ارتفاع مناسب پریز برق چقدر است؟

4

سازمان استاندارد بین‌المللی برق (NEC) در مورد ارتفاع پریز و کلید می‌گوید، تعیین محل نصب بهتر است متناسب با شرایط مصرف‌کننده مشخص شود. در شرایط خاص ارتفاع پریز می‌تواند متناسب با شرایط صاحب‌ ملک متغیر باشد و ارتفاع پریز پایین‌تر با بالاتر از استاندارد قرار بگیرد. با این‌ حال افراد متخصص سیم‌کشی و طراحی مدار برق ساختمان به دنبال قوانین و استانداردهایی هستند تا به‌واسطه رعایت آن‌ها در شرایط معمول بتوانند کلید و پریز را در ارتفاع و محل مناسب قرار دهند تا اکثر مردم بتوانند از آن‌ها به‌درستی استفاده کنند.

تعیین محل نصب و ارتفاع پریز و کلید برق

در ساختمان‌ها به‌طور معمول ارتفاع پریز و کلید برق روی دیوار بر اساس استاندارد نصب تعیین می‌شود و در این استاندارد ارتفاع نصب کلید و پریز از کف 121 تا 132 سانتی‌متر است. اولین دلیل این ارتفاع نصب کلید و پریز این است که اکثر افراد بتوانند در حالت ایستاده به‌ راحتی از آنها استفاده کنند. دومین دلیل نصب آسان کناف در حین ساخت دیوار است.

ورق‌های استاندارد کناف دارای عرض 121 سانتی‌متر هستند و چون در بیشتر ساخت‌ و سازهای جدید از کناف به‌جای گچ‌کاری استفاده می‌شود، اگر ارتفاع نصب کلید و پریز در فاصله 121 سانتی‌متری از کف باشد، اندازه‌گیری، علامت‌گذاری و برش صفحه‌های کناف آسان‌تر شده و راحت‌تر نصب می‌شوند.

در نتیجه می‌توانید جعبه کلید و پریز برق را در قسمت بالا، پایین و روی علامت در ارتفاع 121 سانتی‌متری نصب کنید. تکنسین‌ها به‌ راحتی می‌توانند محل نصب کلید و پریز را برش دهند تا جعبه پشت پریز در آن قرار بگیرد. قرار دادن لبه پایینی کلید و پریز در 121 سانتی‌متری از کف به این معنی است که ارتفاع پریز و کلید از سطح زمین 132 سانتی‌متر است. این کار به تکنسین نصب کلید و پریز اجازه می‌دهد تا آن‌ها را در صفحه بالایی کناف قرار دهد، درحالی‌که لبه بالایی صفحه کناف پایینی روی لبه پایین کلید و پریز قرار دارد.

برای یادگیری نحوه تعویض کلید و پریز توسط خودتان می‌توانید مطلب آموزش تعویض کلید و پریز در خانه را مطالعه کنید.

ارتفاع استاندارد نصب کلید و پریز
برای استفاده راحت از کلید و پریز برق باید آن‌ها را در ارتفاع مناسب نصب کنید.
سیم کشی و برق کاری

سیم‌کشی و برق‌کاری

 • سیم‌کشی رو‌کار و تو‌کار
 • سیم کشی برق سه فاز و تک فاز
 • خدمات برقکاری و سیم کشی برق خانگی و صنعتی
 • تعویض و نصب کلید و پریز برق
دریافت این خدمت از استادکار

تغییر ارتفاع پریز و کلید در شرایط خاص

همان‌طور که گفتیم ارتفاع پریز و کلید بین 121 تا 132 سانتی‌متر است، ولی در شرایط خاص مانند ساختمان‌هایی که افراد معلول در آن زندگی می‌کنند، باید ارتفاع نصب را تغییر دهید. در این مکان‌ها ارتفاع نصب کلید و پریز باید پایین‌تر از ارتفاع استاندارد باشد تا این افراد بتوانند راحت‌تر از آن‌ها استفاده کنند.

