راهکارهای افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان

0

روزانه کشمکش های زیادی در مدارس بین دانش آموزان و معلم ها در میگیرد. یک دانش آموز آنقدر خجالتی ست که سر کلاس لام تا کام صحبتی نمیکند. یک دانش آموز سرکش است و تکالیفش را انجام نمیدهد. یک دانش آموز در برخی فعالیت ها قوی جلوه می کند اما در برخی دیگر آنقدر ضعیف است که از او انتظار نمی رود. والدین هم که همیشه چوب دو سر سوخته این ماجراها هستند.

اگر فرزند شما در هرکدام از این دسته بندی ها قرار می گیرد؛ تا به حال به علت آن فکر کرده اید؟ به راه حل آن چطور؟ آیا میدانستید راهکارهایی هست که می تواند این دردسرها را برای همیشه از بین ببرد و دانش آموزی فعال و موفق برای شما و این جامعه به ارمغان آورد؟  گره این مشکل تنها به دست شما باز می شود. اما چگونه؟

قبل از هرچیز بهتر است بدانید ریشه تمام این کاستی ها به اعتماد به نفس و عزت نفس درونی فرزندتان بر می گردد؛که خوشبختانه به کمک شما والدین عزیز قابل رشد و پرورش است.

ما در ادامه فهرستی از استراتژی هایی که می توانید از آنها را برای کمک به دانش آموزان خود و افزایش اعتماد به نفسشان  استفاده کنید تهیه کرده ایم. به یاد داشته باشید که هر کدام از این موارد کوچک می تواند حامل تحولی بزرگ برای شما و فرزندتان باشد.

افزایش اعتماد به نفس
تمام جوامع به دانش آموزان شاد و موفق نیاز دارند.

منظور از اعتماد به نفس چیست؟

اول از همه لازم است به تعریف مشترکی از اعتماد به نفسی که دانش آموزان ما به آن نیاز دارند برسیم که خود نیمی از جواب است. اعتماد به نفس یعنی احساس درونی شخص، نسبت به میزان با ارزش بودن خود و آنچه در مورد قابلیت ها و ارتباطش با دیگران فکر می کند. درواقع این به ارزشگذاری فرد، توسط خودش باز می گردد. آیا احساس دوستداشتنی بودن و تقدیر شدن می کند؟ آیا احساس فهمیده شدن ، محترم و قابل اعتماد بودن دارد؟

در نتیجه احساس و فکرش نسبت به خود منفی ست یا مثبت؟

خوشبختانه اعتماد به نفس چیزی ست که در طول زمان توسط فاکتورهای مختلفی کم و زیاد می شود. و همانطور که میدانیم بچه ها همیشه برای تغییرات آماده ترند.

۱۱راهکار اساسی برای افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان

 1. به حفظ غرور و ذهنیت مثبت دانش آموز نسبت به خودش کمک کنید

اولین و مهم ترین نکته این است که به محض آگاه شدن از کمبود اعتماد به نفس فرزندتان با معلم و کادر مدرسه او صحبت کنید.از آن ها بخواهید تا با شما همکاری کنند و به فرزندتان زمان بدهند. به هیچ عنوان او را سرزنش نکنند و برچسب های منفی به او نزنند؛ علی الخصوص جلوی همکلاسی هایش. زیرا این ها باعث می شوند که ذهنیت او نسبت به خودش خراب شود. در نتیجه کمبود اعتماد به نفس در او تشدید شده و عزت نفسش خورد می شود. درین حالت درست کردن آن به مراتب سخت تر خواهد شد . همه ما همکلاسی هایی داشتیم که مورد سرزنش مداوم معلم بودند، خب… خبری از آن ها دارید؟ اکنون در چه حالند؟

 1. آن ها را هنگام صحبت کردن آزاد بگذارید

درست است که بی غلط صحبت کردن دانش آموزان برای ما بسیار با اهمیت است. اما اگر بخواهیم پس از هر واژه ای که می گوید او را تصحیح کنیم چه اتفاقی خواهد افتاد؟ هنگامی که دانش آموز غلط های زیادی دارد و شما مرتبا سعی در اصلاح آن ها دارید؛ او کمتر صحبت خواهد کرد زیرا اعتماد به نفسش درحال ضربه خوردن است. اصلاح را به زمان تمرینات موکول کنید. البته نه با قطع کردن فعالیت او. میتوانید پس از اتمام فعالیت نکاتی را در قالب صحبت هایتان به او یاداوری کنید.

 1. ستایششان کنید

اشکالی که در تصحیح کردن وجود دارد این است که شما مدام اشتباهات را تذکرمی دهید. اما فراموش می کنید که به موارد درست آفرین بگویید. بهتر است پس از پایان تمرین به او بگویید: “آفرین، کارت عالی بود. تو تمام درس های این هفته ات را یاد گرفتی؛ اما ظاهرا برخی از درس های گذشته ات را فراموش کرده بودی. چطوره برای کلاس بعدیت نگاهی بهشون بیندازی؟” به این صورت با وجود گوشزد اشتباهاتشان، با چیزی که اول از شما شنیدند پیام مثبتی دریافت خواهند کرد.

 1. به آن ها شانس های کوچکی برای لمس موفقیت و توانمندی بدهید

تمام دانش آموزان نقاط ضعف و قوتی دارند. گاهی باید روی نقاط قوتشان دست بگذاریم . مثلا از آن ها بخواهیم در مورد چیزی که خوب بلدند برایمان توضیح دهند و وانمود کنیم که ما این نکات را نمیدانستیم و داریم از آن ها یاد میگیریم. اجازه دهیم تا یک سخنرانی عالی داشته باشند. لازم نیست حتما موضوع خاصی داشته باشد حتی می تواند درمورد مکانی باشد که برای اردو به آنجا رفته اند و شما ندیده اید.

