تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و نکات مربوط به آن

0

آیا تابه‌حال دقت کرده‌اید که تک‌تک گیاهان داخل گل‌فروشی‌ها چه برگ‌های تمیز و درخشانی دارند؟ دلیلش این نیست که گیاهان داخل گل‌فروشی از گیاهان آپارتمانی شما سالم‌تر هستند. بلکه به خاطر توجه و مراقبت ویژه‌ای که از آن‌ها می‌شود چنین ظاهر زیبایی دارند. اگر شما نیز دوست دارید گیاهان خود را همیشه زیبا و پاکیزه ببینید می‌توانید از راهکارهای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی که در ادامه معرفی می‌شود استفاده نمایید.

چرا لازم است برگ گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم؟

گیاهان آپارتمانی از مزیت بارش باران برای تمیز کردن برگ‌هایشان برخوردار نیستند. بنابراین برای تمیز ماندن از گردوغبار و حشرات به کمک شما نیاز دارند. خوشبختانه با صرف زمان مختصری برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی با یک تیر سه نشان را می‌زنید:

 • اول تمیز کردن شاخ و برگ گیاهان به آراسته شدن و بهبود وضعیت ظاهری آن‌ها کمک می‌کند. برگ‌های پاکیزه درخشش بیشتری دارند و به زیبایی خانه شما کمک می‌کنند.
 • دوم با بررسی کردن برگ‌های گیاهان آپارتمانی هنگام تمیز کردن آن‌ها اگر دچار بیماری یا آفت‌زدگی شده باشند خیلی زود متوجه می‌شوید.
 • سوم گرفتن گردوغبار برگ‌های گیاهان آپارتمانی به افزایش توانایی فتوسنتز آن‌ها کمک می‌کند. زیرا وجود یک لایه گردوغبار روی برگ‌ها مانع رسیدن اشعه آفتاب به سطح برگ می‌شود و این خود عمل فتوسنتز یا غذا سازی گیاه را با مشکل مواجه می‌کند.
تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و نکات مربوط به آن
تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی به آراستگی، جلوگیری از آفت زدگی و بیماری و افزایش توانایی فتوسنتز گیاهان کمک می کند.

نکات تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی

 • برای تمیز کردن گیاه آپارتمانی خود نیازی نیست که وسیله خاصی بخرید. به‌احتمال‌زیاد تمام وسایل لازم را از قبل در خانه دارید. لوازم موردنیاز برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی عبارت‌اند از: پارچه مخصوص گردگیری یا اسفنج، پر گردگیری یا قلم‌موی آرایشی نرم و آبپاش.
 • برای آن‌که آفت و بیماری هنگام تمیز کردن برگ گیاهان به یکدیگر منتقل نشود، پس از تمیز کردن هرکدام از گیاهان پارچه گردگیری یا اسفنج را با آب گرم و صابون بشویید و مخلوط آب و صابون را به پر گردگیری یا قلم‌موی آرایشی اسپری کنید.
 • این‌که چه زمانی لازم است به تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی بپردازید بستگی به محل زندگی شما دارد. اگر در ناحیه‌ای زندگی می‌کنید که میزان آلودگی هوا و گردوغبار معلق در هوا بالاست لازم است اوقات بیشتری را به تمیز کردن گیاهان خود اختصاص دهید. بهترین راه برای فهمیدن آن‌که آیا زمان تمیز کردن برگ گیاهان فرارسیده است یا خیر این است که برگ‌ها را لمس کنید و ببینید چه میزان غبار بر روی آن نشسته است.
 • پیش از تصمیم‌گیری درباره روش تمیز کردن، برگ‌های گیاه را به‌خوبی مورد مشاهده قرار دهید. ببینید که آیا جنس برگ‌های آن‌ها نرم و صاف یا کُرک دار است؟ این تفاوت کوچک میان برگ‌های گیاهان مختلف به شما کمک می‌کند که روش مناسب را برای تمیز کردن آن‌ها در پیش بگیرید.
تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و نکات مربوط به آن
بهترین راه برای فهمیدن زمان تمیز کردن برگ گیاهان، این است که برگ‌ها را لمس کنید و ببینید چه میزان غبار بر روی آن نشسته است.

چگونه برگ گیاهان آپارتمانی را تمیز کنیم؟

تمام برگ‌ها را با آب شستشو دهید

آسان‌ترین شیوه برای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی بردن آن‌ها به داخل سینک آشپزخانه و شستشو برگ‌ها با کمک جریان آب است. پیش از قرار دادن برگ‌ها زیر جریان آب دمای آن را آزمایش کنید. مطمئن شوید که آب ولرم است زیرا گیاهان آپارتمانی اغلب متعلق به مناطق استوایی هستند و به باران‌های تقریباً گرم عادت دارند. پس مراقب باشید زیرا آب داغ یا خیلی سرد به برگ‌های گیاه آسیب می‌رساند. اگر گیاه خیلی کثیف شده است می‌توانید مقدار کمی صابون ظرف‌شویی (حدود یک‌چهارم قاشق چای‌خوری) را با آب مخلوط کرده و این ترکیب را به برگ‌های گیاه اسپری کنید سپس برگ‌ها در سینک بشویید.

