چراغ رشد گیاه چیست و به چه کار می‌آید؟

وجود گیاهان آپارتمانی در فضای خانه می‌تواند محیط را پر از احساس خوب کرده و مزایای بسیاری را نیز به دنبال خود داشته باشد. این موضوع، تا حدی مشخص و روشن است که دیگر نمی‌توان دلیلی برای انکار آن مشخص کرد. با این وجود، طبیعتاً بسیاری از افراد به لحاظ وجود شرایطی همچون نور کم و یا موارد دیگر نمی‌توانند گیاهان موردعلاقه‌شان را آن‌طور که می‌خواهند در خانه‌شان نگهداری کنند. خبر خوب آنکه در چنین شرایطی، تکنولوژی به کمکشان می‌آید و با ارائه یک راهکار اصولی و مناسب، مشکل را به طور کلی برطرف می‌کند: چراغ رشد گیاه!

چراغ رشد گیاه چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت که چراغ رشد که به آن چراغ گیاه نیز گفته می‌شود، در واقع به عنوان یک منبع نوری شناخته می‌شود که دقیقاً مطابق نور خورشید شبیه‌سازی ‌شده و در نتیجه می‌تواند یک نور مشخص و مناسب الکترومغناطیسی را برای تحریک و همین‌طور تقویت فتوسنتز گیاه از خود منتشر کند.

چراغ رشد شامل انواع بسیار متفاوتی می‌شود که از میان آنها می‌توان به چراغ متال هالید، فلورسنتی، LED و همین‌طور چراغ با سدیم فشار بالا اشاره کرد. تقریباً می‌توانیم با اطمینان بگوییم که چراغ‌های رشد گیاه LED بهترین و کارآمدترین نوع این محصولات به شمار می‌روند. این مدل‌ها با بازدهی نوری بالای خود و همین‌طور گرمای تابشی و محیطی کم می‌توانند رشد و شادابی گیاه را افزایش داده و زیبایی محیط را نیز به مراتب بیشتر کنند. به همین دلیل هم هست که غالباً وقتی صحبت از چراغ رشد گیاه می‌شود، در ذهن افراد، لامپ کم‌مصرف برای رشد گیاه شکل خواهد گرفت. با مروری بر بهترین روش‌های نگهداری گیاهان آپارتمانی می‌توانید در مورد نیازهای گیاهان خود اطمینان حاصل کنید.

آیا لامپ‌های معمولی برای پرورش گل‌ها و گیاهان مناسبند؟
چراغ رشد گیاه به چه کار می‌آید؟

 چراغ رشد گیاه کدام نیاز گیاه را برطرف می‌کند؟

طبیعی است که علاوه بر تمامی شرایط مهم و مؤثر در رشد گیاه، همچون آبیاری، کوددهی و… مسائل مهم و اولیه‌ای همچون دریافت نور و همین‌طور ایجاد عمل فتوسنتز نیز می‌توانند رشد و طراوت گیاه را به طور کامل تحت تأثیر خود قرار دهند. این دقیقاً همان چیزی است که توسط چراغ‌های رشد گیاه به طور کامل به انجام می‌رسد.

در واقع، چراغ‌های رشد گیاه به شما کمک می‌کنند که در محیط‌های آپارتمانی که نور مناسبی برای رشد گیاه وجود ندارد، بتوانید تکنولوژی را در جهتی استفاده نمایید که مطابق با استانداردهای نوری گیاه، به دریافت نور و همین‌طور ایجاد عمل فتوسنتز گیاه کمک نماید. در کنار این موارد، باید اشاره کنیم که چراغ‌های رشد گیاه مزایای بسیار دیگری همچون مصرف پایین انرژی، افزایش سرعت رشد گیاه، ایجاد طیف‌های مفیدی برای فتوسنتز، عدم تولید گرما، طول عمر بالا، عدم افت نوری و همین‌طور حداکثر توان نوری از انرژی را نیز شامل می‌شوند که تمام این موارد، این محصولات را به انتخابی هوشمندانه و درست تبدیل می‌کند. برای خرید گیاهان مناسب برای اداره : راهنمای کامل خرید گیاهان مقاوم را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

