برای نظافت منزل نظافتچی خانم بهتر است یا آقا؟

0

چنان‌چه قصد نظافت منزل به هر منظوری را داشته باشید و بخواهید برای این کار از یک نظافتچی کمک بگیرید، به احتمال بسیار زیاد این سوال برایتان پیش خواهد آمد که برای نظافت منزل نظافتچی خانم بهتر است یا آقا؟ برای پاسخ دادن به این پرسش در درجه‌ی اول باید در نظر داشت که به طور کلی نمی‌باید روی انجام هیچ کاری برچسب زنانه یا مردانه زده و آن کار را در انحصار یک جنسیت خاص درآورد، آن هم تنها به این دلیل که باور عمومی بر آن است که برخی از کارها را تنها خانم‌ها و برخی از کارها را تنها آقایان می‌توانند انجام دهند.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

آن‌چه که بهتر است توجه به آن را در اولویت قرار دهید، دقت به تجربه، مهارت، قدرت و سایر فاکتورهای مورد نیاز در فرد برای انجام کار مد نظر شماست، چه آن فرد آقا باشد و چه خانم. برای حصول اطمینان از این‌که نظافتچی دارای این فاکتورها هست، بهترین راهکار این است که به شرکت‌های ارائه‌ی خدمات نظافت منزل معتبر مراجعه کنید، چرا که اغلب همکاران این شرکت‌ها به طور کلی مهارت‌هایی که از یک نظافتچی انتظار می‌رود را دارا هستند. با تماس با شرکت استادکار می‌توانید از هم خدمات نظافتچی خانم بهره ببرید و هم از خدمات نظافتچی آقا.

نگاهی جزئی‌تر به مهارت‌های عمومی نظافتچی‌های خانم و آقا

پیش از این‌که از استادکار درخواست کنید که یک یا چند نظافتچی برای انجام امور مدنظر خود برای نظافت منزل به محل سکونت شما اعزام کنند، لازم است تا به دقت و با جزئی‌نگری کارهایی که انتظار دارید انجام شوند را مرور کرده و مورد بررسی قرار دهید و در واقع هدف خود از استخدام یک نظافتچی را به درستی تعیین نمایید.

۱- نظافت منزل هنگام اسباب‌کشی

در صورتی‌که هدف شما از درخواست نیروی کمکی نظافت منزل هنگام اسباب‌کشی باشد، بهتر است نکات زیر را مدنظر داشته باشید.

نظافت منزل هنگام اسباب‌کشی خواه‌ناخواه به دو مرحله‌ی پیش از انتقال اسباب و اثاثیه و پس از انتقال آن‌ها به منزل جدید تقسیم می‌شود. البته برخی از افراد از نظافت منزل پیش از انتقال وسایل صرف نظر می‌کنند و ترجیح می‌دهند این مرحله را با اندکی نظافت جزئی به پایان رسانده و نظافت کامل منزل جدید را به پس از انتقال وسایل موکول کنند. تصمیم برای این‌که آیا بایستی پیش از انتقال اثاثیه هم منزل جدید را نظافت کرد یا نه، به شرایط منزل نو وابسته است، اما به طور کلی بهتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر آن است که نظافت منزل هنگام اسباب‌کشی را پس از انتقال وسایل خود انجام دهید، مگر این‌که منزل نو نیاز به نظافت‌های اساسی‌تری مانند شست‌وشوی دیوارها نیاز داشته باشد. در بسیاری از شرایط نظافت منزل پیش از انتقال وسایل تنها دوباره‌کاری و هزینه‌ی مضاعف را به دنبال خواهد داشت، چرا که حین انتقال وسایل، آثار نظافت پیش از آن تا حد زیادی از بین می‌روند.