تغییر ارتفاع پریز و کلید برای افراد با محدودیت‌های جسمی

اگر اعضای خانواده‌ کوتاه‌قدتر از حد متوسط باشند یا یکی از افراد خانواده از ویلچر استفاده کند، احتمالا نیاز است ارتفاع نصب کلید و پریز پایین‌تر از استاندارد قرار گیرد تا دسترسی بهتری داشته باشند. به همین دلیل سازندگان توصیه می‌کنند کلید و پریزها در فاصله 91 سانتی‌متری از کف نصب شوند.

در تمام ساختمان‌ها نصب کلید و پریز بر اساس دستورالعمل‌های تعیین شده انجام می‌شود، پس شاید نیاز باشد تغییراتی در محل نصبشان ایجاد کنید. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم مطلب راهنمای کامل سیم کشی خانه توسط خودتان را مطالعه کنید تا در صورت امکان خودتان بتوانید این تغییر را انجام بدهید.

ارتفاع پریز و کلید بین کابینت

ارتفاع پریز و کلید نصب شده در دیوار بین کابینت‌های زمینی و دیواری نسبت به سن ساختمان و نوع کابینت متفاوت است. به‌طورکلی ارتفاع نصب آن‌ها باید حدود 10 سانتی‌متر بالاتر از صفحه کابینت باشد. از آنجا که ارتفاع استاندارد اکثر کابینت‌های پایینی با احتساب کانتر و پایه از کف حدود 90 سانتی‌متر است؛ ارتفاع نصب کلید و پریزها در بین کابینت‌ها باید حداقل 101 سانتی‌متر از کف باشد.

موقعیت قرارگیری کلید و پریزهای دیواری در بین کابینت‌ها بسته به شرایط خاص مانند محل نصب کابینت‌های بالایی می‌تواند تغییر کند. برخی از پیمانکاران سعی می‌کنند کلید و پریزها را وسط دیوار بین کابینت بالایی و پایینی نصب کنند.

ارتفاع نصب کلید و پریز بین کابینت آشپزخانه
پریز برق بین کابینت نباید نزدیک شیر آب نصب شود؛ بلکه باید از سطح روی کابینت فاصله داشته باشد تا در صورت خیس شدن سطح کابینت، آب وارد پریز برق نشود.

تعداد پریز در آشپزخانه

برای مشخص کردن تعداد پریزها در آشپزخانه و محل نصب آن‌ها، باید تعداد لوازم برقی مانند هود، چای‌ساز، ماکروویو، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و دیگر لوازم را محاسبه و بر اساس محل قرارگیری لوازم، محل نصب پریزها را مشخص کنید.

برای اینکه آشپزخانه ایمن و راحتی داشته باشید، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • کلیدها و پریزهای برق در آشپزخانه باید دور از شیر آب، لوله فاضلاب و مکان‌های مرطوب قرار بگیرند.
 • پریز برق نباید بالای اجاق‌ گاز و نزدیک شعله آتش نصب شود.
 • فاصله آن‌ها نباید با دستگاه برقی بیش از 1 متر باشد.
 • از یک پریز برق برای تأمین برق چند وسیله استفاده نکنید.

نکته: کلید و پریزهای صنعتی را از دستگاه جدا کنید

بعضی از دستگاه‌های صنعتی گرمای بسیار زیادی تولید می‌کنند. در نصب این دستگاه دقت کنید که کلید و پریز با فاصله از دستگاه نصب شود، ارتفاع نصب آن‌ها در بسیاری از مواقع کمی بالاتر از استاندارد و بین 101 تا 132 سانتی‌متر است.

ارتفاع پریز ماشین لباسشویی و ظرفشویی

در هنگامی که کلید یا پریز ماشین لباسشویی و ظرفشویی در بالای کابینت قرار دارد، باید از همان دستورالعمل‌ها و استانداردهایی که قبلاً گفته شد، استفاده کنید. اگر قرار است این وسایل در زیر کابینت یا زیر سینک ظرفشویی نصب شوند، کلید و پریز را تا حد ممکن در بالاترین ارتفاع نصب کنید تا قطع و وصل کردن برق آسان‌تر انجام شود.

