توصیه های مراقبت از کودکان در هنگام نظافت منزل

0

مراقبت از کودکان و حفظ سلامت آنها در زمان نظافت منزل اهمیت زیادی پیدا می کند. برای هر مادر و پدر نگران و مسئولیت پذیر، یکی از مسائل مهم در زمان نظافت منزل یا نظافت اتاق کودک، مراقبت از سلامتی کودک دلبندشان و همین طور رعایت نکات ایمنی در هنگام استفاده از شوینده های شیمیایی است.

مراقبت از کودکان
تمیزکاری و نظافت منزل را زمانی انجام دهید که کودکان کمترین رفت و آمد را در خانه دارند

تمیزکاری در حضور کودکان

کودکان به طور متوسط، بعد از هشت ماه شروع به خزیدن روی زمین می کنند. هر چیزی را جلوی راه خود می بینند، به دهان می گیرند و طبیعی است که دستهای کوچک و لطیف آنها، با همه سطوح در ارتباط قرار می گیرد و حتی اگر شما، وسیله ای را که این کاشف کوچک از روی زمین پیدا کرده از دست او بگیرید، بازهم دستهای او و انگشت هایی که زمین را حداقل لمس کرده اند، در دهان او فرو می روند. این همه فعالیت و جنب و جوش کودک، مراقبت از کودکان را سخت تر می کند.

این طبیعت کودک نوپا است که کشف کند و جستجوگر باشد. آنها از یک نقطه به نقطه ای دیگر می خزند و در عرض چند ثانیه، خودشان را در معرض خطراتی قرار می دهند که شاید غیرقابل جبران باشند. شما با دقت و حساسیت هایی که دارید، همیشه از آنها مراقبت می کنید و حتی برای اینکه محیط زیبا و آرامی برای او فراهم کنید، به رنگ اتاق کودک هم توجه می کنید.

اینها همه برای والدین جای نگرانی دارد و تا زمانی که کودک نتواند خطرات بالقوه را شناسایی کند و به آگاهی نرسد، به راحتی نمی توان او را به حال خود رها کرد و خانه را که قرار است محل امن و پرورش او باشد، با کودک تنها گذاشت. از طرفی مراقبت از کودکان به طور دائم هم خیلی دشوار است و باید با آگاهی به موضوع مراقبت از کودکان توجه داشت.

مراقبت از کودکان
کودک با اولین جنب و جوش خود به شما می فهماند که هر چیز قابل لمس شدن را از دسترس او دور کنید

مراقبت های اولیه

والدین اغلب در زمان این خزیدن ها، یا مشاهده اولین قدم ها سعی می کنند مراقبت های اولیه را جدی تر بگیرند. کابینت ها را با چسباندن محافظ و یا بندهای اتصالی، غیرقابل دسترس می کنند.  لوازم شکستنی را دور نگاه می دارند. لبه های تیز خانه کنار دیواره ها را با فوم های پلاستیکی می پوشانند و هر وسیله ای که احساس می کنند خطرناک است را از دسترس او دور نگاه می دارند.

از طرف دیگر، سعی می کنند محیط پیرامون کودک را تمیز نگاه دارند. اتاق کودک را نظافت می کنند و کف خانه را به خوبی تمیز می کنند تا مبادا گردو غبار و آلودگی کودک را ناراحت کند. مراقبت از کودکان هر روز سخت تر می شود چون او هر روز بیشتر فعالیت می کند و زندگی آپارتمانی ما برای او به زودی کسل کننده و خسته کننده به نظر می رسد.

اما نکته ای که اهمیت آن بیشتر از نظافت خانه و منزل است، حفظ سلامتی کودک، مراقبت از کودکان در هنگام نظافت منزل است. گاهی استفاده از مواد شیمیایی باعث ایجاد تب در کودکان می شود و گاهی باعث آلرژی می شود و کودک در همان آستانه سالهای اول زندگی اش، دچار آسم و یا بیماری های پوستی می شود که نشان دهنده آلرژی او به عوامل مختلف است.

