چگونه در روشن کردن آتش در فضای باز موفق شویم؟

0

آیا دوست دارید خانواده و دوستان خود را تحت تاثیر قرار دهید؟ کافیست زحمت روشن کردن آتش در فضای باز را برعهده بگیرید و مهارت خود را نشان دهید. بدون شک دوستان و خانواده شما هرجا که بنشینند، از مهارت شما سخن خواهند گفت. اما برای این‌که فقط ادعا نکرده باشید، باید ترفندهایی را بدانید. ما در این متن این ترفندها را به شما آموزش می‌دهیم.

تکنیک روشن کردن آتش در فضای باز

اگر همچنان این دغدغه را دارید که چطور آتش روشن کنیم، باید روش‌هایی که تا به امروز استفاده می‌کردید را کنار بگذارید. می‌خواهیم تکنیکی ماهرانه را جایگزین این روش‌های نادرست کنیم، روش‌هایی که در نهایت با دود زیادی همراه است و بدون شک شما را اذیت خواهد کرد. اما بگذارید واقع‌بین باشیم. اگر از تکنیک درست و آتش‌زای مناسبی استفاده کنید، دیگر خبری از این دودهای آزاردهنده نخواهد بود.

کافیست ابتدا دو تکه هیزم را به‌عنوان پایه قرار دهید و سپس دو تکه کوچکتر را روی آن‌ها بگذارید. حال یک مربع دارید که دور آتش شما قرار دارد. وسط این مربع تکه‌هایی از کاغذ و روی آن چند چوب کوچک و خشک‌شده قرار دهید. در نهایت نیز روی آن، تکه‌های چوبی که با تبر برش داده بودید، قرار دهید.

تکه‌های کاغذی که زیر چوب‌ها قرار داده‌اید، سلاح مخفی شما است. در واقع می‌توان آن‌ها را استارتر آتش دانست، زیرا به سرعت آتش می‌گیرند و به حدی می‌سوزند که چوب‌های اطراف را مشتعل می‌کنند. زمانی‌که آتش روشن شد، زمان آن رسیده است که تکه‌های کوچک هیزم را کم‌کم اضافه کنید. یادتان باشد چوب‌های بزرگ شعله را خفه می‌کنند. بنابراین از هیزم‌هایی با ابعاد کوچکتر شروع کنید تا آتش زودتر روشن شود. به این ترتیب خواهید دید که در کوتاه‌ترین زمان آتش روشن خواهد شد.

بیشتر بخوانید: چگونه شعله های آتش را رنگی کنیم؟

در کمپ چطور آتش روشن کنیم؟ روش استفاده از انواع آتش‌زنه در طبیعت
روشن کردن آتش در فضای باز نیاز به مهارت دارد و هر کسی از عهده آن برنمی‌آید.

بهترین استارتر یا آتش‌زنه برای روشن کردن آتش

پیش از هر چیز تکنیک روشن کردن آسان آتش را به شما توضیح دادیم، اما مهمترین مسئله در این مورد استارتری است که می‌خواهید آتش را با آن روشن کنید. اگرچه کاغذ گزینه خوبی برای این منظور است، اما اگر در موقعیتی بودید که هیچ کاغذی در دسترس شما نبود، باید چه کنید؟ طبیعتا کاغذ تنها گزینه موجود نیست. پس بگذارید موارد دیگری که به‌عنوان استارتر آتش استفاده می‌شوند را مرور کنیم.

چوب پنبه

احتمالا بتوانید در خانه خود چند عدد چوب پنبه اضافی پیدا کنید که آن‌ها را برای روز مبادا کنار گذاشته‌اید. حالا زمان استفاده از آن‌ها رسیده است.کافیست این چوب پنبه‌ها را چند روز در ظرفی پر از الکل قرار دهید. زمانی‌که می‌خواهید آتش روشن کنید، یکی از این چوب پنبه‌ها را از ظرف در آورده و آن را آتش بزنید. شاید در ابتدا چوب پنبه‌ها دیر آتش بگیرند، اما به سرعت می‌سوزند.

نکته جالب توجه در مورد این چوب پنبه‌ها این است که سوختن آن‌ها چند دقیقه طول می‌کشد. بنابراین برای آتش گرفتن چوب‌های خشک زمان کافی دارید. البته یادتان باشد که این چوب پنبه‌ها باید به‌خوبی در الکل غوطه‌ور شوند، در غیر این صورت کامل نمی‌سوزند.

چطور آتش روشن کنیم؟ نحوه درست کردن آتش در طبیعت با چوب پنبه
چوب پنبه نیز یکی دیگر از استارترهایی است که به شما در روشن کردن آتش کمک می‌کند.

پرزهای خشک‌کن

گفته‌می شود می‌توان در کمپ از پرزهای جمع‌شده در خشک‌کن ماشین لباسشویی استفاده کرد. احتمالا تعجب کرده‌اید، اما باور کنید این پرزها استارتری فوق‌العاده برای روشن کردن آتش هستند. این پرزها را در لوله‌های خالی دستمال توالت قرار دهید و انتهای آن‌ها را با پارافین ببندید. به این شکل در کمترین زمان آتش روشن می‌شود. نکته جالب توجه این است که هر کسی می‌تواند یکی از این آتش‌زنه‌ها را با کمترین هزینه داشته باشد.