ارتفاع پریز ماشین لباسشویی و ظرفشویی باید حداقل 30 سانتی‌متر بالاتر از محل خروجی لوله آب یا فاضلاب باشد. در مکان‌هایی که پریز برای ماشین ظرفشویی وجود نداشته باشد، ممکن است بخواهید پریز اضافه کنید تا برق ماشین ظرفشویی تأمین شود، در این مواقع می‌توانید از پریزهای روکار در کنار پریز ماشین لباسشویی استفاده کنید تا سیستم برق‌رسانی هر دو دستگاه از هم جدا باشد و در کار هیچ‌کدام اختلال ایجاد نشود.

ارتفاع پریز ماشین لباسشویی و ظرفشویی
پریز ماشین لباسشویی و ظرف‌شویی نباید نزدیک شیر آب و لوله فاضلاب باشد.

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

نصب و سرویس ماشین ظرفشویی

 • تعمیر انواع ماشین ظرفشویی
 • تعمیر ماشین ظرفشویی رومیزی و ایستاده
 • راه اندازی و نصب ماشین ظرفشویی های مختلف
 • تعمیر موتور ظرفشویی و تعمیر مخزن رزین
دریافت این خدمت از استادکار

محل نصب کلید برق وان آب داغ و جکوزی

محل نصب کلید تایمردار پمپ و هیتر آبگرم وان و جکوزی از اهمیت زیادی برخوردار است و باید برای نصب این کلید حداقل فاصله ۱۲ سانتی‌متری با وان یا جکوری را رعایت کنید. دلیل وجود این فاصله این است که فرد در زمان استفاده از وان یا جکوزی به کلید برق دسترسی نداشته باشد و از شوک‌های احتمالی جلوگیری شود. شما می‌توانید برحسب نیاز ارتفاع پریز و کلید تایمردار را بالاتر از حد استاندارد و بین 121 تا 132 سانتی‌متر قرار بدهید تا از دسترس کودکان دور باشد.

نتیجه‌گیری

شاید ارتفاع و محل نصب کلید و پریز موضوعی پیش‌ پا افتاده‌ای باشد، اما در واقعیت فرایند بسیار مهمی است. اگر ارتفاع نصب کلید و پریز مطابق استاندارد نباشد، امکان دارد در بعضی از مواقع برای افراد خطرات جانی همراه داشته باشد، مانند زمانی‌ که کلید و پریز نصب شده در حمام در معرض برخورد با آب است و می‌تواند موجب برق‌گرفتی شود.

برای آشنایی بیشتر با برق می‌توانید مطلب مفاهیم پایه درباره برق که هر کسی باید بداند را مطالعه کنید

منبع: thespruce

دانلود اپلیکیشن استادکار

 • نسخه IOS استادکار
 • نسخه اندروید استادکار
 • دریافت از اپ استور و سیب اپ
 • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار
4 نظرات
 1. نسیم می گوید

  سلام
  ماشین لباسشویی به برق وصل ولی کار نمیکنه چرا؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   جریان برق پشت پریز را به وسیله فازمتر کنترل کنید اگر برق جریان داشت ایراد از دوشاخه برق ماشین لباسشویی یا سیستم برقی داخل آن است.

 2. ب م می گوید

  داخل پریز برق حالت سوختگی به وجود آمده اشکالی نداره ازش استفاده کنم؟

  1. مهدی صاحبی می گوید

   سلام
   حالت سوختگی و سیاه شدن داخل پریز برق می‌تواند خطرناک باشد و به سیم کشی یا وسایل برقی آسیب برساند، قبل از استفاده با متخصص مشورت کنید تا مشکل را برطرف کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

12 − 8 =