توصیه هایی که در ادامه به آنها می پردازیم، برای تمام مادران و پدران عزیزی است که در هنگام نظافت منزل، به حفظ سلامت کودک و مراقبت از کودکان در هنگام نظافت منزل اهمیت می دهند. اگر هنوز برای انجام مراحل نظافت خانه و اینکه چطور به بهترین شکل ممکن می توان خانه را تمیز کرد، دچار شک هستید، مطلب «چطور خانه خود را تمیز کنیم» را از دست ندهید.

مراقبت از کودکان
کودکان عاشق لمس اشیا از نزدیک هستند. مراقب باشید مواد شوینده را در دسترس آنها قرار ندهید

توصیه های مراقبت از کودکان در هنگام نظافت منزل

 • قفل ایمنی بگذارید

برای مراقبت از کودکان باید، همانطور که برای گوشی موبایل خود پسورد می گذارید، برای در کابینت ها و کشوی آنها که مواد شوینده را در آنها نگهداری می کنید، یک قفل ایمنی بگذارید. کودکان از سر کنجکاوی به سراغ کابینت ها می روند و باور کنید یا نه، باز کردن در کابینت برای یک کودک کنجکاو و باهوش، در حکم باز کردن در صندوقچه گنج است. او با انبوهی از وسایل و قوطی هایی که در آنها باز می شود مواجه می شود. در یک چشم بهم زدن، درهای قوطی باز می شود و مایعات آنها یا روی لباس، یا بدتر اینکه در دهان خود سرازیر می کند. آن وقت است که فاجعه اتفاق می افتد. پس قبل از اینکه او شروع به خزیدن کند، حتما به فکر قفل ایمنی در کابینت ها باشید.

مراقبت از کودکان
اینطور فکر کنید که مسئله مرگ و زندگی در میان است و مواد شوینده را هرچه می توانید در دورترین نقطه قرار دهید
 • فضای غیر دسترس ایجاد کنید.

برای کودک، فضای دسترسی او را مشخص کنید. اینکه وقتی روی دو پای خود می ایستد، تا کجا دستش می رسد مهم است. آن را اندازه گیری کنید و برای نگهداری مواد شوینده، از طبقات بالاتر کابینت، جایی دور از دسترس او پیدا کنید. شاید پیش از این قفل ایمنی را هم کار گذاشته باشید. اما مطمئن باشید، کودکان با یکبار دیدن، به خوبی یاد می گیرند که شما چطور از شر آن حفاظ و قفل خلاص شده اید و طبیعی است که در قدم بعدی، خودشان دست به کار می شوند. پس بهترین کار این است که شوینده ها را کلا دور از دسترس او قرار دهید. آنها را دست کم نگیرید و برای مراقبت از کودکان یک قدم جلوتر از او باشید.

 • تغییر در مواد مصرفی

گاهی لازم است که شوینده های خود را تغییر دهید. اگر پیش از به دنیا آمدن کودک خود، از سفید کننده های فوری که بوی تند هم دارند، و البته صد در صد شیمیایی هستند و اگر دقت کرده باشید، شما هنگام استفاده از آنها مجبور به استفاده از ماسک هم هستید، اکنون وقت آن رسیده است که مواد شوینده خود را تغییر دهید.

مراقبت از کودکان، موضوعی مهمی است پس از مواد شوینده با درصد شیمیایی کمتر استفاده کنید. جایگزینی این مواد باعث حفظ سلامت خودتان و همین طور کودک شما می شود. از آن سو، این موضوع به حفظ محیط زیست هم کمک می کند.

مراقبت از کودکان
کودکان همان رفتاری را انجام می دهند که شما پیش از این در حضور آنها انجام داده اید مراقب رفتارتان باشید.
 • یک جای امن

وقتی می خواهید شروع به نظافت کنید، سعی کنید کودک خود را از منزل خارج کنید و اگر این امکان برای شما فراهم نبود، می توانید در ساعت هایی که او خوابیده است، مشغول نظافت شوید. از طرفی، یک اتاق امن برای او پیدا کنید. جایی که کمترین میزان بو و رفت و آمد را داشته باشد. بگذارید او در آرامش بخوابد و شما در آسایش به کارهای نظافت منزل برسید.

