نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی

1

برای رهایی از گرمای جان‌فرسای فصل تابستان در دنیای امروز عمدتاً دو گزینه در برابر خریداران کولر وجود دارد: یکی کولر آبی و دیگری کولر گازی. اما نکته‌ای که در این بین وجود دارد این است که هر یک از این دو کولر از ویژگی‌ها و مزایا و معایبی برخوردار هستند که خریداران باید بر حسب شرایط خود و در نظر داشتن این ویژگی‌ها و مزایا و معایب یکی از این دو کولر را انتخاب کرده و به واسطه‌ی آن بتوانند در منزل یا اداره یا مغازه و یا هر مکان دیگر از گرما رها شوند و از گزندهای آن در امان بمانند. در همین راستا، این نوشتار بر مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی تمرکز دارد.

در ادامه به مقایسه‌ی این دو کولر با یک‌دیگر نمی‌پردازیم بلکه صرفاً یک سویه به معرفی و فهرست مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی خواهیم پرداخت. پس از آن، نکاتی دیگر را در ارتباط با کولر گازی مرور خواهیم کرد.

سرویس کولرگازی در محل

سرویس کولرگازی در محل

 • نصب کولر گازی اینورتر، اسپلیت، پنجره ای، دیواری و ایستاده
 • شارژ کولر گازی و رفع نشتی گاز کولر
 • تعمیر و سرویس کامل کولر گازی
 • تعمیر اینورتر کولرگازی
دریافت این خدمت از استادکار

مزایای کولر گازی

پیش از آن که به معرفی مزایای کولر گازی بپردازیم ذکر این نکته خالی از فایده نیست که کولر گازی انواع و اقسامی دارد و  این گونه نیست که به صرف گفتن «کولر گازی» یک نوع کولر در ذهن تداعی شود. اما از آن‌جا که تمرکز ما در این نوشتار کولر گازی برای استفاده در منزل و مغازه و اداره است و باز هم از آن جا که کولر گازی‌هایی که در منزل و اداره و مکان‌های این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرند از نوع کولر گازی اسپلیت هستند، لذا در ادامه هر جا سخن از کولر گازی باشد منظور همین کولر گازی اسپلیت است.

 (البته نوع دیگری از کولر گازی تحت عنوان کولر گازی پنجره‌ای در برخی از منازل و مغازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما از آن جا که میزان استفاده از این کولر در حال حاضر بسیار کمتر از گذشته است و همچنین کولر گازی اسپلیت برتری‌های بسیار زیادی نسبت به این نوع کولر دارد، ما صرفاً بر روی کولر اسپلیت تمرکز خواهیم داشت.)

 کولر گازی اسپلیت همین کولرهای گازی رایجی هستند که یک بخش آن‌ها در خارج از ساختمان و بخشی دیگر در داخل ساختمان جهت تبخیر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی

حال با این توضیح، بپردازیم به معرفی مزایای کولر گازی:

۱- قدرت خنک کنندگی بیش‌تر در کولر گازی

صرف نظر از نوع متفاوت خنک کنندگی کولرهای گازی و آبی، به صراحت می‌توان گفت که کولر گازی قدرت خنک کنندگی بیش‌تری دارد و منازل و مغازه و اداراتی که در شهرهای بسیار گرم قرار دارند باید حتماً به فکر خرید یک کولر گازی باشند تا کولر آبی.

البته این قضیه تحقق یافته و سال‌هاست که مردمان شهرهای گرم کشور از جمله اهواز از کولرهای گازی استفاده می‌کنند. اما چند سالی است که مردمان شهرهایی غیر از شهرهای گرم جنوبی نیز روی به استفاده از کولرهای گازی آورده‌اند، شاید به این دلیل که محیط بزرگ منزل‌شان را یک کولر آبی، حتی با قدرتی بالا، نمی‌تواند آن چنان که باید و شاید خنک کند.