آتش روشن کردن بدون کبریت با ذره‌بین

همه ما در دوره دبستان، قدرت ذره‌بین در درست کردن آتش را خوانده‌ایم. د رواقع ذره‌بین به خودی خود آتش را شعله‌ور نمی‌کند، اما تکنیکی برای روشن کردن آسان آتش به حساب می‌آید که توصیه می‌کنیم آن را امتحان کنید. با چند تکه کاغذ و مقوا شروع کرده و سپس نور را در کوچکترین حالت ممکن روی کاغذها متمرکز کنید. درست در همین زمان اتفاقی می‌افتاد که تعجب‌آور است. در کمال ناباوری کاغذها شروع به سوختن می‌کنند. درست مانند آنچه در کتاب‌های دوران دبستان خود خوانده‌اید.

بیشتر بخوانید: مقایسه بخاری گودال آتش یا آتشکده (Fire pit) و شومینه فضای باز

درست است که این تکنیک در بسیاری از مواقع در طبیعت جوابگوی نیاز ما خواهد بود، اما تصور کنید زمانی در طبیعت هستید که هوا ابری باشد. همین موضوع کافیست تا نتوانید از این روش برای روشن کردن آتش با ذره‌بین استفاده کنید. بنابراین اگر تردید دارید که آتش روشن کردن با ذره‌بین امکان‌پذیر است یا خیر، آن را امتحان کنید و از این موضوع مطمئن شوید. اما یادتان باشد که این تکنیک در هر زمان و مکانی جوابگوی نیاز شما نخواهند بود و از این‌رو نمی‌توانید روی این روش همیشه حساب کنید.

روش آتش روشن كردن بدون کبریت و فندک با استفاده از ذره‌بین
برای روشن کردن آتش در فضای باز تنها نیاز به کبریت ندارید.

ضدعفونی کننده‌های دست

در وسایل بسیاری از افرادی‌که چند ساعتی را می‌خواهند در دل طبیعت بگذرانند، ماده ضدعفونی‌کننده دست پیدا می‌شود. در تمام این مواد حداقل 40 درصد الکل وجود دارد که برای روشن کردن آتش در فضای باز کافی است. اگرچه این ماده به تنهایی می‌تواند گزینه خوبی برای آتش روشن کردن باشد، اما اگر به دنبال راه‌های سریع‌تر هستید، بهتر است از آن کنار گزینه‌های دیگر استفاده کنید.

نحوه روشن کردن آتش با مایع ضدعفونی‌کننده دست به عنوان استارتر آتش
روشن کردن آتش با مایع ضدعفونی‌کننده دست بسیار آسان است.

توپ‌های پنبه‌ای یا تامپون

پنبه‌ها نیز گزینه مناسبی برای روشن کردن آتش در فضای باز هستند. زمانی‌که پنبه‌ای را آتش می‌زنید، ابتدا سیاه می‌شود و در نهایت پس از آتش گرفتن دود خواهد شد. اما تامپون‌ها چگالی بیشتری نسبت به گلوله‌های پنبه دارند. از این‌رو سوختن آن‌ها نسبت به پنبه‌ها زمان بیشتری طول می‌کشد. اما یادتان باشد که برای استفاده از این گزینه حتما نیاز به الکل یا حداقل مایع ضدعفونی‌کننده دست خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: سوالات مهمی که در مورد خرید و شارژ کپسول آتش نشانی باید بدانید

هیزم‌ خشک‌

بهترین راه برای روشن کردن آتش، استفاده از هیزم‌های خشک‌شده است. این هیزم‌ها معمولا در کوره‌های مخصوص قرار می‌گیرند و با روش‌های مخصوص خشک می‌شوند. به این ترتیب میزان رطوبت این چوب‌ها به کمتر از 20 درصد خواهد رسید.

با توجه به رطوبت کمی که این هیزم‌ها دارند، با کمترین تلاش آتش می‌گیرند و شعله‌ور می‌شوند. کافیست از کمی کاغذ برای شعله‌ور کردن آتش با این هیزم‌ها استفاده کنید. حتی اگر نحوه درست کردن زغال برای کباب ذهن شما را مشغول کرده است، می‌توانید از این روش استفاده کنید. در واقع چوب‌های خشک بهترین گزینه برای درست کردن زغال هستند.

چطور در طبیعت آتش روشن کنیم؟ نحوه درست کردن آتش با چوب خشک
چوب‌های خشک بهترین گزینه برای روشن کردن آتش هستند.

