دوربین مداربسته مخفی چیست؟ نحوه تشخیص آن چگونه است؟

1

دوربین مداربسته مخفی می تواند یک راهکار موثر برای ایجاد امنیت در محل کار یا محیط زندگی شما باشد. اما ابتدا باید بدانیم که این دوربین ها چه خصوصیاتی دارند. بسیاری از افراد در مورد این سوال دارند که آیا دوربین مدار بسته صدا ها را ضبط میکند یا نه؟ در این مورد مطلبی نوشته ایم. در مبحث دوربین‌های مداربسته ما انواع مختلفی از آن ها را داریم که با توجه به کاربردشان دارای شکل ظاهری متفاوتی هستند. البته دوربین های مداربسته بر اساس ویژگی های مختلفی دسته بندی می شوند. یک دسته بندی بر اساس شکل ظاهری آنهاست. به طور کلی دسته بندی دوربین های مداربسته بر اساس ظاهرشان به ترتیب زیر است:

 • دوربین مداربسته دام
 • دوربین مداربسته بولت
 • دوربین مداربسته اسپید دام
 • دوربین مداربسته باکس
 • دوربین مداربسته پینهول یا مینیاتوری
 • دوربین مداربسته پینهول

هر کدام از دسته های مذکور دارای شکل ظاهری و ویژگی های خاص خود است. اما در این مطلب ما قصد داریم در مورد دوربین های مداربسته پینهول یا مینیاتوری صحبت کنیم که به عنوان دوربین مداربسته مخفی یا جاسوسی مورد استفاده قرار می گیرند.

دوربین مداربسته پینهول یا مینیاتوری

دوربین مداربسته پینهول یا مینیاتوری دوربین هایی در ابعاد بسیار کوچک هستند. ابعاد کوچک این دوربین ها باعث شده تا بتوان آن ها را به راحتی در هر مکانی مخفی نموده و محیط مورد نظر را مشاهده کرد. این نوع از دوربین ها را به راحتی می توان در اشیا مختلفی مانند گلدان، ساعت دیواری، پشت تابلو ها و سایر وسائل تزئینی جاسازی کرد.

دوربین مداربسته مخفی یا جاسوسیآیا امکان ضبط تصاویر در شب با استفاده از دوربین مخفی وجود دارد؟

در بازار کنونی سیستم های مداربسته اغلب دوربین ها دارای امکان دید در شب هستند. قابلیت دید در شب با استفاده از نور مادون قرمز انجام می شود. اما در مورد دوربین مداربسته مخفی امکان استفاده از آن وجود ندارد زیرا در صورت وجود، مادون ها روشن شده و مخفی کردن آن دشوار می گردد.

آیا نصب دوربین مداربسته مخفی نیاز به مجوز دارد؟

بله نصب دوربین مداربسته مخفی در اماکن عمومی به منظور به دست آوردن مدرک و استفاده بر علیه افراد، نیازمند مجوز های لازم است و افراد برای گرفتن مجوز نصب آن باید به نیروی انتظامی و یا مراجع قضایی ذیربط مراجعه کند. بدون داشتن مجوزهای لازم نصب دوربین مداربسته مخفی به منظور استفاده از آن علیه افراد جریمه و یا پیگرد قانونی در پی خواهد داشت.

کاربرد دوربین مداربسته مخفی

دوربین مداربسته مخفی می تواند کاربردهای فراوانی داشته باشد. برای مثال در مشاغل خاص مانند شغل پرستاری و یا اماکنی مانند مهد های کودک جهت کنترل و نظارت بر رفتار پرسنل راهکار خوبی است. همچنین در اقدامات قانونی که از طرف مامورین قانون به منظور کشف جرم و یا دستگیری مجرمین انجام می شود کاربرد فراوانی دارد.

مزایای دوربین مداربسته مخفی

نصب دوربین مداربسته در محل به صورت مخفی می تواند مزایای زیر را به همراه داشته باشد.

 • جلوگیری از وقوع جرم: چنانچه شما دوربین مداربسته خود را به صورت آشکار در محل نصب نمایید. ممکن است باعث شود تا سارقین یقین یابند که حتما چیز با ارزشی در محل شما وجود دارد و آنها را تشویق به سرقت کند.
 • جلوگیری از خرابکاری: همچنین اگر دوربین مدار بسته خود را به صورت علنی نصب نمایید مجرمین باخبر شده و به راحتی می توانند اقدام به قطع کردن سیم ها و یا دستکاری کردن دوربین شما کنند.