۲- خنک کنندگی بهتر در کولر گازی

کولرهای آبی عمدتاً یک قسمت از مکان را به نسبت مکان‌های دیگر خنک‌تر می‌کنند و به این ترتیب توانایی خنک کنندگی‌ای یکنواخت و کلی را ندارند. اما کولرهای گازی اسپلیت به سبب نوع کارکردشان می‌توانند کل مکان را با خنک کنندگی یکنواخت خنک کرده و گرما را از آن جا دور نگاه دارند.

۳- قدرت تصفیه سازی هوا در کولر گازی

از جمله دیگر مزیای کولر گازی نسبت به کولر آبی می‌توان به قدرت تصفیه سازی هوای محیطی که در آن مورد استفاده قرار می‌گیرد اشاره داشت. این در حالی است که اتفاقاً کولر آبی به سبب وارد کردن باد به خانه ممکن است گرد و غبار و آلودگی را نیز به خانه منتقل کند.

۴- صدای بسیار کم‌تر کولر گازی

کولرهای گازی نسبت به کولرهای آبی از صدای بسیار کم‌تری برخوردار هستند و اصلاً برخی از مدل‌های کولر گازی آن‌چنان صدای‌شان کم است که به جرأت می‌توان گفت که اصلاً صدایی ندارند. این در حالی است که کولرهای آبی حتی بهترین مدل‎شان سروصدا و لرزش مخصوص خود را دارد.

۵- امکان استفاده از کولر گازی به مثابه‌ی یک وسیله‌ی گرمایشی

مورد دیگری که در راستای ذکر مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی باید ذکر شود این است که از کولرهای گازی اسپلیت می‌توان برای فصل زمستان به عنوان یک وسیله‌ی گرمایشی استفاده کرد و این امر البته به معنای دو منظوره بودن این کولرها است. این در حالی است که به هیچ عنوان چنین ویژگی‌ای در کولرهای آبی وجود ندارد.

۶- امکان تنظیم دمای دلخواه در کولر گازی

در کولرهای گازی اسپلیت امکان تنظیم دمای دلخواه وجود دارد. به این ترتیب می‌توان بر حسب شرایط مختلف، از مکان جغرافیایی و مساحت محیط منزل گرفته تا گرمایی و سرمایی بودن افراد، دماهایی متفاوت و دلخواه به کولر داد. اما در کولرهای آبی صرفاً امکان انتخاب بین دور کند و تند وجود دارد.

نگاهی به مزایای کولر گازی نسبت به کولر آبی

برخی معایب کولر گازی

البته که کولرهای گازی سرشار از مزایا و نقاط مثبت نیستند، بلکه برخی معایب نیز در آن‌ها وجود دارد. به عنوان مثال قیمت کولر گازی اسپلیت به نسبت کولر آبی بسیار بیش‌تر است و البته هزینه‌ی برق این کولرها نیز بیش‌تر از هزینه‌ی برق کولرهای آبی است. البته خبر خوب این است که مدتی است که کولرهای اسپلیت اینورتر وارد بازار شده‌اند. این کولرها به سبب دارا بودن سیستم اینورتر از مصرف برق کمتری نسبت به کولرهای گازی غیر اینورتر برخوردار هستند و بنابراین به میزانی از شدت مصرف برق کولرهای گازی کاسته شده است.

مورد دیگری که وجود دارد این است که هزینه‌ی سرویس کولر گازی اسپلیت نسبت به کولر آبی بیش‌تر است. در کل معایب کولرهای گازی عمدتاً حول و حوش هزینه می‌چرخد.

