مشاعات ساختمان چیست؟ نظافت مشاعات ساختمان یعنی چه؟

0

زندگی در آپارتمان و در مجاورت شمار نسبتاً زیادی از افراد دیگر ما را ملزم به رعایت برخی از قوانین می‌کند تا بدین ترتیب نظم و نظافت، امنیت و آسایش تمامی ساکنان آپارتمان تأمین شود. این قوانین توسط نهادهای قانون‌گذار به تصویب رسیده‌اند و مالکان تمامی واحدها در تمامی آپارتمان‌ها ملزم به رعایت آن‌ها هستند. پرداخت پول شارژ ساختمان، که قسمتی از آن صرف نظافت مشاعات می‌شود، نمونه‌ای از این قوانین است. هر خانواده می‌توان خود در مورد چگونگی نظافت قسمت‌های داخلی آپارتمانش تصمیم‌گیری نماید این در حالی است که تصمیم‌گیری در مورد چگونگی نظافت قسمت‌های مشاع آپارتمان به این صورت نیست. در این نوشته تصمیم داریم مفهوم مشاعات یک آپارتمان را مورد بررسی قرار داده و در مورد نظافت خانه و مشاعات آن توضیحات بیشتری را در اختیار شما قرار دهیم.

منظور از قسمت‌های مشاع یک آپارتمان چیست؟

منظور از قسمت‌های مشاع ساختمان قسمت‌هایی است که مالکیت آن در اختیار هیچ کدام از واحدهای ساختمان نبوده و در نتیجه مالکان تمامی واحدها در این قسمت‌ها سهم داشته و موظف به انجام اقدامات لازم جهت نگهداری از آن‌ها هستند. مشاعات ساختمان درتملک اختصاصی هیچ از مالکان نیست و در نتیجه مالک یک واحد از آپارتمان مجاز نیست تا بدون موافقت تمامی مالکان دیگر، یکی از مشاعات آپارتمان را بفروشد و یا اجاره دهد. وظیفه‌ای که هر یک از مالکان نسبت به قسمت‌های مشاع ساختمان دارند، بر اساس نسبت مالکیت آن‌ها و مساحت آپارتمانی که در تملکشان تعیین می‌شود.

کدام بخش‌ها جز مشاعات ساختمان هستند؟

راه‌پله‌ها، آسانسورها و بالابرها، اسکلت آپارتمان، حیاط آپارتمان (چنان‌چه در سند تحت تملک هیچ از واحد نباشد)، نمای ساختمان، انبارهای مشترک، پارکینگ‌های مشترک، پشت‌بام، اتاق سرایداری، لابی آپارتمان، انشعابات آب و برق مشترک، لوله‌کشی‌ها و سیم‌کشی‌های برق بیرون از هر واحد از آپارتمان، زمین آپارتمان، چاه، تأسیسات و موتورخانه، استخر و … از جمله قسمت‌هایی از ساختمان هستند که می‌توان آن‌ها را جزو مشاعات ساختمان دانست.

بیشتر بدانید شرکت خدمات نظافت منزل در غرب تهران

 چه نکاتی را در نظافت خانه و مشاعات بایستی مد نظر داشت؟

آن‌چه در نظافت خانه و مشاعات بیش از همه‌ی نکته‌ها حائز اهمیت است این است که مالکان درک درستی از این مسئله داشته باشند که تصمیم‌گیری در مورد چگونگی نظافت قسمت داخلی آپارتمان هر مالک با تصمیم‌گیری در مورد چگونگی نظافت مشاعات آپارتمان تفاوت دارد. به عنوان مثال ممکن است یک مالک خود هر هفته یک‌بار شخصاً اقدام به نظافت کلی واحد خود نماید یا ماهی یک بار از یک شرکت خدماتی درخواست اعزام نظافتچی برای انجام امور نظافت مربوط به واحد خود را داشته باشد. این در حالی است که تعداد دفعات نظافت قسمت‌های مشاع آپارتمان و همچنین نحوه‌ی انجام آن، توسط مدیر یا هیئت مدیره‌ی ساختمان، که منتخب تمامی مالکان هستند، انتخاب می‌شود.

هزینه مشاعات ساختمان به عهده کیست؟

تمامی مالکان موظف هستند که هزینه‌ی نظافت و نگهداری از مشاعات را، با توجه به مساحت واحد تحت تملک خود و بر اساس تصمیم مدیر یا هیئت مدیره در موارد خاص، به صورت منظم پرداخت کنند. در صورت قصور هر یک از مالکان در پرداخت سهم خود از هزینه‌ی نظافت مشاعات، مدیر یا نماینده‌ی هیئت مدیره، می‌تواند به نمایندگی از تمامی افراد ساختمان از آن مالک به شورای حل اختلاف شکایت برد.

 

نظافت مشاعات ساختمان را به هر کسی نسپارید!

نظافت منزل و مشاعات ساختمان یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که مالکانِ تک تک واحدهای یک آپارتمان برای رعایت بهداشت و در نتیجه کمک به حفظ سلامتی خود و دیگران بایستی نسبت به آن توجه کافی داشته باشند. مراجعه به استادکار و استفاده از خدمات تخصصی آن می‌تواند شما را در نظافت خانه و مشاعات و رعایت هر چه بهتر نظم و بهداشت آپارتمان یاری رساند.

نظافت ساختمان و مشاعات:

نظافت ساختمان و مشاعات

  • نظافت راه پله
  • شستن دیوارها و نرده ها
  • نظافت مشاعات، پارکینگ و حیاط
  • پاک کردن شیشه پنجره های داخلی
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

8 + 12 =