نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی مزایای کولر گازی
نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی

نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی

برای رهایی از گرمای جان‌فرسای فصل تابستان در دنیای امروز عمدتاً دو گزینه در برابر خریداران کولر وجود دارد: یکی کولر آبی و دیگری کولر گازی. اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که هر یک از این دو کولر از ویژگی‌ها و مزایا و معایبی برخوردار هستند که خریداران باید بر حسب شرایط خود و در نظر داشتن این ویژگی‌ها و مزایا و معایب یکی از این دو کولر را انتخاب کرده و به واسطه‌ی آن بتوانند در منزل یا اداره یا مغازه و یا هر مکان دیگر از گرما رها شوند و از گزندهای آن در امان بمانند. در همین راستا، این نوشتار بر مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی تمرکز دارد.

در ادامه به مقایسه‌ی این دو کولر با یک‌دیگر نمی‌پردازیم بلکه صرفاً یک سویه به معرفی و فهرست مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی خواهیم پرداخت. پس از آن، نکاتی دیگر را در ارتباط با کولر گازی مرور خواهیم کرد.

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

  • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
  • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
  • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
  • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

مزایای کولر گازی

پیش از آن که به معرفی مزایای کولر گازی بپردازیم ذکر این نکته خالی از فایده نیست که کولر گازی انواع و اقسامی دارد و  این گونه نیست که به صرف گفتن «کولر گازی» یک نوع کولر در ذهن تداعی شود. اما از آن‌جا که تمرکز ما در این نوشتار کولر گازی برای استفاده در منزل و مغازه و اداره است و باز هم از آن جا که کولر گازی‌هایی که در منزل و اداره و مکان‌های این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع کولر گازی اسپلیت هستند، لذا در ادامه هر جا سخن از کولر گازی باشد منظور همین کولر گازی اسپلیت است.

 (البته نوع دیگری از کولر گازی تحت عنوان کولر گازی پنجره‌ای در برخی از منازل و مغازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از آن جا که میزان استفاده از این کولر در حال حاضر بسیار کمتر از گذشته است و همچنین کولر گازی اسپلیت برتری‌های بسیار زیادی نسبت به این نوع کولر دارد، ما صرفاً بر روی کولر اسپلیت تمرکز خواهیم داشت.)

 کولر گازی اسپلیت همین کولرهای گازی رایجی هستند که یک بخش آن‌ها در خارج از ساختمان و بخشی دیگر در داخل ساختمان جهت تبخیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی

حال با این توضیح، بپردازیم به معرفی مزایای کولر گازی:

۱- قدرت خنک کنندگی بیش‌تر در کولر گازی

صرف نظر از نوع متفاوت خنک کنندگی کولرهای گازی و آبی، به صراحت می‌توان گفت که کولر گازی قدرت خنک کنندگی بیش‌تری دارد و منازل و مغازه و اداراتی که در شهرهای بسیار گرم قرار دارند باید حتماً به فکر خرید یک کولر گازی باشند تا کولر آبی.

البته این قضیه تحقق یافته و سال‌هاست که مردمان شهرهای گرم کشور از جمله اهواز از کولرهای گازی استفاده می‌کنند. اما چند سالی است که مردمان شهرهایی غیر از شهرهای گرم جنوبی نیز روی به استفاده از کولرهای گازی آورده‌اند، شاید به این دلیل که محیط بزرگ منزل‌شان را یک کولر آبی، حتی با قدرتی بالا، نمی‌تواند آن چنان که باید و شاید خنک کند.

۲- خنک کنندگی بهتر در کولر گازی

کولرهای آبی عمدتاً یک قسمت از مکان را به نسبت مکان‌های دیگر خنک‌تر می‌کنند و به این ترتیب توانایی خنک کنندگی‌ای یکنواخت و کلی را ندارند. اما کولرهای گازی اسپلیت به سبب نوع کارکردشان می‌توانند کل مکان را با خنک کنندگی یکنواخت خنک کرده و گرما را از آن جا دور نگاه دارند.

۳- قدرت تصفیه سازی هوا در کولر گازی

از جمله دیگر مزیای کولر گازی نسبت به کولر آبی می‌توان به قدرت تصفیه سازی هوای محیطی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره داشت. این در حالی است که اتفاقاً کولر آبی به سبب وارد کردن باد به خانه ممکن است گرد و غبار و آلودگی را نیز به خانه منتقل کند.

