روش های پایین آوردن تب کودکان: ۶ راهکار خانگی ویژه مادران

0

هیچ احساسی در دنیا بدتر از حس مادری نیست که فرزندش را نیمه شب، بیمار و بی رمق، در حال تب و رنج بردن می‌یابد. اما اگر مورد مشابه برای شما پیش آمد و قصد پایین آوردن تب کودک را داشتید ولی به دکتر دسترسی نداشتید چگونه با خیال راحت شب را سر کنید؟ اگر از آن دسته مادرانی هستید که از دادن داروهای شیمیایی بدون تجویز پزشک، به کودک خود هراس دارید؛ اول به شما آفرین می گوییم و سپس روش هایی بی خطر، اما موثر به شما ارئه می دهیم.

البته توجه داشته باشید که پایین آوردن تب نه تنها به درمان بیماری یا رفع مشکل اصلی کمکی نمی کند؛ بلکه تب می تواند به مبارزه با مریضی یا عفونت کمک کند. اما اگر درجه تب بقدری بالا رفته که کودک را آزار می دهد یا باعث از دست رفتن آب بدنش می شود؛ پایین آوردن تب کودک قطعا ضروری و سازنده است.

کاهش تب در کودکان
کاهش تب در کودکان

روش هایی برای پایین آوردن تب کودکان

 1. کودک را در مکانی خنک بخوابانید؛ سپس پارچه ای نمدار روی نقاطی که رگ های خونی نزدیک به سطح پوست هستند (مانند روی پیشانی، مچ دست و کشاله ران) بگذارید.
 2. کودک را به یک حمام بخار برده، در وان یا تشت آب گرم بگذارید. سپس  آرام آرام رویش آب بریزید. درحالی که آب از سطح پوستش تبخیر می شود، دمای بدنش به طور ملایم کاهش می یابد .

نکته: اصلا او را با آب سرد نشویید زیرا  باعث لرزش و بالاتر رفتن تبش خواهد شد.

نکته دوم: او رابا الکل ماساژ ندهید.این یک روش سنتی غلط برای پایین آوردن تب است؛ زیرا می تواند منجر به سوختگی و انواع حساسیت و مسمومیت های الکلی شود.

 1. از انواع مایعات و غذاهایی با طبع سرد(مثل پلو ماست) استفاده کنید. تا دمای درون و بیرون کودک به تعادل برسد و بدنش بقدر کافی هیدراته و مرطوب بماند.

نکته: اگر از خوردن مایعات امتناع می کند، مکعب های یخ را برای خوردن در اختیارش بگذارید. زیرا هم آب از دست رفته را جبران می کند و هم موجب پایین آوردن تب می شود.

 1. از یک پنکه استفاده کنید. بخاطر داشته باشید شما قصد ندارید کودکتان یخ بزند. پس پنکه را روی درجه کم گذاشته و بگذارید به اطراف بچرخد و فضا را خنک کند نه اینکه مستقیم او را نشانه بگیرد تا یخ بزند.
 2. از شر لایه های اضافی لباس خلاص شوید تا او بتواند به راحتی حرارت اضافه را از طریق سطح پوستش خارج کند. یک لایه نازک لباس کافی ست. اگر لرزید یک پتوی نازک به او بدهید تا دوباره گرم شود.
 3. سیب زمینی را به صورت ورقه ای برش دهید و در سرکه بخوابانید. سپس روی پیشانی فرزندتان بگذارید و شاهد پایین آمدن تبش باشید.
کاهش تب کودکان
هیچکدام از ما تحمل دیدن مریض حالی کودکمان را نداریم پس با انجام این راهکارها به بهبود کودکمان کمک کنیم

در چه مرحله ای از تب باید حتما به پزشک مراجعه کرد؟

 1. اگر تب کودک از آستانه ۱۰۳ درجه فارنهایت بالاتر رفت، سریعا به پزشک مراجعه کنید. به طور کلی اگر تب کودک با دارو و روش های گفته شده به زیر ۱۰۲ درجه فارنهایت بهبود پیدا نکرد؛ مراجعه به پزشک ضروری ست.
 2. اگر کودک علائمی غیر عادی مثل بی حالی و رخوت شدید، سفت شدن گردن و ظاهر شدن دانه هایی روی سطح پوست که با فشار دادن سفید نمی شود، از خود نشان داد اورا فورا به نزدیک ترین اوژانس ببرید.
 3. برای هرتبی که بیشتر از سه روز به طول انجامد، و در طی این مدت از بالاترین درجه خود کاهش پیدا نکند؛ یا هرروز رو به افزایش باشد؛ باید به پزشک مراجعه کرد.
 4. اگر علائم تب تنها در یک قسمت بدن بروز پیدا کند؛ مثلا: تب همراه با گوش درد یا گلو درد یا دردهای مفصلی، نیاز به بررسی پزشک هست.
 5. لطفا اگر با علائم جدی مثل: تنگی نفس یا لکه های بنفش روی پوست مواجه شدید، سریعا با پزشک تماس بگیرید. زیرا این ها نشانه ای از یک عفونت باکتریایی جدی هستند.
کاهش و پایین آوردن تب کودکان
تب را در کودکان زیر یک سال جدی بگیرید و در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید
 • استادکار عمیقا برای شما و فرزندانتان آرزوی سلامتی دارد. به یاد داشته باشید که همیشه در مواقع حساس و ضروری می توانید روی کمک ما حساب کنید.

منابع: ۱ و ۲ و ۳

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × سه =