از کجا بفهمیم مکانی دارای دوربین مخفی است؟

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که به فروشگاهی رفته و از اتاق پرو آن استفاده کنید. همیشه داستان های ترسناکی از وجود دوربین مخفی در اتاق های پرو به گوشمان می خورد فارغ از صحت داشتن و یا نداشتن این قبیل مسائل، آشنایی با اقدامات پیشگیرانه در شرایط مشابه راه حل عاقلانه ای به نظر می رسد.
راهکارهای کمی برای تشخیص دوربین مدار بسته در محل وجود دارند. اما ما می توانیم با ارزیابی و دنبال کردن شواهد موجود در محل تا حدودی به هدف خود برسیم. یکی از این روش ها این است که هنگامی که دوربینی در محل نصب می گردد، حتما برای تامین برق و یا انتقال تصویر آن از سیم کشی هایی استفاده می گردد. پس برای آگاهی از وجود دوربین مداربسته مخفی در محل می توانیم محل مورد نظر را از نظر وجود سیم کشی مورد بررسی قرار دهیم. اما ممکن است در محل مورد نظر از دوربین های مداربسته بی سیم یا وایرلس استفاده شده باشد. در این صورت باید چکار کنیم؟

یکی از روش هایی که البته صحت آن را تایید نمی کنیم و نیاز به بررسی بیشتری دارد این است که ابتدا چراغ را خاموش می کنیم سپس یک کاغذ را برداشته آن را لوله کرده و بر روی یک چشم خود می گذاریم در این حالت چشم دیگر خود را بسته و با استفاده از یک چراغ قوه و یا نور گوشی به بررسی محل مورد نظر می پردازیم. در حین بررسی اگر چشممان به نور ضعیف کوچک و درخشانی خورد احتمال دارد که مکان مورد نظر مجهز به دوربین باشد.

تشخیص دوربین با استفاده از اپلیکیشن

راه حل دیگر برای تشخیص دوربین مداربسته مخفی در محل استفاده از نرم افزارهایی است که برای این منظور طراحی شده اند. با نصب این اپلیکیشن ها بر روی گوشی خود می توانید وجود دوربین را بررسی کنید. از جمله این نرم افزار ها می توان به اپلیکیشن Hidden Camera Detector اشاره نمود. اپلیکیشن Hidden Camera Detector هم برای اندروید و هم برای ios موجود است. این نرم افزار یکی از بهترین اپلیکیشن‌های موجود برای تشخیص دوربین مداربسته مخفی که به صورت رایگان می توانید آن را دانلود کنید.

نحوه کار با این اپلیکشین به این صورت است که ابتدا آن را از اینترنت دانلود کرده و بر روی گوشی خود نصب نمائید. بعد از نصب اپلیکیشن آن را اجرا کنید. سپس با استفاده از گوشی خود به بررسی محل مورد نظر بپردازید. چنانچه دوربین مداربسته ای در محل نصب شده باشد، صفحه نرم افزار مورد نظر شروع به نمایش نقطه ای قرمز رنگ می کند. البته چنانچه دستگاه دیگری در محل وجود داشته باشد که تولید اشعه کند نیز اپلیکیشن آن را نشان می دهد. اما به صورت کلی چنانچه عدد وسط دایره در صفحه اپلیکیشن به ۱۰۰ نزدیک شوذ احتمال وجود دوربین مداربسته مخفی در مکان مورد نظر بسیار بالا است. همچنین را ه حل دیگر استفاده از اپلیکیشنی با نام Glint Finder است که تشخیص دوربین را با استفاده از تشخیص انعکاس نور لنزها دوربین‌ها انجام می دهد.

آیا شما نیز روش های دیگری برای تشخیص دوربین مداربسته مخفی می شناسید؟ با ما در میان بگذارید…

1 نظر
 1. روح الاه می گوید

  سلام پوتین است اتفاقی دوربین گوشی روشن بود بعدازظهر نگاه کردن فیلم متوجه شدم در اطاق کارستان پنجره چراغها نورانی چشمک میزنند ولی هرچه جستجو کردم چیزی نیافته لطفا راهنمایی فرماید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 17 =