 • بسته بندی مواد شوینده

با حضور کودک در زندگی تان، راههای مراقبت از کودکان را به خوبی مطالعه کنید. یکی از آنها تغییر در خرید و نگهداری مواد شوینده است. باید همیشه به این نکته توجه داشته باشید که از مواد شوینده ای استفاده کنید که بسته بندی مقاومت تر دارند. یعنی نشت یا خرابی در ظرف نگهداری آن به وجود نیاید، و یا اینکه درب آنها به سادگی باز نشود. اگر شوینده هایی خریداری کرده اید که امکان ریخته شدن آنها خیلی آسان است، حتما آنها را به یک ظرف مقاوم انتقال دهید.

مراقبت از کودکان
زمان هایی که دورتان شلوغ است و حواستان به کودکان نیست، بیشترین خطری که کودکان را تهدید می کند همان کارهایی است که شما پیش از این آنها را منع کرده بودید
 • محل نگهداری قوطی ها

مراقبت از کودکان، در زمان هایی سخت می شود. گاهی شما خسته هستید یا مهمان دارید. سرتان شلوغ است و این کار باعث می شود که توجه کمتری به کودک داشته باشید. این زمان ها مراقبت از کودکان کار سخت تری می شود.

دقت کنید، وقتی قوطی یا ظرف مواد شوینده شما تمام می شود، به خیال اینکه دیگر تمام شده، آن را در گوشه و کنار خانه رها نکنید. گاهی کودک از سر کنجکاوی به سراغ آن می رود و بدون اینکه شما حواس تان باشد، در آن را باز می کند و در یک لحظه طلایی باقی مانده مواد را می خورد. پس به خاطر بسپارید تمام شدن قوطی های مواد شوینده، هرگز به این معنی نیست که آنها دیگر بی خطر هستند.

مراقبت از کودکان
پیش از آنکه کودک شما به سراغ کابینت هایتان برود و آنها را بهم بریزد شما یک کابینت اختصاصی برای بازی او بسازید
 • یک فضای اختصاصی –برای من-

برای کودک، یک فضای اختصاصی بسازید. یکی از کابینت ها را برای او خالی کنید و وسایل بی خطر را که البته جذاب هم باشند، رنگی هم باشند و سروصدا هم داشته باشند، برای او در کابینت قرار بدهید. درست زمانی که او نیاز به کشف و کنجکاوی دارد، بگذارید آزادانه و پیروزمندانه به سمت آن برود. برق شادی را در چشمان او ببینید که چطور ظرف ها را از کابینت بیرون می اندازد و به این پیروزی خود می بالد. نکته ای که مهم است، کابینت انتخابی و اسرار آمیز اوست. حتما دور از فر و یخچال باشد.

مراقبت از کودکان
این کاشف کوچک به سراغ هر وسیله ای می رود که درهای باز شود و البته هیجان انگیزتر می شود وقتی ببیند داخل آن هم وسایلی برای بهم ریختن است
 • قفل کردن ماشین ظرفشویی

تمام تلاش تان را می کنید که مراقبت از کودکان را به خوبی انجام دهید. اما گاهی پیش می آید که ذرات مواد شوینده، در فضاهایی که دیده نمی شوند و غیرقابل دسترس است؛ در مخزن های پلاستیکی ماشین ظرفشویی یا لباسشویی باقی می ماند. همه این وسایل الکتریکی دکمه قفل کودک دارند. دور از چشم کودک، آنها را قفل کنید. اگر قبل از این، وسایلی را، مثل سینی، قاشق ، چاقو و… در قفسه های ماشین ظرفشویی می گذاشتید تا در فرصت مناسب همراه بقیه ظرف ها بشویید، دیگر این کار را نکنید.

این احتمال را بدهید که قفل شما توسط کودک کشف شود و خب، بدتر از این نمی شود. ظرف های کثیف و آلوده و البته خطرناک در اختیار او قرار می گیرند و تا شما دست به کار شوید و خودتان را به او برسانید، کار از کار گذشته است.

 • مواد شوینده را در ظرف های غذا نگهداری نکنید.

هیچ زمان و در هیچ موقعیتی، مواد شوینده ها را در ظرف های غذا نریزید. حتی اگر رنگ  و بوی آنها متفاوت باشد. گاهی کودکان نمی توانند تشخیص بدهند که واقعا چه چیزی در ظرف وجود دارد و براساس حافظه تصویری خود، که پیش از این از همان ظرف غذا یا چیزی شبیه به آن نوشیده و خورده است، همه محتویات ظرف را می خورد. پس مراقبت کنید و روی ظروف نگهداری مواد شوینده حساس باشید.