مهم‌ترین کارهایی که هنگام اسباب‌کشی باید انجام شوند، شامل موارد زیر هستند:

امور مرتبط با نظافت منزل

 • شست‌وشوی کابینت‌ها
 • شست‌وشوی قسمت‌های کاشی‌کاری شده‌ی آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی
 • شست‌وشوی شیشه‌ و کلاف پنجره‌ها
 • شست‌وشوی کف (سرامیکی، ام‌دی‌اف، موکت و …)
 • تمیز کردن کلید و پریزها
 • شست‌وشوی تمامی شیرآلات
 • شست‌وشوی سرویس‌های بهداشتی
 • تمیز کردن دستگیره‌ و کلاف درها
 • تمیز کردن تمامی درها
 • تمیز کردن داخل کمد دیواری
 • و …

امور مرتبط با جابه‌جایی وسایل

 • جابه‌جا کردن کمدها، بوفه، دراور، مبلمان، تخت‌خواب‌ها و … برای قرار گرفتن در محل مورد نظر
 • نصب پرده‌ها
 • نصب لوسترها
 • نصب وسایل مورد نیاز در سرویس‌های بهداشتی
 • تمیز کردن وسایلی که حین جابه‌جایی کثیف شده‌اند
 • تمیز کردن وسایلی که نظافت آن‌ها به بعد از اسباب‌کشی موکول شده است
 • قرار دادن وسایلی مانند ظروف در محل‌های مخصوص
 • انجام برخی تعمیرات جزئی

همان‌طور که گفتیم به طور کلی نباید نگاهی جنسیتی نسبت به انجام کارهای مختلف داشت. اگرچه عموماً انجام کارهای نظافت منزل بر عهده‌ی خانم‌هاست و عموم آن‌ها از همان زمان کودکی در انجام کارهای نظافتی منزل به مادر خود کمک می‌کرده‌اند، با این وجود باز هم نمی‌توان گفت که آقایان در انجام کارهای نظافتی منزل تبحر کافی ندارند. به هر صورت آقایی که پیشه‌ی نظافت منزل را انتخاب کرده، خواه‌ناخواه، بایستی توانایی انجام کارهای مربوط به آن را نیز داشته باشد.

از طرفی برخی از کارهای مرتبط با نظافت منزل هنگام اسباب‌کشی نیاز به جزئی‌نگری و ظرافت بیشتری دارند. به عنوان مثال شاید لکه‌ای کوچک روی یکی از کلیدها، توجه یک نظافتچی خانم را به خود جلب کند، اما یک نظافتچی آقا اصلاً آن را نبیند. البته که به جزئی‌نگری نیز نبایست جنسیتی نگاه کرد!

گذشته از تمامی این سخنان، چنان‌چه بخواهیم میانگینی از کارهایی که خانم‌ها و آقایان هر یک به‌گونه‌ی بهتری قادر به انجام آن هستند بگیریم، به این نتیجه می‌رسیم که در نهایت خانم‌ها توانایی بیشتری در انجام کارهایی که به امور روزمره‌ی نظافت منزل نزدیک‌تر هستند دارند. در این میان کارهایی که آقایان نظافتچی‌ بهتر از پس انجام آن‌ها برمی‌آیند، کارهایی هستند، که نیاز به قدرت بدنی بالاتر و گاهی تخصص بیشتری در انجام امور فنی دارند.

برای نظافت منزل نظافتچی خانم بهتر است یا آقا ؟برای نظافت منزل نظافتچی خانم بهتر است یا آقا ؟برای نظافت منزل نظافتچی خانم بهتر است یا آقا ؟

همان‌طور که ملاحظه می‌کنید در فهرست کارهایی که هنگام اسباب‌کشی باید انجام شوند، هم کارهایی پیدا می‌شوند که نیاز به ظرافت و دقت دارند و هم کارهایی انجام آن‌ها مستلزم داشتن قدرت بدنی بالاست.

به همین سبب به نظر می‌رسد بهترین راهکار برای انجام کارهای نظافتی و جابه‌جایی وسایل پس از اسباب‌کشی، این است که از دو نظافتچی، یکی خانم و دیگر آقا، کمک گرفته شود و کارهایی که باید انجام شوند به فراخور توان هر یک به آن‌ها محول گردد.

