نگهداری از چرم : ۷ نکته کاربردی که باید بدانید

0

قدمت صنعت چرم‌سازی به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. چرم به دلیل دوام، زیبایی و انعطاف‌پذیری بالا همیشه مورداستفاده انسان‌ها بوده است، اما باوجود استحکام و دوام بالای آن باید به یاد داشته باشیم که چرم از پوست ساخته‌شده و می‌تواند خشک و چروک شود، لکه بردارد و ترک بخورد. به همین دلیل امروز استادکار راهکارهایی را برای حفظ و نگهداری از چرم ارائه می‌دهد. اگر به مراقبت از محصولات چرمی خود علاقه دارید با ما همراه شوید.

۷ راهکار نگهداری از چرم

 1. لکه‌ها را به‌سرعت پاک‌کنید

یکی از مهم‌ترین اصول نگهداری از چرم این است که در صورت لک شدن محصول چرمی، آن لکه را به‌سرعت پاک‌کنید. ازآنجاکه همیشه نمی‌توانیم جلو آلوده و لک شدن چرم را بگیریم، فوراً تمیز کردن آلودگی‌ها باعث می‌شود رنگ اصلی چرم حفظ شود. برای پاک کردن سریع لکه‌های کوچک توصیه می‌کنیم از مخلوط مایع ظرف‌شویی و آب با نسبت سه به یک استفاده کنید. مثلاً اگر روی صندلی چرمی آب‌میوه ریخته شد با همین مخلوط لکه را پاک‌کنید و سپس با پارچه سفیدرنگی آن ناحیه را خشک‌کنید.

یکی از ویژگی‌های جالب چرم این است که با مرور زمان رنگ قسمت‌های لک شده آن اصلاح می‌شوند، بنابراین اگر ناحیه لکه‌دار شده بزرگ بود نگران نشوید. با گذر زمان رنگ این ناحیه با نواحی دیگر آمیخته می‌شود.

راهکارهای نگهداری از چرم
اجازه ندهید لکه های برای مدتی طولانی روی محصولات چرمی باقی بمانند.
 1. از لوسیون های محافظ چرم استفاده کنید

در مواقعی که لکه برای مدتی بیش‌تر از یک روز روی چرم باقی‌ مانده و یا رنگ قسمت لک شده خیلی توی ذوق می‌زند، توصیه می‌کنیم یک لوسیون محافظ و پاک‌کننده چرم را نه‌تنها به قسمت لک شده بلکه به‌کل سطح محصول چرمی آغشته کنید. زیرا با مالیدن لوسیون به چرم، قسمت آغشته شده تیره‌تر می‌شود و اگر تمام سطوح را به آن آغشته نکنید رنگ چرم از حالت یکنواخت خارج می‌شود. پس از گذشت چند دقیقه با یکپارچه پاکیزه سطح چرم را پاک‌کنید. این‌گونه لوسیون ها مخصوص نگهداری از چرم هستند و برای تمام انواع محصولات چرمی از مبلمان گرفته تا کیف و کت چرمی کاربرد دارند.

 1. با دستانی پاکیزه محصولات چرمی را لمس کنید

چربی طبیعی پوست انسان به‌تدریج و با گذر زمان باعث تغییر رنگ چرم می‌شود. بنابراین برای نگهداری از چرم همیشه به یاد داشته باشید که با دستانی پاکیزه محصولات چرمی خود را لمس کنید. البته به‌احتمال‌زیاد نمی‌توانید هر بار قبل از آن‌که کیف چرمی مورد خود را بردارید دستان خود را بشویید! لازم است بدانیم که محافظت کامل چرم در مقابل چربی پوست دست تقریباً غیرممکن است. اما خبر خوب این است که مقدار کم چربی پوست باعث افزایش عمر چرم می‌شود.