 1. تمام یادگیری ها را هدفمند کنید

اگر در ابتدای هر سال تحصیلی ، حتی ابتدای هر کلاس برای او اهدافی را تایین کنید، احساس و تمرکز بهتری روی آنچه که انجام می دهد خواهد داشت. مثلا به او بگویید: “تو پایان این سال می توانی کامل و درست بخوانی و بنویسی”. و در هنگام پایان سال  به او بگویید: “تبریک میگم تو حالا با سواد شدی” یا فلان چیز را یاد گرفتی… . وسپس مشاهده کنید که آن ها چگونه از میزان آموخته هایشان هیجان زده و بااعتماد به نفس خواهند شد.

 1. گزینه های مختلف مقابل او قرار دهید تا خودش انتخاب کنید

با این کار به او نشان می دهید که برایش احترام قائل هستید و به مهارت او در ابراز خواسته هایش کمک خواهید کرد.

برای مثال:  امروز دوست داری کدام ژاکت را از بین این دو بپوشی؟ دوست داری قبل از رفتن به باغ و پریدن در گودال ها چکمه هایت را بپوشی؟ و اگر پاسخ هرکدام از سوال ها باب میل شما نبود این فرصت مناسبی برای غر زدن و مشاجره با کودک نیست، بلکه زمانی عالی برای تجربه و یادگیری چیزهای جدیدی ست که او هنوز درک نمی کند.حتی اگر اشتباه باشند.

 1. حمایت و تشویق را فراموش نکنید

اگر حمایت و پشتیبانی از کودک آنطور که باید انجام شود یادگرفتن از تجربه های ناموفق به خوبی اتفاق می افتد و به دنبال این حمایت و تشویق های مکرر سرانجام موفقیت حاصل خواهد شد.

افزایش اعتماد به نفس
شکست اولین گام هر پیروزی ست.
 1. داشتن نمودار پیشرفت

داشتن یک نمودار که پیشرفت ها و آموخته های جدید دانش آموز را نشان میدهد باعث بازخورد مثبت او و تقویت اعتماد به نفسش خواهد شد.

 1. تست ۵ انگشت

اگر دانش آموز شما در امر خواندن ضعیف است کتابی را انتخاب کنید و از فرزند خود بخواهید صد کلمه از آن را بخواند و هرگاه به کلمه ای رسید که آن را نمیشناخت یکی از انگشت هایش را باز نگه دارد. اگر تا پایان صد کلمه هر ۵ انگشت باز شد کتاب برای او دشوار است. اگر هیچ انگشتی باز نشد زیادی آسان است و اگر زیر ۵تا باز شد کتاب مناسب است:)

اگر او در فرایند خواندن احساس کند که ضغف زیادی ندارد اما چیزهایی هست که نمی داند ولی می تواند یاد بگیرد مشتاق شده و بیشتر و با اعتماد به نفس تر به سراغ خواندن می رود.

 1. با او در مورد مقوله اعتماد به نفس صحبت کنید

یک راه ایده آل برای صحبت کردن با فرزندتان در مورد احساس ارزشمندی و اعتماد به نفسش می تواند از طریق یک شخصیت در داستان یا کارتون مورد علاقه اش  باشد. داستان باید حاوی دو شخصیت با اعتمادبه نفس و کم اعتماد به نفس باشد تا کودک بتواند تمام جنبه های بیرونی این دو خصیصه، مثل “نگرش آن ها نسبت به تغییر، تعامل اجتماعی، استقلال و مسئولیت اقدامات شخصی” را ببیند. سپس آن ها را باهم بررسی و تحلیل کنید و به نتیجه گیری برسید.

پیشنهاد کارتون : وینی د پو (Winnie-the-Pooh)

 1. مدل سازی و الگو برداری

قدرت مدل سازی و الگو برداری را در ذهن کودکان اصلا دست کم نگیرید. والدین و معلمان در ذهن کودک ناگزیر نقش الگو را ایفا می کنند. پس کمبود اعتماد به نفس در والدین و معلمان می تواند عارضه ای مسری باشد.

نگران نباشید! این که یک الگو اشتباه کند چیز بد و وحشتناکی نیست؛ البته به شرط  اینکه به آن اقرار داشته باشد و در مسیر اصلاحش گام بردارد.

افزایش اعتماد به نفس
استفاده از تصاویر راه حل دیگری برای افزایش اعتماد به نفس در دانش آموزان است زیرا درصد یادگیری آن ها را بالا می برد.

همانطورکه میدانید دوران کودکی مهمترین دوران زندگی هر فردی ست. دورانی که شخصیت اصلی او شکل میگیرد و تمام تصمیمات مهم و مسیر اصلی زندگی اش را تحت تاثیر این شخصیت انتخاب میکند. شخصیتی که اعتماد به نفس پایین می تواند جلوی تمام پیشرفت هایش رابگیرد و زندگی او را تباه کند. پس این مقوله را جدی بگیرید و توسط راهکارهای گفته شده به درمان آن بپردازید. حالا شما هرآن چیزی که برای افزایش اعتماد به نفس فرزند خود نیاز است را میدانید. شاید معلمی صبور بتواند در این فرایند کمک بزرگی باشد. استادکار می تواند در پیدا کردن چنین شخصی به شما کمک کند.

خدمات نقاشی ساختمان در استادکار

نقاشی ساختمان

 • رنگ آمیزی و نقاشی دیوار
 • رنگ آمیزی و نقاشی سقف
 • پتینه کاری دیوار
 • اجرای انواع رنگ‌های روغنی، اکرولیک و پلاستیک
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 − 5 =