سنگ چخماق

یک طبیعت‌گرد واقعی همیشه یک سنگ چخماق در کوله پشتی خود دارد. اگرچه شاید هیچ وقت به آن نیاز نداشته باشد، اما ممکن است روزی در دل طبیعت هیچ وسیله دیگری برای روشن کردن آتش پیدا نکند. استفاده از این سنگ‌های آتش‌زا بسیار آسان است. این سنگ‌ها معمولا دو تکه هستند و با به هم زدن آن‌ها به‌راحتی آتش درست خواهد شد.

اما یادتان باشد که ممکن است این آتش را با وزیدن نسیمی ملایم از دست بدهید. بنابراین بهترین راه این است که چاله‌ای در زمین بکنید و با قرار دادن هیزم‌ها در آن آتش روشن کنید. این روش در بسیاری از موارد و شرایط امتحان شده است و اکثر مواقع نیز جواب می‌دهد.

بهترین روش روشن کردن آتش بدون کبریت با سنگ چخماق و آتش‌زنه
اگر به دنبال روشن کردن آتش بدون کبریت هستید، سنگ چخماق گزینه خوبی برای شما محسوب می‌شود.

کاغذ یا مقوا

کاغذها معمولا در دسترس‌ترین گزینه‌ها برای روشن کردن آتش هستند. هیچ فرقی ندارد که در دل طبیعت باشید یا هر فضای دیگری که به گزینه‌های مختلف دسترسی دارید. اولین گزینه‌ای که سراغ آن خواهید رفت، کاغذ است. همان‌طور که کاغذ خیلی سریع می‌سوزد، خیلی زود نیز خاموش می‌شود. این در حالی است که سوختن مقوا زمان بیشتری می‌برد.

بدون شک هیچکس برای روشن کردن آتش از کاغذ و مقوای سالم استفاده نمی‌کند. از این‌رو معمولا شما نیز سراغ روزنامه‌ها و مجله‌های خوانده‌شده قدیمی می‌روید.. غافل از این‌که کاغذهای مجله‌، شما را در معرض تنفس مواد شیمیایی و جوهرهای مضر قرار می‌دهند. از این‌رو اگرچه کاغذهای روزنامه‌ و مجلات برای روشن کردن آسان آتش گزینه‌های مناسبی هستند، اما برای روشن ماندن آتش نباید روی آن‌ها حساب کرد.

مواد آتش‌زای تجاری

یکی دیگر از گزینه‌های در دسترس مواد آتش‌زا یا آتش‌زنه‌ها هستند که می‌توانید در تمام فروشگاه‌ها یکی از آن‌ها را پیدا کنید. استفاده از این مواد بسیار ساده است، زیرا به‌راحتی و خیلی سریع می‌سوزند و قیمت زیادی نیز ندارند. از این‌رو به راحتی می‌توان یکی از آن‌ها را تهیه کرده و در کوله طبیعت‌گردی خود قرار داد.

بیشتر بخوانید: جعبه کمک‌های اولیه خانگی شامل چه مواردی می‌شود؟

چیپس

یکی از بهترین بخش‌های کمپ زدن نشستن دور آتش و خوردن خوراکی‌های جذاب و دوست‌داشتنی است. اما تا به حال به این فکر کرده‌اید که برخی از این خوراکی‌ها می‌توانند در روشن کردن آتش به شما کمک کنند؟

تعجب نکنید! چیپس یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید از آن به‌عنوان آتش‌زا استفاده کنید. اگر هیچ چیزی برای درست کردن آتش در دست ندارید، چیپس بهترین گزینه‌ای است که در این مورد کمک خواهد کرد. جالب است بدانید که هرچه چیپس چرب‌تر باشد، بهتر آتش می‌گیرد. در واقع این روغن است که در حال آتش گرفتن است. یادتان باشد در حالت عادی این بهترین گزینه برای درست کردن آتش نیست، اما زمانی‌که هیچ گزینه دیگری در دسترس ندارید، قطعا بهترین خواهد بود.

روش‌های جالب و کاربردی روشن کردن آتش در طبیعت با استفاده از چیپس سیب‌زمینی
چیپس یکی از گزینه‌های عجیب برای روشن کردن آتش است.

کلام آخر

اگر از درست کردن آتش در فضای باز و نشستن دور آن لذت می‌برید، باید حتما در روشن کردن آتش مهارت داشته باشید. در غیر این صورت احتمالا خیلی از مواقع، در حسرت یک آتش درست و حسابی در دل طبیعت می‌مانید. امیدواریم تکنیک‌هایی که در این مقاله به شما یاد دادیم، در این مورد به شما کمک کند.

ما در استادکار مطالب دیگری در زمینه‌های مختلف برای شما آماده کردیم که هرکدام از آن‌ها مهارت تازه‌ای به شما آموزش می‌دهد. پس این پست‌ها را از دست ندهید.

دانلود اپلیکیشن استادکار

  • نسخه IOS استادکار
  • نسخه اندروید استادکار
  • دریافت از اپ استور و سیب اپ
  • دریافت از گوگل پلی، کافه بازار و مایکت
دریافت این خدمت از استادکار

منبع: familyhandyman

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه × دو =