مراقبت از کودکان
برای از بین بردن موش از مواد شوینده استفاده نکنید حتی اگر در زیر کابینت ها باشد.
 • از شوینده ها، برای دفع حشرات و موش ها استفاده نکنید.

اگر با حضور غیرمنتظره یک موش یا حشرات آزار دهنده روبه رو شدید، هرگز برای دفع آنها از مواد شوینده استفاده نکنید.

 • هنگام تمیز کردن بازی نکنید

هنگام تمیز کردن با کودکان خود بازی نکنید. دستان شما، ممکن است آلودگی داشته باشند حتی اگر از دستکش هم استفاده کرده باشید پس قبل از اینکه به سراغ کودک خود بروید، دستهای خود را به خوبی بشویید.

در هنگام نظافت منزل؛ به کودک یادآوری کنید که مشغول انجام نظافت هستید و این کار دقت و حواس جمع می خواهد. با این کار به او می فهمانید که چه اندازه کارتان اهمیت دارد.

مراقبت از کودکان
مواد شوینده را بعد از مصرف از دسترس کودکان دور کنید
 • هرگز مواد شوینده را رها نکنید.

در هنگام نظافت منزل؛ هرگز مواد شوینده را بدون مراقبت رها نکنید. بلعیدن مواد، لمس مواد می تواند برای کودک خطرناک باشد.

 • باتری های قدیمی را از خانه دور کنید.

برای اینکه سلامت کودکان تان به خطر نیفتد و شما به خوبی از کودکان خود مراقبت کنید، هر چند وقت یکبار و در هنگام نظافت وسایل الکتریکی، باتری های آنها را کنترل کنید. اگر تاریخ مصرف آنها گذشته بود، حتما آنها را از وسیله الکتریکی خارج کنید. باتری های قدیمی، مواد قلیایی بسیار خطرناکی هستند که در مجاورت بعضی مواد شوینده، واکنش های شیمیایی خطرناکی از خود نشان می دهند.

 • کمی رقیق تر، کمی مطمئن تر

یادتان باشد، بعضی از پاک کننده غلیظ هستند و این غلظت، به خاطر ساختار شیمیایی آنها میزان مضر بودن آنها را چندبرابر می کند. پس دست به کار شوید و قبل از استفاده آنها را رقیق کنید. این بهترین راه برای ساختن یک پاک کننده کم خطر است.

مراقبت از کودکان
گاهی فقط به یک اسپری آب گرم و یک حوله تمیز برای نظافت نیاز است. تا آنجایی که می توانید از مصرف مواد شوینده شیمیایی خودداری کنید
 • از آب بیشتر استفاده کنید.

یکی از بهترین راههای مراقبت از کودکان ، استفاده کمتر از مواد شوینده است. همیشه نباید از مواد شیمیایی و شوینده های قوی استفاده کرد. گاهی می شود برای پاک کردن سطح کفپوش خانه؛ یا پارکت ها، تی را با آب خالی شست و به دقت نظافت کرد.

همین طور برای پاک کردن قالی و فرش های خود می توانید بیشتر مواقع از آب به تنهایی استفاده کنید. و اگر لازم بود از شوینده استفاده کنید، حتما از تخلیه کامل مواد شوینده از داخل ذرات فرش و تارهای قالی اطمینان حاصل کنید. می توانید با کمپرس بخار این تخلیه را به خوبی انجام دهید و یا اینکه محل استفاده از مواد شوینده را چندین بار با آب خالی و گرم بشویید.

گاهی می توان با استفاده از مواد ساده یک شوینده خوب و موثر ساخت. مثلا ترکیب جوش شیرین به همراه نمک یک سفید کننده کم خطر و مناسب است که جایگزین خوبی برای سفیده کننده های شیمیایی است.