گیاهان کوچک و ظریف که تحمل قرار گرفتن در زیر فشار آب را ندارند را می‌توانید به شیوه ملایم‌تری شستشو دهید. یک سطل را پر از آب ولرم کنید سپس درحالی‌که پایه گیاه و خاک گلدانش را با کف دست به‌خوبی پوشانده‌اید گلدان را برعکس کرده و برگ‌ها را داخل سطل آب فروببرید. می‌توانید با کمک نایلون خاک گلدان را بپوشانید تا هنگام برعکس کردن گلدان، خاک درون ظرف آب نریزد. پس از شست‌وشو اجازه دهید برگ‌های گیاهان آپارتمانی خودبه‌خود خشک شوند سپس آن‌ها به سر جای خود بازگردانید.

تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و نکات مربوط به آن
آسان ترین راه برای تمیز کردن برگ های گیاهان بردن آن ها به داخل سینک و شستن برگ ها با کمک جریان آب است.

برگ‌ها را یکی‌یکی دستمال بکشید

بسته به آن که مکان گیاه آپارتمانی شما در خانه کجاست، میزان گرد و غبار گرفتن آن نیز می تواند متفاوت باشد. برای گیاهانی که بزرگ هستند و جابه‌جا کردن آن‌ها سخت است، می‌توانید به‌سادگی با یک دستمال یا اسفنج نم‌دار برگ‌های آن را تمیز کنید. استفاده از دستمال نمدار تنها برای گیاهانی با برگ‌های صاف و نرم کاربرد دارد و برای گیاهانی با برگ‌های کرک دار بهتر از راهکار بعدی استفاده نمایید.

پشت و روی برگ‌ها را با اسفنج یا دستمال نمدار تمیز کنید. از شاخه شروع کنید و به سمت نوک برگ حرکت کنید. دقت کنید که فشار زیادی به شاخ و برگ گیاه وارد نکنید تا گیاه شما آسیب نبیند. پس‌ازآن که شستشو برگ‌های گیاهان آپارتمانی را به پایان بردید می‌توانید هر بار که وسایل خانه را گردگیری می‌کنید، غبار روی برگ‌های گیاه را نیز پاک‌کنید.

تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و نکات مربوط به آن
گیاهان آپارتمانی بزرگی که برگ های صاف دارند را می توانید با کمک یک دستمال یا اسفنج نمدار تمیز کنید.

با کمک قلم‌مو برگ‌ها را گردگیری کنید

تمیز کردن بعضی گیاهان آپارتمانی که پرشاخ و برگ و دارای برگ‌های کرک دار هستند به‌آسانی گیاهان با برگ‌های بزرگ صاف نیست. برای تمیز کردن چنین گیاهانی نظیر بنفشه آفریقایی استفاده از دستمال نمدار یا جریان آب کارساز نیست. برای گیاهان پرشاخ و برگ از یک قلم‌موی نرم و پرپشت مثل قلم‌موی آرایشی استفاده نمایید و با حرکات ملایم قلم‌مو به‌آرامی گردوغبار را از روی برگ‌ها بزدایید.

تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی و نکات مربوط به آن
برخی گیاهان آپارتمانی مانند بنفشه آفریقایی دارای برگ های کرک دار هستند.

هم‌زمان با شستن برگ‌ها گیاه را هرس کنید

هنگامی‌که مشغول به تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی هستید ممکن است در لای شاخ و برگ گیاه به برگ‌های زرد و خشک‌شده بربخورید. بهترین راه این است که در همان لحظه این برگ‌های خشک‌شده را جدا کنید. اگر برگ به‌راحتی از شاخه جدا نشد آن را با فشار جدا نکنید بلکه از قیچی برای جداسازی آن استفاده کنید. همچنین درصورتی‌که نوک برگ‌های گیاه سوخته بود. با دقت فقط قسمت‌های خشک و قهوه‌ای را جدا کنید. یکی از نکات هرس کردن بوته ها و درختان این است که برگ‌ها و گل‌های خشک‌شده‌ای که روی خاک گلدان افتاده‌اند را بردارید زیرا ممکن است منبع بیماری برای گیاه شما بشوند.

سخن پایانی

همان‌طور که با گذشت زمان اسباب و اثاثیه خانه گردوغبار به خود می‌گیرند، روی برگ‌های گیاهان داخل خانه نیز گردوغبار می‌نشیند. پس لازم است هرازگاهی ضمن گردگیری وسایل خانه برگ گیاهان خود را نیز تمیز نماییم. در این مقاله روش‌های تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی را بررسی نمودیم. درصورتی‌که نکته‌ای در این مورد از قلم افتاده خوشحال می‌شویم آن را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

خدمات نظافت منزل توسط آقا در استادکار

نظافت منزل

 • شستن دیوار‌ها و پنجره‌ها
 • شستن و تی کشیدن کف
 • نظافت پذیرایی‌و نظافت اتاق‌ها
 • شستن سرویس بهداشتی و حمام
دریافت این خدمت از استادکار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − هجده =