آیا برای هر گیاه و محیطی می‌توان از این لامپ استفاده کرد؟

از آنجایی که نور، مهم‌ترین ویژگی و قابلیت این دستگاه به حساب می‌آید می‌توان گفت که میزان نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی، مهم‌ترین ملاک برای انتخاب خواهد بود. به همین دلیل نیز طبیعتاً لازم است که بتوانید متناسب با نیاز گیاه خود، چراغ رشد گیاه را انتخاب کنید.

اصولاً گیاهان از نظر میزان نور مورد نظرشان در سه دسته گیاهان سایه‌دوست، گیاهان آفتاب‌دوست و همین‌طور خنثی تقسیم می‌شوند، چراغ‌های رشد گیاه نیز به گونه‌ای طراحی می‌شوند که شما بتوانید از آنها متناسب با میزان نیاز و احتیاج گیاه خود استفاده کنید. شما می‌توانید در زمان تهیه چراغ رشد خود، تمامی جوانب و مسائلی از جمله میزان نور مورد نیاز، گرایش‌های خاص گیاه، اندازه‌های متفاوت آن و… را در نظر بگیرید و در نهایت نیز چراغ رشد گیاه مناسب را خریداری نمایید.

نکته مهمی که باید در زمان استفاده از چراغ رشد در نظر داشته باشید، این است که در صورتی که نور مناسب گیاه را با چراغ رشد تأمین می‌کنید لازم است میزان آبیاری را از حالت معمول، کمتر کنید. چرا که با وجود چراغ رشد، دیگر تبخیری در گیاه و خاک آن صورت نمی‌گیرد و در چنین شرایطی نیز آبیاری بیش از اندازه می‌تواند موجب آسیب زدن به گیاه شود. در کنار این به خاطر داشته باشید که لازم است حتماً میزان آب اضافی که در زیرگلدانی جمع شده است را خالی کنید تا مانع از رسیده هوا به ریشه گیاه نشود.

نور مصنوعی برای گیاهان آپارتمانی
چراغ رشد گیاه را می‌توان برای تمامی گیاهان آپارتمانی استفاده کرد.

ویژگی‌های مهم برای خرید

اگر تصمیم به خرید چراغ رشد گیاه گرفته‌اید، لازم است که به چند مسئله کلی و مهم توجه داشته باشید:

۱- رنگ لامپ

اولین موضوع، رنگ لامپ رشد گیاه است. به طور کلی باید گفت که نور ال ای دی در این محصول می‌تواند سرعت رشد گیاه شما را به مراتب افزایش دهد. توصیه‌ای که برایتان داریم این است که در زمان خرید محصول خود، به دنبال چراغی باشید که بتواند تمامی رنگ‌های نور خورشید را منتشر کرده و با نور آبی و قرمز نیز تنظیم گردد.

۲- فاصله چراغ رشد

مسئله بعدی که باید به آن توجه داشته باشید فاصله‌ای است که لازم است میان گیاه شما و همین‌طور چراغ وجود داشته باشد. معمولاً حدود فاصله 25 الی 30 سانتی‌متری می‌تواند کافی باشد. با این حال توجه داشته باشید که مقدار فاصله کمتر از این حدود می‌تواند منجر به سوختن گیاه شما شود. برای تشخیص فاصله استاندارد و مناسب می‌توانید دستان خود را در نزدیکی برگ گیاه نگه‌ دارید و اگر احساس گرما کردید، مطمئن باشید که لازم است فاصله لامپ و گیاه را افزایش دهید.

۳- اندازه و توان چراغ

نکته بعدی، اندازه و توانی است که چراغ رشد گیاه شما دارد. معمولاً لامپ‌های LED موجود در بازار از 15 وات به بالا هستند. این یعنی شما می‌توانید متناسب با نیاز گیاه خود، دست به خرید چراغ‌های ال ای دی متفاوت بزنید.

