اگر شما وارد یک ویلا یا باغ شوید اما نورپردازی و روشنایی باغ مناسب نباشد، تاثیر محیط بسیار کمتر از حالت واقعی آن خواهد بود. نورپردازی محوطه های سرسبز مانند نورپردازی هر محیط دیگری، مستلزم پیروی از برخی اصول است. این اصول علاوه بر افزایش ایمنی در هنگام اجرای پروژه و استفاده از محیط به افزایش راندمان انرژی و صد البته زیبایی آن کمک زیادی می کند. در این مطلب شما را با اصول نورپردازی حیاط و ویلا آشنا می کنیم و چند ایده جالب برای انجام پروژه هایی مشابه را ارائه می کنیم.

حضور هرچند موقت در محیط های سرسبز و روباز به گواه همه متخصصان سلامت، کمک بسیار زیادی به سلامت روح و جسم انسان می کند. حضور در محیط هایی مثل باغ و ویلا بدون شک یکی از فعالیت های بسیار موثر در راستای افزایش سلامت جسم و روح و گذراندن اوقات فراغت با کیفیت است. یکی از شاخصه‌ های اصلی یک حیاط سرسبز یا یک ویلا مناسب، اصول نورپردازی حیاط و ویلا است. با استادکار همراه باشید .

یکی از شاخصه‌ های اصلی یک حیاط سرسبز یا یک ویلا مناسب، نورپردازی حیاط و ویلا است.
یکی از شاخصه‌ های اصلی یک حیاط سرسبز یا یک ویلا مناسب، نورپردازی حیاط و ویلا است.

اهمیت ایمنی در نورپردازی محوطه ویلا

ناگفته پیداست که اولین قدم برای انجام پروژه نوررپردازی محیط هایی مثل محوطه ویلا، حیاط یا باغچه بررسی مسائل ایمنی مرتبط با آن است. این محیط ها اغلب روباز هستند و همین مسئله لزوم توجه به مسائل ایمنی روشنایی حیاط ویلا در چنین پروژه هایی را بیشتر می کند.

اولین قدم برای انجام پروژه نوررپردازی محیط هایی مثل محوطه ویلا، حیاط یا باغچه بررسی مسائل ایمنی مرتبط با آن است
اولین قدم برای انجام پروژه نوررپردازی محیط هایی مثل محوطه ویلا، حیاط یا باغچه بررسی مسائل ایمنی مرتبط با آن است

برای بررسی شرایط ایمنی پروژه نورپردازی ابتدا باید چند نکته را در نظر بگیریم:

 • نقشه سیستم آبیاری محیط را ببینید. اگر چنین نقشه ای ندارید از یک نفر متخصص بخواهید این نقشه را برای شما پیاده کند. باید بدانید لوله های آب از کدام بخش های کف یا دیوارها عبور کرده اند و هرکدام در چه عمقی از کار قرار دارند. همچنین باید مطمئن شوید وسایلی که آب را به اطراف می پاشند در مسیر وسایل حساس به آب سیستم نورپردازی شما قرار نداشته باشند. اگر مجبور هستید در بخش هایی که در معرض آب قرار دارند نورپردازی انجام دهید حتما باید از تجهیزات مقاوم دربرابر آب استفاده کنید.
 • نقشه مسیرهای عبوری را هم ببینید. این مسیرها اولین جاهایی هستند که باید آنها را روشن کنید. جاگذاری مجسمه ها و سایر وسایل مشابه در محیط هم از نظر ایمنی بسیار مهم هستند.

بیشتر بدانید اصول نورپردازی نمای ساختمان چیست؟

مطمئن شوید وسایلی که آب را به اطراف می پاشند در مسیر وسایل حساس به آب سیستم نورپردازی شما قرار نداشته باشند
مطمئن شوید وسایلی که آب را به اطراف می پاشند در مسیر وسایل حساس به آب سیستم نورپردازی شما قرار نداشته باشند

مهمترین نکات در اصول نورپردازی حیاط و ویلا

اصول نورپردازی حیاط یا هر محیط بسته به شرایط و اقلیم متفاوت خواهد بود. هرگز نمی توان یک روش و یک متریال را برای دو حیاط یا ویلای متفاوت به کار برد. اصول اولیه کار اما با تقریب خوبی در همه محیط ها و اقلیم ها یکسان هستند.