با این وجود چنان‌چه به هر دلیلی بخواهید تنها از یک نظافتچی کمک بگیرید، بهترین گزینه، یک نظافتچی خانم یا یک نظافتچی آقایی است که مطمئن باشید به اندازه‌ی یک خانم توانایی انجام امور مرتبط با نظافت منزل را دارد.

۲- نظافت منزل هنگام خانه‌تکانی

ما ایران‌ها خانه‌تکانی دم عید را آن‌قدر جدی می‌گیریم که گاهی این کار آن‌چنان تفاوتی با یک اسباب‌کشی ندارد. بسیاری از کارهایی که باید هنگام اسباب‌کشی انجام گیرند، لازم است هنگام خانه‌تکانی نیز انجام شوند. به همین دلیل می‌توان گفت آن‌چه در مورد انتخاب نظافتچی خانم یا آقا در ارتباط با اسباب‌کشی گفته شد، در مورد خانه‌تکانی هم صدق می‌کند.

۳- نظافت دوره‌ای منزل به صورت کامل

بسیاری از افراد، خصوصاً افراد شاغل که زمان یا انرژی کافی برای نظافت منظم منزل را ندارند، به صورت دوره‌ای، مثلاً هر ماه، هر دو ماه یک‌ بار و …، از خدمات یک نظافتچی برای نظافت کامل منزل استفاده می‌کنند. معمولاً در چنین مواقعی کارهایی که انتظار می‌رود نظافتچی انجام دهد، همان کارهای روتین مرتبط با نظافت منزل، مانند گردگیری، شست‌وشوی سرویس‌های بهداشتی، شست‌وشوی کف، شست‌وشوی شیشه‌ی پنجره‌ها و آینه‌ها و …، است. همان‌طور که گفتیم به طور کلی خانم‌ها بیش از آقایان این قسم کارها را انجام داده‌اند و مهارت بیشتری در انجام آن‌ها دارند، بنابراین بهتر است به منظور نظافت دوره‌ای منزل از یک نظافتچی خانم کمک گرفته شود.

۴- نظافت راه‌پله‌ها، حیاط و …

نظافت قسمت‌های بیرونی منزل، به طور کلی کاری است که انرژی بیشتری را طلب می‌کند. مسلماً جارو کردن یک حیاط با مساحت متوسط، نسبت به جارو کردن منزل با استفاده از جاروبرقی کار دشوارتری است. چنان‌چه هدف از استخدام نظافتچی انجام نظافت محوطه‌های بیرونی منزل باشد، شاید بهتر باشد که از نظافتچی آقا کمک گرفته شود. اگرچه بسیاری از خانم‌ها کار نظافت راه‌پله، نرده‌ها و … را به خوبی و بدون هیچ نقصی انجام می‌دهند، اما این گونه کارها، به هر حال کارهایی انرژی‌بر هستند و یک نظافتچی آقای باتجربه و با دقت با احتمال بیشتری می‌تواند از عهده‌ی انجام آن، بدون هیچ عیب و نقصی، برآید.

۵- پذیرایی از مهمانان

بسیاری از شرکت‌های خدماتی، خدمات پذیرایی از مهمانان را نیز به مشتریان خود ارائه می‌دهند. پرسنلی که برای پذیرایی از مهمانان به منزل یکی از مراجعان اعزام می‌شوند، تمامی کارهایی که برای پذیرایی از تعداد نسبتاً زیادی مهمان لازم است را انجام می‌دهند. در این مورد نیز باز هم باید بگوییم که خانم‌ها بهتر از آقایان از پس پذیرایی از مهمانان برمی‌آیند و استخدام یک نظافتچی خانم جوان بدین منظور بهترین تصمیم است.

گذشته از تمامی سخنانی که گفته شد، تقریباً تمامی شرکت‌های معتبر خدماتی کار پرسنل خود را ضمانت می‌کنند، از همین روی شاید بد نباشد در صورت پیشنهاد اعزام یک خدمتکار آقا که در انجام نظافت منزل مهارت کافی دارد، یا برعکس پیشنهاد اعزام یک خانم برای انجام کارهایی سنگینی مانند نظافت راه‌پله‌ها، به پیشنهاد شرکت اعتماد کنید و از همان نظافتچی‌ای کمک بگیرید که شرکت به انتخاب خود برای انجام امور مد نظر شما برایتان اعزام می‌کند.

