیادی همراه می‌شود که در این حالت مایع در حالت دو فاز( مابین گاز و مایع) قرار می‌گرد و سپس به سمت اواپراتور می‌رود. در اواپراتور مایع دو فازی تحت تاثیر دمای محیط قرار گرفته و تبخیر می‌شود و دوبار به صورت گاز درآمده و سرمای خود را به لوله‌های اواپراتور پس می‌دهد. حال هوای اتاق توسط یک فن داخلی به سمت داخل مکش پیدا کرده و از میان لوله‌های اواپراتور عبور می‌کند و کاملا سرد می‌شود و دوباره به سمت بیرون هدایت می‌شود و این سیکل به صورت متدوام ادامه دارد تا هوای اتاق سرد و مطبوع شود.

و اما در حالت گرمایش سیستم و نحوه کارکرد کولر گازی پیچیده‌تر و متفاوت‌تر عمل می‌کند به این صورت که به جای استفاده از سیر یا لوله یک طرفه از یک لوله چهار طرفه استفاده می‌شود و این بار گاز سرد کننده در کمپرسور گرم می‌شود و سپس به صورت مستقیم به سمت اواپراتور هدایت شده و در آنجا با از دست دادن گرما باعث گرم شدن لوله‌ها اواپراتور و در نتیجه گرم شدن محیط اطراف می‌شود.

نحوه کارکرد سرمایش و گرمایش در کولرهای گازی

سخن آخر

به طور کلی تکنولوژی با پیشرفت خود آسایش بیشتر برای مردم فراهم کرده است و نمونه بارز آن را می‌توان در تابستان گرم وقتی در معرض باد مستقیم خنک و مطبوع کولر گازی قرار گرفته‌ای و لذت می‌برید را می‌توان مشاهده کرد. در نتیجه استفاده از کولر گازی بخصوص مدل‌های جدید و کم مصرف آن مانند کولر گازی اینورتر می‌تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شانزده − 4 =