مبل‌شویی در منزل

مبل‌شویی در منزل

 • خشکشویی مبلمان اداری و نشیمن خانگی
 • شستشوی مبلمان و خشکشویی مبل در منزل
 • شستشوی مبل سلطنتی، استیل، راحتی، کاناپه و انواع مبل خارجی
 • شستشوی مبل چرم مصنوعی، سفید و رنگی و...
دریافت این خدمت از استادکار
راهکارهای نگهداری از چرم
سعی کنید با دستانی پاکیزه لوازم منزلی که از چرم ساخته شده اند را لمس کنید تا چربی پوست باعث تغییر رنگ آن ها نشود.
 1. از چرم در مقابل گردوغبار محافظت کنید

برای نگهداری از چرم به بهترین شیوه ممکن با یک پارچه تمیز و سفیدرنگ محصولات چرمی خود را گردگیری کنید. گردوغبار باعث خشک شدن سطح چرم می‌شود. بنابراین گردگیری محصولات چرمی که مدت زیادی را در کمد لباس به سر برده‌اند عمر آن‌ها را افزایش می‌دهد. این کار نه‌تنها از چربی و نرم بودن چرم محافظت می‌کند، بلکه باعث افزایش دوام آن نیز می‌شود. چرم درست مثل پوستمان نیاز به نفس کشیدن دارد. پس‌ازآن که گردوغبار آن را گرفتید اجازه دهید مدتی هوا بخورد و سپس آن را به کمد لباس‌هایتان برگردانید.

 1. از جیر به‌طور ویژه نگهداری کنید

اکثر محصولات چرم طبیعی نیازی به فرچه‌های پاک‌کننده مخصوص ندارند؛ اما محصولاتی که از جیر ساخته‌شده‌اند از این غائله مستثنا هستند و باید با ملایمت بیش‌تری آن‌ها را نگهداری کنید. لوازمی که از جیر ساخته‌شده‌اند فاقد لایه محافظی هستند که سایر محصولات چرمی دارند. وجود نداشتن این لایه محافظ به جیر حالت مخملی و نرم را بخشیده است اما آن را بیش‌تر مستعد جذب لکه، آلودگی و فرسودگی می‌نماید. برای محافظت از جیر در مقابل آسیب‌های دائمی از حوله‌های نرم و لطیف برای تمیز کردن آن استفاده کنید تا محصولات جیری شما هنگام پاک کردن خراش برندارند.

راهکارهای نگهداری از چرم
جیر نسبت به انواع دیگر چرم حساس تر است. از حوله ای نرم برای پاک کردن آن استفاده کنید.
 1. محصولات چرمی را دور از نور آفتاب و گرما نگهداری کنید

هنگامی‌که کفش چرمی شما خیس می‌شود ممکن است وسوسه شوید آن را در مقابل سشوار یا بخاری قرار دهید تا سریع‌تر خشک شود. اما هرگز این اشتباه را انجام ندهید چون گرما دشمن چرم است! چرم درست مانند پوست و سایر بافت‌ها وقتی بلافاصله پس از خیس شدن در معرض گرما قرار بگیرد، جمع می‌شود و چروک برمی‌دارد. برای نگهداری از چرم همیشه اجازه دهید که به‌صورت طبیعی خشک شود.

همچنین تلاش کنید تا جای ممکن محصولات چرمی خود را دور از تابش مستقیم نور خورشید نگهداری کنید. رنگ چرم به‌طور طبیعی با گذر زمان محو می‌شود اما نور خورشید این فرآیند را سرعت می‌بخشد. علاوه بر آن تابش اشعه آفتاب بر روی چرم باعث خشک شدن و ترک برداشتن آن می‌شود.

 1. همیشه لازم نیست محصولات چرمی را عایق‌بندی کنید

اکثر محصولات ساخته‌شده از چرم که امروزه به فروش می‌رسند تا حد زیادی عایق آب هستند. در بیش‌تر محیط‌ها و شرایط محصول چرمی شما مقاومت خوبی را نسبت به باران و برف و… نشان می‌دهد. بنابراین همیشه لازم نیست با اسپری‌های ضد آب آن‌ها را عایق کنید. اگر شما شخصی هستید که اغلب با چکمه‌های چرمی به کوهنوردی می‌روید یا در ناحیه‌ای با برف و باران فراوان زندگی می‌کنید ممکن است لازم باشد چکمه‌های چرمی خود را ضد آب کنید. برای اطمینان بیش‌تر با تولیدکننده محصول چرمی خود صحبت کنید تا بفهمید آیا شرایط محصولی که می‌خرید با نوع فعالیت‌های شما هماهنگ است یا خیر.