مراقبت از کودکان
علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد

خودت را آماده کن

اغلب مشکلات وقتی به وجود می آید که شما کمترین انتظار از بروز آنها را دارید. پس همیشه “علاج واقعه قبل از وقوع” کنید و پیش از این مشکلی پیش بیاید، برای مواجه با آن آماده باشید. این آمادگی می تواند شامل رعایت این نکات باشد:

 • نگهداری شماره تلفن های مهم و ضروری

شماره تلفن های ضروری را در جای مناسب، روی برگه کاغذی بنویسید تا اگر اتفاقی افتاد و شما طبق واکنش طبیعی بدن تان مضطرب و دستپاچه شدید، بتوانید به راحتی به آنها دسترسی داشته باشید.

 • تجهیز بودن کیف کمک های اولیه

کیف کمک های اولیه را چک کنید. از تاریخ مصرف مواد و سالم بودن تجهیزات اولیه مطئن شوید.

 • روش های اصلی کمک های اولیه را بیاموزید.

هر مادر یا پدر، باید بداند که چطور یک زخم را استریل کند، یا پانسمان اصولی در هنگام روی دادن حادثه چطور انجام می شود. این کار را یاد بگیرید. از طرفی اگر سالمند یا فرد بیمار در خانه دارید، باید آموزش های احیا قلب و عروق را هم بیاموزید. این موضوع مرگ و زندگی افراد را تعیین می کند. جدی بگیرید.

 • به دکتر مراجعه کنید.

گاهی بدون اینکه ما متوجه بشویم، ممکن است کودک ما محتویات یک ظرف را نوشیده باشد و حتی وقتی ما از او سوال می کنیم که ؛ “آیا این کار را انجام دادی؟” ” آیا تو به این دست زدی؟” موضوع را انکار کند. طبیعی است. ترس از تنبیه و توبیخ نمی گذارد او راست بگوید. پس اگر شما یک ظرف یا بطری شوینده خالی کنار فرزند خود دیدید، به گفته او اعتماد نکنید و سریع کودک را به دکتر نشان دهید.

مراقبت از کودکان
اگر کودک شما مواد شوینده را نوشید هرگز به او آب ندهید با ششستن دست و صورت او، سریع به اورژانس زنگ بزنید
 • به او آب ندهید.

مراقبت از کودکان همیشه باید ادامه یابد. اما اگر کودک شما مواد شوینده را نوشید، و شما دیر متوجه شدید، بلافاصله به او آب نخورانید. این بدترین کار ممکن است.  کاری که باید انجام دهید این است که دستها و صورت او را با آب سرد بشویید و سریع با اورژانس تماس بگیرید.

امیدوارم هیچ زمانی پیش نیاید که در این شرایط قرار بگیرید. اما واقعیت این است که مراقبت و نگهداری از کودکان در هنگام نظافت منزل کار دشواری است. پس در صورت بروز هرگونه حادثه و اتفاقی، خونسردی خود را حفظ کنید و با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

مراقبت از کودکان
تمیزی و پاکیزی را در حد تعادل رعایت کنید تا کودکانتان دچار آلرژی نشوند

جمع بندی

مادران و پدران عزیز به خاطر داشته باشید، نظافت منزل و توجه ویژه به آن کار شایسته ای است اما گاهی این رفتار تبدیل به وسواس می شود و این موضوع باعث رنجش دیگران و البته خانواده عزیزتان می شود. پس مراقبت کنید تا دچار وسواس های فکری نشوید.

یادتان باشد آلرژی در کودکان بیشتر به خاطر داشتن یک “خانه خیلی تمیز” به وجود می آید. کودکان برای توسعه و بهبود سیستم ایمنی بدن خود؛ نیاز به قرار گرفتن در معرض میکروب های مفید را دارند.

در غیر این صورت، آنها دچار حساسیت های بی مورد و زیادی نسبت به آلرژن ها یا مواد بی خطری می شوند که روزانه قرار است با آنها سرو کار داشته باشند. پس همیشه در نظافت منزل تعادل را نگهدارید. استادکار با داشتن تیم مجرب و مسلط به امور نظافت منزل در کوتاه ترین زمان در خدمت شماست.

شما می توانید در زمان هایی که گرفتارید یا شرایط برای نظافت کامل خانه را ندارید، خود را به نیروهای کارآمد استاد کار بسپارید و از داشتن خانه ای تمیز و امن لذت ببرید. با شما هستیم، همواره.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × چهار =