شستن قلم مو نقاشی در رنگ روغن و اکریلیک چگونه است؟

1

هنگام کار با رنگ‌هایی چون اکرلیک و رنگ روغن ممکن است فراموش کنید که قلمو و غلطک رنگ را سریعا بشویید و رنگ روی قلموی شما خشک شود. شستن قلم مو نقاشی که آغشته به رنگ خشک شده آکرلیک و رنگ روغن است کمی دشوار است زیرا پایه این رنگ‌ها آب نیست و باید از مواد دیگری برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.

شستن قلم مو نقاشی آغشته به رنگ روغن

رنگ روغن همانطور که از اسمش پیداست بر پایه مواد روغنی است بنابراین آب این نوع رنگ را پاک نمی‌کند. برخی از مردم تصور می‌کنند که با صابون می‌توانند قلم مویی که به رنگ روغن آغشته شده را تمیز کنند اما این کار به قلم مو آسیب می‌رساند و باعث می‌شود که موهای آن پس از مدتی بد شکل شود. همچنین صابون نمی‌تواند تمام رنگ را به خوبی تمیز کند.

استفاده از مایع ظرفشویی

ابتدا باید با یک دستمال به آرامی و بدون آن‌که موهای قلم مو را به هم بریزید رنگ‌های اضافی را از روی قلم مو پاک کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا در مراحل بعدی راحت‌تر قلم مو را تمیز کنید. سپس داخل یک لیوان اندکی مایع ظرفشویی و آب بریزید و قلم مو را به آرامی داخل آن تکان دهید و به کف لیوان بزنید. دقت کنید که موهای قلم مو در حین انجام این کار خراب نشوند. سپس قلم مو را زیر آب بشویید. دقت کنید که از آب داغ استفاده نکنید زیرا این کار باعث می‌شود که موهای قلم موی شما بریزد.

شستن قلم مو با مایع ظرفشویی
مایع ظرفشویی برای تمیز کردن قلم موهای آغشته به رنگ روغن مناسب است.

استفاده از تینر یا نفت

تینر و نفت بوی بدی دارد و اغلب مردم دوست ندارند که قلم موی خود را در آن بیاندازند. اما استفاده از تینر یا نفت می‌تواند به سرعت قلم موی شما را تمیز کند خصوصا اگر رنگ روی قلم موی شما با مایع ظرفشویی پاک نمی‌شود. برای این منظور در یک ظرف شیشه‌ای اندکی تینر یا نفت بریزید. سپس قلم موی خود را در آن بیاندازید. دقت کنید که قلم موی شما نباید بیش‌تر از یک الی دو دقیقه در تینر و نفت بماند زیرا این کار به قلم موی شما آسیب می‌رساند. سپس قلم‌ مو را در بیاورید و با مایع ظرفشویی آن را آب کشی کنید.

بیشتر بدانید نحوه بتونه کاری ترک دیوار

محلول قلم شور

اگر رنگ روغن روی قلم موی شما خشک شده است به احتمال زیاد آن قلم مو دیگر کارآیی سابق را نخواهد داشت. اما اگر مصمم هستید که از آن قلم مو دوباره استفاده کنید نگران نباشید. با یک محلول قلم شور می‌توانید رنگ خشک شده را تا حد زیادی پاک کنید. برای این کار محلول را در یک ظرف بریزید و قلم موهای خود را به مدت چند ساعت در محلول بگذارید تا باقی بماند. سپس قلم موها را در بیاورید و آب کشی کنید.

شستن قلم مو نقاشی آغشته به رنگ اکرلیک

معمولا حلال رنگ اکرلیک آب است اما این نوع رنگ‌ها پس از خشک شدن نسبت به آب مقاوم می‌شوند و تقریبا نمی‌توان با استفاده از آب آن‌ها را تمیز کرد. بنابراین مهم است که بلافاصله بعد از استفاده از رنگ اکرلیک اقدام به شستن قلم مو نقاشی آغشته به رنگ اکرلیک کنید. برای این کار قلم موی خود را در آب و اندکی مایع ظرفشویی فرو کنید و با دست رنگ را از میان موهای قلم مو خارج کنید. بهتر است هنگام این کار دستکش بپوشید زیرا بعدا رنگ از روی دستتان به سختی پاک می‌شود. حین کار با اکرلیک قلم مویتان را دائم خیس نگه دارید تا رنگ روی آن خشک نشود. اگر رنگ اکرلیک روی قلم موی شما خشک شده است شاید بتوان گفت که بهترین کار این است که آن را دور بیاندازید. برخی از رنگ‌های اکرلیک هستند که حلالشان نفت است. این نوع رنگ‌ها با نفت یا مواد پایه نفتی پاک می‌شوند.

نکاتی برای داشتن قلم موهای سالم

 • اگر نقاشی شما طول می‌کشد و یا بین کارتان استراحت طولانی می‌کنید قلم موهایتان را داخل آب (یا اگر با رنگ روغن کار می‌کنید داخل نفت و تینر) خیس کنید و نگذارید تا به مرحله خشک شدن کامل برسند.
 • اگر به مدت طولانی می‌خواهید کار نکنید قلم موهایتان را داخل ظرف آب یا تینر رها نکنید. این کار باعث می‌شود که سر موها خم شوند و دیگر کارآیی سابق را نداشته باشند.
نگهداری از قلم مو
مراقب خم شدن سر قلم موی خود باشید.
 • قلم موی خودتان را هرگز زیر آب داغ نگیرید، این کار باعث می‌شود که موهای قلم مو کنده شوند.
 • هیچ‌ وقت قلم مویتان را بیش از حد داخل رنگ فرو نبرید. در واقع قسمت فلزی بالای موهای قلم مو نباید آغشته به رنگ شود زیرا پاک کردن آن دشوار می‌شود. سعی کنید حداکثر سه چهارم از موهای قلم مو را داخل رنگ فرو ببرید.

شما برای شستن قلم مو نقاشی آغشته به رنگ روغن و رنگ اکرلیک از چه روش‌هایی استفاده می‌کنید که در بالا ذکر نشده است؟ برایمان در کامنت‌ها بنویسید. همچنین اگر به خدمات نقاشی ساختمان نیاز دارید می توانید از متخصصان ما کمک بگیرید.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
1 نظر
 1. اسرا مرشدي می گوید

  سلام، من قلمويي كه رنگ روغن داره رو چنبار روي صابون مي كشم خيلي بهتر از ريكا تميز مي كنه.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

17 + 10 =