برای نظافت منزل نظافتچی خانم بهتر است یا آقا ؟برای نظافت منزل نظافتچی خانم بهتر است یا آقا ؟

برخی نکات مهم در استخدام نظافتچی

۱- یکی از فاکتورهای مهمی که در انتخاب نظافتچی خانم یا آقا، باید به آن توجه شود، راحت بودن شما با نظافتچی است. به عنوان مثال معمولاً خانم‌ها ترجیح می‌دهند که امور مربوط به نظافت خود را به یک نظافتچی خانم بسپرند، چرا که گذشته از مهارت بیشتر، می‌توانند با آن خانم راحت‌تر باشند، ارتباط بیشتری برقرار کنند و بدین ترتیب درخواست‌های خود را بهتر به او منتقل نمایند.

۲- پیش از اعزام نظافتچی بایستی حتماً در مورد لوازم نظافت و مواد شوینده از شرکت خدماتی سوال شود، چرا که اکثر این شرکت‌ها فراهم کردن این موارد را بر عهده‌ی مشتریان می‌گذارند. در چنین شرایطی لازم است تا پیش از رسیدن نظافتچی، تمام آن‌چه فکر می‌کنید برای انجام کارهای مدنظر شما ضروری است، آماده کنید. این امر خصوصاً برای نظافت منزل پیش از اسباب‌کشی و نظافت محوطه‌های بیرون از منزل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. برخی از مهم‌ترین وسایل و شوینده‌هایی که بایستی در اختیار نظافتچی قرار دهید به شرح زیر هستند:

 • تی شست‌وشو
 • تی آب‌جمع‌کن
 • جارو و خاک‌انداز
 • دستکش مخصوص نظافت
 • ماسک طبی
 • سطل بزرگ برای آب
 • دستمال برای گردگیری و پاک کردن سطوح به تعداد کافی
 • دستمال یا حوله‌ی تمیز برای خشک کردن سطوح به تعداد کافی
 • فرچه‌ی دست‌شویی
 • شوینده‌های چند منظوره
 • مایع سفید کننده
 • شیشه‌پاک‌کن
 • روزنامه‌ی باطله
 • شلنگ آب بلند به همراه بست برای اتصال به شیر آب
 • و…

۳- بهتر است هنگام مراجعه‌ی نظافتچی، خود در منزل حضور داشته باشید و بر انجام کارهای او نظارت کنید. واگذار کردن وظیفه‌ی نظارت بر کار نظافتچی به بچه‌‌ها و دیگر اعضای خانواده و تنها گذاشتن نظافت‌چی در منزل توصیه نمی‌شود. در صورتی‌که خود بر کار نظافت‌چی نظارت داشته باشید، می‌توانید در صورت عدم رضایت از کار، ابتدا به طور مستقیم با خود او وارد گفت‌وگو شده و خواسته‌های خود را مجدداً با تأکید بیشتری برای او تکرار کنید. در صورتی‌که در مورد کیفیت کار نظافتچی با خود او به توافق نرسیدید، باید با شرکت خدماتی تماس بگیرید. بسیاری از شرکت‌های خدماتی قول تعویض بی‌چون‌وچرای نظافتچی در صورت عدم رضایت مشتری را پیش از اعزام نظافتچی به شما می‌دهند. چنان‌چه پیش از اعزام نظافتچی بر این تعهد شرکت تأکید کنید، راحت‌تر می‌توانید مشکل پیش آمده ناشی از عدم رضایت از کار نظافتچی را برطرف نمایید.

۴- پرسنل شرکت‌های خدماتی معتبر همگی دارای کارت سلامت، گواهی عدم اعتیاد و مدارکی از این قبیل هستند. بنابراین بهتر است در صورتی‌که تصمیم دارید کار نظافت منزل خود را به یک نظافتچی واگذار کنید، با یکی از شرکت‌های معتبر خدمات نظافت منزل تماس بگیرید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + هشت =