نگهداری از چرم با توجه به نوع محصول

کفش‌ها و چکمه‌های چرمی

 • وقتی از کفش‌های چرمی خود استفاده نمی‌کنید داخل آن‌ها را با محافظ کفش پر کنید تا شکل خود را از دست ندهند.
 • هنگام تمیز کردن و جلا دادن کفش‌های چرمی خود از فرچه‌ای با موی نرم استفاده کنید.
 • از پولیش بی‌رنگ برای جلا دادن کفش‌ها و چکمه‌های چرمی خود استفاده کنید. هنگام پولیش کردن فرچه را به‌صورت دورانی حرکت دهید.
 • در صورت لکه شدن کفش‌ها از مخلوط آب و مایع ظرف‌شویی برای پاک کردن لکه استفاده کنید. سپس مایع را با پارچه تمیز برداشته و اجازه دهید در مجاورت هوا خشک شود.
راهکارهای نگهداری از چرم
برای حفظ حالت کفش های چرمی آن ها را با محافظ کفش پر کنید.

کیف‌دستی و کیف پول چرمی

 • اولین قدم برای نگهداری از کیف‌های چرمی بیش‌ازحد پر نکردن آن‌ها با وسایل است. چراکه چرم فرم اصلی خود را از دست می‌دهد.
 • کیف‌های دستی و کیف پول چرمی به‌اندازه کفش‌های چرمی نیاز به رسیدگی ندارند. اما بد نیست به‌طور مرتب و هر چند ماه یک‌بار با کمک لوسیون های محافظ چرم به آن‌ها رسیدگی کنید.
راهکارهای نگهداری از چرم
اولین گام برای نگهداری از کیف های چرمی بیش از حد پر نکردن آن است.

بارانی و کت‌های چرمی

 • در کت‌ها و بارانی‌های چرمی نسبت به سایر محصولات چرم بیش‌تری به کار رفته است. بنابراین نیاز به توجه و مراقبت مخصوص از جانب شما دارند.
 • برای نگهداری از چرم رویه کت‌های چرمی هر بار پس از چند بار پوشیدن آن را با پارچه نمدار تمیز کنید.
 • با توجه به وضعیت کت‌های چرمی درصورتی‌که در حال ترک برداشتن و خشک شدن هستند از لوسیون های محافظ چرم استفاده کنید.

جمع‌بندی

به‌طور خلاصه اگر به وسایل چرمی خود اهمیت زیادی می‌دهید بد نیست که یک روتین مناسب برای نگهداری از چرم داشته باشید. در آخر سه مرحله ساده مراقبت از چرم را آورده‌ایم:

 1. سطح چرم را با یک پارچه نمناک ۲-۱ بار در هفته با توجه به میزان استفاده خود از محصولات چرمی پاک‌کنید. برای کفش‌های چرمی از محافظ کفش استفاده نمایید.
 2. هر ۶-۳ ماه محصولات چرمی را با استفاده از لوسیون های مخصوص نگهداری از چرم جلا دهید.
 3. درصورتی‌که در منطقه‌ای با بارش فراوان زندگی می‌کنید سالی یک بار از اسپری ضد آب برای عایق‌بندی چرم استفاده کنید. در غیر این صورت نیازی به این کار نیست.
خدمات خشکشویی لباس و اتوشویی

خشکشویی لباس و اتوشویی

 • خشکشویی لباس مجلسی، عروس، نامزدی و لباس شب
 • خشکشویی مانتو، چادر، شال و روسری
 • خشکشویی و اتوکشی کت و شلوار، پالتو، کاپشن و لباس های زمستانی و...
دریافت این خدمت از استادکار
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

11 + دوازده =