 • نور زیاد به اندازه نور کم مضر و زشت است. استفاده از وسایل نورپردازی بسیار بزرگ را فراموش کنید. نور محیط همیشه باید متناسب باشد.
 • کاربری محیط بسیار مهم است. اگر بخشی از حیاط را به عنوان انبار استفاده می کنید، نیاز نیست این بخش دائم روشن باشد و برعکس بخش هایی مثل مسیر عبور و مرور همیشه باید روشن باشند.
 • تا جای ممکن از تجهیزاتی استفاده کنید که در چشم نباشند یا دست کم بالانس محیط را بهم نزنند. زیبایی یک ویلا به طبیعت موجود در آن است و علم کردن روشنایی های فلزی بزرگ وسط این طبیعت، زیبایی آن را از بین می برد. امروزه بسیاری از تجهیزات روشنایی همرنگ محیط یا با قابلیت مخفی سازی تولید می شوند.
 از تابش مستقیم نور مصنوعی روی گیاهان خودداری کنید. این کار باعث کاهش عمر گیاه می شود
از تابش مستقیم نور مصنوعی روی گیاهان خودداری کنید. این کار باعث کاهش عمر گیاه می شود
 • گیاهان زنده به نور بسیار حساس هستند. از تابش مستقیم نور مصنوعی روی گیاهان خودداری کنید. این کار باعث کاهش عمر گیاه می شود.
 • حتما از تجهیزاتی استفاده کنید که قابلیت روشن و خاموش شدن با کمترین تعداد کلید را داشته باشند. این کار به راحتی مصرف کننده کمک زیادی خواهد کرد.
 • بخش های نزدیک تر به در ورودی باید روشن تر باشند. این مسئله علاوه بر کمک به رفت و آمد در شب ایمنی ساختمان شما را هم افزایش می دهد.
 • موجودات زنده دیگر را هم فراموش نکنید. در نورپردازی باغچه کوچک خود از تجهیزاتی استفاده نکنید که تولید حرارت می کنند. این کار ممکن است به حشرات و حیواناتی که در باغ شما زندگی می کنند آسیب جدی وارد کند.
 • حسگرهای حرارتی یا حرکتی بهترین وسایل برای کنترل روشنایی باغ هستند. این حسگرها حضور افراد را تشخیص می دهند و روشن یا خاموش بودن سیستم را کنترل می کنند. با استفاده از این دستگاه ها، در مصرف انرژی صرفه جویی می کنید.

بیشتر بدانید انواع نورپردازی آشپزخانه جزیره ای

حسگرهای حرارتی یا حرکتی بهترین وسایل برای کنترل روشنایی باغ هستند
حسگرهای حرارتی یا حرکتی بهترین وسایل برای کنترل روشنایی باغ هستند
 • تا جای ممکن کلید روشن و خاموش شدن همه یا بخش زیادی از سیستم روشنایی را داخل ساختمان قرار دهید.
 • اگر در زمستان هم از محیط استفاده می کنید، چراغ های مه شکن و تجهیزات ضد سرما را فراموش نکنید.

چند ایده جدید برای نورپردازی باغ ویلا

همانطور که گفته شد برای نورپردازی چنین محیط هایی می توان ایده های بسیار متنوعی مطرح کرد. امروزه کارشناسان و متخصصان هنری / صنعتی بسیار زیادی هستند که می توانند به شما در خلق ایده های جالب برای نورپردازی محیط باغ یا ویلایتان کمک کنند. در اینجا چند نکته کلی در این باره مطرح می کنیم:

با کمک این ریسه ها می توانید تقریبا هر طرح و مدل نورپردازی که دوست دارید اجرا کنید.
با کمک این ریسه ها می توانید تقریبا هر طرح و مدل نورپردازی که دوست دارید اجرا کنید.
 • لامپ های ریسه ای از جمله کم هزینه ترین وسایل روشنایی محیط های روباز هستند. با کمک این ریسه ها می توانید تقریبا هر طرح و مدل نورپردازی که دوست دارید اجرا کنید.
 • فانوس را هم فراموش نکنید. از فانوس های برقی یا باطری می توانید در بخش هایی که نیاز به نور خیلی زیاد ندارند استفاده کنید.
 • نورپردازی از کف یا نورپردازی کف حیاط، می تواند یک ایده جذاب باشد. به خصوص در بخش هایی که خودتان بیشتر حضور دارید نورپردازی از کف محیط را دلنشین تر می کند.
 • امروزه در بازار از نشیمنگاه تا گلدان نورانی دیده می شود. می توانید از این وسایل هم استفاده کنید.
 • آویزهای مخصوص محیط های روزباز هم امروزه تنوع بسیار گسترده ای دارند. این وسایل کلاسیک هنوز هم قابلیت های زیبایشان را حفظ کرده اند.

جمع بندی

اکنون که با اصول نورپردازی حیاط و ویلا آشنا شدید، می توانید به خوبی محیط باغ و ویلای خود را نورپردازی کنید.

اجرای نورمخفی و نورپردازی ساختمان

نورمخفی و نورپردازی ساختمان

 • طراحی و اجرای خدمات نورپردازی ساختمان
 • اجرای نورپردازی نمای ساختمان
 • نورپردازی باغچه، استخر، حوض و آبنما
 • طراحی و اجرای نورمخفی سقف و دیوار، کناف، پذیرایی، آشپزخانه، اتاق خواب و...
دریافت این خدمت از استادکار
هدی رضایی
هدی رضایی نویسنده تیم استادکار، علاقه مند به نویسندگی، ترجمه و تولید محتوا در زمینه‌های مختلف است. او بخشی از این توانایی را مدیون لیسانس مترجمی و ارشد MBA ‌خود است. هدی خبرنگار روزنامه و مجلات هم بوده و نوشتن یکی از علاقه‌مندی‌های اصلی زندگی‌اش است. او روحیه هنری دارد و به عکاسی و نواختن موسیقی علاقه‌مند و یکی از طرفداران پر و پاقرص ورزش، خصوصا فوتبال است. بن بست برای هدی معنی ندارد و خودش می‌گوید: روی هر دیواری که در مسیرش ببیند پنجره می‌کشد.