نکاتی در ارتباط با کولر گازی

 1. سعی کنید به هنگام خرید کولر گازی ابعاد مکانی که قرار است کولر گازی را در آن مورد استفاده قرار دهید در نظر داشته باشید و با توجه به این ابعاد اقدام به خرید نمایید.
 2. سعی کنید به هنگام خرید کولر گازی عمدتاً نظرتان روی خرید کولرهای گازی اینورتر باشد. این کولر گازی‌ها، چنان‌که در بالا نیز گفته شد، از مصرف انرژی کم‌تری برخوردار اند.
 3. بهتر است اسپلیتی خریداری کنید که تحت لیسانس یک کمپانی ایرانی است و همچنین حتماً از دارا بودن گارانتی آن مطمئن گردید. در بازار کولرهای گازی زیادی وجود دارند که تقلبی اند و از برندی معتبر نیستند. بدیهی است که با خرید این کولرها ریسک زیادی پذیرفته‌اید و هر آن ممکن است از کار بیفتند.
 4. ضمناً شما مجبور نیستید که حتماً اسپلیت شیری رنگ خریداری کنید، بلکه رنگ‌های متعددی اکنون در بازار برای کولرهای گازی وجود دارد که می‌توانید یکی از آن‌ها را با توجه به رنگ و دکوراسیون مکانی که قرار است کولر گازی را در آن مورد استفاده قرار دهید انتخاب نمایید.

1 نظر
 1. محمدحسین می گوید

  سلام وقت بخیر
  اکثر این مطالبی که نوشتید در مورد مقایسه کولر آبی و گازی باید بگم غلطه
  اول اینکه ما کولر آبی داریم ولی اصلا صدایی ازش نمی شنویم !!!!! کولر های آبی نسل جدید فن سوپر سایلنت دارند و خداییش بدون هیچ صدا و لرزشی کار می کنه
  دوم اینکه کلید هوشمند داره و می تونیم دما شو تنظیم کنیم
  سوم اینکه پوشال سلولزی داره و خنک کنندگی خیلی عالی و قابلیت تصفیه هوا رو داره
  چهارم اینکه به همه نقاط ساختمان کانال کشی میشه و پرتاب باد قوی ای داره به دلیل فن پر قدرتش پس خیلی بهتر کولر گازی ای هستش که فقط توی یه نقطه رو خنک می کنه البته به استثنای داکت اسپلیت که فن قوی ای داره و کانال کشی میشه و خیلی از این کولر های گازی دیواری بهتره
  پنجم اینکه امکان تنظیم رطوبت هوا در کولر های آبی و کل سیستم های تبرید تبخیری وجود داره اما کولر های گازی و کل سیستم های تبرید تراکمی هوا رو به هر نحوی خشک می کنند ، حتی اگه دستگاه رطوبت ساز هم درون ساختمان بذاریم اپراتور هاشون عرق می کنه و فوق العاده ضرر داره واسشون
  ششم اینکه هوای کولر آبی تازه هستش و هوا رو قشنگ به جریان می اندازه که این مطابق استاندارد های تهویه مطبوع آمریکا هستش در صورتیکه در کولر گازی ها و سیستم های تراکمی هوای محیط در حال چرخشه و خوب نیست و هوای تازه ای تامین نمیشه به دلیل محیط ایزوله
  هفتم اینکه مصرف برق کولر های آبی در برابر گازی وافعا ناچیزه منظورم کولر های آبی نسل جدید هستش نه اون فرسوده های قدیمی ، همچنین مصرف آبش اینطور که اکثر سایت ها می نویسن نیست و خیلی کمتره همچنین با نصب سایبان و تنظیم دما توسط کلید هوشمند و استفاده از پوشال سلولزی خیلی کمترم میشه
  نهم اینکه از هر لحاظ کم هزینه تره و مهم تر اینکه به روش طبیعی هوا رو خنک می کنه اما روش سیستم های تراکمی طبیعی نیستش
  کولر های گازی و سیستم های تراکمی فقط واسه مناطق با شرجی بالا خوب هستند

  شما کولر های گازی رو با یه کولر آبی فرسوده با تکنولوژی قدیم مقایسه کردید و متاسفانه اطلاعاتی رو از کولر های آبی جدید نذاشتید ، لطفا اطلاعات سایت رو به روز کنید و با اطلاعت بیشتر مطلب بنویسید

  با تشکر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده + یک =