۴- عمر مفید چراغ

معمولاً می‌توان گفت که چراغ‌های رشد گیاه دارای عمر نسبتاً طولانی حدود 8 سال هستند. با این حال، طبیعی است که میزان استفاده و همین‌طور تداوم آن نیز می‌تواند در این طول عمر، مؤثر باشد. یعنی برای مثال اگر دستگاه شما به صورت شبانه‌روزی مورد استفاده قرار بگیرد، طبیعتاً طول عمر کمتری خواهد داشت.

۵- نور لازم برای گیاه

طبیعی است که شما باید در زمان خرید این محصول به میزان نور مورد نیاز گیاهتان نیز توجه داشته باشید. اصولاً گیاهان روزبلند حدودا به 12 تا 16 ساعت نور احتیاج دارند. این در حالی است که گیاهان روزکوتاه با حدود 9 الی 12 ساعت نورگیری نیز می‌توانند رشد خوبی داشته باشند. یادتان باشد که چراغ رشد گیاه شما بهتر است که در طی روز بین 6 الی 10 ساعت خاموش باشد تا گیاهان شما بتوانند به نیاز به تاریکی خود برای بلوغ و تولید نیز دست یابند. به نظر شما مکان مناسب گیاهان آپارتمانی و گل‌های خانگی کجاست؟

معرفی چند مدل چراغ رشد گیاه

اصولاً چراغ‌های رشد گیاهی که امروزه در بازار موجود هستند، از اشکال بسیار متنوعی برخوردارند و بنابراین شما می‌توانید متناسب با سلیقه و همین‌طور نیاز خود، از آنها استفاده نمایید. برای مثال چراغ پایه‌دار رشد گیاه، چراغ‌های رشد گیاه ایستاده، گیره‌ای، منحنی، دیواری، مدل‌های پروژکتوری، والواشر، سرپیچ دار و… همه و همه از جمله مدل‌های چراغ رشد گیاه هستند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

استفاده از انواع چراغ رشد گیاه در خانه
چراغ ایستاده رشد گیاه
چراغ پایه‌دار رشد گیاه
چراغ پایه‌دار رشد گیاه
بهترین مارک لامپ رشد گیاه
لامپ سرپیچ‌دار گیره‌ای مخصوص رشد گیاهان
لامپ کم‌مصرف برای رشد گیاه
لامپ پروژکتوری رشد گیاه
چراغ وال واشر ال ای دی برای رشد گیاه
چراغ وال واشر ال ای دی برای رشد گیاه

سخن پایانی

وقتی تصمیم به نگهداری از یک یا چند گیاه آپارتمانی می‌گیرید لازم است که مسئولیت آن را نیز به صورت تمام و کمال بر عهده بگیرید. انتخاب درست چراغ رشد گیاه هم در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در نتیجه لازم است که حتماً پیش از تهیه و خرید این محصول به طور کامل با چم‌وخم‌های آن آشنا شده و در نهایت محصولی را خریداری کنید که مطابق با نیازهای گیاهان شما تعریف و تنظیم شده‌اند.

سمپاشی باغچه و فضای سبز

سمپاشی باغچه و فضای سبز

  • نابود کردن انواع آفت‌ها
  • قارچ‌ها و علف‌های هرز
  • ازبین بردن انواع حشرات، موریانه و...
دریافت این خدمت از استادکار

طلوع حقیقت
کارشناس زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه شهید بهشتی، سال‌هاست که می‌نویسد و به ترجمه و نویسندگی، آن هم در حوزه‌های مختلف، علاقه بسیار زیادی دارد. رشته تحصیلی‌اش این علاقه را چندین و چند برابر کرده و به همین دلیل هم همچنان در این مسیر حرکت می‌کند. طلوع شاعر است و علاقه بسیار زیادی هم به انواع و اقسام حوزه‌های هنری دارد. ورزش می‌کند و سعی می‌کند که کتاب خواندن را نیز فراموش نکند.