۴- صدای بسیار کم‌تر کولر گازی

کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی از صدای بسیار کم‌تری برخوردار هستند و اصلاً برخی از مدل‌های کولر گازی آن‌چنان صدای‌شان کم است که به جرأت می‌توان گفت که اصلاً صدایی ندارند. این در حالی است که کولرهای آبی حتی بهترین مدل‎شان سروصدا و لرزش مخصوص خود را دارد.

۵- امکان استفاده از کولر گازی به مثابه‌ی یک وسیله‌ی گرمایشی

مورد دیگری که در راستای ذکر مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی باید ذکر شود این است که از کولرهای گازی اسپلیت می‌توان برای فصل زمستان به عنوان یک وسیله‌ی گرمایشی استفاده کرد و این امر البته به معنای دو منظوره بودن این کولرها است. این در حالی است که به هیچ عنوان چنین ویژگی‌ای در کولرهای آبی وجود ندارد.

۶- امکان تنظیم دمای دلخواه در کولر گازی

در کولرهای گازی اسپلیت امکان تنظیم دمای دلخواه وجود دارد. به این ترتیب می‌توان بر حسب شرایط مختلف، از مکان جغرافیایی و مساحت محیط منزل گرفته تا گرمایی و سرمایی بودن افراد، دماهایی متفاوت و دلخواه به کولر داد. اما در کولرهای آبی صرفاً امکان انتخاب بین دور کند و تند وجود دارد.

نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی

برخی معایب کولر گازی

البته که کولرهای گازی سرشار از مزایا و نقاط مثبت نیستند، بلکه برخی معایب نیز در آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال قیمت کولر گازی اسپلیت به نسبت کولر آبی بسیار بیش‌تر است و البته هزینه‌ی برق این کولرها نیز بیش‌تر از هزینه‌ی برق کولرهای آبی است. البته خبر خوب این است که مدتی است که کولرهای اسپلیت اینورتر وارد بازار شده‌اند. این کولرها به سبب دارا بودن سیستم اینورتر از مصرف برق کمتری نسبت به کولرهای گازی غیر اینورتر برخوردار هستند و بنابراین به میزانی از شدت مصرف برق کولرهای گازی کاسته شده است.

مورد دیگری که وجود دارد این است که هزینه‌ی سرویس کولر گازی اسپلیت نسبت به کولر آبی بیش‌تر است. در کل معایب کولرهای گازی عمدتاً حول و حوش هزینه می‌چرخد.

نکاتی در ارتباط با کولر گازی

  1. سعی کنید به هنگام خرید کولر گازی ابعاد مکانی که قرار است کولر گازی را در آن مورد استفاده قرار دهید در نظر داشته باشید و با توجه به این ابعاد اقدام به خرید نمایید.
  2. سعی کنید به هنگام خرید کولر گازی عمدتاً نظرتان روی خرید کولرهای گازی اینورتر باشد. این کولر گازی‌ها، چنان‌که در بالا نیز گفته شد، از مصرف انرژی کم‌تری برخوردار اند.
  3. بهتر است اسپلیتی خریداری کنید که تحت لیسانس یک کمپانی ایرانی است و همچنین حتماً از دارا بودن گارانتی آن مطمئن گردید. در بازار کولرهای گازی زیادی وجود دارند که تقلبی اند و از برندی معتبر نیستند. بدیهی است که با خرید این کولرها ریسک زیادی پذیرفته‌اید و هر آن ممکن است از کار بیفتند.
  4. ضمناً شما مجبور نیستید که حتماً اسپلیت شیری رنگ خریداری کنید، بلکه رنگ‌های متعددی اکنون در بازار برای کولرهای گازی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را با توجه به رنگ و دکوراسیون مکانی که قرار است کولر گازی را در آن مورد استفاده قرار دهید انتخاب نمایید.

آرش شمسی
آرش شمسی رسما یک نویسنده و فیلسوف تمام عیاره. او در حوزه فلسفه مطالعات عمیقی داشته و تونسته در این زمینه کتاب نیز چاپ و منتشر کنه. آرش بیشتر فراغتش رو به مطالعه کتاب و یادگیری مفاهیم دیجیتال مارکتینگ اختصاص میده. یکی از تخصص‌های پنهان آرش، تعمیر وسایل منزل و تاسیساتی است. این استعداد آرش در استادکار کشف شد و تونستیم از آرش کمک بگیریم و کمک کنیم تا شما هم وسایل منزلتون رو به راحتی بشناسید، نگهداری کنید و یا به خوبی تعمیر کنید. آرش خیلی موسیقی گوش میده و اتفاقا به همه سبک موسیقی آشنایی داره اما طرفدار سرسخت بلک متال هست. مطالب آرش نثر خاصی دارند که پیشنهاد میکنیم حتما اونها رو مطالعه کنید و از دست ندید.